Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

orucu bozan durumlar (1 Kullanıcı)

ertu27

Kayıtlı Kullanıcı
BB

BB

- Cinsel ilişki dışında kadının bir tarafına temas ettirmek veya öpmek suretiyle inzal vaki olmak, menisi akmak. BU DURUM BOZUYOMU BOZMUYOMU TAM ANLAMADIM LTF SÖYLEYİN

ertu27

Kayıtlı Kullanıcı
BB

--------------------------------------------------------------------------------

- Cinsel ilişki dışında kadının bir tarafına temas ettirmek veya öpmek suretiyle inzal vaki olmak, menisi akmak. BU DURUM BOZUYOMU BOZMUYOMU TAM ANLAMADIM LTF SÖYLEYİN

cahitakgun

Kayıtlı Kullanıcı
s.a arkadaşlar
sizlere bi sorum olacak cevabını verirseniz çok sevinirim.

uykudayken bilmeyerek ,farkına varmayarak boşalmak orucu bozarmı ?

safak1967

Kayıtlı Kullanıcı
değerli admin kardeşim; Orucu bozmayan şeyler yanlış olmuş çok önemli bir konu. düzeltebilirseniz iyi olur. saygılarımla,

srp

Kayıtlı Kullanıcı
oruc

oruc

merhaba,
göz damlası kullanıyorum ve günde 3 defa damlatılması gerekiyor.
acaba bu damla orucumu bozar mı?

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Orucu bozmayan şeyler

Soru: Orucu bozan, hem kaza ve hem de keffaret gerektiren şeyler nelerdir?

Cevab: Bismillâhirrahmanirrahim.

Oruç bir ibadet olduğu için, her ne suretle olursa olsun başladıktan sonra orucu bozmak günahtır. Hem de büyük günah. Çünkü Ebu Hureyre (R.A.)den rivayete göre, Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

Her kim dinen geçerli bir ruhsat veya hastalık olmaksızın Ramaza’ndan bir günün orucunu yerse bütün bir ömür oruç tutsa da onu ödemiş olmaz!”10

Binaenaleyh çok çok tevbe-istiğfar etmek ve onu kaza etmek gerekir. Ramazan orucu, dinen geçerli bir mazeret olmadan bozulduğu takdirde, ayrıca keffaret adı verilen dünyevi bir ceza da vardır.

Şimdi Orucu bozan, hem kaza ve hem de keffaret gerektiren şeyleri izah edeceğiz:

Önce kaza ve keffaret tabirlerini izah edelim. Kaza: Bozulan orucu gününe gün tutmaktır. Keffaret: Bozulan Ramazan orucuna karşılık dünyevi bir cezadır ki sırasıyla:

a- Varsa bir köle azad etmek, hür kılmak.

b- Köle azad etme imkânını bulamazsa, iki ay aralıksız oruç tutmak.

c- Yaşlılık, zayıflık veya hastalıktan dolayı, tabiiki bu mazeretlerin dinen geçerli olması lâzımdır, oruç tutamazsa, altmış fakiri sabah-akşam doyurmaktır. Ya da altmış fitre vermektir. İşte keffaret bunlardan ibarettir. Bunların hiçbirisine gücü yetmezse, ALLAH Teâlâ’dan afv ü mağfiret ister. Keffaret gerektirecek şekilde birkaç defa oruç bozan kimseye, eğer evvelkilerin keffareti yapılmamış ise hepsine bir keffaret kâfi gelir. Şimdi maddelere geçelim:

1- Oruçlu olduğunu bile bile yemek, içmek.

2- Oruçlu olduğunu bile bile cinsî münasebette bulunmak.

3- Ağıza giren yağmuru, doluyu veya karı bile bile yutmak.

4- Sigara, puro vb. şeyleri içmek, enfiye çekmek.

5- Çiğ et v.b. şeyleri yemek.

6- Az miktarda tuz yemek.

7- Hanımının veya sevdiği bir başka kimsenin tükürüğünü yutmak.

8- Kil vesaire gibi yemesini adet ettiği bir çamuru vb. şeyleri, meselâ kömür, kül gibi yemek.

9- Hanımını şehvetle öptükten, gıybet yaptıktan veya kan aldırdıktan sonra, oruç bozuldu zannıyla bile bile orucu bozmak.

10- Hariçten susam tanesi veya en az o büyüklükte olan başka bir yiyecek maddesini ağıza alıp yutmak. Buğday ve arpa tanesi yutmak.

Kaza ve kefaret gerektirecek şekilde orucu bozan kimseye, aynı gün, orucu bozmayı mubah kılan bir hastalık gelse veya bu kimse kadın ise, hayız kanı gelse veya loğusa olsa keffaret düşer. Çünkü bu durumlarda olan kimsenin orucu zaten bozulacaktı ve sadece kaza gerekecekti. Ancak böyle durumlarda sefere çıkmak, keffareti düşürmez.

Yazar: Mehmet Talu HocaEfendi
Kaynak: İtibar-Haber

Selamun Aleyküm,

Bu bölümde yanlışlıkla orucu bozmayan şeyler başlığı altında orucu bozan ve keffaret gerektiren şeyler yazılmış, doğrusu şu şekilde olmalıdır...

Soru: Orucu Bozmayan Şeyler Nelerdir?

Cevab: Bismillâhirrahmanirrahim.

Orucu Bozmayan Şeyler şunlardır:

1- Hatırlayınca bırakmak şartıyla, oruçlu olduğunu unutarak yemek, içmek, cinsi münasebette bulunmak.

2- Bir kadına bakmak veya onu düşünmek suretiyle inzal vaki olmak, menisi gelmek. Ancak bu gibi haller orucun sevabını azaltır.

3- Uyurken ihtilam olmak, yani uyurken cünüplük hali meydana gelmek.

4- Hanımını sadece öpmek.

5- Cünüp olarak sabahlamak ve sabahleyin yıkanmak.

6- Ağzına gelen balgamı veya kafasından burun içine inen akıntıyı içine çekip akıntıyı yutmak. Ağzındaki tükrüğü yutmak. Ağzından dışarı çıkıp tamamen ayrılan tükrüğü tekrar yutmak orucu bozar.

7- Yıkanırken kulağına su kaçırmak.

8- Kendi isteğiyle olmayarak boğazına duman kaçırmak.

9- Boğazına toz girmek veya sinek kaçmak.

10- Ağzına aldığı ilacın tadı boğazına varmak.

11- Dişleri arasında sahur yemeğinden kalan ve nohut tanesinden küçük olan şeyi yemek.

12- Dışardan susam tanesi kadar bir şey alarak ağzının içinde yavaş yavaş çiğneyip yok etmek ve tadı boğazına varmamak. Eğer çiğnemeden dışardan böyle bir şeyi yutarsa oruç bozulur.

13- İhlil yani erkeğin aletinin sidik deliğine ilaç veya su akıtmak.

14- Oruçlu iken kan aldırmak, bıyık yağlamak.

15- Oruçlu iken gıybet etmek, yalan konuşmak. Ancak bu gibi haramları işlemek orucun sevabını yok eder.

16- Göze ilaç damlatmak, sürme çekmek.

17- Orucu bozmaya niyetlenmek, fakat bozmamak

18- Kulağını bir şeyle karıştırıp irin v.b. şeyler çıkmak.

19- Bir şeyi koklamak.

20- Kendiliğinden gelen kusuntunun gene kendiliğinden geri gitmesi. Fakat kendiliğinden gelen kusuntuyu iade orucu bozar.

21- Boğaza parmak salıp azıcık kusmak. Ağız dolusu olursa, bozulur.

22- Kendi elinde olmaksızın kusmak.

Not: Kusma hadiselerinde, orucu ihtiyaten kaza etmek gerekir.

Yazar: Mehmet Talu HocaEfendi
Kaynak: İtibar-Haber

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba,
göz damlası kullanıyorum ve günde 3 defa damlatılması gerekiyor.
acaba bu damla orucumu bozar mı?

Selamun Aleyküm,

Göz damlası sindirim sistemine ulaşmadığından bozmaz... Kullanabilirsiniz...

Allah'a emanet olun...

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
s.a arkadaşlar
sizlere bi sorum olacak cevabını verirseniz çok sevinirim.

uykudayken bilmeyerek ,farkına varmayarak boşalmak orucu bozarmı ?

Selamun Aleyküm,

Orucu Bozmayan Şeyler şunlardır:

...
3- Uyurken ihtilam olmak, yani uyurken cünüplük hali meydana gelmek.
...

Allah'a emanet olun...

huzunlu_gurbet

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardesim bende bir soru sormak istiyorum, bir bebek bekliyorum ama henuz çok çok kuçuk , yinede niyetliyim ve orucumu tutuyorum. gun içinde dayanamayacak hale gelsem bozabilirmiyim , ve bu durum keffaret gerektirir mi?? selam ve dualarimla...

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardesim bende bir soru sormak istiyorum, bir bebek bekliyorum ama henuz çok çok kuçuk , yinede niyetliyim ve orucumu tutuyorum. gun içinde dayanamayacak hale gelsem bozabilirmiyim , ve bu durum keffaret gerektirir mi?? selam ve dualarimla...

Selamun Aleyküm,

Sağlık Bilimleri ve Fıkıh ilimleri bir arada değerlendirilerek karar verilmesi gerektiğinden bu konuyu müslüman bir doktora sormak daha iyi olur...

Ancak bir sağlık mensubu olarak ben şu kadarını söyleyebilirim...

Hem annenin hem de bebeğin sağlığı yeterli ve dengeli beslenmeyle çok yakın ilgili olduğundan dolayı öncelikle iftarda ve sahurda beslenmenize azami dikkat göstermelisiniz...

Anne adaylarına örnek bir Ramazan mönüsü
İftar: 1 kase çorba, salata, esmer ekmek 1-2 saat sonra: 1 porsiyon et, tavuk ya da balık, 1 porsiyon sebze yemeği, 2 kaşık yoğurt veya ayran, esmer ekmek veya az yağlı pilav, makarna ve salata
Sahur: 1 bardak süt, iki kibrit kutusu peynir, domates, salatalık, biber, esmer ekmek, gün aşırı yumurta, birkaç zeytin, meyve.

Ayrıca, anne adayında şeker, gebelik şekeri, tansiyonda düzensizlik, mide ya da karaciğer rahatsızlıkları ve ishal gibi sorunlar varsa oruç tutmaları doğru olmaz...
Bunların dışında hiçbir sorunu ya da rahatsızlığı olmadığı halde oruç tutup sonra gün içinde açlık ya da susuzluktan kaynaklanan bir rahatsızlık hisseden anne adayı durumuna kendi vicdanı ile karar verir... Greçekten ciddi anlamda rahatsızlık hissediyor da bunun bebeğe zararı olabileceğini düşünüyorsa orucunu bozar ve yalnızca kaza eder, keffaret gerekmez...

Allah'a emanet olun...

redbul_absold_06

Kayıtlı Kullanıcı
arkdaslar böyle şeyleri paylastığınız bizi bilgilendirdiginiz için öncelikle teşşerkür ederım.Fakat bı sorum olacak hıc bı sıtede bulamadım bulsamda anlamadım oruclu ıken hıc bıseye degmeden bosalmak orucu bozuyomu bozuyosada ne yapılması gerekır kusura bakmayın ama dunya halı bunları ogrenmemız gerekır yasım 15 aılemden cekınıp soramadıgımdan bu sıtede sızlere sormam lazım tekrar ksura bakmayın terbıyemı bozuyorum verecegınız cvplar ıcın sımdıden teskur ederım hakkını helal edın ...

.güldan.

Kayıtlı Kullanıcı
çok teşekkürler.. bundan sonra dikkat etmeye çalışacaım.

nightwolf44

Kayıtlı Kullanıcı
sağol kardeşimde benim anlamadığım bişi var kulağına su kaçarsa oruç bozulur e o zaman abdest alırken kulağıda elimizle temizliyoruz o zaman ne olucak? :S

old city

Kayıtlı Kullanıcı
slm alykum orucçluyken kustuktan sonra orucun bozulunca iftar vaktine kadar birşeyler yiyebilirmisiniz yoksa oruc bozulsa bile iftara kadar yieyemzsiniz ?

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
çok değerli üye kardeşlerim;
selamün aleyküm burada aslında soru sormamak en iyi durum olacaktır bizim için.çünkü burada sorulan sorular bir nev'i kendi düşüncelerimizle vereceğimiz cevaplarla cevaplandırılacaktır.kendimize göre yorumlar yaparsak bu durum bilmeden vebal almamıza sebep olabilir.bundan dolayı forum bölümünde soracağımız sorulara anasayfadan bakmamız ya da sorumuzla ilgili olan başka sitelerden bakmamız çok ince olan din konularında daha doğru cevaplar bulmamızı sağlayacaktır.
örneğin; www.sorularlaislamiyet.com
selamün aleyküm..

ersanert

Kayıtlı Kullanıcı
kız arkadaşım ile bir süre *******

çok değerli üye kardeşlerim;
selamün aleyküm burada aslında soru sormamak en iyi durum olacaktır bizim için.çünkü burada sorulan sorular bir nev'i kendi düşüncelerimizle vereceğimiz cevaplarla cevaplandırılacaktır.kendimize göre yorumlar yaparsak bu durum bilmeden vebal almamıza sebep olabilir.bundan dolayı forum bölümünde soracağımız sorulara anasayfadan bakmamız ya da sorumuzla ilgili olan başka sitelerden bakmamız çok ince olan din konularında daha doğru cevaplar bulmamızı sağlayacaktır.
örneğin; www.sorularlaislamiyet.com
selamün aleyküm..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt