Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ramazan ayı (1 Kullanıcı)

rengi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ağu 2009
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
35
Allah Kur’anını indirirken indirdiği ayı kutsallaştırıyor,mübarek kılıyor. Orucu emrediyor,ayın sonunuda mağfiret kılıyor. Kitabının şerefi için bunları yapıyor.
Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Sahabeyi kiram Allah’ın kitabına çokça itina gösterirlerdi.
Cebrail (a.s) ramazan ayında Peygamber (s.a.v) ile Kur’an-ı Kerimi Karşılıklı okurlardı. Müslüman bir kimsenin bu ayda çok Kur’an okuması gerekir. Sahabelerden kimisi, Kur’an-ı üç gecede kimisi yedi günde, kimisi de on gün de hatmederlerdi.
Onlar Kur’an-ı okurken etkilenirler ve bundan dolayı kalpleri ürperirdi. Şiir okur gibi Kur’an-ı okumazlardı. Allah’ı çok zikrederlerdi. Mallarının en iyilerini Allah yolunda harcarlardı. Sahabeler oruçlu olarak hatimlerini bitirir ve dua ederlerdi. Onlar geceleri yatmaz, göz yaşları yanakları üzerinden akıncaya kadar ağlarlardı. Resûlullah onların ağladıklarını farkedince Oda onlarla ağlamaya koyulurdu.
Peygamberimiz s.a.v. şöyle buyurmuşlar:
‘Allah korkusundan ağlayan kimse Cehenneme girmez’.
Ebu Davut
Efendimiz s.a.v. bir diğer hadislerinde:
‘Nice oruç tutanlar vardır ki orucundan açlık ve susuzluktan başka bir şey elde edemez. Nice namaz kılanlar vardır ki namaz kılmaktan geriye elinde,uykusuzluk ve yorgunluktan başka bir şey kalmaz.’ Sahihi Buhari


Oruç Allah ile kul arasında bir sırdır. Diğer ibadetlerin sevabı on ile yedi yüz arasında değişirken, oruç bu ölçü dışında tutulmuştur. Sevabının sayısız olarak verileceği bildiriliyor. Orucun diğer halis ameller gibi karşılığı yalnız Cennet olmayıp, Allah’ın cemalini görmek olacaktır.
Yine hadislerinde:
‘Ey ashabım! Allah (c.c) gönderdiği kitapta helâl ve haram olan şeyleri,yapacağınız ve sakınacağınız işleri bildirdi. Siz o kitabın akıllara hayret verici hükümlerine itaat ediniz. Taat ve itaat da Allah’a samimi ve sonsuz olunuz’.
Allah’ın Resulüne Kur’an inerken, henüz oruç farz olmamıştı. Olay Mekke de olmuş, o zaman Peygamberimizin ilk muhatap olduğu sure Alâk suresidir.
Kur’an,sözüyle, anlamıyla ilâhidir. İnsan sözünün çok üstünde benzer kabul etmez bir kudrettedir. Kainat düzeninin plânıdır. Geniş bir rahmettir.
Allah ‘a sarılanı ve Kur’ana bağlananı yenebilecek hiç bir kuvvet yoktur. Bizim dinimiz topluluk dinidir, sağlıklı topluluk üzerine devlet inşa edilir. Allah bu dini öksüz bırakmasın. İslâma layık eylesin.
Arkadaşlar Ramazan Ayımız Mübarek Olsun
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt