Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SENİN DİNİN GERÇEK (1 Kullanıcı)

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı
SENİN DİNİN GERÇEK
Misafire ikramı çok seven, İbrahim aleyhisselâma bir hafta içinde hiç misafir gelmedi. Her tarafı dolaşıp misafir aradı. Nihayet kırda, saçı sakalı ağarmış, bir ihtiyar gördü. İhtiyarın hâl ve hatırını sordu.

- Ey yolcu! Buyur, bugün yemeği bizde yiyelim.

İbrahim aleyhisselâm ve adamları o gösterişsiz ihtiyarı güler yüzle ve tatlı dille karşıladılar. Yemeğe başlarken herkes Bismillah dediği hâlde, o yaşlı kişiden ses çıkmadı. İbrahim aleyhisselâm dedi ki:

- Ey çok yaşamış kimse! İhtiyarlar dinlerine sâdık olurlar. Yemeğe başlarken Cenâb-ı Hakkın yüce ismini söylemek lâzım değil midir?

- Ateşe tapan pîrimden, böyle bir şey söyleneceğini işitmedim.

İbrahim aleyhisselâm, nasıl hareket edeceğini düşünmeye başladı. “Allaha inanmayan birisine yemek yedirmesi uygun olacak mıydı?”

Nihayet, böyle birisiyle aynı sofrada bulunmanın doğru olmayacağına karar verdi. Bu sırada ihtiyar da sofradan kalkıp gitti. Bu olay üzerine, Cenâb-ı Hak, Cebrâil aleyhisselâmı İbrahim aleyhisselâma gönderdi:

“Yâ İbrahim! Ben o ihtiyarı 100 senedir yaşatıyorum, rızkını veriyorum. Sen ona bir öğün yemek vermedin?”

İbrahim aleyhisselâm, hemen ihtiyarın arkasından koşup dedi ki:

- Tekrar soframa gelmeniz mümkün müdür? Yaptığım davranıştan dolayı özür dilerim.

- Bu özrün sebebi nedir?

- Bu davranıştan dolayı, Cenâb-ı Hak bana vahy gönderdi.

- Ne yüce ilâhtır ki, benim gibi, 100 senedir kendisine isyan eden biri için Peygamberine ihtarda bulunuyor. Bu din ne güzel. Yâ İbrahîm! Ben de senin dinine girmek istiyorum, diyerek Müslüman oldu.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: SENİN DİNİN GERÇEK

sadece_eda yazdı:
SENİN DİNİN GERÇEK
Misafire ikramı çok seven, İbrahim aleyhisselâma bir hafta içinde hiç misafir gelmedi. Her tarafı dolaşıp misafir aradı. Nihayet kırda, saçı sakalı ağarmış, bir ihtiyar gördü. İhtiyarın hâl ve hatırını sordu.

- Ey yolcu! Buyur, bugün yemeği bizde yiyelim.

İbrahim aleyhisselâm ve adamları o gösterişsiz ihtiyarı güler yüzle ve tatlı dille karşıladılar. Yemeğe başlarken herkes Bismillah dediği hâlde, o yaşlı kişiden ses çıkmadı. İbrahim aleyhisselâm dedi ki:

- Ey çok yaşamış kimse! İhtiyarlar dinlerine sâdık olurlar. Yemeğe başlarken Cenâb-ı Hakkın yüce ismini söylemek lâzım değil midir?

- Ateşe tapan pîrimden, böyle bir şey söyleneceğini işitmedim.

İbrahim aleyhisselâm, nasıl hareket edeceğini düşünmeye başladı. “Allaha inanmayan birisine yemek yedirmesi uygun olacak mıydı?”

Nihayet, böyle birisiyle aynı sofrada bulunmanın doğru olmayacağına karar verdi. Bu sırada ihtiyar da sofradan kalkıp gitti. Bu olay üzerine, Cenâb-ı Hak, Cebrâil aleyhisselâmı İbrahim aleyhisselâma gönderdi:

“Yâ İbrahim! Ben o ihtiyarı 100 senedir yaşatıyorum, rızkını veriyorum. Sen ona bir öğün yemek vermedin?”

İbrahim aleyhisselâm, hemen ihtiyarın arkasından koşup dedi ki:

- Tekrar soframa gelmeniz mümkün müdür? Yaptığım davranıştan dolayı özür dilerim.

- Bu özrün sebebi nedir?

- Bu davranıştan dolayı, Cenâb-ı Hak bana vahy gönderdi.

- Ne yüce ilâhtır ki, benim gibi, 100 senedir kendisine isyan eden biri için Peygamberine ihtarda bulunuyor. Bu din ne güzel. Yâ İbrahîm! Ben de senin dinine girmek istiyorum, diyerek Müslüman oldu.

S.A. KARDEŞİM,
ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM, BİZLERE TEBLİĞİN SADECE ANLATMAK VE İSPAT ETMEYE ÇALIŞMAK OLMADIĞINI ÖĞRETTİ. DEMEKKİ EN GÜZEL TEBLİĞ METODU İNANDIĞIMIZ GİBİ YAŞAMALI, VE YAŞANTIMIZDA DA DİNİMİZİN İZLERİ KENDİNİ NUR GİBİ KARŞIDAKİ KİŞİNİN GÖZLERİNİ KAMAŞTIRMASI İMİŞ. ONUN İÇİN YAŞANTILARIMIZA ÖZELLİKLE DIŞARDAKİ YAŞANTIMIZA DİKKAT EDELİM İNŞALLAH.
K.S.E.O.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SENİN DİNİN GERÇEK

Allah (c.c.) razı olsun. ne güzel bir paylaşım olmuş.
Allah'a emanet ol

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt