Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN... (2 Kullanıcı)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com
RE: ŞEFAAT İSTEYEN BURAYA

Zinnire yazdı:
s.a. kardeşlerim çok güzel sünnet aslında hemde çok faydalı.hep uyguluyorum devamlı olur inşallah..
selam ve dua ile
...

A.S

ALLAH KABUL ETSİN...
BİLİNÇLİ OLARAK YAPMAK APAYRI BİR FEYZ VERİYOR İNSANA...
ABDEST ALMA ŞEKL İO KADAR YÜZEYEL VE BAYAĞI OLMUŞKİ NE ALAN NEDE İZLEYENE HUZUR VERMİYOR...UZUVLARI ISLATMAKTAN ÖTE ABDEST ALLAHIN HUZURUNA VARMAK İÇİN BEDENİ KİRLERDEN ARINMADIR...İSTERMİSİNİZKİ YARADANIN HUZURUNA YARI KİRLİ OLARAK VARALIM..ONA SECDE EDERKEN ALNIMIZDA,ELLERİMİZDE KİR OLSUN...BEDENİ TEMİZLİK İNŞAALLAH RUHİ TEMİZŞİĞEDE ZEMİN HAZIRLAYACAK...

ebuzeri

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Şefaat yanlızca allahtandır

RE: Şefaat yanlızca allahtandır

2:48 - Kimsenin kimseden faydalanamayacağı, kimseden bir şefaat kabul edilmeyeceği, kimseden bir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği günden korunun.

2:123 - Kimsenin kimse namına bir şey ödemeyeceği, hiç kimseden fidye alınmayacağı, kimseye şefaatın yarar sağlamayacağı ve onların yardım görmeyeceği günden korunun.

2:254 - Ey inananlar! Alışverişin, dostluğun, şefaatın olmayacağı günün gelmesinden önce sizi rızıklandırdığımızdan hayra sarfedin. İnkar edenler ancak yazık edenlerdir.

2:255 - Allah, O'ndan başka tanrı olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, diri, her an yaratıklarını gözetip durandır. Göklerde olan ve yerde olan ancak O'nundur. O'nun izni olmadan katında şefaat edecek kimdir? Onların işlediklerini ve işleyeceklerini bilir, dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar. Hükümranlığı gökleri ve yeri kaplamıştır, onların gözetilmesi O'na ağır gelmez. O yücedir, büyüktür.

6:94 - Onlara: "And olsun ki, sizi ilk defa yarattığımız gibi size verdiklerimizi ardınızda bırakarak bize birer birer geldiniz; içinizde Allah'ın ortakları olduğunu sandığınız şefaatçılarınızı beraber görmüyoruz. And olsun ki aranızdaki bağlar kopmuş, ortak sandıklarınız sizden ayrılmışlardır" denecek.

7:53 - Kitap'ın haber verdiği sonuçtan başka bir şey mı bekliyorlar? Sonuç gelip çattığı gün, önceleri onu unutmuş olanlar, "Rabbimizin peygamberleri şüphesiz bize gerçeği getirmişti, şimdi bize şefaat etsin, yahut geriye çevrilsek de işlediklerimizin başka türlüsünü işlesek" derler. Doğrusu kendilerini mahvetmişlerdir, uydurdukları şeyler onları koyup kaçmışlardır.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ebuzeri yazdı:
2:48 - Kimsenin kimseden faydalanamayacağı, kimseden bir şefaat kabul edilmeyeceği, kimseden bir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği günden korunun.

2:123 - Kimsenin kimse namına bir şey ödemeyeceği, hiç kimseden fidye alınmayacağı, kimseye şefaatın yarar sağlamayacağı ve onların yardım görmeyeceği günden korunun.

2:254 - Ey inananlar! Alışverişin, dostluğun, şefaatın olmayacağı günün gelmesinden önce sizi rızıklandırdığımızdan hayra sarfedin. İnkar edenler ancak yazık edenlerdir.

2:255 - Allah, O'ndan başka tanrı olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, diri, her an yaratıklarını gözetip durandır. Göklerde olan ve yerde olan ancak O'nundur. O'nun izni olmadan katında şefaat edecek kimdir? Onların işlediklerini ve işleyeceklerini bilir, dilediğinden başka ilminden hiçbir şeyi kavrayamazlar. Hükümranlığı gökleri ve yeri kaplamıştır, onların gözetilmesi O'na ağır gelmez. O yücedir, büyüktür.

6:94 - Onlara: "And olsun ki, sizi ilk defa yarattığımız gibi size verdiklerimizi ardınızda bırakarak bize birer birer geldiniz; içinizde Allah'ın ortakları olduğunu sandığınız şefaatçılarınızı beraber görmüyoruz. And olsun ki aranızdaki bağlar kopmuş, ortak sandıklarınız sizden ayrılmışlardır" denecek.

7:53 - Kitap'ın haber verdiği sonuçtan başka bir şey mı bekliyorlar? Sonuç gelip çattığı gün, önceleri onu unutmuş olanlar, "Rabbimizin peygamberleri şüphesiz bize gerçeği getirmişti, şimdi bize şefaat etsin, yahut geriye çevrilsek de işlediklerimizin başka türlüsünü işlesek" derler. Doğrusu kendilerini mahvetmişlerdir, uydurdukları şeyler onları koyup kaçmışlardır.

S.A

ALLAH CC RAZI OLSUN...

ŞEFAATLARA MAZHAR OLALIM İNŞAALLAH...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

(Güzelce alinan abdest, imanin yarisidir.) [ibni Hibban]

(ilk sorgu abdestten olacaktir. Abdesti güzel ise, sira namaza gelir.) [Beyheki]

(Hiçbir günahkar yoktur ki, güzelce abdest alip iki rekat namaz kilarak magfiret dilesin de, affedilmis olmasin.) [Tirmizi]

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a hayırlı gunler.,
ben gerektıgınde abdest alan bırısıydım. ve ev dısında bi tek camiye giderken alıyordum.giyiminden dolayı. cok ıstıyordum , her zaman abdestlı olmayı.evden abdestlı cıkmak.rabbıme bınlerce şukurler olsun.iki dileğimde gerceklesdi.o kadar guzel bır duygu kı tarif edilemez.bu forumda emegı gecen herkesden allah cc razı olsun.a.e.o

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Selma_ yazdı:
s.a hayırlı gunler.,
ben gerektıgınde abdest alan bırısıydım. ve ev dısında bi tek camiye giderken alıyordum.giyiminden dolayı. cok ıstıyordum , her zaman abdestlı olmayı.evden abdestlı cıkmak.rabbıme bınlerce şukurler olsun.iki dileğimde gerceklesdi.o kadar guzel bır duygu kı tarif edilemez.bu forumda emegı gecen herkesden allah cc razı olsun.a.e.o

a.s

allah cc razı olsun ..

islamın emirleri zincir misalidir...birini aksatınca diğerindende taviz vermek zorunda kalırsınız...ne mutlu size ablam adım adım ilerliyorsunuz...

metfamu

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. hayırlı günler arkadaşlar özledim inanın sizi bir iki haftadır giremedim.bundan sonrada epey bi ara vereceğim sanırım memlekete tatile gideceğim ama gönlüm sizinle umarım sizde dualarınızdan unutmazsınız beni.
sünnetlere devam inşaallah.misvak alamadım sıkıntısı içimde .abdest sünneti çok güzel ve isabetli .naçizhane tavsiyem abdestlerimizi dualarıyla güzelleştirelim .şimdi bende abdest dualarının arapçalarını ezberlemeye başlamıştım .uzun olduğu için hem azalarımızın yıkanma miktarı uzuyor.suyun israf olmaması için açıp kapamalar rahatlıkla yapılabiliyor.dua edin kısa sürede ezberleyeyim talebelerim ezberledi.Allah'a emanet olun.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

esselamun aleyküm ve rahmetullahu ve bereketullah

bir haftalık sünnetlerimizi belirleme günümüz geldi...inşaallah şefaatlara vesile olacak olan sünnetlerimiz yine günlük hayatımızda rutin olarak uyguladığımız fakat birçoğunu bilinçsiz olarak yaptığımız/yapmaya çalıştığımız sünnetler olacak...

bu haftaki şefaat vesilesi sünnetlerimiz:

1 - yatmadan evvel abdest almak veya abdesti muhafaza ederek yatmak...

2 - yatağa sağ taraftan ve besmele ile girmek

3 - uyumadan önce dua etmek ,uykunun ölümü simgelediğini ve bir daha uyanamayabilineceğini düşünmek

4 - sağ tarafa yatmak ,sağ yanağı avuç içine alarak (kol başın altında) uyumak...

5 - yüzü koyun yatmamak (sünnet olduğu kadar sıhhat içinde elzemdir)

yaşamımızda bize işaret edilen bir çok husus ,muhteviyatında bize birer mesaj taşımaktadır...nasılki bahar ayı çocukluk ,gençlik çağlarını simgeliyorsa,kışta yaşlılık ve düşkünlüğü bize hatırlatır...yine uyanıklık hayatı ,yaşamı simgeliyorsa uykuda bize ölümü simgeler...uyumak bir nevi ölüm provası sayılmaktadır..tasavvufta bu sıkça işlenmiştir...o yüzden bizler bir gün içerisinde gündüzleri yaşamakta ,geceleri ise adeta ölmekteyiz...yani her gün ölümü tadıyoruz...buna rağmen ölüm meleği azrail a.s sanki bize hiç uğramayacakmış gibi yaşamımızı idame etmek akıllara ziyan bir durumdur..evet bizler her gün ölümü prova ettiğimizi bilelim ve sabaha doğru uyanışla birlikte o günü tekrar öleceğimiz ana kadar hayırlarla bezeyelim...

şefaat ya RASULALLAH

şefaat ya HABİBALLAH

şefaat ya EMİNİ VAHYİLLAH SAV...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.ALLAH RAZI OLSUN.SÜNNET BAĞIMLISI OLDUK ŞÜKÜR.BU HAFTA NE VAR DİYE HEMEN BAKIYORUM.BU DA BENDEN BİR KATKI DİYELİM

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yatağına girdiği zaman şu duayı okurdu: "Bize yedirip içiren, ihtiyaçlarımız görüp bizi barındıran Allah'a hamdolsun. İhtiyacını görecek, barınak verecek kimsesi olmayan niceleri var!" [Müslim, Zikr 64, (2715); Tirmizî, Daavât 16, (3393); Ebû Dâvud, Edeb 107, (5053).]

Kütub-u Sitte Şerhi, Prof.Dr. İbrahim Canan, Cilt 16-17

Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn'i ve Kul hüvallahu ahad'i okur ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi". [Buhârî Fedâilu'l-Kur'ân 14, Tıbb, 39, Daavât 12; Müslim, Selâm 50, (2192); Muvattâ, Ayn 15, (2, 942); Tirmizî, Daavât 21, (3399); Ebû Dâvud, Tıbb 19, (3902).]

A.E.O.

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. esmani kardeş sünnetimin hazır çok şükür eçeğine sağlık...Aslında yatmadan abdestli olmaya gayet göstüriyorum,bu zor olmiycak inşaAllah, yatağa saf taraftan girmek o da ii,dua da ediyoruz zaten çok şükür,birde yatıp kalkmayacağımıza dair dua ederiz inş.Şu hep sağ tarafta yatmak zor olcak benim için;) bide son yüzü koyun ne demek anlayamadım,kusura bakmazsın inş.
selam ve dua ile
...

ararat

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM RABBİM BUNLARIDA UYGULAMAYI NASİP EDER İNŞALLH ..ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN ..ALLAHA EMANET OLUN VE SELAMUN ALEYKÜM

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Zinnire yazdı:
s.a. esmani kardeş sünnetimin hazır çok şükür eçeğine sağlık...Aslında yatmadan abdestli olmaya gayet göstüriyorum,bu zor olmiycak inşaAllah, yatağa saf taraftan girmek o da ii,dua da ediyoruz zaten çok şükür,birde yatıp kalkmayacağımıza dair dua ederiz inş.Şu hep sağ tarafta yatmak zor olcak benim için;) bide son yüzü koyun ne demek anlayamadım,kusura bakmazsın inş.
selam ve dua ile
...

A.S

ALLAH RAZI OLSUN...YÜZÜKOYUN YÜZ ÜSTÜ YATMAYI NİTELEYEN BİR TABİR...:)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

-Esmani- yazdı:
Zinnire yazdı:
selam ve dua ile
...

A.S

S.A.KURAN-I KERİMDE İNKAR EDENLERİN YÜZÜKOYUN HAŞREDİLİP CEHENNNEME DE O ŞEKİLDE GİRECEĞİ GEÇTİĞİNDEN BU ŞEKİLDE YATIŞ EFENDİMİZ TARAFINDAN DA MEN EDİLMİŞTİRİ.A.E.O.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ADALETIMAHZA yazdı:
-Esmani- yazdı:
Zinnire yazdı:
selam ve dua ile
...

A.S

S.A.KURAN-I KERİMDE İNKAR EDENLERİN YÜZÜKOYUN HAŞREDİLİP CEHENNNEME DE O ŞEKİLDE GİRECEĞİ GEÇTİĞİNDEN BU ŞEKİLDE YATIŞ EFENDİMİZ TARAFINDAN DA MEN EDİLMİŞTİRİ.A.E.O.

A.S

EFENDİMİZ SAV BİR ÇOK UYGULAMASI İLE MÜŞRİK VE SAPMIŞ EHLİ KİTABA BENZEMEMEYİ TAVSİYE ETMİŞTİR...
YÜZÜSTÜ YATMAK TA ONLARDAN BİRİDİR...ÖRNEĞİN KABİRDE AYAKTA DURMAMAK,İBADETE İNSAN SESİ İLE ÇAĞIRILMAK,SARIK TAKMAK,SAÇI HER YERDEN EŞİT MESAFEDE KESTİRMEK VS VS...BİZLERİ ONLARDAN AYIRAN SEBEPLERDİR...AMA NE YAZIKKİ ŞİMDİ ŞEKİL VE ŞEMAİLİMİZE BAKINCA YADA HAL HAREKETLERİMİZİ ANALİZ EDİNCE ONLARDAN PEK FARKIMIZ OLMADIĞI GİBİ BİR GÖMLEK ÖNDE OLDUĞUMUZU GÖRÜYORUZ...MİSAL FANATİK YAHUDİLER ASLA VE KATTA FAVORİLERİNİ KESMEZLER...BURADAKİ AMAÇ CENNETE ORALARINDAN SARKAN SAÇLARINDAN TUTULARAK GÖTÜRÜLECEKLERİNİ DÜŞÜNÜRLER...BAKALIM GENÇLERİMİZE NEREDEYSE BUYUK ÇOĞUNLUĞU FAVORİLERİNİ UZATIRLAR...KISACASI MUHAMMEDİ RUHTAN NE KADAR KOPARSAK O DENLİ BENLİĞİMİZİ KAYBEDERİZ...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ararat yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM RABBİM BUNLARIDA UYGULAMAYI NASİP EDER İNŞALLH ..ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN ..ALLAHA EMANET OLUN VE SELAMUN ALEYKÜM

A.S

İNŞAALLAH...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

-Esmani- yazdı:
ADALETIMAHZA yazdı:
-Esmani- yazdı:
Zinnire yazdı:
selam ve dua ile
...

A.S

A.S

EFENDİMİZ SAV BİR ÇOK UYGULAMASI İLE MÜŞRİK VE SAPMIŞ EHLİ KİTABA BENZEMEMEYİ TAVSİYE ETMİŞTİR...
YÜZÜSTÜ YATMAK TA ONLARDAN BİRİDİR...ÖRNEĞİN KABİRDE AYAKTA DURMAMAK,İBADETE İNSAN SESİ İLE ÇAĞIRILMAK,SARIK TAKMAK,SAÇI HER YERDEN EŞİT MESAFEDE KESTİRMEK VS VS...BİZLERİ ONLARDAN AYIRAN SEBEPLERDİR...AMA NE YAZIKKİ ŞİMDİ ŞEKİL VE ŞEMAİLİMİZE BAKINCA YADA HAL HAREKETLERİMİZİ ANALİZ EDİNCE ONLARDAN PEK FARKIMIZ OLMADIĞI GİBİ BİR GÖMLEK ÖNDE OLDUĞUMUZU GÖRÜYORUZ...MİSAL FANATİK YAHUDİLER ASLA VE KATTA FAVORİLERİNİ KESMEZLER...BURADAKİ AMAÇ CENNETE ORALARINDAN SARKAN SAÇLARINDAN TUTULARAK GÖTÜRÜLECEKLERİNİ DÜŞÜNÜRLER...BAKALIM GENÇLERİMİZE NEREDEYSE BUYUK ÇOĞUNLUĞU FAVORİLERİNİ UZATIRLAR...KISACASI MUHAMMEDİ RUHTAN NE KADAR KOPARSAK O DENLİ BENLİĞİMİZİ KAYBEDERİZ...

S.A.ALLAH RAZI OLSUN.A.E.O.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Berâ bin Azibden (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (a.s.m.) şöyle buyuruyor: Yatacağın zaman önce namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ tarafına uzanıp yat. Daha sonra da şöyle dua et: 'Allah'ım Sana teslim oldum. İşimi de Sana havale ettim. Seni sevdiğim ve Senden korktuğum için Sana dayandım. Ancak Sana sığınırım. Kurtuluşum da Sendendir. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere imân ettim.

Eğer bu şekilde hareket edip o gece ölürsen, Müslüman olarak ölmüş olursun. Öyle ise son sözlerin bunlar olsun. (Müslim, Zikir: 56)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Yatmadan önce okunacak pek çok dua vardır. Bunlardan kolaya gelen okunmalıdır. Meselâ, Peygamber Efendimiz; Allah'ım! Kullarını dirilttiğin günde, beni azabından koru! diye dua ederdi. (Günlük Hayat, c.2/158)

Yine Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha ile birlikte bir sure okumayı (Ramûz, c. 1/26-1), La İlahe İllallah, Vahdehû La Şerike Leh, Lehül mülkü ve Lehül Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şeyin Kadîr ve La havle velâ kuvvete illâ Billah demeyi, 33 defa Sübhanallah, 33 defa Elhamdülillah ve 34 defa Allahu Ekber demeyi (toplam 100 ediyor),

Kâfirûn sûresini okumayı... tavsiye etmişlerdir.Hz. Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce nasıl dua ettiğini, uyanınca da ne dediğini şöyle rivayet etmektedir:

Peygamber Efendimiz uyumak için yataklarına girdiklerinde şu duayı okurlar idi: Allahümme bismike emûtü ve ahyâ (Yâ Rabbi senin isminle uyur ve uyanırım) uyandıkları zaman da: Elhamdülillâhillezî ahyanâ ba'de emâtenâ ve ileyhin-nüşûr (Bizi uyuduktan sonra uyandıran ve kendisine döneceğimiz Allah Teâlâyâ hamd olsun) diye dua ederdi. (Şemâl-i Şerif/281)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Uyuduktan bir müddet sonra teheccüd namazına kalkmak sünnettir. Bu sâlih kişilerin âdetidir. Bu namaz kabirde nur olacaktır. Uykudan uyanınca eli üç kere yıkamadan elleri bir kabın içerisine sokmamalıdır. (Ramûz, c. 1/30-2)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt