Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sigara mekruh mudur? (1 Kullanıcı)

turhanberksan

Kayıtlı Kullanıcı
Amerikan ve İsrail şirketlerinin çıkarını düşünen maaşlı alimler tabii ki konuyu mekruh vesaire-i tanımlamalarda bulunacak hatta helal bile deme gafletine düşeceklerdir.
Dikkat edilmesi gereken nokta.
İslamiyet hiçbir zaman mantıkla çakışmaz. 0 mantık hatası vardır.
O zaman dikkatle izleyin.
1- İsraf haramdır.
2- Sigara israftır.
3- Sigara haramdır.
Bu konu bu kadar basitken neyin müdaafası içindeler anlamış değilim.
sigara kanserin başlıca sebebiyken hem kendini hem başkasını bile kanser riskine sokuyorsa. akcigeri kirletiyorsa. toplum çıkarlarına da ters düşüyor ülke ekonomisini zora sokuyorsa bu haramdır. Hem de tartışma götürmez.
Çünkü Allah'ın emirleri tartışılmazdır. Dolayısıyla maaşlı alimlerin mekruhla helal arasında yalpalaması gafletten başka birşey değildir.
Kesin hüküm haramdır. Bu Allah'In buyruğudur.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sigara mekruh mudur?

selamun aleyküm hocam.ben şöyle düşünüyorum.bir insan eğerki benim yanımda sigara içiyorsa ve ben bundan rahatsızlık duyuyorsam bu bir nevi haktır..dolayısıyla ben içilmesine karşıyım..hem şöyle birşey var.rabbim bizlere sağlık verdi.rabbimin verdiği sağlığı biz bu tarz zararlı şeylerle sağlığımıza zarar veriyorsak muhakkak ki bunun hesabı verilecektir..ama değişmeyen tek şey sigara içenlerin kendi bildiklerini okuması..deyim yerindeyse "BİR MÜSİBET BİN NASİHATTAN İYİDİR"SELAM VE DUA İLE.ALLAH RAZI OLSUN.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim bence büyüklerimizin sözleri doğrudur bunda mazeret aranmamalıdır bir nesne kullanıldığı zaman sağlığa zarar veriyorsa o zaten kullanılmamlıdır çünkü bu can bize allahım bir emanet rabbimizin emanetine sadık olmalı rabbim bırakmak isteyipte bırakamayanlara yardımetsin ve en kısa zamanda bırakırlar dilerim dua ile

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
rabbim bırakmak isteyipte bırakamayanlara yardımetsin ve en kısa zamanda bırakırlar dilerim dua ile

amin inşallah ablacım inşallah en kısa zamnada şu illetten kurtuluruz

paylaşım için allah razı olsun kardeşim a.e.o.

Saban_Sahan

Kayıtlı Kullanıcı

Kendi vucüduna zarar vermen haram,sigarada hiç zarar vermiyor sanırım değil mi,belki de hergün ölenler var sigaradan kanser oluyor elini kolunu bacağını kestirenler çok,peki Allah'ın verdiği cana sen nasıl kıyarsın...Haram oğlu haramdır..Ama birgün sigara içenleri sigara bırakır,sakat adamla işi olmaz sigaranın sağlığını alsın eliniden bırakır,sanmasınlar ki sigarayı bıraktık,sigara kendileri bırakıyor...Parasını el alıyor,dumanını da el alıyor....Rahatça sigara için sigara sizi zayıflatır ve sonra iyi rahatladır...

Allah tüm müslümanlara sigara illetinden kurtulmayı nasip etsin...Gayret olmadan da olmaz...
Selam ve Muhabbetlerimizle..
Şaban Şahan

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm çok güzel çok önemli bir konuya değinmişsin....

yeri gelmişken sizinle bir hatırayı paylaşmak istiyorum. bir ün hocanın biri bize sigsranın haram olup olmadığını anlattı ve bir doktorun kendisine anlatmış olduğu bir hatırayı da aktardı ben de size aktarıyorum..buyrun....

doktorun ağzından"bir adam vardı çok sigara içiyordu o'na senin guslün olmuyor dedim,neden olmasın ki ben gayet güzel abdestleniyorum dedi.
o zaman bende burnunu açalım bakalım ne var (yanlış hatırlamıyorsam adamın burnunda da br sorunun var ve zaten ameliyat olacakmışE.T:07)...dedim

amliyat gerçekleşiyor ve adamın burnu soba borusu gibi simsiyah ve hatta baca gibi is tutumuş...altına su işlemesi imkansız.....
bildiğimiz gibgi guslün farzı üçtür...
1.ağza su verip gargara yapmak.
2.burna su verip mazmaza yapmak..
3.bütün vücudu iğnenein dedldiği yer kadar küçük bile olsa kuru yer kalmayacak şekilde ovarak yıkamak....

ee bu durumda o adamın guslü nasıl olsun? burnuna suyun temas etme imkanı yok!!!

sigaranın haramlığını helalliğini tartışmaya da gerek yok aslında ...sağlığa zarar veriyor ve insan Allah'ın O'na vermiş olduğu ağlığı korumakla da mükelleftir.

işişin bir de maddi boyutu var....kardeşimiz demiş ki durumu iyi olanlarda harama yakın mekruhtur...buna söyleyeceğim söz de şudur:"madem durumu iyi ,o halde sigara gibi gerksiz bir şeye harcayıncaya kadar birine yardımcı olsun..."

lise arkadaşımla karşılaştım geçenlerde lise ikiden beri sigara içiyorum ve harcadığım para tam bir DOĞAN SLXparası dedi....
sadece 5 yıl falan oluyor.....daha ne kadar içecek ve kaç para daha harcay****hiçbir fikrim yok.....

kafkaskartali70

Kayıtlı Kullanıcı

Bu konuda belki size tuhaf gelecek ama bir seyler belirtmek istiyorum.
Ibni Abidinde tütünün mübah oldugu belirtilmistir.
Nitekim bir cok alimde kullanmislardir.
Bunlarin Basinda Mevlana Celaleddini Rumi Hz (k.s)leri ve Saidi Nursi Hz (r.a)leri vardir.
Bu konudaki görüslerin hepsinin kendine has aciklamalari vardir.
Ulemanin,mübah,mekruh ve haram görüslerinin hepsi dogrudur diyorum.
Nitekim izahat noktasinda hepsi gerekcelerini belirtirken yeterli aciklamayi yapmislardir.
Bu konunun baski unsuru olmasini ise kesinlikle yanlis buluyorum.Neticede ihtilafli bir mesele olmasi sebebi ile sigara iceni kinamak dogru degildir.Cünkü helal oldugunu veya mekruh oldugunu belirten görüsler var.Cogunluk ise mekruh oldugu noktasinda birlesmistir.
Tabiki nasihat gerekli ancak bunu sürekli mümin kardeslerimize telkin etmek.Gercekten onlara rahatsizlik veriyor.
saygilarimla

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı

Bir tabîb-i hâzık-ı müslimin, (Bir müslüman uzman doktorun) sağlığına zararlı olduduğunu söylemesi ile veya kendi şahsî kanâatı ile sağlığına zararlı olduğunu bilirse sigara/ tüıün haramdır.

( Fetvânın kaynağını hatırlayamadım)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt