Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

sezen aksu:camilere sesi güzel müezin bulsunlar (2 Kullanıcı)

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
Sezan Aksu Camilere Güzel Sesli Müezzin Bulsunlar
Daha önce de tartışma konusu olan EZAN tartışmasına Minik Serçe (karga) katıldı Daha önce Radikal yazarı Perihan Mağden'in ve Vatan yazaru Mutlu Tömbekici'nin de eleştirdiği müezzinler bu kez Aksu'nun diline dolandı

SES OLSA BARİ
Sezen Aksu, İzmir Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda 3 bin 500 kişiye seslendi Ünlü şarkıcı yakındaki bir camide ezan okunmaya başlayınca konsere ara verip Bu müezzinde de ses olsa barİ dedi

CAMİLERE DOĞRU DÜZGÜN MÜEZZİN BULSUNLAR
Sezen Aksu, sözlerine şöyle devam etti: "Bence ezan okumak, o ilahiyi söylemek apayrı bir şey Devleti yönetenlere sesleniyorum: Camilere doğru dürüst müezzin bulsunlar Bunları söylemekten çekinmiyorum Çünkü bu memlekette başımıza ne geldiyse, korkmaktan geldi

Sizi dolduruşa getirmek istemem ama bu müezzinin sesini beğenmedim dedi

VAY DENSİZ VAY

SENİN DAVRANIŞLARINDAN BİR TANESİ BU ÜLKEYE ÖRNEK DAVRANIŞ DEĞİLDİR

VAY ŞAPŞAL VAY

BUNLARIDA SANATÇI YAPIYORLAR

DAHA NERDE NE KONUŞACAĞINI BİLMİYOR DENSİZ

abdurrahman önülün sesinden ezan dinlemk için tıklayın
http://www.radyogunes.net/izle.php?id=19919

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
ağzı olan konuşuyor :a20:

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Vay köftehor vay Kendi sesi çokmu güzelmiş çıksında o okusun madem minik serçe :a06: her tarafın minik olsa ne olur tövbe,tövbe zaten sevmiyordum şimdi hiçten sevmiyorum bir insanın zikri neyse fikride odur selametle

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Belki birazda haklı olabilir aslında.. Ezanı güzel sesiyle ve hakkını vererek okuyan bir müezzin bile gayrimüslimlerin islamı seçme sebebi olabilir. Hz.Bilal (R.A.) sesi güzel olduğu için Efendimiz(S.A.V.) tarafından ezan okuması için seçilmişti.

Ama gel gelelim sezen aksu ya..bende sevmem kendisini zaten ve dedikleri çokta önemli değil benim için..

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum.şimdi bu sözleri hangi maksatla söyledi onu öğrenmek lazim. Benim dedemde buna benzer laf etmişti.merkezi sitemle ezan okunmaya başlayinca güzel ezan okuyorlar şimdi demişti.makamina tilavetine uygun işte.eğitimini almiş bir insanla alalede bir insanin okumasi bir olmaz.bilali habeşi örneği.sesinin çok güzel olduğunu bilmeyen yok.allaha emanet olunuz.selametle kal kardeşim.

_-yolcu-_

Kayıtlı Kullanıcı
Bence biraz haklı.
Peygamber efendimiz Bilal_i Habeşiyi müezzin yapmasının nedenlerinden biride sesinin güzel olmasıydı.
Günümüz müezzinlerine bildiğim kadarıyla ne ses ve sesini kullanma dersleri verilmiyor.(verilyosada ben bilmiyorum kusura bakmayın)

Bugün bir çok insan ezan sesinden etkilenip müslüman oluyor.
Bizler bile bir medine ezanı dinlediğimiz zaman farklı alemlere dalıyoruz.

bende güzel sesli müezzin isteyenlere hak veriyorum.

(ama bu kadının bunu iyi niyetle söylediğini sanmıyorum.)

''levent''

Kayıtlı Kullanıcı
ya düşünün kardeşlerim farz edin konu: bir şirketin maliyet muhasebesi ve şirket yönetimi vb bunları tartışırken ben bir çevre mühendis olarak ne diyebilirim maliyet muhasebesi konusuna kenarını bilmem yamacını bilmem ayıp yahu.işin kenarında bucağında olmazsın bir de laf edersin. ben böyle düşünüyorum eğer işi ezan ve okunuşları ise bunu usulu güzel yapabilirdi konser ortası değilde uygun bi gün diyanete giderek.hoş ki ona ne derdleri ezan olsa idi keşke.umarım yanılmıyorum.ama bir söz var onu biliyorum allahım affet ''nasıl yaşarsanız öyle dirilirsiniz''ayet veya hadisti galiba.

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
sizce her camiye öyle bir müezin verilse
müezinler parmakla gösterilecek karda az olur

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
bazı konularda haklı.biizm ordaki müezzinde hoş okumuyor ezanı.bu camilere BİLALLER lazım.medinenin ezanı nasılda güzell.nasılda ruh okşuyor.türkiyedede böyle olsun isterim şahsen.fakat sahnede alay etmesi hoş degil.herşeyin bir adabı var.ayıp etmiş kendileri.

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
bazı konularda haklı.biizm ordaki müezzinde hoş okumuyor ezanı.bu camilere BİLALLER lazım.medinenin ezanı nasılda güzell.nasılda ruh okşuyor.türkiyedede böyle olsun isterim şahsen.fakat sahnede alay etmesi hoş degil.herşeyin bir adabı var.ayıp etmiş kendileri.
bilaller öyle kolay bulunmaz

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
evet bulunmaz.ama ebu cehiller nasıl yaşıyor ve kıtalar dolaşıyorsa bilallerde öyledir.inancım bu yönde...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Ezan bir feryattır, bir çığlık. Özellikle uçuruma doğru gidenlere, uçurumun kenarında dolaşanlara, uçurumdan uçanlara.
Bir uyarı, bir merhamet haykırışı, bir rahmet sağanağıdır. Nefsin, gafletin, unutuşun, cahilliğin, nankörlüğün girdabında dönenlere.
Dünya malının, hırsın, servetin, makam ve mevki ihtirasının, şöhret sarhoşluğunun uçurumuna yürüyenlere.
Benim gibi eşikte kalanlara, basireti bağlananlara, kalbi kararanlara, teraziyi yamuk tutanlara, yetim hakkı yiyenlere, dünya benim diyenlere.

Her nefeste Hak diyenler, Hak'la yatıp, Hak'la kalkanlar, gül alıp gül satanlar ezanı neylesin. Ezan onların kalbinde fasılasız çınlıyor.
Ezan sesli zikrin zirvesidir ki; dağın, taşın, ormanın-ağacın, kurdun-kuşun, börtü-böceğin, çimenin-çiçeğin ilahisine insanoğlunun iştirakidir.
Ezan sonu secde ile bitecek miraca yükselişin bineğidir.
Bu feryadın bestesi ezelden ebede uzanır. Bu âhenk âdemoğlunun ruhuna üflenen sırrın anahtarıdır. Bu sırrı sahabeden birkaçı aynı gece âlem-i mânada duydu. İlk ezan böylece maveradan yeryüzüne indi.
Aşk onunla alevlenir, ruh onunla kanatlanır. Yoksa yeni doğan çocuğun kulağına niçin ezan okunsun? Ebedî bir kıvılcım bırakmak için.
Eşref-i mahlukat ezana başlayınca âlem sükut eder. Bu sükut ile zikreder. Kul olmanın, hür olmanın, yar olmanın, razı olmanın, teslim olmanın şevkiyle dolar.

Ezan bir diriliş müjdesidir. Bir aksiyon alâmetidir. Yeryüzüne yayılan bir mucizevî rayiha, bir iksir, bir âb-ı hayattır.
Bu kaynaktan fışkıran sular, başını taştan taşa çalarak akan ırmaklar gibi ummana koşar.
Cehlin ve kibrin karanlığı âlemi örtmeden önce, isyanın bayrağı kalkmadan önce; tevbenin bozulmadığı, ahde vefanın baştacı olduğu zamanlarda bu kutlu feryat su sesi, kuş sesi, yaprak hışırtısı, su değirmeninin iniltisi, kağnı gıcırtısı ile birlikte, hem-âhenk yükselen insan sesi idi.

Modern dünyada yeryüzünü istila eden seslerden bir ses oldu.
Buldozerlerin, matkapların, sesten hızlı uçakların, milyara varan arabaların, kompresörlerin, mitralyözlerin, bombaların, gökdelen ormanlarının arasında eridi. Bu erimeyi içine sindiremeyen er kişiler onu hoparlör ile duyurmayı denediler. Camileri alçak, minareleri yüksek yaptılar. Ezan insan sesi olmaktan çıkıp âlet sesi oldu. Öteki sesli âletlerin arasına karıştı. Hoparlörden yükselen ses müezzinin kalbinden fışkıran haykırış değil artık. Onun kalitesi âletin kalitesine bağlandı.

Artık insanlar ezana kulak verme yerine saate bakıyorlar. Ezan okuyan saate bayılıyorlar. Güneşe ve gölgeye, dağlara ve bulutlara, gecenin karanlığındaki karıncaya metelik vermiyorlar. Kapılar otomatik olarak açılıp kapanıyor.
Paralar otomatik makinalardan akıyor. Çarklar dönüyor, evraklar mühürleniyor, parmaklar otomatik olarak düğmelere, klavyelere uzanıyor, yekpare zaman kıyım kıyım kıyılıyor, insanlar esniyorlar, saate bakıyorlar. Müezzin minareye dahi çıkmıyor, minare bi aksesuar oldu. Az sonra zil mi çalacak, ezan mı okunacak? Farketmiyor. İnsanlar otomatik olarak gökdelenin bodrumundaki rutubet kokulu mescide yöneliyor.
Elektriğin ulaşmadığı bir dağ başına çıksam diyorum. Orada bir sabah ezanı dinlesem. Kesret içinde kaybolan yaralı kalbim şifa bulur mu dersiniz?
Yoksa bu derdin dermanı Lokman'a mı kaldı?

M.Kutlu

nuresma kardeşimin forumu buraya taşıdım hakkını helal et güzel kardeşim
ve o konuya yazdıgım cevap ön yargılı olmayalım arkadaşlar sezen aksunun haklılık payı var !!!
selamün aleyküm nuresma kardeşim
bende çok özledim hoparlör olmadan şöyle ta içime o ezanın
harkika rahiyasını çekmeyi o vermiş oldugu tını ile gözlerimi kapatıp dinlemeyi.. bu tadı sadece sabah ezanında alabiliyorum ... şehrin gürültüsü diger vakitlerde engel oluyor bu lezzete... elektirigin olmadıgı bir köye bizde gitsek ruhumuzu dogursak yazarın da dedigi gibi yaralı kalbimiz kasvet içerisindeki kalbimiz şifa bulur inşallah

emeginize saglık güzel kardeşim begenerek okudum
selam ve dua ile________
hayırla kalınız kardeşim B)B)B)

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
evet bulunmaz.ama ebu cehiller nasıl yaşıyor ve kıtalar dolaşıyorsa bilallerde öyledir.inancım bu yönde...
önemli olan ALLAHIN ismi anılması sesin güzelliği önemli değildir ama ses güzel olsa daha güzel olur
ama minik serçemidir kargamıdır nedir o ne anlarki

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
önemli olan ALLAHIN ismi anılması sesin güzelliği önemli değildir ama ses güzel olsa daha güzel olur
ama minik serçemidir kargamıdır nedir o ne anlarki

allah katındaki degeri nedir belli degil:)ama size gerçek bir örnek vereyim
topkapı sarayına gezmeye gelen bir turist kutsal emanetler bölümündeki hafızın sesinden ve kuran ı kerimden çok etkilenir.daha sonra dışarı çıkar ve o esnada ezan okunur.ezan bitince okuyan şahsa şunu der.
sana çok teşekkür ederim.az daha dinimden dönüyordum.ezanı o kadar kötü okudun ki beni bu hatadan kurtardın....
ben bu acıdan önemini vurgulamak istedim.yoksa bana herşekilde güzel.ama başkalarına hitab etse güzel şeylere vesile olsa fena olmaz hani.

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
oda doğru aslında

ama işte her camide bilaller bulunamıyor

bilallerin çoğalması ümidiyle
ALLAHAA EMANET OLUN

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
inş bulunur birgün.biz bu ümitle yaşıyoruz kardeşim.bileller ammarlar ebu bekrler öemrler osmanlar aliler yeşerecek bu topraklarda.inanıyorum....

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
İlk ezan 622 yılında okundu. Ezan'dan önce müslümanları namaza çağırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktaydı. Sabit bir yöntemde karar vermek üzere Hz.Muhammed'in de katıldığı istişare toplantılarında ortak bir karara varılmamış olup daha sonraları sahabeden bazı kimselerin (Abdullah bin Zeyd) gördükleri rüyalar sonuncunda mevcut ezan kullanılmaya başlanmıştır. Hz.Muhammed'in emriyle ilk ezan Bilal-i Habeşi tarafından okunmuştur.

Ezan ile ilgili Kuran-ı Kerim'in Maide ve Cuma surelerinde çeşitli ayetler mevcuttur. Velhasıl kelam okunuşu değil insanlara çağrısı önemlidir. Tabiki kulağa hoş gelen bir çağrı olması tercih ancak kim söylerse söylesin ezanımız her müezzinde esenlik kazanır. Hoş olmayan durum var ise ve vahim ise bunu konser podyumlarında değilde İl müftülüklerinde hallede bilirdi diye düşünüyorum...

Ziraa onlar sanat camiasını temsil etmiyorlar...

evet aslında haklısınız.müftülükler daha dikkatli olmalı.ayrıca diyanette.her konuda her zaman....

EMEL5182

Kayıtlı Kullanıcı
Sezen Aksu haklı... söyleyişteki hissettirme dahi kişiyi dine getirebilir. çok önemli bir konuya değinmiş. neden Bilal'leri bulmak zor olsun??? hafızlıkta okuyan öğrencileri hatırlatmak isterim... herbirinin sesi birbirinden güzel... dinlemek dinlemek dinlemek istersiniz... bence müzezzinlermizin sesi güzel olmalı...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt