Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sabah Namazının Bahaneleri (1 Kullanıcı)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim. emeğinize sağlık..
Rabbimiz nefsimize yenik düşürmesin, Bayezidi Bestami k.s gibi namaz sevdalılarının şuuruna erdirsin bizleri inşaAllah..
paylaşımlarınız çok güzel gerçekten kardeşim..Rabbim daim eylesin, sevabınızı yazsın inşaAllah..selametle kalın..B)

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
aleykümselam kardeşim.
mevlam razı olsun.niyetimiz daim olmak.sizinde ilminize sağlık olsun.

selam ve saygılar.
selamun aleyküm kardeşim. emeğinize sağlık..
Rabbimiz nefsimize yenik düşürmesin, Bayezidi Bestami k.s gibi namaz sevdalılarının şuuruna erdirsin bizleri inşaAllah..
paylaşımlarınız çok güzel gerçekten kardeşim..Rabbim daim eylesin, sevabınızı yazsın inşaAllah..selametle kalın..B)

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
“Mümin namaza başladığında, Allah Teala, namazı bitirinceye kadar lütuf ve merhamet ile ona bakar ve o ilahi merhamet gölgesinde yer alır; onun etrafını göğün ufuklarına kadar melekler sarar ve Yüce Allah bir meleği onun baş ucunda durup şöyle demekle görevlendirir: Ey namaz kılan! Eğer kimin sana baktığını ve kiminle raz-u niyaz ettiğini bilseydin, asla bu yerinden ayrılmazdın ve başka bir şeye ilgi göstermezdin.”
Cami’ul Ahadis c. 2, s. 5.

KArdesim Emegine Saglik
Güzel bir paylasim
Bilgilendirdigin icin Tşkler
ALLAH RAZI OLSUN
Selametle...

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
katılımınızın için mevlam razı olsun.

selam ve saygılar.

“Mümin namaza başladığında, Allah Teala, namazı bitirinceye kadar lütuf ve merhamet ile ona bakar ve o ilahi merhamet gölgesinde yer alır; onun etrafını göğün ufuklarına kadar melekler sarar ve Yüce Allah bir meleği onun baş ucunda durup şöyle demekle görevlendirir: Ey namaz kılan! Eğer kimin sana baktığını ve kiminle raz-u niyaz ettiğini bilseydin, asla bu yerinden ayrılmazdın ve başka bir şeye ilgi göstermezdin.”
Cami’ul Ahadis c. 2, s. 5.

KArdesim Emegine Saglik
Güzel bir paylasim
Bilgilendirdigin icin Tşkler
ALLAH RAZI OLSUN
Selametle...

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(cc) RAZI OLSUN..

ALLAH(cc) RAZI OLSUN..

"Bir vakit NAMAZ bile dünyalara değer"

Bahaneler arkasına sığınmadan gerekli formülleri uygulayabilmeyi Rabbimiz nasib eylesin inşaAllah..

Bu konuya binaen bir alıntıyı ilave etmek isterim...

"Avukat Bekir Berk(Allah ondan razı olsun-Rahmet eylesin) Ağabey,1989 yılında çok ağır bir hastalığa yakalanmıştı.95 kilodan 52 kiloya düşmüştü.
Namazlarını güçlükle kılıyordu.O kadar ki,bazen alırken ve namaz kılarken defalarca bayılıyordu.
Ayıldığı zaman ilk sözü,
"Namaz vakti geçti mi ?" veya "Namaza kaç dakika var ?"
sorusu idi.
Londra'da tedavi gördüğü yıl şöyle bir hadise yaşamıştı...

"Namaza durmuş ve iki rekatını güçlükle kılmış.
Üçüncü reketın secdesine giderken,ne kadar uğraştıysa başaramamış,takati kesilmiş.
Bu duruma çok üzülerek;"Ya Rabbi, ben Sana secde etmek istiyorum,ama yapamıyorum.Yoksa beni huzuruna kabul etmiyor musun ?"
diye içinden geçirmiş.
Bunun üzerine Allah'ın inayetiyle,alnının Kabe'de ki soğuk mermerlere değdiğini,oraya secde ettiğini görmüş.
Bu şekilde namazın iki rekatını londra'da..iki rekatını Mekke'de eda etmiş.
Bu hatırasını namazdan sonra tahdis-i nimet olarak anlatmıştı.."

"Ailene namazı emret;sen de namaza sabır ve sebatla devam et."
(TAHA SURESİ: ayet; 132)

EsSelamuAleyküm Kardeşim;
Allah(CC) razı olsun çok önemli bir konuyu bizlere takdim etmişsiniz..
Rabbimizin en sevdiği vaktin müdavimlerinden ve de
Rahmet ikliminde seher yelinin okşadığı canlar olabilmek
duasıyla..

Selam ve baki dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
aleykümselam abi.(abi diyorum bende size sitede herkes abi diye hitap ediyor :evet )

ilave bilginiz için mevlam razı olsun.içten,samimi dualrınızada amin diyorum.

selam ve saygılarım abi.

"Bir vakit NAMAZ bile dünyalara değer"

Bahaneler arkasına sığınmadan gerekli formülleri uygulayabilmeyi Rabbimiz nasib eylesin inşaAllah..

Bu konuya binaen bir alıntıyı ilave etmek isterim...

"Avukat Bekir Berk(Allah ondan razı olsun-Rahmet eylesin) Ağabey,1989 yılında çok ağır bir hastalığa yakalanmıştı.95 kilodan 52 kiloya düşmüştü.
Namazlarını güçlükle kılıyordu.O kadar ki,bazen alırken ve namaz kılarken defalarca bayılıyordu.
Ayıldığı zaman ilk sözü,
"Namaz vakti geçti mi ?" veya "Namaza kaç dakika var ?"
sorusu idi.
Londra'da tedavi gördüğü yıl şöyle bir hadise yaşamıştı...

"Namaza durmuş ve iki rekatını güçlükle kılmış.
Üçüncü reketın secdesine giderken,ne kadar uğraştıysa başaramamış,takati kesilmiş.
Bu duruma çok üzülerek;"Ya Rabbi, ben Sana secde etmek istiyorum,ama yapamıyorum.Yoksa beni huzuruna kabul etmiyor musun ?"
diye içinden geçirmiş.
Bunun üzerine Allah'ın inayetiyle,alnının Kabe'de ki soğuk mermerlere değdiğini,oraya secde ettiğini görmüş.
Bu şekilde namazın iki rekatını londra'da..iki rekatını Mekke'de eda etmiş.
Bu hatırasını namazdan sonra tahdis-i nimet olarak anlatmıştı.."

"Ailene namazı emret;sen de namaza sabır ve sebatla devam et."
(TAHA SURESİ: ayet; 132)

EsSelamuAleyküm Kardeşim;
Allah(CC) razı olsun çok önemli bir konuyu bizlere takdim etmişsiniz..
Rabbimizin en sevdiği vaktin müdavimlerinden ve de
Rahmet ikliminde seher yelinin okşadığı canlar olabilmek
duasıyla..

Selam ve baki dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
ESSELAMUN ALEYKÜM B)
ALLAH (c.c) Razi Olsun Abim Rabbim Nefsinizin Eline Düsürmesin Bu Sevabi büyük olan Ibadetten geri Koymasin Bizi Rabbim...

ALLAH (c.c) ye Emanet Ol "ABIM" :H

berat05

Yönetici
Güneş doğmak üzereydi

Bazen her türlü tedbiri aldığınız halde tam zamanında uyanamazsınız. Gözünüzü açtığınızda, ortalığın aydınlandığını görür, “Eyvah, güneş doğmuş” diye düşünürsünüz. Tam yüreğinizi tarifsiz bir acı kaplamak üzeredir. Çünkü, namaz kaçmış, manevî hazine elden çıkmış, size derin bir hüzünle dolup taşmak kalmıştır. Ama, durun bir dakika. Hemen güneşin doğduğuna karar vermeyin. Saate bakın. Belki birkaç dakikalık zamanınız vardır.

Kimileri böyle bir durumda saate bakar, ancak üç beş dakikalık zaman kaldığını görür, “Artık yetiştiremem” diye düşünür. Oysa güneşin doğmasına üç dakika bile kalsa yine yapabileceğiniz bir şeyler vardır.

Eğer tüm tedbirleri aldığınız halde uyanamamış, ancak güneşin doğmasına birkaç dakika kala gözünüzü açmışsanız, iyi gerilmiş bir yaydan okun fırladığı gibi yataktan kalkın. O anda bir an önce abdest alıp namazı yetiştirmekten başka bir şey düşünmeyin.

Zamanınız dar olduğu için ihtiyacınız olsa bile tuvalete gitmeyin. Normal zamanda mekruh olan bu hareket, vaktin dar olduğu durumlarda mekruh değildir.

Derhal abdest alın. Ancak abdestin sünnetleriyle vaktinizi geçirmeyin. Sadece ellerinizi ve kollarınızı dirseklere kadar yıkayıp, yüzünüze geçin. Başınızı meshettikten sonra ayaklarınızı yıkayıp kurulanmayla oyalanmadan namaza durun. Havlu kullanıp da zaman kaybetmediğiniz gibi, eğer erkekseniz kollarınızı indirmeye bile çalışmayın. Hemen namazın farzına durun. Bulunduğunuz yer temizse seccadeyle oyalanmayın. Namazın içindeki farzları yerine getirmekle yetinin. Eğer zaruretle iktifa ederseniz, bunlar üç dakika bile sürmez. Zaman kaybetmemek için titizlik gösterirseniz, bir hazinenin yok olup gitmesini engellemiş olursunuz. Ama sanki geniş bir zamanınız varmış gibi oyalanırsanız, cihan kıymetindeki bir hazineyi elden kaçırırsınız.

Sakın namazı geciktirmeyi alışkanlık hâline getirmeyin. Ama aldığınız tedbirlere rağmen geç kalmışsanız, elinizdeki tüm saniyelerin kıymetini bilin ve namazı mutlaka yetiştirin.

selamün aleyküm :H

Peygamber Efendimiz (a.s.m.), şöyle bir müjde vermektedir: “Kim sabah namazından bir rekâti güneş doğmadan kılabilirse, sabah namazına yetişmiş demektir. Kim ikindi namazından bir rekati güneş batmadan önce kılabilirse ikindi namazına yetişmiş demektir.” (Kütüb-i Sitte, c.7, s.406) Bu müjde de mü’minler için büyük bir avantajdır.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Hiç bir bahanemiz yokkkkkkk....

Hiç bir bahanemiz yokkkkkkk....

Kalkmamak için bahane üretemeyiz...
Alarmlar, telefonlar, son teknolojik saatler vs..vs....

Sadece ŞEYTANA GALİP GELMEK lazımmmmmm....
:evet
Selam ve DUA ile...:H

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
allah hiç bir namazı kılmamak için bahane uydurmamıza izin vermesin ve bizi şeytanın oyunlarından korusun slm ve dua ile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Yatağın içi sıcacık, dışarısı soğuk, üşeniyorum
Uykunun en tatlı yerindesiniz. Tam mışıl mışıl uyurken bir saat çalıyor ve sizin sabah namazına kalkmanızı hatırlatıyor. Yatağın içi sımsıcak. Ama ya dışarısı? Kışın zaten soğuk.

Yazın ise sabah serinliği var. Uyku mahmurluğunu bırakıp, sıcacık yatağı terk ederek, suyla abdest alıp namaza koşmak kolay mı?

İşte tam nefsinizle kalkmakla kalkmamak arasında tartışırken, Cennet bahçeleriyle Cehennem çukurlarını hatırlayın. Eğer her şeye rağmen rahatınızı bozup namaza koşarsanız, size 500 senelik Cennet verilecek. Bu ne demek biliyor musunuz? Size verilen Cenneti bir uçtan bir uca yürümek isterseniz tam 500 sene geçecek. İşte bu kadar geniş bir mutluluk yurdu size verilecek. Hem de boş bir arazi olarak değil. Peygamberimizin (a.s.m.) ifadesiyle öyle nimetler var ki, “Ne göz görmüş, ne kulak işitmiş, ne insanın aklının ucundan geçmiştir.”

Zevk ve lezzet adına ne isterseniz, Cennette var. Rengarenk çiçekler, çeşit çeşit kuşlar, altlarından ırmaklar akan köşkler, hep sizin için.

Dünyada üç kuruş kazanmak yolunda sıcak soğuk, zor kolay demeyip çalışan bir insanın, küçük zahmetlere katlanmak istemeyip sonsuz mutluluk yurdu olan Cenneti kaybetmesi kadar kötü bir şey olabilir mi?

Bütün bunlara rağmen yine de yatağın dışındaki soğuk sizi namaza karşı üşengeç yapıyorsa, ısınmanın yolunu bulmaya çalışın. Soba, klima, kalorifer gibi hangi yöntem sizin için daha kolay ve çabuk ısıtıcıysa namaz kıldığınız ortamı ısıtmanın formüllerini arayın. Nefsiniz soğuk suyla abdest almaktan kaçınıyorsa, hiç üşenmeden suyu ısıtın. Yeter ki, içiniz rahat etsin ve gönül huzuruyla abdest alıp ibadet edin.

Ama her zaman odanızı ısıtmanız mümkün olmaz. Misafirlikte, yolculukta, askerde sıcacık yatağınızı terk edip soğuk bir ortamda namaz kılmak zorunda kalabilirsiniz. Kendi eviniz bile olsa, her zaman geniş imkânlarınız olmayabilir. Bu şartlarda bile size yakışan, hiçbir olumsuzluğa aldırmadan coşkuyla Allah’ın huzuruna çıkmanızdır.

Nice soğuklarda sıcak yatağı bırakıp namaza koştum. Öyle soğuk sularla abdest aldım ki, tir tir titriyordum. Tüm çektiğim zahmetler, bana sağlıklı bir vücut ve muhteşem bir kâinat bağışlayan Rabbime feda olsun. Onun ikram ve ihsanı karşısında bizim katlandıklarımız hiçbir şey değil.

_______selamün aleyküm tek kelime ile çok faydalı bir paylaşım olmuş
rabbim razı ve memnun olsun inşallah
rabbim nefsimize uydurmasın
selam ve dua ile _________-

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim emeginize sağlık. paylaşımınız güzeldi. bayağıdır yoksunuz:) kardeşim faydalı konularınız vardı, tekrar aramızda görmek isteriz İnşALLAH
rabbimize emanetsiniz inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
emeğinize sağlık Allah razı olsun.

Allah vaktinde ,sağlıklı ,huşu içinde namaz kılmamıza yardımcı olsun inşallah.

şeytanın vesvesesi bizden uzak olsun amin !

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
çok yerinde bir paylaşım çok şükür sabah namazlarına kalkıyorum ama öğlen ikindi ve akşam kazaya kalıyo hafta içii üzülüyorum aslında ama üzülmekte çare değil:(::::::( selametle...allah cc razı olsun..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt