Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce evlilikte ana baba onayı olmadan evlilik ne kadar doğrudur (1 Kullanıcı)

sumisali33

Kayıtlı Kullanıcı
Bizim toplumumuzda eli öpülesi ayaklarının altında Cennet kokusu olan analarımız vardır..
Fatihleri doğuran, bir kavga için gül yetiştiren..cefakar vefalı çilekeş analar vardır..

Bu anaların yanında her şeyi çocuklarının iyiliği için yaptığını söyleyen fakat kendi düşüncesinden başka düşünceleri kabul etmeyen analar ve babalar vardır…

Oğlan ve kız üniversitede tanışmışlar fikir ve düşünce olarak birbirlerine uygun olduğunu düşünüp evlenmeye karar vermişler..Bu fikirlerini ana-babasıyla paylaşınca, işte o kendi fikrinden başka fikirleri kabul etmeyen ana kendini gösterir ve oğluna karşı gelir..
Elin bilinmedik görülmedik neydiği belirsiz kızını ben gelin olarak kabul etmem der dayatır..

Kızın ailesi de aynı fikirde tabi bazı istisna aileler olabilir..
Evlenmek isteyen gençler ne dediyse ne dil döktüyse ana-baba çocuklarının bu kararını veto etmekte..

Eğer bu kızla evlenirsen hakkımı sana helal etmem.. Ebeveynler çocuklarının kendilerinin istemediği durumlarda ilk öne sürdükleri bu hak meselesi…

Genelde böyle durumlarda anne bir karar almışsa babalar anaların kararını desteklemek zorunda kalır..
Bazen durum tam terside olabilir..

İki gençte birbirini deli gibi sevmekte (Evlenince akıllanırlarda bakmayın siz şimdiki deli sevgiye)…

Her neyse şimdi bu gençle ne yapmalı?
Ana-babasına bu evlilik kararını nasıl onaylatmalı..
Şimdi sizlerin referandumuna sunuyorum..
1. Siz kabul etseniz de etmeseniz ben o kızla evleneceğim. Ben çocuk değilim kendi kararımı kendim verebilirim..

2. Bu kızla evlenemezsen beni öldü sayın!

3. Bu kız olmazsa bir daha bende evlenmem ve sizin başınıza görün bakın nasıl bela olurum..

4.Bir araştırım bakın yanlış bir aile değil şundan eminim ki sizde bu kızı seveceksiniz..

5. Her şeyde bir hayır var tamam sizin istediğiniz gibi olsun deyip kızdan vaz geçip sevgisini kalbinin mezarlığına mı defnetmeli..

Ana-babanın kesin kararı bu evliliğe hayır…
Ana-baba bu konuda ne kadar haklı?
Ana-baba hakkı her istenilmeyen durum karşısında bu hakkı kullanmak ne kadar doğru?…
Evlatlar ana-babanın istediği fakat kendi istemediği biriyle ne kadar mutlu olabilir?
Ana-babanın onayı olmadan bir evlilik ne kadar doğru?

Luvi

Kayıtlı Kullanıcı
İşte tam benim başıma gelen olayı açıklamışsın kardeşim :)) İzninle ben ne yaptığımı senin sorularınla cevaplamaya çalışayım;
"4.Bir araştırım bakın yanlış bir aile değil şundan eminim ki sizde bu kızı seveceksiniz." dedim ve eğer sizin sevmeyeceğinizi bilsem zaten gönül vermezdim dedim. Ama annem inatla "Hayır" demeye devam etti. Bende o zaman sen konuş ve kararını o zaman ver dedim ve dualara sığınarak annemle nişanlımı buluşturdum hamdolsun ve annem kendisi konuşunca ikna oldu hamdolsun. Ben anne babanın rızası olmadan mutlu olunacağına pek inanmıyorum ama anne babanında Kul Hakkı'nı bir koz olarak kullanmaması gerekir ama bence olayı bu noktaya getirmeden önce bir istihareye yat derim ve eğer olumlu sonuç çıkarsa zaten bunu ailene deyince herkes susar, olumsuz çıkarsa da zaten dostça ayrılıp herkesin kendi yoluna gitmesi gerekir. İnşaALLAH yardımcı olabilmişimdir.

İyi bayramlar. Fi emanillah...

sumisali33

Kayıtlı Kullanıcı
yorumlarınız için teşekkürler inşallah okuyanlar için yardımcı olabiliriz çok şükür öyle bir sıkıntım yok toplum gerçeğini vurgulamak adına dile getirdim toplumumzda aile rızası olmadan olan evlilikler veya kendi karralarıyla aileyi terk ederek kurulan yuvalar oysa bir hadis bu gerçeği tam olarak anlatmaktadır kendi görüşüm adına konuşmam gerekirse aile rızası adına olmayan bir evlilik evlilik değildir

VELİSİZ EVLENME YASAĞI

Bize Ebu Asım, İbn Cüreyc'den, (O) Süleyman b. Musa'dan, (O) ez-Zühri'den, (O) Urve'den, (O) Hz. Aişe'den, (O da) Hz. Peygamber'den (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (naklen) rivayet etti ki, O şöyle buyurdu: "Hangi kadın velisinin izni olmadan evlenirse, onun evliliği ("nikah"ı) geçersizdir, onun evliliği geçersizdir, onun evliliği geçersizdir! Eğer (kadının velileri) anlaşmazlığa düşerlerse (="işteceru"), -Ebu Asım dedi ki, (İbn Cüreyc) bir defasında; "eğer (kadının velileri) anlaşmazlığa düşerlerse (="teşaceru) demiştir-, hükümdar (hakim, vali), velisi olmayanın velisidir. Şayet (bir erkek, velisiz yapılan, dolayısıyla geçersiz olan bir nikahla bir kadından) faydalanırsa (onunla cima ederse), artık mehir, helal edindiği kadınlık organı sebebiyle, bu (kadınındır!)" Ebu Asım dedi ki, (İbn Cüreyc) bu (Hadisi) bana yüzkırkaltı yılında yazdırmıştı

SÜNEN-İ DARİMİ
Nikah bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2190

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt