Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Renault'tan başörtüsü yasağı (2 Kullanıcı)

kaniirfan

Kayıtlı Kullanıcı
Renault'tan başörtüsü yasağı

Bursa'daki Renault fabrikasının yönetimi, çalışanların alışveriş yaptığı kooperatife başörtülülerin girmesini yasakladı.

Bir işçinin eşi, anne ve babasıyla birlikte alışverişe gitmesi üzerine alınan tuhaf karar, çalışanlar arasında huzursuzluğa sebep oldu. Zaman'ın haberine göre Yasağa gerekçe sunamayan Oyak Renault yönetimi, 'tüzel kişilik' dediği kooperatifi adres gösteriyor. Kooperatif yetkilileri ise yasağın sebebinin 'tadilat' olduğunu ileri sürüyor. Aralık 2008'de krizi bahane edip 150 kişinin işine son veren fabrikanın çalışanları, namaz kılanlara baskı yapıldığını belirtiyor.

Oyak 1961 yılında TSK'da çalışan subay, astsubay ve diğer memurların maaşlarından yüzde 10 kesintiler yapılarak kurulmuş bir yardımlaşma sandığı. Geçen zaman içerisinde güçlenen Oyak, 1969 yılında Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile Renault fabrikasını kurdu. 1971'de ise ilk otomobil üretildi. Renault'nun Bursa'daki kaporta-montaj ve mekanik şasi fabrikasının yüzde 51'i Oyak'a, yüzde 49'u ise Renault SA'ya ait. Oyak-Renault Otomobil Fabrikası'nın içinde çalışanların alışveriş yaptığı bir tüketim kooperatifi yer alıyor.

Oyak-Renault'daki başörtüsü yasağı 27 Şubat'ta bir çalışanın, eşi, annesi ve babasıyla birlikte kooperatife alışverişe gitmek istemesiyle başladı. Kapıdaki görevliler çalışan işçi ile başı açık eşini içeri aldı. Ancak başörtülü annesi ile babasının girmesine izin vermedi. Yaşlı çifti yağmur altında bekçi kulübesinin önünde bekleten görevliler, talimatın yönetimden geldiğini bildirdi. Çalışanların, durumu, bağlı bulundukları Türk Metal yetkililerine bildirmeleri de çözüm olmadı. Sendika yetkililerinden "Bu yönetimin kararı, yapacak bir şey yok." cevabını alan işçiler, insan kaynakları biriminden gönderilen elektronik posta ile ikinci şoku yaşadı. Çalışanların eşleri ile yakınlarının hafta sonlarında alışveriş için kooperatife girmesinin yasaklandığının altı çizilen e-posta'da, üstü kapalı işten atma tehdidinde bulunuldu.

Renault, Aralık 2008'de 'ekonomik kriz' gerekçesiyle 150 çalışanını işten çıkarmıştı. Bu insanların büyük bölümünün namaz kılması ve eşlerinin başörtülü olması dikkat çekmişti. Şirket aleyhine dava açan çalışanlar haklı bulan mahkemeler 'işe dönme' yönünde karar verdi. Renault çalışanları aynı baskının devam ettiğini söylüyor. Fabrikada bir dönem mescidin kapısında nöbetçi bile bulunduğunu söyleyen çalışanlar, namaz kılanların adım adım takip edildiğini ve 'ihtar' verildiğini söylüyor. Kooperatife girişlerde uygulanmaya başlanan başörtüsü yasağını 'insanlık dışı' olarak nitelendiren çalışanlar durumun düzeltilmesini istiyor.

Yasağın gerekçesini sorduğumuz Oyak Renault yönetimi topu 'tüzel kişilik' olarak nitelendirdiği kooperatif yönetimine attı. Kooperatif yönetimi ise 'tadilat' sebebiyle böyle bir kararın alındığını ileri sürdü. Kooperatif yönetim kurulu adına yapılan açıklamada şöyle denildi: "Oyak-Renault Tüketim Kooperatifi, şirket çalışanları tarafından, üyelerinin günlük alışveriş ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuş bağımsız tüzel bir kişiliktir. Çalışanlardan gelen, gelişen taleplere cevap verebilmek için bulunduğu binada yeni düzenlemeler ve tadilatlar yapılacaktır. Bu düzenleme ve tadilatların hafta sonlarında yapılabilmesine imkan tanımak amacıyla, bu süreçte hafta sonları kooperatiften alışveriş yapılamayacaktır."

LÜTFEN TEPKİLERİNİZ İÇİN : http://www.renault.com.tr/forms/contact?formType=13&ref=site ADRESİNE MESAJ ATINIZ ....

Hanne79

Kayıtlı Kullanıcı
UNUTMAYIN ŞEDÜD-ÜL İKAB(allah intikam alıcıdır)

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Bu nasıl bir anlayıştır.
Bu nasıl izah edilebilir.
ve bu nasıl savunulabilir anlamıyorum. İnsan Utanır ya...Böyle bir yasağı koyarken, uygularken ve hatta sonrasında savunurken anlamıyorum ya insanlar başka insanları bu kadar görmezden gelebilir...
ALLAH en İyisini, en Doğrusunu bilir...

Kardeşim link'i denedim ama "Domain name does not exist in database." böyle bir uyarı veriyor ve sayfa açılmıyor.

Selam ve Dua ile...

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
"İnnallahe Huvel Kaviyyül Aziz..!"
(Muhakkak ki Allah, azabında pek kuvvetlidir ve kudreti her şeye Galib olandır.)

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bu tür meseleleri duyup da tepkisiz kalmak, yahut imkan varken aslını araştırmamanın azabı büyük olacak gibi geliyor bana.
O taştan fışkıran çamur bir gün bize de sıçrar ve yardım bulamazsak halimiz nice olur ki biz bize de gelirseden öte, canı yanan bir müslümana yardım veya özü yitirilmeye çalışılan dinin koruyuculugunu yaptığımız bilinciyle bu işlere ilgi göstermeliyiz.
En azından durumun aslı varsa küçük bir maille dahi olsa bir ikaz,tepki verilmeli, yine aslı yoksa da yanlış düşüncelerden başta kendimizi olmak üzere insanları arındırmalı.

berat05

Yönetici
Esselamualeyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu

Esselamualeyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu

ALLAH AZZE VE CELLE

Bu tür olaylar karşısında inanılmaz üzülüyorum...

Hemde Müslüman bir ÜLKEDE

RABBİM Sen Büyüksün

Sen Görürsün

SEN herşeyi en iyi bilensin

SEN'in GÜCÜN HER ŞEYE YETER

Sen Duaları kabul olunan Zatlar hürmetine yardımını esirgeme

AMİN

kaniirfan

Kayıtlı Kullanıcı
Bu nasıl bir anlayıştır.
Bu nasıl izah edilebilir.
ve bu nasıl savunulabilir anlamıyorum. İnsan Utanır ya...Böyle bir yasağı koyarken, uygularken ve hatta sonrasında savunurken anlamıyorum ya insanlar başka insanları bu kadar görmezden gelebilir...
ALLAH en İyisini, en Doğrusunu bilir...

Kardeşim link'i denedim ama "Domain name does not exist in database." böyle bir uyarı veriyor ve sayfa açılmıyor.

Selam ve Dua ile...

sistemi kitlemişler msj gönderemiyoruz, dut yemiş KARGAYA dönmüşler................ama siz vazgeçmeyin bugun olmazsa yarın ..

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Elhamdulillah, Elhamdulillah, Elhamdulillah...

Ya Erhamer Rahimiz; Namusumuz olan başörtümüze uzanan dilleri ve elleri sen ahirette onlara şahid tut... Şübhesiz Sen hesabı çok çabuk görensin...

Rabbim bu insanlardan içinde en ufakbir hayra vesile olanı var ise, doğru yola ilet, ona hidayet ver...

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Bu başörtü yasağını anlayamadım gitti
Türkiye özgür bir ülke mi değilmi?

06hitaf06

Kayıtlı Kullanıcı
Renault'tan başörtüsü yasağı

Bursa'daki Renault fabrikasının yönetimi, çalışanların alışveriş yaptığı kooperatife başörtülülerin girmesini yasakladı.

Bir işçinin eşi, anne ve babasıyla birlikte alışverişe gitmesi üzerine alınan tuhaf karar, çalışanlar arasında huzursuzluğa sebep oldu. Zaman'ın haberine göre Yasağa gerekçe sunamayan Oyak Renault yönetimi, 'tüzel kişilik' dediği kooperatifi adres gösteriyor. Kooperatif yetkilileri ise yasağın sebebinin 'tadilat' olduğunu ileri sürüyor. Aralık 2008'de krizi bahane edip 150 kişinin işine son veren fabrikanın çalışanları, namaz kılanlara baskı yapıldığını belirtiyor.

Oyak 1961 yılında TSK'da çalışan subay, astsubay ve diğer memurların maaşlarından yüzde 10 kesintiler yapılarak kurulmuş bir yardımlaşma sandığı. Geçen zaman içerisinde güçlenen Oyak, 1969 yılında Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile Renault fabrikasını kurdu. 1971'de ise ilk otomobil üretildi. Renault'nun Bursa'daki kaporta-montaj ve mekanik şasi fabrikasının yüzde 51'i Oyak'a, yüzde 49'u ise Renault SA'ya ait. Oyak-Renault Otomobil Fabrikası'nın içinde çalışanların alışveriş yaptığı bir tüketim kooperatifi yer alıyor.

Oyak-Renault'daki başörtüsü yasağı 27 Şubat'ta bir çalışanın, eşi, annesi ve babasıyla birlikte kooperatife alışverişe gitmek istemesiyle başladı. Kapıdaki görevliler çalışan işçi ile başı açık eşini içeri aldı. Ancak başörtülü annesi ile babasının girmesine izin vermedi. Yaşlı çifti yağmur altında bekçi kulübesinin önünde bekleten görevliler, talimatın yönetimden geldiğini bildirdi. Çalışanların, durumu, bağlı bulundukları Türk Metal yetkililerine bildirmeleri de çözüm olmadı. Sendika yetkililerinden "Bu yönetimin kararı, yapacak bir şey yok." cevabını alan işçiler, insan kaynakları biriminden gönderilen elektronik posta ile ikinci şoku yaşadı. Çalışanların eşleri ile yakınlarının hafta sonlarında alışveriş için kooperatife girmesinin yasaklandığının altı çizilen e-posta'da, üstü kapalı işten atma tehdidinde bulunuldu.

Renault, Aralık 2008'de 'ekonomik kriz' gerekçesiyle 150 çalışanını işten çıkarmıştı. Bu insanların büyük bölümünün namaz kılması ve eşlerinin başörtülü olması dikkat çekmişti. Şirket aleyhine dava açan çalışanlar haklı bulan mahkemeler 'işe dönme' yönünde karar verdi. Renault çalışanları aynı baskının devam ettiğini söylüyor. Fabrikada bir dönem mescidin kapısında nöbetçi bile bulunduğunu söyleyen çalışanlar, namaz kılanların adım adım takip edildiğini ve 'ihtar' verildiğini söylüyor. Kooperatife girişlerde uygulanmaya başlanan başörtüsü yasağını 'insanlık dışı' olarak nitelendiren çalışanlar durumun düzeltilmesini istiyor.

Yasağın gerekçesini sorduğumuz Oyak Renault yönetimi topu 'tüzel kişilik' olarak nitelendirdiği kooperatif yönetimine attı. Kooperatif yönetimi ise 'tadilat' sebebiyle böyle bir kararın alındığını ileri sürdü. Kooperatif yönetim kurulu adına yapılan açıklamada şöyle denildi: "Oyak-Renault Tüketim Kooperatifi, şirket çalışanları tarafından, üyelerinin günlük alışveriş ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuş bağımsız tüzel bir kişiliktir. Çalışanlardan gelen, gelişen taleplere cevap verebilmek için bulunduğu binada yeni düzenlemeler ve tadilatlar yapılacaktır. Bu düzenleme ve tadilatların hafta sonlarında yapılabilmesine imkan tanımak amacıyla, bu süreçte hafta sonları kooperatiften alışveriş yapılamayacaktır."

tadilat yaparken insanların kafasına toz toprak düşmesin diye yasaklamışlardır:)
dengesizler
TÖVBE TÖVBE
ALLAHcc'li islah etsin ALLAHcc'liye havale ediyorum,O eniyisini bilendir..

06hitaf06

Kayıtlı Kullanıcı
hangi tarihli haber acaba kardeşim yeni bir habermi yani
Saygılar

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Bu başörtü yasağını anlayamadım gitti
Türkiye özgür bir ülke mi değilmi?

başartü vs.. dini sömürüp müslümanlarda da her şeye (günaha) alışılmışlık oldu amaç belli tabi topla tüfekle yapamıyorlar ama içten öyle girdiler ki biz bile yutuyoruz..hani öğrenilmiş acizlik oluyor ya işte bizi de böyle günaha harama alıştıracaklar ki oldu da..

Allah cc fırsat vermesin böyle (...)dininden dilinden özünden uzaklaşan toplumun yıkılması işten bile değil herhal..Allah bize şuur ihsan etsin..tam bu zamanda uyanık olma zamanı...

o Türkiye özgürdür diyenler işte asıl onlar "özgür" kavramını nasıl da şekillendiriyorlar kendilerine göre..

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm

Allah celle celalüh razı olsun. bizleri böyle şeylerle bilgilendirip daha da bilinçlenmemize ve yarın böyle birşeylerin önümüze de çıkabileceği ihtimaliyle yüzleştirdiğiniz için.

ben de güzel bir meil gönderdim. inşallah anlyıp ıslah olurlar.
kimlere hizmet ettikleri bilinmez ama bir gün bunu hesabını verecekler.
Rabbimizin bir ismide EL HASİB dir (hesabı çabuk görendir)

selam ve dua ile

kaniirfan

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm

Allah celle celalüh razı olsun. bizleri böyle şeylerle bilgilendirip daha da bilinçlenmemize ve yarın böyle birşeylerin önümüze de çıkabileceği ihtimaliyle yüzleştirdiğiniz için.

ben de güzel bir meil gönderdim. inşallah anlyıp ıslah olurlar.
kimlere hizmet ettikleri bilinmez ama bir gün bunu hesabını verecekler.
Rabbimizin bir ismide EL HASİB dir (hesabı çabuk görendir)

selam ve dua ile

ne guzel .... BENDE GÜZEL BİR MAİL GÖNDERDİM yazmışsın ..merak ettim Güzel bir mail deyince...senden rica etsem o mailli buraya koysan ve HAZIR METİN OLARAK BİZLERDE TEKRAR O MAİLİ GÖNDERSEK NE DERSİN ?

mir_erhan

Moderator
sevgili kardeşim keşke kopyalayabilseydim.
ben öyle doğaçlama o an içimden ne gelirse bütünleştirir yazarım.
tam kelimesi kelimesine değil belki ama aşağı yukarı şöyle birşeydi.

Kimlere hizmet ettiğinizi bilmiyoruz ama başörtülü bacılarımızın ve namaz kılan kardeşlerimizin üzerinde kurduğunuz baskılara bakılırsa amacınız ortada.
sizin haberiniz yoktur belki ve SİZ O KANI taşımıyorsunuz BELLİ Kİ.

ama biz unutmadık SAKARYAYI ÇANAKKALEYİ GELİBOLUYU
MARAŞI ANTEPİ URFAYI SARIKAMIŞI.
BACIMIN örtüsüne uzanan eli kırmak için soyumuz tükenene kadar kanımızın son damlasına kadar tereddütsüz ve göz kırpmadan can verenlerin kanı dolaşıyor damarlarımızda...

Ya Terkedip gidin bu Vatanı
YA da bir tarih gibi yine gömeriz bu milleti satanı..

biraz uzun yazmışım galiba ama aşağı yukarı böyle birşeydi. ne yapayım için o kadr dolu ki
çok azını bile söyleyememişim.

selam ve dua ile

06hitaf06

Kayıtlı Kullanıcı
renault'un şikayet sayfası açık yazılabiliyor
ben yazdım teessüflerimi
saygılar

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
başartü vs.. dini sömürüp müslümanlarda da her şeye (günaha) alışılmışlık oldu amaç belli tabi topla tüfekle yapamıyorlar ama içten öyle girdiler ki biz bile yutuyoruz..hani öğrenilmiş acizlik oluyor ya işte bizi de böyle günaha harama alıştıracaklar ki oldu da..

Allah cc fırsat vermesin böyle (...)dininden dilinden özünden uzaklaşan toplumun yıkılması işten bile değil herhal..Allah bize şuur ihsan etsin..tam bu zamanda uyanık olma zamanı...

o Türkiye özgürdür diyenler işte asıl onlar "özgür" kavramını nasıl da şekillendiriyorlar kendilerine göre..

ALLAH fırsat vermesin onlara ..

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
İsraili boykot edecekleri kadar bu münafıkları boykot etmek gerekir...
Zaten isrilin pazar alanı Türkiye değil Amerikadır...
Asıl boykot bu münafık mürted ve puta tapanların mallarına karşı olmalıdır.

_YUSUF_

Yönetici
Aynı şahıs hala o fabrikada çalışmaya devam edebiliyor.Ne tuhaf değilmi.
Haksızlığa kökünden dur demesseniz.Döner dolanır ve yine haksızlığa uğrarsınız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt