Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SENDE BİR ŞEYLER EKLE Ayet Hadis güzel söz Atasözleri ve Nasihatler. (1 Kullanıcı)

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Ne dini tasdik eder, ne namaz kılardıhttp://feedproxy.google.com/~r/AyetHadis/~3/wWSEA_nGaCs/?utm_source=feedburner&utm_medium=emailhttp://feedproxy.google.com/~r/AyetHadis/~3/wWSEA_nGaCs/?utm_source=feedburner&utm_medium=email

11.jpg

30 – O gün sevkiyat, doğru Rabbinin divanına olur!
31 – Ne dini tasdik eder, ne namaz kılardı.
32 – Hep hakkı yalan sayıp ona sırtını dönerdi.
33 – Bir de yaptığından memnun olarak,
çalımlı çalımlı kendi taraftarlarının yanına varırdı.
34 – Yazık sana yazık!
35 – Yazık ki sana ne yazık!

Kıyâmet Sûresi

Habbab dönene kadar

2.jpg

Eret oğlu Habbab Mekke’den hicret etmiş, ilk Müslümanlardan, azatlı bir köledir. Yani toplumun en alt kategorisinde kabul edilen insanlardan… Medine’de Hz. Muhammed (asv) tarafından uzun sürecek bir göreve gönderilir. Tekrar evine dönüp, günlük işlerinin başına dönünceye kadar ise o işleri her gün Eret oğlu Habbab’ın evinde bizzat Hz. Muhammed (asv) görür. Evin kadınları süt sağmasını bilmedikleri için sığır ve keçileri her gün Hz. Muhammed (asv) tarafından sağılır. Ailenin, erkeğin yokluğundan etkilenmesine izin vermez.[16]
[16]Afzalur Rahman, a.g.e., I/66.

medahms

Kayıtlı Kullanıcı

Onu denemek istiyoruz

6.jpg

Bismillâhirrahmânirrahîm.
1 – Dehrin (1) akışı içinde öyle zaman geçti ki, o dönemde, insanın adı bile anılmazdı.
2 – Biz insanı katışık bir meniden yarattık. Onu denemek istiyoruz; bu sebeple de kendisini işiten ve gören bir varlık yaptık. [67,2; 18,7]

* İnsân Sûresi
(1) Dehr: “Kâinatın başlangıcından son bulmasına kadar sürecek müddet, yani zamanın tamamı” demektir.

Hayır, açım!

51.jpg

Oturarak namaz kıldığını gören Ebu Hureyre sorar:
“Ey Allah’ın Elçisi! Hasta mısın?”Cevap verir:
“Hayır, açım!”[18]

[18]M.Fethullah Gülen, a.g.e., II/234.

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
  • [h=2]Rabbimiz buyurdu ki;[/h] بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم Size kendi içinizden öyle bir peygamber geldi ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere çok şefkatli, çok merhametlidir. Tevbe Sûresi, 9:128

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.
[FONT=Courier New, Courier, mono]
aaaaaws0wc0.gif
[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono][/FONT]
d7c9202cc187zc1.gif
[/FONT]
dinigif39bz.gif
dinigif26wk.gif
[/FONT]

137cd051fdfe.gif
[/FONT]

124858xntsco1sl7vk7.gif

124858xntsco1sl7vk7.gif

PAZAR
Kanserle Savaş Haftası - Varşova Paktı feshedildi (1991) - Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Baltacıoğlu'nun vefâtı (1978)

124858xntsco1sl7vk7.gif
[Gündüzün uzaması 3 dak. - Ezânî sâat 1 dakika geri alınır.]

124858xntsco1sl7vk7.gif

Hicrî Şemsî : 1390
Rûmî : 19 Mart 1428
Kasım : 146

124858xntsco1sl7vk7.gif

Kanserle Savaş Haftası - Varşova Paktı feshedildi (1991) - Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Baltacıoğlu'nun vefâtı (1978)

124858xntsco1sl7vk7.gif

[Gündüzün uzaması 3 dak. - Ezânî sâat 1 dakika geri alınır.]

124858xntsco1sl7vk7.gif

Başkasına el açacak duruma düşmek, müslüman kimseye yakışmaz. İbrahim Havvâs Rahmetullahi Aleyh

124858xntsco1sl7vk7.gif

Eskiden iyilik yaparlardı söylemezlerdi. Sonra hem yapmaya hem de söylemeye başladılar. Şimdi ise yapmıyorlar fakat söylüyorlar. Ömer bin Hâris Rahmetullahi Aleyh

124858xntsco1sl7vk7.gif

AYET

Âl-i İmrân Sûresi
bismillah.gif
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][FONT=Courier New, Courier, mono]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Medine döneminde inmiştir. 200 âyettir. Sûre, adını 33. âyette geçen “Âl-i İmrân” tamlamasından almıştır. İmrân, Hz.Mûsâ ile Hz.Hârûn’un babasıdır. Âl-i İmrân, İmrân ailesi demektir.[/FONT]​
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]​

besmele64qs.gif
[/FONT]

1. وَلِيُمَحِّصَ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُواْ وَيَمْحَقَ الْكَافِرِينَ
  2. أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَعْلَمِ اللّهُ الَّذِينَ جَاهَدُواْ مِنكُمْ وَيَعْلَمَ الصَّابِرِينَ
  3. وَلَقَدْ كُنتُمْ تَمَنَّوْنَ الْمَوْتَ مِن قَبْلِ أَن تَلْقَوْهُ فَقَدْ رَأَيْتُمُوهُ وَأَنتُمْ تَنظُرُونَ
  4. وَمَا مُحَمَّدٌ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ وَمَن يَنقَلِبْ عَلَىَ عَقِبَيْهِ فَلَن يَضُرَّ اللّهَ شَيْئًا وَسَيَجْزِي اللّهُ الشَّاكِرِينَ
  5. وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلاَّ بِإِذْنِ الله كِتَابًا مُّؤَجَّلاً وَمَن يُرِدْ ثَوَابَ الدُّنْيَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَن يُرِدْ ثَوَابَ الآخِرَةِ نُؤْتِهِ مِنْهَا وَسَنَجْزِي الشَّاكِرِينَ

[FONT=Courier New, Courier, mono][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]141- Bir de bu, Allah'ın iman edenleri tertemiz seçip, kâfirleri yok etmesi içindir.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]142- Yoksa siz, Allah içinizden cihad edenleri belli etmeden, sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete girivereceğinizi mi sandınız?[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]143- Andolsun ki siz ölümle karşılaşmadan önce onu arzuluyordunuz. İşte onu gördünüz, ama bakıp duruyorsunuz.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]144- Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar veremez. Allah şükredenleri mükafatlandıracaktır.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]145- Allah'ın izni olmadıkça hiçbir kimseye ölmek yoktur. (Ölüm) belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya menfaatini dilerse, kendisine ondan veririz. Kim de ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri mükafatlandıracağız.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[/FONT]

[FONT=Courier New, Courier, mono] [/FONT][FONT=Courier New, Courier, mono]

[/FONT]

124858xntsco1sl7vk7.gif

HADİS
11.gif

Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Şüphesiz sizin en iyiniz ahlak bakımından en iyi olanınızdır.'' buyurmuştur.

124858xntsco1sl7vk7.gif

DUA
[FONT=Courier New, Courier, mono]Allâh'ım, sevâbımızı arttır, eksiltme... Bizi yücelt, ulvîliklere yaklaştır, alçaltma;[/FONT][FONT=Courier New, Courier, mono] [FONT=Courier New, Courier, mono]bize ver yoksun bırakma. Rabbim, kardeşlerimizle aramıza ünsiyet, birlik, vefâ ve [/FONT][FONT=Courier New, Courier, mono]muhabbet ihsan et; [/FONT][/FONT][FONT=Courier New, Courier, mono]aramızdaki soğukluğu, ayrılık ve nefreti kaldır. [FONT=Courier New, Courier, mono]Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala seyyidina Muhammedin ve sellim.
[/FONT][/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]Âmîn... Âmîn... Âmîn..[/FONT]​
124858xntsco1sl7vk7.gif

SÖZ
[FONT=Courier New, Courier, mono]Allah mülk ve saltanat sahibidir. Kendisine baş eğene, bu topraktan yaratılan dünya şöyle dursun, yüzlerce mülk, yüzlerce saltanat ihsan eder.[/FONT]​
Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rûmî (k.s.)

124858xntsco1sl7vk7.gif

NASİHAT

Ağlamak istersen gözyaşı dökenlere acı. Merhamete nâil olmak istersen zayıflara merhamet et." Hz. Mevlâna (k.s.)
124858xntsco1sl7vk7.gif

KISSADAN HİSSE

MENKIBE İÇİMİZDEKİ DÜŞMAN
At üstünde yolda giden bir adam, çeşme başında uyuyan birisinin ağzına yılan girdiğini gördü. Atlı, uyuyan adama birkaç değnek vurarak uyandırdı. Ağacın altında çürümüş elmalar vardı. Atlı uyandırdığı adama; “Bu elmaları ye!” diye emretti. Adam dayak korkusundan o kadar çok elma yedi ki, ağzından geri gelmeye başladı. Kederli adam konuşmaya başladı:“Ey yolcu! Niçin hiçbir sebep yok iken bana çürük elmaları yedirerek zulmettin? Sana rastlamam ne büyük talihsizliktir. Bir suç ve günah işlemeden, dinsize bile bu eziyet yapılmaz.”Adamın böyle bedduâ etmesine aldırmayan atlı, onu arkasından kovalayarak ovada koşturmaya başladı. O kimse, bir müddet ağlaya ağlaya koştu. Nihayet midesi bulandı ve içerdekilerin hepsini çıkardı. Bu arada, o yılan da dışarı çıktı. Adam yılanı görünce, çok korktu ve durumu anladı. Çektiği sıkıntıları unuttu. Atlıya karşı mahcup olup dedi ki:“Ey yolcu! Meğer sen, melek gibi bir insan imişsin. Bana Allahü teâlânın bir rahmetisin. Ben ölecekken hayatımı kurtardın. Sen, beni bir anne gibi korurken, ben de senden aslandan kaçar gibi kaçıyordum. Ne mutlu senin yüzünü görebilene, her zaman senin muhitinde bulunabilene. Senin için bu kıymetli canım feda olsun! Ben ise, sana karşı sert konuştum, küstahça davrandım. Ey efendi! Ey şahların şahı! Sana söylediğim kötü sözler hep bilgisizliğim sebebiyledir. Durumu biraz bilseydim, kötü sözlerden sakınırdım. Ey güzel huylu kimse! Ey iyi huylu kimse! Lüzumsuz, delice konuşmalarımdan dolayı özür dilerim, beni affet!..”Atlı da şöyle cevap verdi:“Eğer sana yılanın karnına girdiğini bildirseydim, zehirden önce seni korku öldürürdü.” (Mesnevî’den)Bu konuda Peygamber efendimiz buyurdu ki:
“İçinizde gizli olan düşmanı anlatsam, yiğitlerin ödü patlar, akıllıların aklı mahvolurdu. Ne gönlünüzde duâ edip yalvarmaya, ne oruç tutmaya ve ne de namaz kılmaya kuvvet bulamazdınız.”

124858xntsco1sl7vk7.gif

ÇOCUKLARINIZA İSİMLER

ERKEK- TAHİR --- KIZ- TAHİRE
124858xntsco1sl7vk7.gif

Yemek :

Un çorbası, Yoğurtlu bakla, Şehriyeli pilav, Zerde
124858xntsco1sl7vk7.gif

Hakikat Damlaları-
* * *
Ahiretle dünyayı avlamaya çalışmak dine karşı ihanet, Allah’a karşı da saygısızlıktır.

* * *

124858xntsco1sl7vk7.gif

Bediüzzaman'dan VECİZE SÖZ.
Ömür kuşu da şimşek gibi geçmekte olup, seni kabir yuvasında hemen hemen nerede ise yumurtlamak üzeredir. B.Mesnevi - 222
4a6df6b4cdas3qu6dj6tz5.gif

637b7fbd21646075604265037748f806.gif
484975az4grljt6zvn9.gif

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Âhireti unutup dünya zevkini tercih ettiyse
dua-dua-dua-208.jpg

37 – Artık kim azdıysa,
38 – Âhireti unutup dünya zevkini tercih ettiyse,
39 – Onun varacağı yer, olsa olsa cehennemdir!

Nâziât Sûresi

Ne güzel bir hırka
dua-dua-dua-232.jpg

Bir gün hanım Müslümanlardan biri kendi eliyle ördüğü bir hırkayı getirip O’na hediye eder. Sırtında yeni hırkasıyla arkadaşlarının arasında mescidde oturmaktadır. Arkadaşlarından biri hırkayı çok beğenir ve Hz. Muhammed (asv)’in herkesçe bilinen cömertliğinden de cesaret alarak,
“Ey Allah’ın Elçisi! Bu ne güzel bir hırka! Bana hediye eder misin?” der. Hz. Muhammed (asv) hiç sesini çıkarmadan ve tavırlarıyla da herhangi bir hoşnutsuzluk ifade etmeden, hırkayı sırtından sıyırır ve ona uzatır.[2]

[2]İmam-ı Kastalani, Mevahib-i Ledüniyye, shf:348.

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
257469btiv2q1si3.gif

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]
Gençlerin en hayırlısı, kendisini yaşlılara benzeten; ihtiyarların en fenâsı da kendisini gençlere benzetendir.
Hadîs-i şerîf

257469btiv2q1si3.gif

Allahü teâlânın merhameti vardır diyerek, isyana kalkışma!
İbni Vefâ Rahmetullahi Aleyh

257469btiv2q1si3.gif

AYET

Âl-i İmrân Sûresi
bismillah.gif
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][FONT=Courier New, Courier, mono]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Medine döneminde inmiştir. 200 âyettir. Sûre, adını 33. âyette geçen “Âl-i İmrân” tamlamasından almıştır. İmrân, Hz.Mûsâ ile Hz.Hârûn’un babasıdır. Âl-i İmrân, İmrân ailesi demektir.[/FONT]​
[/FONT]
[/FONT]
besmele64qs.gif

1. سَنُلْقِي فِي قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُواْ الرُّعْبَ بِمَا أَشْرَكُواْ بِاللّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَمَأْوَاهُمُ النَّارُ وَبِئْسَ مَثْوَى الظَّالِمِينَ
  2. وَلَقَدْ صَدَقَكُمُ اللّهُ وَعْدَهُ إِذْ تَحُسُّونَهُم بِإِذْنِهِ حَتَّى إِذَا فَشِلْتُمْ وَتَنَازَعْتُمْ فِي الأَمْرِ وَعَصَيْتُم مِّن بَعْدِ مَا أَرَاكُم مَّا تُحِبُّونَ مِنكُم مَّن يُرِيدُ الدُّنْيَا وَمِنكُم مَّن يُرِيدُ الآخِرَةَ ثُمَّ صَرَفَكُمْ عَنْهُمْ لِيَبْتَلِيَكُمْ وَلَقَدْ عَفَا عَنكُمْ وَاللّهُ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ
  3. إِذْ تُصْعِدُونَ وَلاَ تَلْوُونَ عَلَى أحَدٍ وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ فَأَثَابَكُمْ غُمَّاً بِغَمٍّ لِّكَيْلاَ تَحْزَنُواْ عَلَى مَا فَاتَكُمْ وَلاَ مَا أَصَابَكُمْ وَاللّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
  4. ثُمَّ أَنزَلَ عَلَيْكُم مِّن بَعْدِ الْغَمِّ أَمَنَةً نُّعَاسًا يَغْشَى طَآئِفَةً مِّنكُمْ وَطَآئِفَةٌ قَدْ أَهَمَّتْهُمْ أَنفُسُهُمْ يَظُنُّونَ بِاللّهِ غَيْرَ الْحَقِّ ظَنَّ الْجَاهِلِيَّةِ يَقُولُونَ هَل لَّنَا مِنَ الأَمْرِ مِن شَيْءٍ قُلْ إِنَّ الأَمْرَ كُلَّهُ لِلَّهِ يُخْفُونَ فِي أَنفُسِهِم مَّا لاَ يُبْدُونَ لَكَ يَقُولُونَ لَوْ كَانَ لَنَا مِنَ الأَمْرِ شَيْءٌ مَّا قُتِلْنَا هَاهُنَا قُل لَّوْ كُنتُمْ فِي بُيُوتِكُمْ لَبَرَزَ الَّذِينَ كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقَتْلُ إِلَى مَضَاجِعِهِمْ وَلِيَبْتَلِيَ اللّهُ مَا فِي صُدُورِكُمْ وَلِيُمَحَّصَ مَا فِي قُلُوبِكُمْ وَاللّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ
  5. إِنَّ الَّذِينَ تَوَلَّوْاْ مِنكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّيْطَانُ بِبَعْضِ مَا كَسَبُواْ وَلَقَدْ عَفَا اللّهُ عَنْهُمْ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ حَلِيمٌ

151- Allah'ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O'na ortak koşmalarından dolayı, inkâr edenlerin kalplerine korku salacağız. Onların yurtları ateştir. Zalimlerin dönüp varacağı yer ne kötüdür!
152- Siz Allah'ın izni ile düşmanlarınızı öldürürken, Allah, size olan vaadini yerine getirmiştir. Allah size sevdiğiniz (galibiyeti) gösterdikten sonra zaafa düştünüz. (Peygamber'in verdiği) emir hakkında tartışmaya kalkıştınız ve isyan ettiniz. Kiminiz dünyayı istiyordu, kiminiz ahireti istiyordu. Sonra Allah sizi, denemek için onlardan geri çevirdi ve sizi bağışladı. Allah müminlere karşı çok lütufkârdır.
153- Peygamber sizi arkanızdan çağırıp dururken, siz boyuna uzaklaşıyor, hiç kimseye dönüp bakmıyordunuz. Bundan dolayı Allah, size gam üstüne gam verdi ki, ne elinizden gidene, ne de başınıza gelene üzülmeyesiniz. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
154- Sonra o kederin ardından (Allah) üzerinize öyle bir eminlik, öyle bir uyku indirdi ki, o, içinizden bir zümreyi örtüp bürüyordu. Bir zümre de canları sevdasına düşmüştü. Allah'a karşı, cahiliyet zannı gibi, hakka aykırı bir zan besliyorlar ve "Bu işten bize ne?" diyorlardı. De ki: "Bütün iş Allah'ındır". Onlar sana açıklamayacaklarını içlerinde saklıyorlar (ve) diyorlar ki: "Bize bu işten bir şey olsaydı burada öldürülmezdik". Onlara şöyle söyle: "Eğer siz evlerinizde olsaydınız bile, üzerlerine öldürülmesi yazılmış olanlar yine muhakkak yatacakları (öldürülecekleri) yerlere çıkıp gidecekti. Allah (bunu) göğüslerinizin içindekini denemek ve yüreklerinizdekini temizlemek için yaptı. Allah göğüslerin içinde olanı bilir.
155- İki toplumun karşılaştığı gün, içinizden yüz çevirip gidenler var ya, şeytan onların kazandıkları bazı şeylerden dolayı ayaklarını kaydırmak istedi. Ama yine de Allah onları affetti. Kuşkusuz Allah çok bağışlayandır, halim(çok yumuşak)dir.

[/FONT]​
[/FONT]​
257469btiv2q1si3.gif
[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]GÜNÜN HADİSİ[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif] [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif] [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif] [/FONT][FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]~~~
44153861ju6.gif

Üzerime Salavat getirenlere kıyamet günü sefaatçi olurum. Salavat getirmeyenden ise uzağım. (Hadis-i Şerif)[/FONT]

257469btiv2q1si3.gif
[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif] Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammed ve ala âlihi ve ashâbihi ve sellim [/FONT]
257469btiv2q1si3.gif
[/FONT][FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Günün Duası[/FONT]​

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][/FONT]​
Ey Rabbim Resûlünün senden istediğini istiyorum, Resûlünün sana sığındığı şeyden ben de sana sığınıyorum. Allah'ım benim için kaza ettiğin şeyin âkibetini doğru yola ulaştır.”"Ey Rabbim! Ben zayıfım, rızân yolunda benim zaafımı kuvvetlendir. Beni nâsiyemden tutup hayra sevk et. İslâm'ı rızâmın en son noktası kıl. Ey Rabbim, ben zayıfım, beni kuvvetlendir. Ben zelîlim beni azîz kıl. Ben sana muhtacım, beni rızıklandır. Âmîn... Âmîn... Âmîn...

257469btiv2q1si3.gif
[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Günün Sözü[/FONT]​

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Doğru söz kalbe rahatlık verir. Doğru sözler, gönül tuzağının taneleridir.[/FONT]​
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.)[/FONT]​

257469btiv2q1si3.gif
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]BİR NASİHAT[/FONT]

Seni ölüme götürse de doğruluktan ayrılma.
257469btiv2q1si3.gif

secdegul2xg4.gif
secdemevlalz9.gif
secdegul1rh8.gif

<<<-[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Sen öyle bir insan ol ki! [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]öldüğünde düşmanın bile ağlasın[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]->>>[/FONT][/FONT]

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.

84581807.gif

aaaaaws0wc0.gif
484975az4grljt6zvn9.gif

137cd051fdfe.gif

flow69fx3.gif
dinigif12zk5ns.gif
flow69fx3.gif

bismillah7yh6xyvw0.gif

29093330.gif

14962316.gif
14962316.gif

Ben zikrolunduğum zaman, evliya kullarım hatırlanır. Onlar anılınca da, ben hatırlanırım. Hadîs-i şerîf
5d8f03d6caa1d250d1d4f0812db24118.gif
minimincy770049eo8mv9.gif

Ahireti verip dünyayı almak, yani Halktan halka yüz çevirmek akılsızlıktır. İmâm-ı Rabbânî Rahmetullahi Aleyh

94370602.gif
94370602.gif

AYET
Âl-i İmrân[SIZE=+3] Sûresi
bismillah.gif
[/SIZE]
Medine döneminde inmiştir. 200 âyettir. Sûre, adını 33. âyette geçen “Âl-i İmrân” tamlamasından almıştır. İmrân, Hz.Mûsâ ile Hz.Hârûn’un babasıdır. Âl-i İmrân, İmrân ailesi demektir.

1. وَمَا أَصَابَكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ فَبِإِذْنِ اللّهِ وَلِيَعْلَمَ الْمُؤْمِنِينَ
  2. وَلْيَعْلَمَ الَّذِينَ نَافَقُواْ وَقِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْاْ قَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَوِ ادْفَعُواْ قَالُواْ لَوْ نَعْلَمُ قِتَالاً لاَّتَّبَعْنَاكُمْ هُمْ لِلْكُفْرِ يَوْمَئِذٍ أَقْرَبُ مِنْهُمْ لِلإِيمَانِ يَقُولُونَ بِأَفْوَاهِهِم مَّا لَيْسَ فِي قُلُوبِهِمْ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا يَكْتُمُونَ
  3. الَّذِينَ قَالُواْ لإِخْوَانِهِمْ وَقَعَدُواْ لَوْ أَطَاعُونَا مَا قُتِلُوا قُلْ فَادْرَؤُوا عَنْ أَنفُسِكُمُ الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
  4. وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
  5. فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

166-167- İki topluluğun karşılaştığı günde başınıza gelen musibet de Allah'ın izniyledir. Bu da müminleri belirlemesi ve hem de münafıklık yapanları ayırt etmesi içindir. Ve onlara: "Geliniz, Allah yolunda savaşınız veya (hiç olmazsa) savunmaya geçiniz." denilmişti. Onlar ise: "Biz savaşmasını (veya savaş olacağını) bilseydik arkanızdan gelirdik." demişlerdi. Onlar, o gün, imandan çok küfre yakındılar. kalblerinde olmayanı ağızlarıyla söylüyorlardı. Allah neyi gizlediklerini daha iyi bilendir.
168- Kendileri oturup kaldıkları halde kardeşleri için: "Eğer bize uysalardı öldürülmezlerdi" dediler. Onlara de ki: "Eğer iddianızda doğru iseniz, kendinizden ölümü uzaklaştırınız".
169- Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab'leri katında rızıklanmaktadırlar.
170- Allah'ın lütfundan verdiği nimetle sevinçlidirler. Arkalarından kendilerine ulaşamayan kimselere de hiç bir korku olmayacağını ve üzülmeyeceklerini müjdelemek isterler.

BİR HADİS

TEMİZLİKLE İLGİLİ HADİS
Temizlik îmanın yarısıdır...
Ebu Mâlik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):‘Temizlik imanın yarısıdır. “Elhamdülillah” mizanı doldurur. “Subhanallahi Velhamdülillahi” göklerle yer arasını doldurur. Namaz nurdur, sadaka delildir, sabır ışıktır. Kur’an ise, ya lehine, ya da aleyhine bir kanıttır. Tüm insanlar sabah erkenden çıkarlar, kimisi nefsini satar, kimisi de onu ya azat edip kurtarır, ya da tehlikeye atar’ buyurdu.”Müslim
346317uuympmwsqv.gif
DUA

Evden çıkarken okuyacağımız dua;

83_1.gif

"Allah'ın adiyle! Allah bana kâfidir. Allah'a tevekkül ettim. Allah'a dayanmaktan başka kudret ve kuvvet yoktur."

k523cv.gif
k523cv.gif

BİR SÖZ
Veliler her gördüklerini Cenab-ı Hakk'ın kendilerine ikram ettiği feraset nuru ile görürler. Öyle ki bu nur ile baktıklarında uzak ile yakının bir farkı olmaz."
Şah-ı Nakşibend (k.s)
"Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terketmektir."
Hz. Ebû Bekir (r.a)

blumen025cv4.gif
63618258kc3.gif
blumen025cv4.gif

medahms

Kayıtlı Kullanıcı

NASİHAT
Ümmetim adına
en çok korktuğum şey, göbek iriliği,
uyku düşkünlüğü
ve tembelliktir. Hz. Muhammed (SAV)
Ölümden niye korkacağım ki?
Ben varken o yoktur,
o gelince de ben olmayacağım. Montaigue
Allah'a, emrine teslim olmakla
yaklaşılabilir. Düşünmekle, hayal ile değil.
İmam Rabbani

SOHBET - ALLAHÜ TEÂLÂNIN NİMETLERİ
Herkese her nimeti gönderen, yalnız Allahü teâlâdır. Herşeyi var eden, ancak O’dur. Her varlığı, her an varlıkta durduran hep O’dur. Kullardaki üstün ve iyi sıfatlar, O’nun lütfu ve ihsanıdır. Hayatımız, aklımız, ilmimiz, gücümüz, görmemiz, işitmemiz, söyleyebilmemiz, hep O’ndandır. Saymakla bitirilemeyen çeşitli nimetleri ve iyilikleri gönderen hep O’dur. insanları güçlüklerden, sıkıntılardan kurtaran, duâları kabul eden, dertleri ve belâları gideren hep O’dur. Rızıkları yaratan ve ulaştıran yalnız O’dur.
İhsanı o kadar boldur ki, günah işleyenlerin rızkını kesmiyor. Günahları örtmesi o kadar çoktur ki, emrini dinlemeyen, yasaklarından sakınmayan azgınları, herkese rezil ve rüsva etmiyor ve namus perdelerini yırtmıyor. Affı ve merhameti o kadar çoktur ki, cezayı ve azabı hak edenlere azap vermekte acele etmiyor. Nimetlerini, ihsanlarını, dostlarına ve düşmanlarına saçıyor. Kimseden birşey esirgemiyor. Bütün nimetlerinin en üstünü, en kıymetlisi olarak da, doğru yolu, saadet ve kurtuluş yolunu gösteriyor. Yoldan sapmamak ve Cennete girmek için teşvik buyuruyor. Cennetteki sonsuz nimetlere, bitmez, tükenmez zevklere ve kendi rızasına, sevgisine kavuşabilmemiz için, sevgili Peygamberi Muhammed aleyhisselâma uymamızı emrediyor.
İşte, Allahü teâlânın nimetleri güneş gibi meydandadır. Başkalarından gelen iyilikler, yine O’ndan gelmektedir. Başkalarını vasıta kılan, onlara iyilik yapmak isteğini veren, onlara iyilik yapabilecek gücü ve kuvveti veren, yine O’dur. Bunun için, her yerden, herkesten gelen nimetleri gönderen hep O’dur. O’ndan başkasından iyilik, ihsan beklemek, emanetçiden, emanet olarak birşey istemeye ve fakirden sadaka istemeye benzer. Bu sözlerimizin, yerinde ve doğru olduğunu, cahil olanlar da, âlimler gibi, kalın kafalılar da, zeki ve keskin görüşlü olanlar gibi bilir. insanın, bu nimetleri gönderen Allahü teâlâya, gücü yettiği kadar şükretmesi, insanlık vazifesidir. Aklın emrettiği bir vazife ve bir borçtur.
Herkese Lâzım Olan imân: 7

flow69fx3.gif
dinigif12zk5ns.gif
flow69fx3.gif

BİR KISSA
[h=1][h=5]BAKIŞ AÇISI[/h][h=5] [/h]“Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır”Bir kadının enterasan ve cesaret verici hikâyesi.Adı Thelma Thmpson. “Savaş sırasında” diye anlatmaya başladı, “Kocam New Mexico’daki Mojave Çölü yakınlarındaki Ordu Eğitim Kamplarında bulunuyordu.Kocama yakın olabilmek için, ben de oraya gittim. O yerden nefret ediyordum. Hiç sevmiyordum. Hiç bu kadar bedbaht olmamıştım.Kocam, Mojave Çölünde bir manevraya katılmıştı. Sıcak, dayanılmayacak kadar fazla idi.Ingilizce bilmeyen Meksikalılar ve yerlilerden başka konuşabilecek kimse yoktu. Rüzgâr hiç durmadan esiyor, yediğim bütün yemek, teneffüs ettiğim hava hep kumla doluyordu.O kadar sefil oldum, kendime o kadar acıdım ki sonunda anne ve babama mektup yazdım. Dayanamıyacağımı ve eve döneceğimi bildirdim.Bu hayata bir dakika daha tahammül edemiyeceğimi, burada olmak yerine, hapishanede olmayı tercih ettiğimi söyledim.Babam, mektubuma iki satırla cevap verdi.Hâlâ kulaklarımda çınlayan bu iki satır, bütün hayatımı değiştirdi: İki adam hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar: Bir tanesi çamuru gördü, öteki ise yıldızları.Bu iki satırı tekrar tekrar okudum. Kendimden utanmıştım.Şimdiki durumumun iyi olan taraflarını bulmağa karar verdim:Yıldızlara bakacaktım.Yerli halkla dostluk kurdum ve onların reaksiyonları beni şaşırttı.Yapmış oldukları dokumalar ve çömleklere ilgi gösterdiğim zaman, turistlere satmayı reddettikleri en kıymetli eserlerini bana hediye ettiler. Kaktüslerin hayranlık verici şekillerini, Yukkave Erguvan ağaçlarını tetkik ettim.Kır köpekleri denilen hayvanlar hakkında bilgi sahibi oldum, çöldeki güneşin batışını seyrettim ve çöl yüzeyi milyonlarca sene evvel okyanus tabanı iken orada kalmış deniz kabuklarını aradım.Bu şaşılacak değişikliğin sonu ne oldu? Mojave Çölü değişmemişti. Yerliler de değişmemişti. Fakat ben değişmiştim. Düşünce ve tarzımı, bakış açımı değiştirmiştim.Böyle yaparak, en sefil tecrübeyi, hayatımın en heyecanlı macerası haline getirmiştim. Keşfetmiş olduğum bu yeni dünya bana şevk ve heyecan vermişti.O kadar heyecanlanmıştım ki , bunun hakkında bir kitap yazdım: (Bright ramparst:parlak siperler) adı altında yayınlanan bir roman. Kendi yaptığım hapishaneden dışarı bakmış ve yıldızları bulmuştum.” Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır. [/h]
linje7.gif
SOHBET - AİLE SAADETİ
Hikmet ehli bir zat buyuruyor ki:Şu beş şey, kişinin saadetindendir:
  1. Eşinin anlayışlı ve itaatli olması,
  2. Evlâdının uysal ve saygılı olması,
  3. Arkadaşlarının temiz ve samimi olması,
  4. Komşularının iyi olması,
  5. Geçiminin kendi memleketinde olması. Kendi memleketi demek; doğduğu yer demek değildir. İşinin iyi olduğu, salih arkadaşlarının çok olduğu, dinini rahatça yaşayabildiği yerdir.

Şu altı haslet bulunan kadın, gerçekten iyi [saliha] vasfını kazanmıştır.
  1. Beş vakit namaza riayetkâr olması,
  2. Kocasına severek itaat etmesi,
  3. Her işte Allahın rızasını gözetmesi,
  4. İnsan çekiştirmekten ve kovuculuktan dilini tutması,
  5. Dünya malına karşı zühd ve kanaat sahibi olması,
  6. Musibetlere karşı sabır ve metanet göstermesi.
Böyle iyi kadın dinin direği, aile yuvasının temeli, ibâdetlere karşı da destek ve yardımcıdır. Bunun aksi olan kadın, iyi kadın olamaz, kendisi güldüğü hâlde kocasını perişan eder.

81eb2.gif

Bediüzzaman'dan VECİZE SÖZLER.
(Ey Nefsim!), Hevesli akılsız çocuklar gibi, muvakkat, ehemmiyetsiz lezzetlerin peşinde koşma! Emirdağ L.1 - 199

fleur2dn8.gif
fleur2dn8.gif

Hakikat Damlaları

Her şey Allah katında ne ifade ediyorsa o kadar kıymete sahip demektir. Önemli olan Allah’ın değer vermesidir.

e14hr3.gif

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
"Geceyi gündüze katar günü uzatırsın, gündüzü geceye katar geceyi uzatırsın. Ölüden diri, diriden ölü çıkarırsın. Sen dilediğin kimseye sayısız rızıklar verirsin." [Al-i İmran Suresi 3,27]

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanların gelip geçtiği yollarda (caddelerde) oturmaktan sakının.Mutlaka oturacaksanız o zaman yolun hakkını verin.Yolunhakkı ise şunlardır: Harama bakmamak, Yoldan gelip geçen insanlara sıkıntı ve eziyet vermemek, ta’cizde bulunmamak, Verilen selamları almak, İyiliği teşvik etmek, Kötülükten de sakındırmak.
Hadis (Ebu Davud).

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Mukaddes HavuzCenâb-ı Hak buyuruyor:
“Şüphesiz, iman edip de güzel davranışlarda bulunanlar için, nimetleri bol cennetler vardır. Orada ebedi kalacaklardır. Bu, Allah'ın verdiği gerçek sözdür. O, mutlak güç ve hikmet sahibidir.” (Lokman, 8-9)
Click this bar to view the full image.

Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Allah beni âlemlere rahmet ve hidâyet olarak gönderdi. Câhiliye işlerini ortadan kaldırmayı emretti. Rabbim izzetine yemin ederek şöyle buyurdu: “Kullarımdan biri kasden bir yudum içki içerse, ister bağışlanan isterse azap gören olsun, kıyâmet günü ona mutlaka o kadar irin içiririm. Fakat benden korkarak o yudumu içmeyi terk ederse, kıyâmet günü ona mukaddes havuzlarımdan içiririm.” (Münâvî, II, 218)

Onbirinci yüzyılda yaşayan İranlı şair ve fikir adamı Nâsır-ı Husrev şöyle anlatır: “Geceleyin rüyamda birini gördüm. Bana:
“–İnsanların aklını gideren şu şarabı daha ne zamana kadar içeceksin? Aklın başında olsa daha iyi olmaz mı?” dedi. Ben de ona:
“–Hakîmler (doktorlar ve hikmet erbabı), dünyanın gam ve kederini bun*dan daha iyi gideren başka bir şey bulamamışlardır” dedim. O:
“–Kendinden geçmek, aklı baştan kovmak rahatlık de*ğildir. Ayrıca, halkı akılsızlığa sevkeden insana hakîm denmez. Aklı ve fikri artıracak bir şey aramak gerekir” dedi. Ben:
“–Peki, bu bahsettiğini nasıl ve nereden elde edebili*rim?” diye sorduğumda bana sadece:
“–Arayan bulur!» cevabını verdi ve eliyle kıble tarafını gösterdi. Başka da bir şey demedi. Uykudan uyandım, rüya tamamen hatırımdaydı ve beni iyice tesiri altına almıştı. Kendi kendime:
“–Bu geceki uykudan uyan*dığım gibi, kırk yıllık uykumdan da uyanmam gerek» dedim. Kalkıp gusül abdesti aldım ve camiye gittim. Rabbimin huzûruna durup namaz kıldım. O’ndan, vazifelerimi bu*yurduğu gibi yapmam ve yasaklarından kaçınmam husûsunda yardım istedim. Ve bu şekilde kırk yıl sonra O’na yöneldim.” (Dr. Murat Kaya, Ebedi Yol Haritası İslam, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Muhsî: Sonsuz ilmi ile her şeyi kuşatan ve mülkündeki her şeyin sayısını bilen, her yapılanı bir bir sayan demektir.

Kısa Günün Kârı
Alkollü içki ve uyuşturucular, insan fıtratına tamamen zıt olan zararlı maddelerdir. Aslolan insanın ayık ve uyanık olmasıdır. Kendinden geçmiş vaziyette, rehâvet ve tembellik içinde bulunmak makbûl değildir.

Lügatçe
kasden: Kasıtlı olarak.

[URL="http://img166.imageshack.us/img166/9395/secdegul2xg4.gif"] [/URL][URL="http://img90.imageshack.us/img90/1306/secdemevlalz9.gif"] [/URL][URL="http://img176.imageshack.us/img176/9981/secdegul1rh8.gif"] [/URL]
[URL="http://img1.loadtr.com/k-638133-yph.gif"]
[/URL]
<<<-[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Sen öyle bir insan ol ki! [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]öldüğünde düşmanın bile ağlasın->>>[/FONT]

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu

AYET HADİS
Kişinin ebeveynine sövmesi
dua-dua-dua-139.jpg

Abdullah b. Amr b. As’ın (r.ahm.) anlattığına göre:Allah Resulü (a.s.): “Kişinin ebeveynine sövmesi büyük günahlardandır” buyurdu. Ey Allah’ın Resulü! Kişi ebeveynine söver mi? dediler. “Evet, bir kimse başkasının babasına söver, o da onun babasına söver. Yine bir kimse, başkasının annesine söver, o da, onun annesine söver” buyurdu. *Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 130
http://feedproxy.google.com/~r/AyetHadis/~3/oe1UOxj89Xs/?utm_source=feedburner&utm_medium=email
Size kudretinin
alâmetlerini gösterir

dua-dua-dua-174.jpg

81 – Allah böylece size kudretinin alâmetlerini gösterir.Artık Allah’ın hangi delillerini inkâr edebilirsiniz? *Mü’min Suresi

Z4F3R_

Kayıtlı Kullanıcı
"Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var."

İBRAHİM HAKKI HZ.

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Çok biliyorsan ,
Konuş ibret alsınlar,
Bilmiyorsan, sus dinle,
İnsan sansınlar.........!

Selam ve dua ile

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.

Dostluğu, sevgiyi ve geleceği... Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı... Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz
Hayır kapılarının sonuna kadar açık, kaza ve belaların bertaraf olduğu Kurban Bayramınızın yaşadığınız tüm sorunları alıp götürmesi dileğiyle..
mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar diler herşey gönlünüzce olsun.

****************TÜM İNSANLIK ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLARIM.****************

............."M,.........mM"
.....................IMIm....,mIM"
.....................,MI:"IM,mIMm
.........."IMmm,....,IM::::IM::IM,..........,m"
............."IMMIMMIMm::IM:::::IM""==mm.,mIM"
....__......,mIM::::::MIM:::::::IM::::mIMIM"
.,mMIMIMIIMIMM::::::::mM::::::::IMIMIMIMMM"
IMM:::::::::IMM::::::M::::::::IIM:::::::MM,
."IMM::::::::::MM:::M:::::::IM:::::::::::IM,
...."IMm::::::::IMMM:::::::IM:::::::::::::IM,
......"Mm:::::::::IM::::::MM::::::::::::::::IM,
.......IM:::::::::IM::::::MM::::::::::::::::::IM,
........MM::::::::IM:::::::IM::::::::::::::::::IM
........"IM::::::::IM:::::::IM:::::::::::::::::IM;.
........."IM::::::::MM::::::::IM::::::::::mmmIMMMMMMMm, .
...........IM::::::::IM:::::::IM::::mIMIMM""""....."IMMMM
..........."IM::::::::IM::::::mIMIMM""...........,mM"..."M
............IMm:::::::IM::::IIMM".............,mMM"
............"IMMIMIMMIMM::IMM"........_.,mMMMMM"
.............,IM"....."IMIM".......,mMMMMMMMM"
...........,IM........,IMM"......,mMMMMMMMMM"
..........IM.......,mIIMM,......mMMMMMMMMMM"
.........,M"..,mIMMIMMIMMIMmmmMMMMMMMMMMMM"
.........IM.,IMI"""........""IIMMMMMMMMMMM
........;IMIM"..................""IMMMMMMM
........""........................."IMMMMM
....................................."IMMM
......................................"IMM,
......................................."IMM
........................................"MM,
.........................................IMM@@@@MMMMMIMMIMMIMMIMM
....................,mIMMIMMIMM,.,mIMM,...IMM""".. ...,mIMMMMMMMMM
.................,IMMM`........................... ..........................MIMMMMMMM
................mIM`.............................. ..............................MMIMMMMMMM
..............,IM`.....KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN......IMMMMIMMMM
.............,IM`....../.................................................. ............MMMMMMMMM
............,IM....../....:;,mIM"......"IMMMMMNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
............IM`...../....;,mIM".........."IIMMM.,IMIM,.,IM"
............IM...../....,mIM"..............IMMMMMMM`."""
............`IM,.../.;,mIM".................IIMMM
............."IMI,./,mIM".................__IMMM
..............."IMMMM"..................."""IMM
.................""............................... ..IMM
.................................................. ...IMM__
.................................................. ...IMM......................................
.................................................. ...IMM ........................................
.................................................. ...IMM ..............................................
................................................._ _IMM ..................................................
................................................." ""IMM .................................................. ...
.................................................. ...IMM .................................................. ......
.................................................. ...IMM .................................................. .........
.................................................. ...IMM............................................ ...................
.................................................. ...IMM............................................ ........................
.................................................. ...IMM............................................ ...........................

<<<-[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Sen öyle bir insan ol ki!

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]öldüğünde düşmanın bile ağlasın->>>[/FONT]
[/FONT]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt