Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

RUH,VİCDAN ve NEFS ? (1 Kullanıcı)

kadircan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Haz 2007
Mesajlar
18
Tepki puanı
0
Puanları
0
RUH,VİCDAN ve NEFS ?

Yüce Yaradan yaradılışta insana iki varlık vermiştir. Biri VÜCUT maddi varlık diğeri RUH manevi varlıktır. Bilindiği gibi vucut maddeseldir bu nedenle ,vücut incelenebilir ve hakkında bilimsel görüşler ortaya konabilir,ancak RUH maddesel olmadığı için ,RUH üzerindeki görüşler ve tartışmalar daima kişisel görüşler olacaktır.

RUH Yüce Yaratanın insanı yaratırken, KENDİ NEFSİNDEN ÜFLEYEREK lütuf ve armağan ettiği manevi varlıktır.Bu varlık insana yaratılırken verilmiş,yaşadığı sürece sahip olmasına ruhsat verilmiş,yaşamı sonunda,iade edilmesi yani aslına dönüşü ilahi bir karardır.

RUHUN İNSAN YAŞAMINDAKİ İŞLEVİ NEDİR ?

Ruh akıl ve zeka ile iletişim kurarak müştereken insan davranışlarındaki duygusal dünyayı yaratırlar yani sevinci,üzüntüyü,korkuyu,heyecanı ve en önemlisi de VİCDANI.
Yüce Allahın insanoğluna ,diğer yaratıklarından fazla olarak verdiği LÜTUFLARA bir göz atarsak,AKIL,ZEKA,KONUŞMA YETENEĞİ RUH VE VİCDANI görürüz.

Yüce Yaratan bütün bu muhteşem yetenekleri verdiği İNSAN dan ,gönderdiği MESAJLA ,yani Kur'anı Kerimle önce insanların kendisini tanımasını istemektedir.Verdiği mesajlar öğütler ve gösterdiği yolla da İNSAN ın kendisini geliştirmesini,iyiliğe, güzelliğe,mükemmel ahlaka ulaşmasını,diğer bir deyişle insan-ı kamil olma yolunda çalışmasını istemektedir.
Yani mesajın özeti: SENİ YARATANI TANI VE İYİ İNSAN OL..

Ruhun insandaki tüm duygusal dünyayı yönlendirdiğini anlatırken konu içinde bilmemiz gereken iki olgu var: VİCDAN VE NEFS.

VİCDAN NEDİR ?

Yüce yaratan insanoğluna enbüyük hediyesi olan ve kendi nefsinden bir armağan olan RUH, yine YÜCE YARATANIN armağanı olan AKIL ile müştereken
VİCDAN dediğimiz DUYGUSAL PRENSİPLER mekanizmasıdır.Bu mekanizmanın
temeli iyilik,güzellik, dürüstlük gibi Yaratanın asıl meziyetlerinin aynası denebilir.
Bir başka ifade ile İnsanın iyilik dünyasıdır.

NEFS NEDİR ?

Yüce Yaratan insanı bir vücut ve bir ruhla yaratırken, ona yaratılışında bazı ilahi emirler ve talimatlar vermiştir.NEFS yaratılışta insana verilmiş bulunan ,YAŞAMINI DEVAM ETTİRME si ilahi emridir. Bu ilahi emir gereği NEFS ,insanın yaşadığı ortamda yaşayabilmesi için tüm gerekli şeyleri,yeme,içme,barınma,korunma ,çoğalma gibi gereksinimleri akıl ve zekanında yardımıyla temin etmekle görevlidir. NEFS akıldaki bilgileri ve zekayı kullanarak insanın yaşaması için gerekli her şeyi temin etmek için gerekli tüm işlemleri yapar.NEFS insanın yaşaması için gerekli şeyleri temin etme içgüdüsü ile faaliyet gösterir. Bu işleri yaparken hiçbir kural ve nizama uymaz. İşte bu yaşamsal gereksinimlerin temini esnasında zaman zaman NEFS gayri meşru ve kötülük yolunu kullanmaya başladığında VİCDAN ona karşı çıkar.Bu nedenle yaşam boyu NEFS ve VİCDAN çatışmasına şahit oluruz.VİCDAN tüm gereksinimlerin meşru kurallarla temin edilmesini ileri sürerken, NEFS gereksinimlerin temininde ZEKA yı da kullanarak ,meşru-gayri meşru ayırımı yapmayı önemsemez.

İşte bu noktada işinin sahip olduğu bu vicdan ve nefs mekanızmaları bir insanın
İD dediğimiz KİŞİLİĞİNİ meydana çıkarır.

SEVGİLİ ARKADAŞLAR,

YÜCE YARATANIMIZIN BİZLERE BAHŞETTİĞİ MUHTEŞEM HEDİYELERİN KIYMETİNİ BİLEREK O'NUN BİZE EN BÜYÜK ARMAĞANI OLAN VE DOĞARKEN BİZE KENDİ NEFSİNDEN ÜFLEYEREK BAHŞETTİĞİ TERTEMİZ,PIRILPIRIL RUHU, O'NA KİRLETMEDEN İADE EDEBİLME GAYRETİNDE OLALIM....

16-NAHL:

90 - Şüphesiz ki Allah, size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan, fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.


TÜM OKUYANLARA SELAM VE DUA İLE...


Not:Arkadaşlar yazımda da belirttiğim gibi RUH üzerindeki yazı kişisel görüşlerimdir.Hata ve yanlışlarım Görüşlerinize ve eleştirilerinize açıktır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt