Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sigarayı Bırakmanın Faydaları Nelerdir? (1 Kullanıcı)

ziya_izmit

Kayıtlı Kullanıcı
Sigara içmenin zararları vücudunuza yıllarca etki eder, fakat bıraktığınız andan itibaren bazı yararlarını görmeye başlarsınız.

Kalp krizi riskiniz sigarayı bıraktığınız andan itibaren azalmaya başlar. Bu süreçte genel sağlığınız düzelmeye başlar çünkü akciğerlerinizi rahatsız eden ana kaynaktan kurtulmuş oluyorsunuz.

İnsanlar sizin öksürüklerinizin azalmaya başladığını fark edip size söyleyeceklerdir. Kan dolaşımınız daha iyi bir sisteme oturur, elleriniz ve ayaklarınızı daha sıcak hissetmeye başlarsınız. Nefesiniz tazeleşir. Bunların dışında gribe karşı daha dayanıklı bir bünyeniz olmuş olur. Son olarak yüksek kan basıncı, kalp krizi ve kanser riskleriniz azalmış olur.

Aşağıdakiler, sigara içenler tarafından verilmiş, sigarayı bırakmalarını engelleyen nedenlerdir.

"Nasıl olsa bir gün öleceğim, bu yüzden hayatı eğlenceli yaşamak istiyorum."

Doğru, fakat sigara kullanımı yüzünden büyük ihtimalle kanser veya kalp krizinden öleceksiniz, keza hiç de hoş ölüm şekilleri değil.

‘’Sadece kendime zarar veriyorum.’’

Doğru, eğer sizi sevenlerinizin erken ölümünüz yüzünden yaşayacağı kalp sızısı ve acıları saymazsanız, ve çıkan dumanının onların sağlığını da tehdit ettiğini de unutuyorsanız haklısınız.

"Sigara içmiş ve ileriki yaşlarında halen çok sağlıklı kalmış insanlar tanıyorum."

Doğru, fakat bu çok nadir gözüken bir durumdur. Neredeyse tüm sigara içenler benzer sorunları yaşarlar.

‘’Sigara içmek en büyük zevklerimden biri, bırakmak istemiyorum.’’

Sigaradan zevk almanızı sağlayan nedenlerden tütünün içerdiği nikotindir. Nikotin, bağımlılık yapan bir uyuşturucudur. Vücudunuz gitgide artan bir istekle nikotine bağımlı hale gelmektedir.

"Bu benim seçimim, istediğimi yapmaktayım."

Doğru. Bu sizin seçiminiz ve sigarayı bırakmış olan birçok kişi de bu kararı kendileri verdiler. Kendi seçimleri doğrultusunda daha sağlıklı, bir vücuda sahip oldu ve hem kendilerini hem sevenlerini mutlu etti.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt