Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selamunaleyküm. Bir Sorum Olsa Cevap Alır Mıyım? (1 Kullanıcı)

HASAN HAN

KAYITLI KULLANICI
Selamunaleyküm. Saygıdeğer kardeşlerim, abilerim ve ablalarım. Benim yaş 36 oldu hemen hemen neredeyse. Şimdiye kadar insanlık halim bir kaç kez aşık olduğum oldu. Şimdiye kadar hiç evlenmedim. Lakin bu bir başka durum. O bayanı her gördüğümde kalbim yerinden çıkacakmış gibi oluyor. O bayanın nenesi ile dedesi beni her gördüğünde hal hatırımı soruyorlar ve bende onlara Allah'ın selamını eksik etmiyorum. Şu an bir işim yok. Lakin YouTube'da içerik üretmeye başlayacağım. Babam iki gün önce bana annemin sayesinde bir oyuncu laptop dizüstü bilgisayar aldılar. Kargo henüz gelmedi. O bilgisayar ile içerik üretip asgari maaş ücreti tutarı kadar bir YouTube gelirim olsa istemeye gitsek ailecek o bayanı bana verirler mi bilmiyorum ama henüz o kişininde yaşını, evli olup olmadığını da bilmiyorum. Annemin o kişinin yaşının küçük olduğunu söylediğini duydum. Ama rahat 28-29 vardır diye düşünüyorum. Onun bakışlarını dikkatimi çekti ama onda da benle ilgili bir düşünce var diye düşünüyorum. Yanlış anlarlar diye çok korkuyorum. Sizler benden genelde yaşça büyüksünüz çoğunuz. Siz saygıdeğer abilerim ve ablalarımdan düşüncelerinizi almak istiyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hayırlı geceler dilerim. Selametle..

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ve Aleyküm selam kardeşim...
Evlenmek Sevgili Peygamber Efendimizin bir sünnetidir...
Bu nedenle tabi ki herhangi bir sağlık vs sorunu olmayan kişiler bu sünneti yerine getirmek için kalbinin ve gönlünün ısındığı kişiyle eğer kabul edilip anlaşılırsa bir aile hayatı kurmak için çabalaması gayet normal bir durumdur...
Yine Sevgili Peygamber Efendimiz bir hadisinde ' Evlenen dininin yarısını tamamlamış olur. Diğer yarısı da Allah tan korkmaktadır." buyurmaktadır...
Dinimiz helal dairesinde kalmak üzere kişiler evlenmek için eş adayı seçmek ve karşılıklı görüşüp konuşarak anlaşma ve akabinde nikah yapilarak karı koca olma yolunu tutmalıdır...
Dünyevi aşk olmazsa zaten gerçek Aşk anlaşılamaz...
Bir de eş secerken denk olmasina ve hem bu dünya hemde ahiret hayatı icin biraraya gelecek eş olmasına dikkat edilmelidir...
Bir de hayırlı işlerde acele ediniz hadisi uygulanmalıdır...
Bu konular çok dikkat edilmesi gerekir...
Ama şu söz devamlı kafamızın bir köşesinde durmalı ve bir şey yapacak zaman hatırlanmalıdır...
" HELAL DAİRESİ GENİŞTİR, HARAMA GİRMEYE LÜZUM YOKTUR..."
Rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah ?

HASAN HAN

KAYITLI KULLANICI
Allâh-u Teâlâ senden ve diğer abilerimden ve ablalarımdan sonsuz kez razı olsun abiciğim. Ben hayatım boyunca, 36 yaşına gelmeme rağmen zinadan hep kaçtım ve uzak durdum. Lakin şeytan insana vesvese vermiyor da değil. Ama yine de uzak durdum ve durmaya da devam ediyorum. Allah yolunda gitmeye ve Peygamber Efendimiz'in (SAV) ümmetinden olmaya ve sünnetlerini yerine getirmeye devam. Her zaman ve her daim. Peygamber Efendimiz'in (SAV) hadislerinin çoğunu bilmiyorum ama öğrenmeye de çalışıyorum. Genelde "Yeni Metin Belgesi" yani "TXT" dosyası açtım bilgisayarıma orda hadis biriktiriyorum. Allah'tan bir durum olmazsa ailesiyle bu konuda inşallah konuşacağım. Ama ölmezsem 1-2 sene içinde, 1-2 sene tanımam lazım kendime. Önce zayıflamam sağlığımı kazanmam lazım ve para biriktirmem lazım. Neyse yine de cevabın için teşekkür ederim abiciğim. Allah razı olsun. Selametle inşallah..

Son düzenleme:

GEVHER

Yönetici
Ve aleykümselam...

@mavci abimiz en güzel şekilde açıklamış , Allah razı olsun.

Kendinize bir zaman ve yapılacaklar belirlemişsiniz.
Zaman , plan hepsi biz kulların aciz çabası , tecrübeyle sabittir.

Allah dilerse herşey hiç hesaplayamayacağımız şekilde yoluna girer.

Siz Allah rızası doğrultusunda bir yaşam için önce niyet edin , sonra tevekkül edin.
"Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever." ( Ali İmran 159 )

Allah yardımcınız olsun değerli kardeşimiz.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Bir de şu açıdan bakalım...
Atalarımız sözü diye biliyorum belki de Hadislere dayanabilir çoğu....
" Nikah günü değişmez...Nasıl ecel değişmediği gibi..."
Tabi ki bizler de boş durmayacağız...
Anne babanın en önemli görevlerinden birisi hatta Müslümanların görevlerinden birisi de bekarları evlendirmektir...
Ahir zamandayız...Evlilik önüne o kadar engel çıkarılmış ki...
Zina serbest olmuş?
Filört ilk-orta okul seviyesine inmiş ?
İnsanlar evlilik için zor şartlar koşar olmuş...?
Yani bu zamanda gerçekten evlilik çok zorlaştırılmış...
Ama Sevgili Peygamber Efendimizin bir Hadlsinde "Zorlastirmayın kolaylaştırın...Nefret ettirmeyin sevdirin..." demiyor mu..?
Keşke hadisi şerifler gerçekten rehberimiz olsa?
Rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah ? Aminn

HASAN HAN

KAYITLI KULLANICI
Selamunaleyküm kardeşlerim, abilerim ve ablalarım. O bahsettiğim bayanın kaldığı evin öndünden her geçtiğimde göremez oldum. Ya köylerine gittiler ya da sıcak diye dışarı çıkmıyorlar. Allah yardımcım olsun ne diyebilirim ki? MAVCI abiciğim ben uzak duruyorum zinadan lakin beni ilgilendirmeyen konu kimin zina ettiği öyle değil mi? Ben kendimden, kardeşimden ve onun eşinden çocuğundan ve kendi ailemden sorumluyum. Zina yapan yapsın. Onları ancak Allah zina yolundan döndürsün ne diyebiliriz ki öyle değil mi abiciğim. Ben kendi nefsime hakim oluyorum onu lakin Allah biliyor. Allah o kişileri günahlarından döndürsün inşallah ve affedici sadece Allah'tır. Sevgi ve saygılarımla. Allah'a emanetsiniz. Selametle..

HASAN HAN

KAYITLI KULLANICI
Yanlış anlamadın beni değil mi abim? :( Ben sana kızmadım, sana kızmışım gibi yazmışım gibi oldu. :( :(

HASAN HAN

KAYITLI KULLANICI
Sevdiğim ve saydığım büyüklerimizdensiniz ondan dolayı ben sizlerin kalbinizi kırmaktan çok korkan biriyim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt