Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SABAHIN ALTISINDA BİR KALP KIRILDI (1 Kullanıcı)

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SABAHIN ALTISINDA BİR KALP KIRILDI

benzer bir hikaye daha buldum buda dokunaklıydı ....

CENNET GULU yazdı:
B)B)B)BİR DUANIN AĞIRLIĞINI SADECE ALLAH BİLİR...B)B)B)

Loise adında, çok fakir giyimli bir kadın, yüzünde derin bir hüzünle
bir markete girer. Market sahibine mahcup bir şekilde
yaklaşır. "Kocasının çok hasta olduğunu, çalışamaz duruma düştüğünü
ve yedi çocuğu ile birlikte aç kaldıklarını ve yiyeceğe ihtiyaçları
olduğunu" söyler. John adındaki market sahibi, ona ters bir şekilde
bakar ve derhal dükkanını terk etmesini söyler.

Bu davranış Loise'i çok üzer ama, ailesinin ihtiyaçlarını
düşünerek, "Lütfen efendim" der, "Paramız olur olmaz getirip borcumu
ödeyeceğim." John, kendisine bir kredi açamayacağını, çünkü onun eski
bir müşterisi olmadığını, kendisinde bir hesabının bulunmadığını
söyler.

O sırada dükkanın girişinde bekleyen bir müşteri, ikisinin arasında
geçen bu konuşmayı duymuştur. Markete girerek John'a yaklaşır ve "Ben
o kadının almak istediklerine kefilim" der. "Ailesinin ihtiyacı olan
şeyleri ona ver."

Market sahibinin yüzü buruşur. Çok isteksiz bir şekilde kadına döner
ve "Bir alış-veriş listen var mıydı?" diye sorar. Louise bir an
duraksar, "Hayır efendim, ama hemen yazabilirim" diyerek, başını
önüne eğer ve çantasından çıkarttığı ufak bir kağıt parçasına utana
sıkıla bir şeyler karalar. "Tamam" der marketçi ve alaycı bir
edayla, "Şimdi listeni terazinin şu kefesine koy, onun ağırlığınca
diğer kefeye istediklerinden koyacağım!"

Louise, şaşırmıştır ama listesini manavın kendisine gösterdiği kefeye
özenle bırakır. Başı hala öne eğiktir. Diğer müşteri, gözlerini
terazinin kefesine dikmiş, marketçinin ne yapacağını merakla
beklerken, market sahibi listede yazılanlardan birini terazinin öteki
kefesine koyar ve "alaycı bir gülümseme" ile kağıt parçasının olduğu
kefenin yukarı fırlamasını bekler. Ama terazinin kefesi yerinden
kıpırdamaz. İkisi birden hayrete düşerler. Market sahibi, müşteriye
dönerek, kısık bir sesle, "İnanamıyorum." der. İnanılacak gibi
değildir de zaten.

Kefil olan müşteri, market sahibinin haline gülerken, marketçi,
çoktan diğer kefeye, eline geçeni doldurmaya başlamıştır ama, nafile,
diğer kefeyi yerinden kıpırdatamamıştır bile. Terazinin kefesini,
artık üzerindekileri almayacak kadar doldurduğunda çaresiz hepsini
bir torbaya doldurarak kadına verir.

Loise, kendisine teşekkür ederek dükkandan ayrılırken, market sahibi
merakla üzerinde bir şeyler çiziktirilmiş kağıdı eline alır. Okuyunca
şaşkınlığı bir kat daha artar. Çünkü kağıtta alış-veriş listesi
yerine sadece bir dua yazılıdır:

"Allah'ım neye ihtiyacım olduğunu en iyi sen bilirsin, kendimi senin
ellerine teslim ediyorum!"

Terazisinin kırılmış kefelerinden gözlerini alamayan market sahibi,
taş gibi bir sessizliğe bürünmüştür. Kefil olduğunu söyleyerek bu
duruma şahit olan diğer müşteri, market sahibi John'un eline bir 50
dolar tutuşturur ve "Her kuruşuna değdi!" diyerek oradan ayrılır.

B)B)ALINTIDIR...B)B)

YENIDEN DOGUS

Kayıtlı Kullanıcı

HANDAN SABAH SABAH İÇİMİ BURKTUN NE GÜZEL ANLATMIŞSIN SİNİR OLUYORUM ŞU İNSANLARA VERMİYORSUN DİNLEMİYORSUN SUS MADEM, SABAHIN ALTISINDA ANLATTIĞIN GİBİ HİÇ DİLENCİYE BENZEMİYOR BENCEDE KAPIYA GELENİ BOŞ ÇEVİRMEMEK GEREKİYORMUŞ ADAM BUNU ÖĞRENİR İNŞAALLAH...

Nikko

Kayıtlı Kullanıcı

umeyye yazdı:
:( s.a kardeşim ALLAH razı olsun emeğine sağlık bu hikayeyi okurken okadar etkilendimki tarif edem sank ben de kendimi bir anda orada ki kişlerin bir parçası olarak gördüm.

:( O yardım için gelen kişi kim olurda olsun (Hızr a.s. veya dilençi) karşımızdaki muhtaç kişiyi vermeyecek sede hiç bir zaman hiç bir şekilde aşağlamaya horlamaya hakkımız yok
belkide o gelen kişi gerçekten ihtiyaç sahibi bir kişiise ve ona verdiğimiz bir kaç kuruş (sadaka veya yardım) bizi çok büyük ve vahim bir felaketten de koruyabilir. Netkim cevremizde bunların canlı örneklerine şahşt oluyoruz A.E.O

Aleykümselâm.
Umeyye kardeşim doğru söyledi, o insan belki fakir belki değil, kapımıza gelmiş birşey istemiş, kapıya geleni boş geri çevirmek olur mu? ALLAH bize veriyor ki, onlara da verelim diye, onlara yardım edelim diye veriyor.

Bir dükkanınız var değil mi? Birisi geldi 1 milyon istedi, yada hergün istiyor, siz verin, oturtun karnını doyurun, bir ihtiyacını giderin. O hep isterse sizde hep verin. ALLAH herkese hakkını verecektir, size sevap yazacaktır, affedecektir. Karşımızdakini küçümseme hastalığına kapılmayalım bir dilenci gördüğümüzde, cebimizde akrep var gibi davranmayalım, bitecek diye korkmayalım, ALLAH verir.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Nikko yazdı:
umeyye yazdı:
:( s.a kardeşim ALLAH razı olsun emeğine sağlık bu hikayeyi okurken okadar etkilendimki tarif edem sank ben de kendimi bir anda orada ki kişlerin bir parçası olarak gördüm.

:( O yardım için gelen kişi kim olurda olsun (Hızr a.s. veya dilençi) karşımızdaki muhtaç kişiyi vermeyecek sede hiç bir zaman hiç bir şekilde aşağlamaya horlamaya hakkımız yok
belkide o gelen kişi gerçekten ihtiyaç sahibi bir kişiise ve ona verdiğimiz bir kaç kuruş (sadaka veya yardım) bizi çok büyük ve vahim bir felaketten de koruyabilir. Netkim cevremizde bunların canlı örneklerine şahşt oluyoruz A.E.O

Aleykümselâm.
Umeyye kardeşim doğru söyledi, o insan belki fakir belki değil, kapımıza gelmiş birşey istemiş, kapıya geleni boş geri çevirmek olur mu? ALLAH bize veriyor ki, onlara da verelim
diye, onlara yardım edelim diye veriyor.

Bir dükkanınız var değil mi? Birisi geldi 1 milyon istedi, yada hergün istiyor, siz verin, oturtun karnını doyurun, bir ihtiyacını giderin. O hep isterse sizde hep verin. ALLAH herkese hakkını verecektir, size sevap yazacaktır, affedecektir. Karşımızdakini küçümseme hastalığına kapılmayalım bir dilenci gördüğümüzde, cebimizde akrep var gibi davranmayalım, bitecek diye korkmayalım, ALLAH verir.

Evet kardeşim belki ufakta olsa verdiğimiz sadaka bizleri bir çok bela ve musibetten koruyor .ben bunun bizzat kendim yaşadım bir gün iş yeimize gelen kadına verdiğim çok ufak bir mevla beni o gün satırla bacağımdan yaralayan tinercinin bana daha kötü zarar vermesin muhafaza ettiğine inanıyorum.Ben anladımki o olaydan sonra kapıma gelen kim olursa olsun kırmadan inciltmeten azda ola birşeyler sadaka niyetine vermeliyiz .
Efendimiz (s.a.v) SADAKA BELALARI DEFE EDER BUYURUYOR

zeytin84

Kayıtlı Kullanıcı

s.a handancım çok güzel bir hikaye .:)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

umeyye yazdı:

evet kardeşim belkide o hızır aleyhisselamdı her ne olursa olsun kapına geleni boş göndrmiceksin ne olursa onu vermek lazım

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

YENIDEN DOGUS yazdı:
HANDAN SABAH SABAH İÇİMİ BURKTUN NE GÜZEL ANLATMIŞSIN SİNİR OLUYORUM ŞU İNSANLARA VERMİYORSUN DİNLEMİYORSUN SUS MADEM, SABAHIN ALTISINDA ANLATTIĞIN GİBİ HİÇ DİLENCİYE BENZEMİYOR BENCEDE KAPIYA GELENİ BOŞ ÇEVİRMEMEK GEREKİYORMUŞ ADAM BUNU ÖĞRENİR İNŞAALLAH...

evet biliyorum bende çok üzüldüm bu olaya kapıya geleni boş cevirmemek lazım

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

umeyye yazdı:
Nikko yazdı:
umeyye yazdı:

Aleykümselâm.
Umeyye kardeşim doğru söyledi, o insan belki fakir belki değil, kapımıza gelmiş birşey istemiş, kapıya geleni boş geri çevirmek olur mu? ALLAH bize veriyor ki, onlara da verelim
diye, onlara yardım edelim diye veriyor.

Evet kardeşim belki ufakta olsa verdiğimiz sadaka bizleri bir çok bela ve musibetten koruyor .ben bunun bizzat kendim yaşadım bir gün iş yeimize gelen kadına verdiğim çok ufak bir mevla beni o gün satırla bacağımdan yaralayan tinercinin bana daha kötü zarar vermesin muhafaza ettiğine inanıyorum.Ben anladımki o olaydan sonra kapıma gelen kim olursa olsun kırmadan inciltmeten azda ola birşeyler sadaka niyetine vermeliyiz .
Efendimiz (s.a.v) SADAKA BELALARI DEFE EDER BUYURUYOR

hepinize katılıyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt