Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SECCADEMİN FERYADI (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
--------------------------------------------------------------------------------

Gün ışımamış sabah yakındır

Yorgunluğun verdiği ağırlıkla hemen uykuya dalmıştı.Bir iniltiyle uyandı adam.Etraf halen karanlıktı. İniltiyi rüya gördüğüne yordu. Dudakları susuzluktan çatlıyordu, öyle susamıştı. Işıkları yakmadan mutfağa gidip suyunu içti ve yatağına döndü. Tam uyumak üzereyken, aynı inleme sesi tekrar kulaklarını tırmalamaya başladı. Ama rüyamıydı uyanık mıydı farkında değildi. Sesin geldiği yöne doğruldu. O an rüyada olduğuna iyice emin oldu. Çünkü duyduğu sesin sahibi evin tek seccadesiydi. <
Adam şaşırdı ve korkulu bir sesle <

-İnleyen sen miydin?
-Evet dedi seccade
-Niçin ağlıyorsun?
Seccade yine içe işleyen bir sesle:
- Seni uykundan uyandıran susuzluğunu, doyuncaya kadar, su içerek giderdin. Oysa benim susuzluğumu giderecek kimsem yok!
- Nasıl susarsın, sen canlı bile değilsin dedi adam.
Seccade:
- Benim ihtiyacımda bir nevi sudur ama içtiğin değil. Benim susuzluğumu ancak tövbekar kulların gözyaşları giderir.
- Anlamadım dedi adam meraklı gözlerle seccadeye
- Ağlarım çünkü Allahın kulları; kabrinin aydınlığa ulaşmasını, karanlıklarda kalmamayı, o kutlu günde aydın olmayı isterler. İsterler de bu vakitte kalkıp iki rekat teheccüt namazı kılmazlar. Hep bakarım sana, bir günde kalkıp şükür için iki rekat namaz kılmazsın.
-Beni rahat bırak deyip döndü adam.

Seccade devam etti.
- Ey Allahın kulu; bak işte sabah namazının vakti geldi. Ezanlar; namaz uykudan hayırlıdır diye sesleniyor. Ah sabah namazı , ah bu sabah namazı ! Namazlar arasında müstesnadır. Hem kalbe hem de ruha hayat veren bir iksirdir o . Yetmiyor mu ? gece gündüz dünya için koşuşturduğun , Aziz ve Kahhar olan Allahrın çağrısına neden icabet etmezsin!!!
Adam iyice sıkılarak:
-Ey seccadem, beni rahat bırak . Gündüz yeterince yoruluyorum, biraz daha uyuyayım deyip yatağın sıcaklığına bıraktı kendini.
- Seccade yılmadan adamı uyarmaya ve uyutmamaya uğraşıyordu.
- Demek ki sen dünyaya ahretten daha çok önem veriyorsun.
Adam iyice öfkelendi:
-Yeter artık lütfen konuşma diye bağırdı.

Seccade bu çıkışın karşısında önce sustu. Daha sonra sesini iyice alçaltarak ;
-Ah o fecir vaktindeki adamlar, ah o fecir vaktindeki adamlar dedi. Sen O nurlu peygamberin bu vakit için neler söylediğini bilmez misin. Her kim ki güneş doğmadan ve batmadan evvel namazlarını eda ederse ateşe girmeyecek Ve yine O güzel insan Kim şu iki namazı (sabah - ikindi veya sabah - yatsı) kılarsa cennete gider. Ve nihayet Münafıklara en ağır gelen namaz sabah ve yatsı namazıdır. Onlar ki o iki namazdaki ecri bilselerdi sürüne sürüne giderlerdir
Bunun üzerine adam yatağından doğrulup;
-Haklısın sabah namazı gerçekten önemli dedi..
Seccade:
-Öyleyse kalk ve namaz kıl dedi.-Yarın inş , mutlaka kalkacağım ama bugün çok yorgunum dedi adam.

Seccade son bir ümitle ;
-Kişi Salih amellerin ne kadar büyük ecri olduğunu idrak edemezse tüm zamanlarda bu ameller zor gelir. Sorun uyumaksa, kabir de uykudan çok ne var! Gel sözümü dinle Ey Allahın Kulu!
Bu andan sonra adamda tek kelime duyulmadı. Seccade de bir süre sessiz kaldı. Adam uykuya devam etti.

Ama heyhat! Adam ömründeki en uzun uykuyu dalmıştı bile. Seccadenin son sözlerini duyamadı. O an seccade adamın öldüğünü anlayınca kısık bir sesle şunları söylüyordu.
-Ey tövbesini yarına erteleyen, bilir misin yarına çıkabileceğini !!!
Ölüm pusuda hep, biz dünya için günah işlerken. Süresi de kısıtlı. Gün gelip atar, farkında olmadan

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SECCADEMİN FERYADI

SECCADEMİZİ AĞLATMAYALIM:(:(:(

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

Hazret-i Mevlâna huşû içinde namaz kılmaya muktedir olabilen kullar hakkında işârî olarak:

"Onlar tekbir getirip namaza başlayınca ,kurban gibi bu dünyadan çıkıp gittiler" buyurur.
"Nasıl ki kurban keserken Allâhu Ekber dersin, işte öldürülmeye lâyık olan nefsi kurban ederken bu söz söylenir"
"Namaz kılanlar, kıyâmette olduğu gibi Allâh'ın huzurunda saflar halinde dururlar,suâle,hesap vermeye,yalvarmaya başlarlar."
"Namazda gözyaşı dökerken ayakta durmak,kıyâmet günü dirilerek kabirlerden kalkıp mahşer yerinde Allah'ın huzurunda ayakta durmağa benzer. Cenâb-ı Hakk
"Sana verdiğim bu kadar mühlet içinde ne yaptın ? Ne kazandın ve bana ne getirdin?"diyecektir.

"Namazda kıyâmda iken, hitâb-ı ilâhiden kul utanır,utancından iki büklüm olur,rükûa varır. Çünkü utancından ayakta durmağa gücü kalmamıştır.Rükûda:Üç defa "Sübhane Rabbiyel azim" diyerek Allâh'ı tesbîh ve her türlü noksan sıfatlardan tenzîh ve tazîm eder."

"Sonra o kula, Hakk'tan fermân gelir:Başını kaldır da sorulan suâlleri cevapla! Denir"

"Kul utana utana başını rükûdan kaldırır, fakat dayanamaz;o günahkar,utancından bu defa yüz üstü yere kapanır."

"Ona bu sefer:Secdeden başını kaldır da, yaptıklarından haber ver!"diye ferman gelir.
"O bir kere daha utanarak başını kaldırır,ama dayanamaz ,yine mahviyet içinde yüz üstü düşer."

"Cenâb-ı Hakk: Tekrar başını kaldır da söyle;yaptıklarını inceden inceye sana soracağım! Diye buyurur."

"Allâh'ın heybeti hitabı, onun ruhuna öyle tesir etmiştir ki ayakta duracak macâl ve takati yoktur.Bu ağır yük sebebiyle ka'deye varır .
Dizleri üstüne çöker . Cenâb-ı Hakk ise ; "haydi söyle, anlat! Sana nimet vermiştim;nasıl kullandın? Şükrünü eda eyledin mi ? Sana maddi manevi sermaye vermiştim; onunla neler kazandın? Diye buyurur"

"Kul yüzünü sağ tarafına döndürür;peygamberlerin ruhlarına ve meleklere selam verir.Onlarda der ki:Ey mana padişahları ! Bu kötü kişiye şefaat edin; bu günahkarın ayağı da, örtüsü de çamura battı."

"Peygamberler selam veren kula derki :çare ve yardım günü geçti, gitti. Çare dünyada olabilirdi. Orada hayırlı işler yapmadın, ibadet etmedin,vaktini boş şeylerle öldürdün !"

"Kul,bu defa yüzünü sola çevirir .Yakınlarından yardım ister.Onlar da:sus ! Biz kimiz ki sana yardım edelim ? Elini bizden çek; kendi cevabını Rabbine kendin ver! Derler."

"Ne o taraftan ne de bu taraftan bir çare bulamayan kulun gönlü paramparça olur. Herkesten ümidini kesmiş bir vaziyette ve iki elini açarak aciz ve boynu bükük bir halde duâ niyâz ve ilticâya başlar. Der ki: "Allâh'ım ! Herkesten ümidimi kestim. Evvel ve âhir kulunun baş vuracağı, sığınacağı yegane sığınak sensin. Senin sonsuz rahmet ve merhametine sığındım."der

Bu tefekkür deryasını coşturan Hazret-i Mevlana devamla şöyle buyurur:

"Namazdaki bu hoş işaretleri gör de sonunda kesin olarak işin böyle olacağını ve ciddiyetini anla !...
Aklını başına al da namazdan yalnız zahiren değil ,mânen de istifadeye bak !
Tane toplayan bir kuş gibi Allâh'ın büyüklüğünden habersiz bir şekilde sadece başını yere koyup kaldırma !...
Hazret-i Peygamber'in "insanların en fena hırsızı ,namazından çalandır." (Hakim.Müstedrek, i 353) beyanına kulak ver !...
alıntı
ALLAH CÜMLEMİZİ GEREĞİNCE İBADET EDENLERDEN EYLESİN

SELAM VE DUA İLE

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

allah cümlemizi namaz ibadetimizden mahrum bırakmasın..

esham4463

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

Allah (c.c.) razı olsun.. B)

geceyargici-86

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun sizden çok güzel anlayabilene

geceyargici-86

Kayıtlı Kullanıcı

insan bir adam öldürse onu yerden yere vururlar
bir vakit namaz kaçırmak bir adam vurmak tan daha agır cezasının oldugu bilinmiyor

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim bu güzel paylaşımınız için sizden razı olsun. Son zamanlarda yazılarınızı takip ediyorum o kadar etkileyici, güzel nasihatler bizlerle paylaşıyorsunuz ki inanın ne yazacağımı bilmiyorum. Bütün sorun kalp gözümüzün kapalı olmasından kaynaklanıyor. Rabbim kalp gözü açık olan kullarından eylesin hepimizi.
Selam ve dua ile.

takan

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Rabbim bu güzel paylaşımınız için sizden razı olsun. Son zamanlarda yazılarınızı takip ediyorum o kadar etkileyici, güzel nasihatler bizlerle paylaşıyorsunuz ki inanın ne yazacağımı bilmiyorum. Bütün sorun kalp gözümüzün kapalı olmasından kaynaklanıyor. Rabbim kalp gözü açık olan kullarından eylesin hepimizi.
Selam ve dua ile.

Konak kardeşim yazılarım kimi zaman çıkmıyor bildiklerimi herkezin bilmesini paylaşmayı istiyorum kimi zaman yazmıycam diyorum gene yazıyorum ilgilendiğiniz için teşekkür ederim Allah razı olsun selam ve dua ile B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt