Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Rabbimize Yaklaşmanın Yolu ''Güzel Ahlaktır'' (1 Kullanıcı)

Ferat MAVİYILDIR

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce Allah'a Yaklaşabilmenin Tek Yolu ''Güzel Ahlaktır''

Değerli Kardeşlerim

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

"Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim:''

Böylece peygamberlik görevini bu soylu hedefle özetliyor. Güzel ahlâka teşvik edici bir çok hadisi dilden dile dolaşmaktadır. O'nun kişisel hayatı da yüce Allah'ın ölümsüz kitabında "Sen yüce bir ahlâka sahipsin." övgüsünü hakkedecek canlı bir örnek, tertemiz bir sayfa ve yüce bir tablo olarak gözler önünde duruyor. Yüce Allah bu sözle peygamberini övdüğü gibi, seçkin peygamberinin getirdiği hayat sistemindeki ahlâk unsurunu da övüyor. Bununla yeri göğe bağlıyor. Kendisini arayan, arzulayan gönülleri bu unsura yöneltiyor. Sevdiği ve hoşnut olduğu yüce ahlâkın ne olduğunu gösteriyor.

Değerli Kardeşlerim;

''Güzel ahlak insanı Rabbinin sevgisi ile kuşatır''

İnsanların çoğu genellikle güzel görünmek için dışarı çıktıkları zaman kendilerine bakım yaparlar ki,dışarıdan güzel hoş görünsün diyedir.Konuşmalarında bir diksiyon hal ve hareketlerinde nezaket ve saygı unsuru bulunmaktadır.İnsanların gözünde hoş görünürler.

Sadece insanlar bizi dışarda görür ve genellıkle dışarısı için düşünce sarar insanı..

Yalnız Yüce Rabbimiz bizi her yerde görmektedir!

Nerde olursak olalım Rabbimiz bizim her hareketimizi görmektedir,ve ağzımızdan çıkan her türlü kelimeden,her türlü hareketten hesaba çekileceğiz.

Sadece dışarıda değilde evimizdede,kendi kendimize başbaşa kaldığımız zaman
güzel ahlâk sahibi olmaya gayret etmeliyiz..

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

''Güzel ahlâk dinin yarısıdır''. (Camiu's-sağîr)

''Sizin en hayırlınız ahlâk'ça en güzel olanınızdır''. (Buhari)

''Kıyamet gününde müminin amel terazisinde güzel ahlâk'tan daha ağır birşey bulunmaz''. (Tirmizi)

''Sizden cennette bana arkadaş olan kimse,dünyada güzel ahlâk'ka sahip olanınızdır''. (Münâvi)

''Bir mümin güzel ahlâk ile gece ibadet eden,gündüz oruç tutan kimselerin derecesine erişir''. (Ebu Dâvud)

''Allah sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz,kalplerinize ve amellerinize bakar''. (Müslim)

''Sirke balı bozduğu gibi,kötü ahlâk'ta ameli ve ibadeti bozup gibi fenalaştırır''. (Münâvi)

''Sizin en fenanız,ahlâkı kötü olanınızdır''. (Münâvi)

''Nerede bulunursan bulun,Allah'tan kork! bir kötülüğün ardından hemen bir iyilik yap ki,o iyilik günahı gidersin.İnsanlara güzel ahlâk ile muamele et''. (Tirmizi)

''Allah'ım bana güzel ahlâk ihsan eyle,senden başka bana kimse güzel ahlâk ihsan edemez.Beni kötü huylardan koru,senden başka beni kimse kötülüklerden koruyup uzaklaştıramaz''. (Müslim)

Saygılarımla
Ferat MAVİYILDIRIM

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu"
çok güzel bir paylaşımdı.allah razı olsun sizden ...
Allaha yaklaşmanın tek yolu güzel ahlaktır.inşallah bu vasıfları taşıyoruzdur.selametle kalın.allah yar ve yardımcınız olsun.

.SukûT.

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm..
ALLAH razı olsun..
RABBİM salih amel işleyenlerden,hayırlı kullardan eylesin bizleri..
emeğinize sağlık olsun..
dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt