Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SİZ CUMAYI BİLİRMİSİNİZ (3 Kullanıcı)

TEMELZORLU

Kayıtlı Kullanıcı
Siz cumayı bilir misiniz

Siz cumayı bilir misiniz

FAKIH Anlatiyor:
-Babam bana söyle anlatti:
-Salih Meri, cuma gecesi, cuma namazini kilmak üzere mescide gitmek için yola çikti. Kabristana ugradi. Kendi kendine söyle dedi:
-Tan yeri agarincaya kadar kalayim.
KAbristanin içine girdi. Iki rekat namaz kildi. Bir kabre dayandi. Gözlerine uyku geldi. Söyle bir rüya gördü: Kabirde yatanlar kabirlerinden çikmislar, halka halka olup oturmus, konusuyorlar.
Bir de bakti ki,onlardan ayri, kirlielbiselibir genç, bir kösede, üzüntülü bir halde oturuyor. Onu yanlarina oturtmuyorlar. Oradakilerin hepsine tepsi tepsi, üzeri mendillerle örtülü hediyeler gelip dagildi. Herkes kendi tabagini aldi; sonra kabrine girdi. En sonuna bu genç kaldi.
O da üzüntülü bir halde, kalkti; kabre girmek istedi. Hemen ona sordum:
-Hey Allah'in kulu, sende gördügüm bu üzüntü neden? Sonra gördügüm bu hâl nedir?
Bana söyle dedi:
- Ey Salih Meri, sen o tepsileri gördün mü?
- Evet, gördüm, deyince söyle anlatti:
- O tabaklar, hayattakilerin ölülerine hdiyeleridir. Onlarin adina verdikleri sadaka, yaptiklari dua, cuma geceleri onlara gelir.
Daha sonra söyle dedi:
- Ben, Sindli biriyim. Anam hacca gitmek istedi; beraber yola çiktik.Basraya gelince öldüm. Bundan sonra anam evlendi. Kendisinin bir oglu oldugunu ve öldügünü kocasina anlatmadi. Dünyaya daldi. Ne bir isaretle ne de bir sözle beni andilar.
Ölümümden sonra beni hatirlayan kimse olmayinca üzülmek bana haktir.
Sordum:
-Senin ananin evi nerede?
Onun yerini bana anlatti.
Sabah oldu Namazimni kildim. Sonra gittim. O kadinin evini sordum, buldum.
Yanina gittim,izin istedim. Kendimi ona tanittim, kapidan:
-Ben Sâlih Meri'yim, dedim. Izin verdi, içeri girdim.
Söyle dedim:
-Benim söyleyecegim söz, senin söyleyecegin söz hiç kimse tarafindan duyulmamalidir. Böyle istiyorum.
Ona yaklastim, aramizda bir perde kaldi.
Söyle sordum:
-Sana Allah'tan rahmet dilerim, çocugun varmi?
-Yoktur.
Tekrar sordum:
-Daha önce bir çocugun olmusmuydu?
Derin bir nefes aldi, sonra söyle dedi:
-Benim bir genç oglum vardi, öldü.
Bunun üzerine durumu ona anlattim.Aglamaya basladi.
Sonra söyle dedi:
-Ey Salih! O benim cigerparem, kalbim idi. Içim onun yuvasi olmustu. Gögüslerimden ona süt içirdim. Kucagim onun siginagi idi.
Daha sonra çikardi bana bin dirhem verdi. Ve söyle dedi:
-O sevdigim göz nurum için bunlari dagit. Kalan ömrümde onu duadan unutmayacagim. Onun için sadaka verecegim.
Gittim, o bin dirhemi dagittim.
Ertesi cuma geldi. Cumaya gitmeyi istedim. Yine kabristana ugradim.Iki rekat namaz kildim, sonra bir kabre dayandim. Yine dalmisim. Baktim ki, bir cemaat yine çikmis. Bu arada o genci gördüm. Üzerinde beyaz bir elbise vardi. Sevinçli ve mesrurdu.
-Ey Salih! Allah bizim için seni mükâfatlandirsin. Gönderdiginiz hediye bize geldi.
Ona dedim ki:
-Siz kabirdekiler cumayi bilirmisiniz?
Söyle anlatti:
-Evet biliriz. Havadaki kuslar bile onu bilir. Cuma günü için birbirlerine söyle derler:
-Bu faziletli gün için, selâm,selâm...

gullere-vurgun

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı cumalar...çok güzel paylaşımlar Allah razı olsun...

pinar1988

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı cumalar

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyküm Selam

Ve Aleyküm Selam

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim okuyunca gercekten cok etkilendim
allah bizleride unutulmayanlardan eylesin (amin)
hayırlı cumalar

Firdevs Nisa

Kayıtlı Kullanıcı
dün bir hadis-i şerif okumuştum.bu hikaye ile alakalı.okuyunca aklıma ilk o geldi hatırladığım kadarıyla yazıcam:)
''kabir içindeki ölü;suda boğulacak olan insana benzer.o nasıl boğulmamak için bişeylere tutunmaya çalışırsa,kabir içindeki ölüde;evlattan,anne,baba,eş,dost,arkadaşdan gelecek dualara tutunurlar''
hadis-i şerif

emeğinize sağlık.allah'a emanet olun....
Cuma gününün hatrı için rabbim rahmetini üzerimizden esirgemez inşallah ve gaffar isminin tecellisi hürmetine bizi affedilenlerden eyler....
Selâmûn aleykûm

EL Ra'uf

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı cumalar allah razı olsun..güzel paylaşım için. s.a.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Adamın biri ölmüş, oğlu da camide hocanın yanına giderek; - Hocaefendi babam cuma günü öldü, bunun için Cennete gider değil mi? demiş. Hocaefendi de bunun üzerine biraz düşünüp; - "Senin baban hatırladığım kadarıyla içki içiyordu değilmi ?" diye sormuş. Oğul ; "Evet ama cuma günü öldüğü için cennete gider değil mi?
-Hoca; "Zina da yapıyordu sanırım?" -Oğul; "Evet ama cuma günü ölmüştü ya hocam!" -Hoca; "kul hakkı yiyip insanlara kötü davranıyordu değil mi?" -Oğul; "Evet ama hocam Cuma günü öldü yaa!" Hoca (artık iyice sinirlerek); -"Haklısın yavrum, cumanın hatırına ogün babana dokunmazlar ama cumartesi günü .................
icon_rolleyes.gif

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı cumalar

Yağmurun birgün dinmeyeceğinden, hiç bitmez görünen hayat ırmağının birgün kurumayacağından, sizi alıp diyardan diyara gezdiren rüzgârın duruvermeyeceğinden.

Emin misin ?

Hep atan yüreğinin duruvermeyeceğinden, gören gözünün hep göreceğinden, duyan kulağının hep duyacağından.

Emin misin ?

"Ben olmazsam olmaz" dediğiniz işlerin asla sensiz yapılamayacağından, sen olmazsan dünyanın duruvereceğinden, seslendiğinde titrettiğini sandığın şu dağların hep emrinde olacağından.

Emin misin ?

Sana uzanan ellerin hep yanında olacağından, yüreğini verdiklerinin birgün sırtlarını dönüp gitmeyeceğinden.

Emin misin ?

Boynuzsuz koyunun, boynuzlu koyundan hakkını alacağı günde; balıklardan kuşlara, ağaçlardan güneşe, üzerindeki mesajları okuyup anlamadığın yaratılmışların senden şikâyetçi olmayacağından.

Emin misin ?

Sana hep açık duran ilahî kapıların birgün kapanmayacağından ve şaşırıp kalmayacağından.

Emin misin ?

Karanlığın içinde kaybolup giden çığlıkları duyabildiğinden, yüreğindeki ışıktan başkalarına da verebildiğinden.

Emin misin ?

Güzel bir hayat yaşadığından, yapabileceğin herşeyi yaptığından.
Emin misin?

Bütün bunlar için bir kere daha fırsatın olacağından.

Sahiden, Emin miyiz :a35:

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle cumanız mubarek olsun

Haddim değil ama her namazdan sonra geçmişlerimize en azından 3 ihlas 1 fatiha okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Başta peygamber efendimiz (s.a) ve tüm müslimanlar için

ALLAH a emanet olun

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bizlerin bilmediği, bilemediği rabbimizin bildiği daha neler var kim bilir.

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
güzel de cok büyük yazmasaydın

göz yoruyor.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle cumanız mubarek olsun

haddim değil ama her namazdan sonra geçmişlerimize en azından 3 ihlas 1 fatiha okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Başta peygamber efendimiz (s.a) ve tüm müslimanlar için

allah a emanet olun

haddim değil ne demek gerçekten çok doğru söylüyorsunuz biz birbirimize doğru olan herşeyi hatirlatmaliyiz allah razi olsun

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Müebbet Yağmurdayım...

Bir Müebbet Yağmurdayım...

Mekke çöllerinde bir pazartesi
Aylardan Nisan ve seni bekliyor binlerce insan.
Sensiz dünya perişan devran virandı.

Ve senin doğuşun müthiş bir andı Anlatılması imkânsız bir zamandı.

Ama biz göremedik bize yokluğun kaldı

Bunları sana takvimlerde yer almayan bir zamandan yazıyorum.
Kainatın dışındaki bir mekândan.
Ne ilk ne de son; bilinmeyen bir bahardan yazıyorum.

Yürekten bir kalemim hayalden bir kâğıdım var.
Sana bunları sabahın en karanlık anından yazıyorum.

Müebbet bir yağmurdu rahmeti getirişin
ümmetine serpiştirdin ellerinle şefaatin dağıldı sağanak sağanak üstümüze
sen gittin izlerin kaldı gönlümüzde.

Gönül senin yanında olabilmeyi dilerdi tutulup kalmayı sana hayranlıktan.
Yine de binlerce kez şükredebilmeyi Müslüman olmaktan. Seninle beraber senin yanında.

Şer gördüklerimizi hayreyleyen Rabbimin sevgilisi;
bir an duyabilseydim sesini ya sen gitmeseydin bu kadar erken ya da ben gelseydim geçmişe sen yaşarken.
Rabbim bilir maneviyatımı isyan değil bu sözlerim. Senin çağında olmaktı istediğim.

Rahmet deryası Rabbimin sevgilisi;
bir an görebilseydim seni ya sen yummasaydın gözlerini hayata ya da ben hiç açmasaydım senin olmadığın dünyaya.

Şairlerden kelime aldım kitaplardan harf çaldım ama seni anlatamadım;
bir adını yazabildim ruhuma bir de resmini çizdim bembeyaz rüyalarıma.

Bir tek umudum kaldı elimde belki affolurum ahiret gününde belki sana yakın bir yer verir Rabbim bana cennetinde.

Ümidim elimde senin hasretinle gidiyorum kabrime

g%C3%BClavu%C3%A7.JPG

Tüm alem sığıyor da bir ben sığamıyorum yüreğime

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Hafize anne Allah razı olsun
bi tuhaf oldum..ne kötü, Rabbim ne bu dünyada ne de ahirette unutulanlardan eylemesin inş..bu geceyi layıkıyla geçirenlerden eylesin cümlemizi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt