Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sevgililer Günü Yasağı .. (1 Kullanıcı)

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgililer Günü'nde kırmızı gül yasağı

Suudi rejimi, perşembe günü kutlanacak olan Sevgililer Günü öncesinde bu günü simgeleyen başta gül olmak üzere kırmızı renkli her türlü hediyelik eşyanın satışını yasakladı

adun.jpg

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suudi Arabistan, tüm dünyada perşembe günü kutlanacak olan Sevgililer Günü'nde sevgililerin birbirine kırmızı gül almasını yasakladı.
Suudi basınında yer alan haberlere göre, İyiliği Teşvik ve Kötülükten Men Komitesi, başkent Riyad'daki çiçekçilere ve hediyelik eşya mağazalarına kırmızı renkteki her şeyi raflardan indirmeleri talimatı verdi. İsmi gizli tutulan bir çiçekçi, komite üyelerinin birkaç gün önce mağazasına giderek kırmızı gül satma yasağını tebliğ ettiğini söyledi.
Suudi Arabistan'da din polisi her sene Sevgililer Günü öncesinde harekete geçerek mağaza sahiplerini uyarıyor; Sevgililer Günü'nde satışta olan kırmızı gül, kırmızı oyuncak ayı ve kalp şeklindeki her şeye el koyuyor ya da imha ediyor. Bu günde satıcılar ve garsonlar kırmızı giyinmekten kaçınıyor.
Sevgililer Günü öncesinde hediyelik eşyaların karaborsada normal fiyatının 3-4 katına satıldığı belirtiliyor. Okullarda da Sevgililer Günü'nde kıyafet denetimleri sıkılaştırılıyor ve öğrencilerin üzerinde bulunan kırmızı nesnelere el konuluyor.
Suudi yetkililer, Sevgililer Günü'nün bir pagan geleneği olduğunu ve evlilik dışı ilişkileri teşvik ettiğini savunuyor. Ülkede 2004 yılında yayımlanan bir fetvada, "Sevgililer Günü pagan-Hıristiyan tatilidir. Allah'a ve kıyamet gününe inanan Müslümanlar bu günü kutlamamalıdır. Allah'ın gazabından kaçınmak için bu bir görevdir" denilmişti. Fetvada, İslamda yalnızca Kurban ve Ramazan bayramlarının bulunduğu ve bunların dışında bayram kutlaması yapılmaması gerektiği belirtilmişti.
Akraba olmayan kadın ve erkeklerin bir arada bulunmasının yasak olduğu Suudi Arabistan'da evlilik dışı ilişkiler cezalandırılıyor.

DAĞLARKIZI

Kayıtlı Kullanıcı
Yyya Ben Anlamadim...evlilerin Kutlamasi Haram Değildir Heralde...bir çok Kadin Eşiyle Dişarda Başbaşa Yemek Yiyemiyor..o Gün çocuklari Versinler Akrabalarina Başbaşa Sohbet Ede Ede Yemek Yesinler Bunun Ne Mahsuru Var...bir Bahane Olur Hiç Olmazsa...yanliş Miyim???bekarlari Bende Tasvib Etmiyorum..oyle Küçük Kizlarin Kutlamasina Bende Karşiyim Ama Birakin Evliler Bu Günü Değerlendirsinler Bence Sakincasi Yok Sizce??

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Yyya Ben Anlamadim...evlilerin Kutlamasi Haram Değildir Heralde...bir çok Kadin Eşiyle Dişarda Başbaşa Yemek Yiyemiyor..o Gün çocuklari Versinler Akrabalarina Başbaşa Sohbet Ede Ede Yemek Yesinler Bunun Ne Mahsuru Var...bir Bahane Olur Hiç Olmazsa...yanliş Miyim???bekarlari Bende Tasvib Etmiyorum..oyle Küçük Kizlarin Kutlamasina Bende Karşiyim Ama Birakin Evliler Bu Günü Değerlendirsinler Bence Sakincasi Yok Sizce??

MÜSLÜMANIN GAYRİMÜSLİMLERİN BAYRAMLARINI KUTLAMASI CAİZ MİDİR? el -cevab: KESİNLİKLE CAİZ DEĞİLDİR. İMANI TEHLİKEYE SOKMUŞ OLURLAR!!! “Kim, kime benzerse ondan olur” (Sünen-i Tirmizi)

“Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.” Bunun üzerine sahabe Rasulullah’a Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (s) da sesini yükselterek ya kim olacaktı? diye cevap vermiştir.( Buhari.Tecrid 9/1410)

“Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın bildirdiği gerçekleri yalanlayan veya onlara uymayan düşüncelerin ürünü olan fiillerin kutlama günlerini Müslümanların da bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir manâ ifade etmez. İslâm dışı tek ve çok ilahlı dinlerin törenlerine iştirak etmenin, dinî merasimlerinden bir şeye uygunluk göstermenin imanı bozan boyuttan arz edeceği haber verilir” (el-Fetâva el-Hindiye, IV. s. 342; XIV, s. 407).(Şamil İslam Ansiklopedisi)

"Rabb olarak Allah’tan, din olarak İslâm’dan, peygamber olarak da Muhammed (s.a.s)’den razıyız" (Buhârî, İlim, 29) dedikten, inandıktan sonra bu çılgınlıklar da neyin nesidir?

SEVGİLİLER GÜNÜ DİYE HRİSTİYANLARIN KUTSALLAŞTIRDIĞI VALENTİN GÜNÜ
KUTLAMIŞ OLUYORLAR.
ŞİMDİ ONLAR NİKAHSIZ YA, NİKAHLI OLMAK NERDE, İMANSIZDIRLAR! (ÇÜNKÜ HRİSTİYANDIRLAR- EHLİ KÜFRDÜRLER) BAYRAMLARININ ASIL ADI "ZİNAKARLAR BAYRAMI":K

ykudalak

Kayıtlı Kullanıcı
keske bızdede olsa ama nerede bızde gecnlık kalmadı %95 bugunu kutlamaya calısıyor RABBIM sonumuzu hayır etsın...

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
“Kim, kime benzerse ondan olur” (Sünen-i Tirmizi)

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
Helaaaal Olsun Vallaha.burasida Müslüman Bir ülke Ama Serbest Böyle şeyler.yok Yeni Yil Saçmaliği Yok Sevgiler Günü Saçmaliği.her Yer Süslenir Kirmizi Kirmizi.14 şubatmiş Bana Sadece Yeğenimin Doğum Gününü Hatirlatiyo O Kadar Başkada Hiçbişeyi Değil.adi Bile Saçma Sevgililer Günü

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
nedir bu adetler yahu sevgililer günüymüş yok daha neler
çok iyi yapmışlar ne demeli

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm .. Adı Üstünde Sevgililer Günüü Kardeşim Evli olan Kimselerin Baş başa yemek yemelerinin bi sakıncası olmaya bilir ama Bu günü özel olarak kutlamaları Sakıncalıdır .. Hristiyanların uyduruk Bayramlarından Biridir .. İslami Değerlerimize sahip çıkalım .. Evli Kimseler İstediği Bir zamanda Eşiyle baş başa yemek yiyebilirler ama bu güne özel olarak kutlamamaları gerekir....

BEn Ankaralıyım Merkezde Ayrıca ülkemde olan bitenleri utanarak sıkılarak izleyebilmekteyim Küçücük genç kızlar erkekler sevgili derdinde Evlilik dışı ilişkiler ortaya çıkıyor Rabbim sonumuzu hayır etsin Allaha emanet olun selam ve dua ile kalın inşallah....

haktannn

Kayıtlı Kullanıcı
evet kutlamak yanlış ama kırmızıyla ilgisini anlayamadım şu batı özentimiz bizi nerelere sürüklüyor farkındamısıınız?oysaki biz bize yeteriz. haksızmıyım?

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Ne Müceddidi? şamil Ansiklopedisini Ben Yazmadim?
EĞER BAZILAR İÇİN BİR MAHSURU YOKSA...BİLDİKLERİ GİBİ YAPSINLAR.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Hıristiyanlığın propagandasında “inkültürasyon”un özel bir yeri vardır.
İnkültürasyon amacı, diğer dinleri aşama aşama Hıristiyanlaştırmaktır.
İnkültürasyon kavramı, Dinlerarası Diyalog kavramı gibi II. Vatikan
Konsili’nden sonra Katolik Kilisesi’nin misyonerlik faaliyetlerinde izlediği temel stratejiler arasına girmiştir. 14 Şubat “Sevgililer Günü” de bir inkültürasyon örneğidir. Başka deyişle bir Hıristiyanlık aşısıdır.
İşte Sevgililer Gününün dayandığı Hıristiyan Papaz Valentine’nin öyküsü¸
Hacettepe Üniversitesi’nin web sitesinden:
“Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma’da, tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.“
Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç bayanın, hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek, üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.
İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi.
İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.
Aziz Valentine de, Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat gününde Hıristiyan şehitliğine gömüldü. O gün bugündür, her yılın 14 Şubat’ı Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.”
Bu konuda başka rivayetler de var, ancak hepsinde kapı Hıristiyan azizi sayılan Valentine’ye çıkıyor.
Bazı kaynaklara göre; bu özel günün kutlanma sebebi, Hristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış ve çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi.
(alıntı)

AÇIKLAMA: “Kim, kime benzerse ondan olur” (Sünen-i Tirmizi)

“Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.” Bunun üzerine sahabe Rasulullah’a Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (s) da sesini yükselterek ya kim olacaktı? diye cevap vermiştir.( Buhari.Tecrid 9/1410)

İslam akaidi, gayri müslimlerin dinî inanç ve kutlamalarına iştirak etmeyi caiz görmediği gibi, İslam dışı fiil ve davranışları da ciddi biçimde yasaklar. Bu kural kaynaklarda şöyle belirtilir: “Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın bildirdiği gerçekleri yalanlayan veya onlara uymayan düşüncelerin ürünü olan fiillerin kutlama günlerini Müslümanların da bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir manâ ifade etmez. İslâm dışı tek ve çok ilahlı dinlerin törenlerine iştirak etmenin, dinî merasimlerinden bir şeye uygunluk göstermenin imanı bozan boyuttan arz edeceği haber verilir” (el-Fetâva el-Hindiye, IV. s. 342; XIV, s. 407).(Şamil İslam Ansiklopedisi)

YANİ "BU SEVGİLİLER GÜNÜ DEDİKLERİ HRSİTİYAN BAYRAMIN BAŞKA BİR ADI "KUTSAL VALENTİNE GÜNÜ" ANLADINIZ MI?

efzairem

Kayıtlı Kullanıcı
benim bi arkadaşın eşine s 14 şubatta iş yerinde biri sormuş
- bu gün ne hediye aldın
diye oda
- bu gün ne varki
demiş adam
-sevgililer günüya
demiş arkadaşın eşi
- benim sevgilim yokki demiş
adam şaşırmış
arkadaş devam etmiş
- benim eşim var ve bizim kendimize özel günlerimiz var bize ne sevgililer gününden demişş

selam ve duayla

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm.bu yazıyı yazan arkadaş kimse kendini bir müceddid falan zannediyor heralde.zada olsa ucundan islami bilgisi var inkar edilemez.ama bakıyorumda heryerde herkese laf yetiştirme çabası içerisinde.peki güzel kardeşim sen bunları yazmışsında şunu niye söylemiyorsun.birçok sahih kaynaktan alınan hadis olduğunu seninde bildiğine emin olduğum şu hadisi niye yazmadın oraya:biliyoruzki mekke şirk içerisindeykende hacılara su dağıtılırdı.ve mekke fethedildikten sonrada allah rasulü sav. bu geleneğin güzel ve helal bir gelenek olduğunu devam edilmesi gerektiğini söylemiştir.burada farkındaysanız gelenek müşriklere aitte olsa güzel bir gelenek sözkonusu...helalinden alınan hediyelerin günah olmayacağı gibi sevabıda vardır.biliyoruzki hediyeleşmek sünnettir.peygamber efendimizin sünnetini yerine getirmiş olur ve sevabınıda inşallah kazanmış oluruz.bizim allah rasulünden aldığımız terbiyede ve ibadi görevler arasında eşleri sevindirmekte vardır.eşimize içireceğimiz bir bardak suyun bile ecri çok büüyüktür.bu yazıyı yazan arkadaşta kimse pek ciddiye almayın.çünkü yazdıklarında pek ciddi olduğunu sanmıyorum.

aleyküm selam

bırakında yazılanları ciddiye alıp almamak bize kalsın.sevgiler günüymüş sizce sevgililerin kaçta kaçı hediyeleşmek sünnettir deyip birbirlerine hediye alıyodur hem birbirimize hediye vermek için bi gün mü icad edilmesi gerekliymiş hemde böylesine saçma birgün sevgiler günü bu arkadaşla aranızda bi problem var sanırım sizin sadece mualif olmak için yazmışsınız bu mesajı buraya

KERAY

Kayıtlı Kullanıcı
Tamam Bende Katilmiyorum Ve Sevmiyorum Bu Kutlamalara
Ama çok Saçma Arkadaşlar Darisi Başimiza Demeniz
Yani Bunun Bayramla Ne Ilgisi Var Arti Belki Hiçbirbirini Hatirlamayan Kari Kocalar Bugün Birbirini Hatirlayabilirler
Sevgilliler Günü Kutlamala-rini Ekonomik Bir çikar Olduğunuda Kabul Ediyorum
Ama Bati özentisi Demek Yanliş

efzairem

Kayıtlı Kullanıcı

güzel kardeşim bu evli veya nişanlı olsun niye başkasının tayin ettigi bi günde hediyeleşmek hoşunuza gidiyoki sizin yokmu özel günleriniz mesela eşim evlilik yıldönümümüzü tanışma yıl dönümümüzü asla unutmaz o gün bize ait başkasına degil...
illa eşinizle özel bir yemek geçirmek istiyosanız bunun için sebeb aramayada gerek yok diymi ama bunu herhangigibi bir gün yapa bilirsiniz :evet
selam ve duayla kalın

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Tamam Bende Katilmiyorum Ve Sevmiyorum Bu Kutlamalara
Ama çok Saçma Arkadaşlar Darisi Başimiza Demeniz
Yani Bunun Bayramla Ne Ilgisi Var Arti Belki Hiçbirbirini Hatirlamayan Kari Kocalar Bugün Birbirini Hatirlayabilirler
Sevgilliler Günü Kutlamala-rini Ekonomik Bir çikar Olduğunuda Kabul Ediyorum
Ama Bati özentisi Demek Yanliş

BİR MÜSLÜMAN İÇİN "BÖYLE "GÜZEL"" HRİSTİYAN BAYRAMI KUTLASA NE ÇIKAR? YUKARDA KENDİ FİKRİMİ DEĞİL .(el-Fetâva el-Hindiye, IV. s. 342; XIV, s. 407).(Şamil İslam Ansiklopedisi)DEN YAZDIM.
ONUN İÇİN MÜSLÜMAN KARI KOCALAR BİRBİRLERİNİ HATIRLAMAK İÇİN BAŞKA GÜN SEÇSİNLER.
RESULULLAH (SAV) "EHLİ KİTABA MUHALEFET EDİNİZ" BUYURDU.

YUKRDA YAZMIŞTIM NASIL Bİ BAYRAM BU .AYIP YA.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt