Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Red etmek ile tenkid etmek arasındaki fark ; (1 Kullanıcı)

katmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bu iki anlam birbirlerine devamlı olarak karıştırıldığı ve gördüğüm anladığım kadarıyla da şu içinde bulunduğumuz mübarek Ramazanı şerif ayına üç aylara Receb,şabanı şerif aylarına da hürmetsizlik olarak gördüğümden
fikrimi öncelikle ve özellikle Hakka açmak, internet üzerinden de Allahu Tealamıza sunmak istiyorum . Hak ehli olanlar benim ne demek istediğimi anladı .Önemli olanda bence Hakdır ve Hakka aidiyyeti olanlardır.
Gerisi benim indimde sureta insandır, onları Cenabı Hakka havale ediyorum muhatap olarak da tanımıyorum .

Reddetmek: İstememek , geri itmek

Tenkid Etmek; Bir kimse veya şeyi iyi veya kötü taraflarını delilleriyle bulup meydana çıkarmak.

Lugattaki anlamından da anlaşılacağı üzerine reddetmede sui zan olabilir. Tenkid etmeden reddetmiş ise mutlaka bu reddedişde kötü niyet vardır. Halbuki tenkid etmede iki veche vardır.

Hem delillendirme yaparak iyi veya kötü tarafını ortaya çıkartmak yani Hakkı beyan etme yolunun anahtarı vardır. Hakkın bilinmesi ,Hakkın ortaya konulması için tenkid şarttır. Şayet tenkid ortadan kaldırılacak olur ise tek gözlü Deccal zihniyetine meydan bırakılmış olur, iyiliğe teşvik kötülükten men kaldırılmış olur. Zamanımızda da birilerini karalamaya çalışarak türlü çeşit bizans oyunları ile iftira kampanyaları başlatarak aba altından sopa göstererek İslamda Allahu Tealamızın ve ResulAllah'ımızın ahlakına muhalif bir şekilde müslüman kisvesi altına bürünerek (eskiden de yapıldığı gibi) ahkam kesme cürretinde bulunmaktalar.
Dehşetle yazılanları okudum düşündüm, araştırdım . İslam ve müslümanlık altına sığınarak ne küfürler yapıldığına yakinen şahid oldum . Çok yazık .. vah yazık koca İslam "garib geldi garib gidiyor" hakikaten ,

Hakk'dan konuşan Hakk'ın konuşturduğu Hatemin Nebi efendimiz ne kadar da güzel ve sarih beyan buyurmuş, özetlemiş halimizi . Şu hale bakınız...

İnternet ortamında bir kişi ancak bir başka kişiye yazdığı yazının mevzuu dahilinde tenkid edebilir ,red edemez. Çünkü açıkça yukarıda yazdığım gibi delillerini yazıdan getirmek mecburiyeti vardır. Delillendirmeden
saldırmak reddetmektir. Reddetmek ise kulluk seviyesinde hiçbir kula verilmiş bir HAK değildir. Hakkın vermediğini kul alır ise , düpedüz nefsi emmaredir. Emredici Nefs , herşeyi kendine mübah tanıyandır ki , lain
azazil iken işte İblisi lain ismini almıştır. Ehli Kuran bilirler. İşte insanın da lainleşmesi böyle başlar. Hakk'dan uzaklaşır laine yapışır , kul Hakkı alır kılı bile titremez. Şu mübarek Ramazanı Şerif ayını fırsat bilip Tevbe
edelim , ve bilhassa kul Hakkından çekinip özür dileyelim . Ağız ile yapılan Tevbenin kıymeti ancak fiili olarak yapıldığı zaman ortaya çıkar. Sadece ağız ile tevbe edenler, münafık yaftasını yerler . Ben demiyorum
Allah'ımız defeaten tekrarlamakta, şayet müslüman iseniz şahid gerekir müslümanlığınıza , biliniz ki ahiret yurdunda yalancı iftiracıların söz Hakkı yoktur. Doğru söyleyenler ancak şahid olacaklardır. Yalanın had seviyesi
iftiradır. Ey Hakk ehli söyeyin bana internet üzerniden bir kişi ne kadar tanınabilir, bence sadece yazdığı yazının mevzuunun sınırları içinde bir tanıma olur bu tanıma. Halbuki o kişinin yazdığı mevzuudaki
düşüncesinin tamamı o yazının içinde oluğ olmadığını bilmek dahi imkanzsızdır.

O halde önce sormak gerekir.

Oh hem savcı ol suçla, hem hakim ol hüküm ver , ve sonra sen müslüman kal .

Hemde mübarek üç aylarda. yok efendiler yok böyle müslümanlık. Bunu hangi kitapdan çıkarmışlarsa bizde bilelim. Çünkü kuranı
azimuşanda bırakın açık ayeti müteşabih ayet dai gösteremezler. Hem nereden çıkardınız 3 halifeye iftira atıldığını, RED ile TENKİDİ karıştırmayalım . Tenkid Hakkı düşünme Hakkıdır. Hak bize kulluk makamı itibari ile
bunu lütfetmiştir. Hakk'ın bize mübah helal kıldığını ancak İns Lainleri haram kılar ki kendi hallerine düşmemiz için, oyuna gelmeyiz .
Hakk'a gönülverenlerde tefekkür bol olur, "ne az tefekkür ediyorsunuz " diye buyurulan ayeti kerimeleri saysanız kainata yol olur. Yağma yok meydan boş değil .

1. ,2. ,3. halifenin dönemlerini açın bütün sünni tarihçiler bu mevzuudan baediyor. Tabii ashabı kiram arasında ihtilaf olduğundan açıkça ortaya konmaya yanaşılmadığı ortadadır.Çünük bağnazlık ve putperstlik her çağda
olmuştur. Futbol takımı tutar gibi birileri birlerini tutamaz. ResulAllah efendimizin, vasıtası ile bizlere Allau tealamızın kuranı azümüşşanda beyan ettiği bir çok ayeti kerimeden
biri İsa A.S'ın dahi hesaba çekildiği ayeti kerimesidir . Nebiler ki kesinlikler masumdurlar. Allahımız ona dahi sorgulama yapmaktadır. Kaldı ki bazı kişilerin kendi kendilerini avukatlığa soyunmaları abesle iştigaldir.
Üstelik avukatlık ilim ister, hitabet ister, ispat ister. Sahte avukatlar yakalnınca fena ceza görürler dikkat etmek gerekir. Kİme karşı kime korumaya çalışıyorlar. Parsacılık ile bu iş yürümez, Ahiret yurdu , fiil yurdunun
tarlasıdır , Lafla burada bile karın doymaz. İlimi seviyedi yazılar ilimi olarak değerlendirilmelidir. Bu medeniyetin hakikisi olan İslamda vardır. İslam olduğunu iddia edenler bunu ispatla mükellefdirler.
Zaten bu dünya denen darul belaya bundan dolayı gönderildik. Kendine kendin şahid olacaksın , ve ancak doğruluk üzere adaletli olup Allah'a ve Hatemin Nebi'ye şirk koşmayanlar İslam ile müşerref olurlar.
Bundan dolayıdır ki Allahu Tealamız," müminim demeyin , islama ısındırılıyorum" deyin buyurmuştur . Allah'ın emrini dinleme, ashabı kiramdan da olsa kendine put yap ve ona ne kendi dokun nede Hakka dayalı
delileri sunarak gelenlere iftira atarak dokunulmazlığı yürütmeye çalış. Putperestliğin ,müşrikliğin pis kokusu her putun putperestler tarafından tenkid edilemez ilan etmeleridir. Düşünenler için bu yazılarımda
büyük ibretler vardır. Kuranı Kerimi okuyun araştırın anlayın , öyle yapmazsanız Vallahi haliniz pek kötü olacaktır. Ben ancak uyarıp ikaz edebilirim .İster dinlersiniz, ister rededersiniz. Beni hiç ilgilendirmez.Lakin
tebliğ görevini Allahu tealamız her kuluna yüklemişdir. Bundan hiç bir kul diğer kulu men edemez. Kulluk Hakkına çok dikkat etmek lazım.Mübarek Ramazanı Şerifimizin bereket ve feyzli olmasını Allahu tealamızdan
niyaz ederim . Düşünen , araştıran ,sabit fikirli olmaktan korkan ,adaletli, dürüst olmaya gayret eden Allah'ın kullarına Allah'ın kulundan Allah'ın selamı üzerinize olsun derim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt