Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sabah Namazına Nasıl Kalkılır? - Cemil Tokpınar (1 Kullanıcı)

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
NAMAZ MÜ'MİNİN MİRACIDIR !

Rabbim namazlarımızın hakkını verenlerden eylesin bizi inşAllah :a03:

Hoşgeldiniz değerli kardeşim...
DUALARDA TEK YÜREK konusunda;...bugün SABAH NAMAZINA KALKAMADIM diye yazdığınızda o kadar üzülüyordum ki...
Hatta bir iki defa orada da mesaj yazdım ve tavsiyede bulundum...
İnşallah kardeşim...
İMANDAN SONRA EN BÜYÜK HAKİKAT olan NAMAZ...
İnşallah, her daim, vaktinde kılanlardan oluruz...
Allaha emanet olun...

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Esselamualeykum...

Esselamualeykum...

NAMAZ MÜ'MİNİN MİRACIDIR !

Rabbim namazlarımızın hakkını verenlerden eylesin bizi inşAllah :a03:

selamun aleykum .. güzel bir kitap ..
rabbim gaflete düşürmesin bizleri

teşekkürler abi ..

canım, selamun aleyküm,

1. sayfada azerbaycan_li kardeşimizin kitapla ilgili verdiği bağlantı var, yazar kitabının internet üzerinden paylaştırılmasına izin verilmiş , bu yüzden ben de indirdim bağlantıdan. Sabah namazı çok önemli, sabah namazının farzından önce kılınan sünnet dünyadaki her şeyden hayırlıdır diye hadis var, sabah namazında melekler şahit oluyormuş.

Sen ne zaman sabah namazına kalkamadım diye yazdığında inan canım çok sıkılıyor, bu yüzden sana ilettik.

Rabbim nasihatlarımızı anlayanlardan ve uygulayanlardan olmamızı nasip etsin inşAllah,

Selam ve dua ile, Allah'a Celle Celalühu emanet olun, hayırlı akşamlar

İMANDAN SONRA EN BÜYÜK HAKİKAT NAMAZ...
Allaha emanet olun...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Kıymetli hocam;
bende okudum.allah razı olsun.muhteşem bir kitap.allaha emanet olun.selametle kalın.

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
okudum bu kitabı ince ama çok güzelll:D

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

ALLAH razı olsun mavci abi.

Kıymetli hocam;
bende okudum.allah razı olsun.muhteşem bir kitap.allaha emanet olun.selametle kalın.

okudum bu kitabı ince ama çok güzelll:D

Allah Celle Cellaühu cümlemizden razı olsun değerli kardeşlerim...
Okuyan gözlerinize sağlık...
Gözleri bize veren Rabbimize de binlerce şükür...
Allaha emanet olun...

TrTs

Kayıtlı Kullanıcı
Namaza baslamama sebep olan hayirli bir kitap. Evet, Cemil Tokpinar abimiz namaz seferberligi harekati baslatmistir. Kitabin icinde de gecen namazim.com diye bir site mevcuttur. Bu vesile ile kurulmustur. Cemil Tokpinar abimizin bir sürü kitapini okuma imkanim olmustur. Genclerin dilinden anladigini düsünüyorum. Kesinlikle tavsiye ederim, diger kitaplarinida okumanizi.

mavci

Yönetici
Namaza baslamama sebep olan hayirli bir kitap. Evet, Cemil Tokpinar abimiz namaz seferberligi harekati baslatmistir. Kitabin icinde de gecen namazim.com diye bir site mevcuttur. Bu vesile ile kurulmustur. Cemil Tokpinar abimizin bir sürü kitapini okuma imkanim olmustur. Genclerin dilinden anladigini düsünüyorum. Kesinlikle tavsiye ederim, diger kitaplarinida okumanizi.

İMANDAN SONRA EN BÜYÜK HAKİKAT NAMAZ...
Vesile olan yapan gibidir inşallah...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Şafakta iki rekat namaz ve tüm dünya serveti

Aleyhissalat-ü ves'selam Efendimiz, şafakta kılınan iki rekat namazın eşsizliğini unutamayacağımız ifadeyle şöyle haber vermiştir:
- Fecir vaktinde kılınan iki rekat namaz dünyadan da, içindekinden de hayırlıdır!..

- Neden böylesine önemlidir şafakta iki rekat namaz?
Çünkü dünya da, içindeki mal, mülk de ahirette geçer akçe değildir.
Ancak iki rekat namaz orada geçer akçedir.
Dünyada kalan servetin sağlayamadığı faydayı sağlayacak, sahibini Cennet nimetlerine kavuşturabilecektir.

Nitekim burada dünyanın servetine sahip olan nice ibadetsizler, orada yoksulluk içinde kıvranırken, ibadetinde ihmale düşmeyen nice yoksulların da orada Cennet nimetleriyle zenginleştikleri görülecektir. Demek ki, dünyada hayra hizmet etmeyen servetleri, ahirette sahiplerine fayda sağlayamayacaktır;
ama amel defterinde yazılı iki rekat namazları orada onları her türlü Cennet nimetlerine sahip kılacaktır.

Öyle ise özellikle yaz gecelerinde erken yatıp erken kalkmalı, şafakta teheccüd'den sonra gelen imsak'la güneş doğması arasındaki eşref vakitte, dünyadan da kıymetli olan sabah namazını mutlaka vaktinde kılmalıdır.

Bunun için yatarken, sabah namazına kalkacağım niyetiyle yatmalıdır.
Bu vicdani karar, onu ibadete uyandıracak, dünyadan da kıymetli olan şafak vakti ibadetini zamanında yaptıracak, uykuya dalıp da sonra vicdan azabı çektirmeyecektir.

Bununla beraber, insanlık halidir bu, hiç arzu edilmediği halde kalkamaz da, namazı güneşten sonraya kaldığı da olursa ne olacak?..

Artık her şey mahvoldu gitti diyerek ümitsizliğe düşmek fevkalade yanlıştır.

Bu durumda yapılacak ilk iş:
Güneşin doğmasıyla başlayan (45 dakikalık) kerahet vakti çıktıktan sonra öğlenin kerahet vakti girinceye kadarki zaman içinde sünnetiyle birlikte kılamadığı farzı hemen kaza etmek, namaz borcuyla kalmamaya özel bir dikkat göstermektir.

Bu gibi ihmallerde mühim bir husus şudur:

- İnsan istek dışı da olsa hatalarının üzüntüsünü derinden derine duymalı, vaktinde kılamadığı namazının vebalini sırtına yüklenmiş bir dağ ağırlığında her an hissetmelidir. Bu sebeple bir an evvel namazı kaza ederek, bu ağır yükten kurtulma gayreti içinde olmalıdır.

İhmal ettiği ibadetinden dolayı bu üzüntüyü duymamak, vicdan azabı çekmemek, tabiri caizse kılı bile kıpırdamamak ise hayra alamet değildir.
Çünkü üzüntü duyan insan, kendisini üzen yanlışla tekrar yüz yüze gelmek istemez.
İbadetlerini vaktinde yapma azmi içinde olur.

Nitekim bu konuda Efendimiz'in (sas) çarpıcı ikazı şöyledir:

- Mümin, günahını üzerine yıkılacak dağ gibi büyük görür, tedbir alır. Münafık ise burnu ucuna konmuş sinek gibi küçük görür, kayıtsız kalır!..
Günahını büyük görme duygusu, tekrar etmeme tedbirine sevk ederken, küçük görme duygusu da tekrar etmekten çekinmeme umursamazlığına iter. Halbuki tekrar edilmeyen büyük günah küçülür, ısrar edilen küçük günah ise çoğalarak büyür, küçük damlalardan meydana gelen sel gibi sahibini günah bataklığında boğar.

İşte bütün bunlardan sonra demek istiyorum ki:
Özellikle yaz aylarında bu konular daha çok hatırlanmalı, ibadetleri vaktinde yapma titizliğimizi daha çok hissetmeli, hadisin ikaz yüklü müjdesini hep birlikte tekrarlamalıyız:

- Şafakta kılınan iki rekat namaz, dünyadan da, içindekinden de hayırlıdır!..

Alıntı: Ahmet ŞAHİN

-seleme-

Kayıtlı Kullanıcı
evet bende okudum çok güzel bi kitap ve bu kitap sayesinde namaza başlayan müslümanlar çoğalmış fiyatıda uygun 1 tl alıp hediye ettik arkadaşlarla namaz kılmayanlara okumayanlar okusun bence allaha emanet

Şule_i cevval

Kayıtlı Kullanıcı
ben bu kitabı merak ediyordum, hemen indirdim okuyunca ben de zaman zaman kaçırdığım namazı artık tam vaktinde kılarım inşallah.Allah razı olsun sizlerden...

Ehl-i Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Ne büyük tevafuk bu aralar bu kitabı okuyorum. Rabbim herkese nasib etsin İnşaallah. Evdeki kütüphanelerimizde bulunması gerek bir kitap..:G​

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

ben bu kitabı merak ediyordum, hemen indirdim okuyunca ben de zaman zaman kaçırdığım namazı artık tam vaktinde kılarım inşallah.Allah razı olsun sizlerden...

Ne büyük tevafuk bu aralar bu kitabı okuyorum. Rabbim herkese nasib etsin İnşaallah. Evdeki kütüphanelerimizde bulunması gerek bir kitap..:G​

evet bende okudum çok güzel bi kitap ve bu kitap sayesinde namaza başlayan müslümanlar çoğalmış fiyatıda uygun 1 tl alıp hediye ettik arkadaşlarla namaz kılmayanlara okumayanlar okusun bence allaha emanet

Allah Celle Cellaühu cümlemizden razı olsun değerli kardeşlerim...
Okuyan gözlerinize sağlık...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Biz sabah namazı için dedik ama, günümüzde neler var neler...
Allah sonumuzu hayreyleye... :(

namazi_kapagi_lotus.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt