Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

örtünmeyi bilmeyenlere karşı tavrımız ne olmalı? (1 Kullanıcı)

medine_asıgı_ebr

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ağu 2009
Mesajlar
110
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
31
Peki, örtünmeyi bilmeyenlere karşı tavrımız ne olmalı?

Bir mübarek Allah dostu olan, Bandırmalı Ali Efendi, (Allah selamet versin, şimdi 98 yaşındadır), bir ziyaretimizde anlatmıştı: Bir gurup delikanlı kendisini ziyarete gelmiş ve Bandırma sahillerinde gördükleri açık saçıklıklardan şikâyet etmişler. O mübarek zat da şu ibretli cevabı vermiş: “Evlatlarım, madem o kardeşleriniz, kılık kıyafet hususunda ölçüyü bilememişler, haddi aşmışlar, açılıp saçılmışlar. Öyleyse neden sizler, bakışlarınızla onları örtmediniz?”

Demek ki ne imiş efendim?...
Açılmayı marifet bilenlere karşı, haddini ve hesabını bilenlere düşen görev, bakışlarıyla onları kapatmakmış.

Özellikle de cins-i latif olan hanımlar, şefkat kahramanları, daha hassas ruhların temsilcileri, fıtratları icabı daha çok örtünmek isterler. Çünkü kem nazarlar, hain bakışlar, onları daha fazla rahatsız eder, yaralar.

Çalıkuşu’nda Reşat Nuri, bu gerçeği çok etkili açıklar. Roman kahramanı olan Feride, kötü niyetli bakışları yüreğine saplanmış oklar gibi hisseder.

Bu acıyı, Batılı kadınlar da, zaman zaman yüreklerinde hissedip seslerini yükseltirler. Mesela, metroda, kendileri için ayrı bir vagon olmasını isterler. Bu konuda yapılan bir gösteriye, ben de 20 yıl önce Berlin’de şahit olmuştum. Daha sonra Berlin’de, kadınlar için ayrı kahvehane, ayrı otel ve bütün çalışanları ve sürücüleri kadın olan ve sadece kadın müşteri kabul eden bir taksi şirketi kurulmuştu.

Berlin’de, “Hain bakışlardan” şikâyet eden kadınlar Müslüman değillerdi. Acaba Türkiye’de Müslüman kadınlar, benzeri bir çıkış yapsalar, bizim malum basının yaygarası ne şiddette olur dersiniz?...

Açık saçıklığı önlemenin çok önemli bir yoludur gözü korumak… Rabbimiz de öyle buyurur: “İnanmış erkek ve kadınlar, gözlerini harama bakmaktan kapasınlar.” (Nur; 29–30)


İmam Şibli, bu ayeti şöyle yorumlamış: “Sadece kafa gözlerini kapamakla kalmasınlar; kalp gözlerini de kapalı tutsunlar, haramları hayallerine bile almasınlar!”

Her günah, bir bakışla başlar.
Görüldüğünde neyi hatırlatmak ister insanlar, erkekler, kadınlar? Günahı, azdırmayı, saptırmayı, yoldan ve baştan çıkarmayı mı? Yoksa hakiki bir mü’min olurlar da, onları gören kulluğu mu hatırlar sadece?

Evet, bazen bir bakış günahın yolunu açar… Bazen de bir nazar, Hakk’a kul eder…

Güzeller Güzeli, aniden ve iradi olmadan hâsıl olan ilk bakışı mahzurlu görmez. Günah olan, bu bakışın isteyerek tekrarlanmasıdır.
 

cuneyt-77

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ağu 2009
Mesajlar
82
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
45
Allah(cc)ın selamı üzerinize olsun, nede güzel anlatmışsınız arkadaşım Allah(cc) sizdende, iyi niyetli, gerçekten iman etmiş mümin kadınlardan ve gerçekten iman etmiş mümin erkeklerden razı olsun, iman eden, salih amel işleyen ve hakkı söyleyenden daha güzel sözlü kim olabilir????
 

berat05

Yönetici
Katılım
26 Eki 2007
Mesajlar
7,730
Tepki puanı
937
Puanları
163
Yaş
47
Konum
Gönlün olduğu yerde
Esselamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Esselamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Rabbim cümlemizi harama bakmaktan muhafaza eylesin,bir anlık için bile olsa nefs ve şeytana uydurmasın inşallah...

Bizim de hocamız der ki ;
Tv.de gördüğünüz açık saçık giyinen sanatçılara olsun,dışarda açık dolaşan hanımlara olsun kötü söz söyleyip kibirlenmeyin...

Onlar içinde Allah c.c. tan merhamet ve hidayet dileyin...

ne büyük hoşgörü...bizler doğru davranmayı,merhameti,tebliği,sabrı tam öğrenmeli ve kişiliğimizle aşılamalıyız diye düşünüyorum

emeğinize sağlık
 

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Eyl 2007
Mesajlar
366
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
36
paylaşımınız için teşekkürler.çok doğru ve yapılması gereken önemli bir konu.üzerimize düşen görevi hakkıyla yerine getirmeyi diliyorum birey olarak..hayırlı ramazanlar herkese..
 

berat05

Yönetici
Katılım
26 Eki 2007
Mesajlar
7,730
Tepki puanı
937
Puanları
163
Yaş
47
Konum
Gönlün olduğu yerde
"Demek ki ne imiş efendim?...
Açılmayı marifet bilenlere karşı, haddini ve hesabını bilenlere düşen görev, bakışlarıyla onları kapatmakmış."
 

mir_erhan

Moderator
Katılım
13 Ara 2008
Mesajlar
6,159
Tepki puanı
492
Puanları
83
Yaş
42
Selamün Aleyküm.
Çok güzel bir konu.
hiç böylesini söyleyen olmamıştı ama çok harika.
Allah celle celalüh hocamızdan Nasiplenmemize vesile olandan
ve sizlerden razı olsun amin.

Selam ve dua ile
 

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eyl 2009
Mesajlar
6,113
Tepki puanı
12
Puanları
36
Yaş
28
Konum
Konya
Çok güzel bir konu
ALLAH razı olsun
malesef nefsimiz suçu hep başka yerlerde arıyor.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt