Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ÖNCE NİYET (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
Hz. Ömer (ra)dan, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

Ameller niyetlere göredir. Herkese ancak niyet ettiğinin karşılığı vardır. Her kimin hicreti Allah ve Rasûlüne ise (onların rızasına yönelik ise) onun hicreti Allah ve Rasûlü için olmuş olur. Her kimin hicreti de kavuşacağı bir dünyalık veya evleneceği bir kadından dolayı ise, onun hicreti de o şeylere olur.1


Ameller Allah rızası gözetildiğinde ve samimiyetle yapıldığında değer kazanmaktadır. Bu da, ihlasla yapılan niyetle mümkündür. Niyetin temizliği ve ona yüklenen anlam ölçüsünde davranışlar semeresini verir.

İnsan, sahip olduğu maddi-manevi özellikleriyle yaratılanların en mükemmelidir. Kuranı Kerimin ifadesiyle ahseni takvîm olan insan, yaratılanların en şereflisi, Allahın yeryüzündeki halifesidir. Bu derece önemli olan insanın değeri ise davranışları, eylemleri ile ölçülür. İnsanın varlığının anlamı amelleridir amellerini anlamlı kılan ise onların temelini oluşturan niyetleridir.

Niyet konusunu ele alan ameller niyetlere göredir hadisi, muteber hadis kaynaklarının tümünde yer almaktadır. Başta Buhari olmak üzere birçok alim eserine bu hadisle başlamıştır. Hadise verilen önemden dolayı kimi alimler de niyet hadisinin İslâmın üçte birini oluşturduğunu söylemişlerdir.

Niyet, dinimizin üzerinde önemle durduğu hususlardandır. Arapça’da kasd anlamına gelen niyet, davranışları harekete geçirmekte, onların arka planını oluşturmaktadır. Davranışların temelini oluşturan niyete göre ameller değer kazanmaktadır. Dinî açıdan, öncelikle ibadetlerin makbul olması için niyet şarttır. Niyetsiz namaz, oruç ya da hac geçerli değildir.

Niyetin yalnız dille yapılması yeterli değildir; esasında kalbin fiili olan niyetteki samimiyete göre davranışlardan sonuç alınır. Bunun yanında, niyetin halis bir kalple, samimi duygularla, yalnız Allah rızası gözetilerek yapılması gerekmektedir. Amelleri yalnız Allaha has kılma Kuranı Kerimin de üzerinde önemle durduğu hususlardandır. Hacc Suresi 37. ayette Kesilen kurbanların ne etlerinin ne de kanlarının Allaha ulaştığı, yalnız takvanın göz önünde bulundurulacağı belirtilmiştir. Buna göre amellerin salih olması için kalplerde taşınan niyetlerin halis olması gerekmektedir. Nitekim Hz. Peygamber bir hadisinde Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar, O sadece sizin kalplerinize ve amellerinize bakar buyurmuştur.2 Esas olan niyet olduğu içindir ki, kişinin hayırlı bir işe niyet edip yapamaması durumunda o işin sevabını alacağı müjdelenmektedir Her kim iyilik yapmayı gönlünden geçirir de yapmazsa Allah ona katında tam bir iyilik yazar. Şayet iyiliği yapmak ister ve yaparsa Allah onu
nezdinde on sevaptan yedi yüze ve daha fazlasına katlayarak yazar. Eğer bir kötülüğü gönlünden geçirir ve yapmazsa onu tam sevap olarak yazar. Kötülüğü gönlünden geçirir ve yaparsa onu bir günah olarak yazar.3 Hadiste de belirtildiği üzere içtenlikle bir iyilik için niyet edilmesi onu yapmak gibi olmakta ve Rabbimiz tarafından karşılığı kat kat verilmektedir. Bu şekilde sadaka vermeye gücü yetmese de bunu istemesi halinde kişi sadaka sevabı almakta, kimi zaman kişinin uykusu bile ibadet haline gelebilmektedir.
Müminin niyeti amelinden hayırlıdır4 hadisinde de, mümin olmaktan kaynaklanan bir lutfa işaret edilmektedir. Zira mümin her işinde Hakk’ın rızasını gözeten kişidir. Amellerde Allah rızası dışında bir gaye olduğunda ise ikiyüzlülük ve riya meydana gelir. Kalpteki ihlas, buna bağlı olarak da niyet bozulmuş olur. İyi niyetle yapılmayan, riya ve gösterişe dayanan amelin ise Allah katında hiçbir değeri yoktur. Muhakkak ki, Allah sadece halis niyetle ve kendi rızası için yapılan ameli kabul eder.5 Hulûsi Efendi, mümin için esas olanın rızai Hakk olduğunu Divanında şu şekilde dile getirmiştir:

Kimi kahr u lütfun bir bilip razı olur
Kimi kahr u lütfun bilmez derd ile mihnettedir
Kimi cennet ile hûri kimi gılman isteğinde,
Kimi rızai Hakk ile ruyettedir6

Ameller Allah rızası gözetildiğinde ve samimiyetle yapıldığında değer kazanmaktadır. Bu da, ihlasla yapılan niyetle mümkündür. Niyetin temizliği ve ona yüklenen anlam ölçüsünde davranışlar semeresini verir. Bu yönüyle insan için ruh ne kadar önemliyse, davranışlarda da niyet o kadar önemlidir. Bu nedenle iyi niyetle yapılan işlerin ihlasa ve kurbiyete, kötü niyetle yapılan işlerin ise riya ve ikiyüzlülüğe neden olduğu unutulmamalı ve öncelikle niyetin sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir.KAYNAK:MENZİL.NET
 

AMMAR79

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Ağu 2006
Mesajlar
46
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: ÖNCE NİYET

Yazınızın ilk paragrafıyla ilgili sorum olacak muhakkaki yapılanlar Allah rızası için fakat bu kavuşacağı dünyalık ve evleneceği kız için diye olan cümleyi tam anlayamadım..Şöle ifad edeyim ya da... ben bekar bir erkek olarak günah işlememek haramdan uzak kalmak adına rabbimden ahlaklı ver imanlı bi eş nasip etmesi için dua ediyorum şimdi ben bu duayı kendi nefsim içinmi etmiş oluyorum size göre yani bu allah rıza sı için değilmidir? Yazarsanız sevinirim A.E.O.
 

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
RE: ÖNCE NİYET

değerli kardeşim ordaki kasıt hicret zamanında bir zatın evleneceği kadın kendisinden önce hicret etmişti kendisinin bazı işleri nedeniyle hicreti daha sonraya kalmıştı ama o zat hep evleneceği hanıma kavuşmanın hayaliyle yaşıyordu daha sonra o kişide hicrete dince peygamberimize sordular bu zatıın hicreti nasıldır diye peygamberimizde ozatın hicretini bu hadisle açıklamıştır yani evlenceği kadın için geldiği için hicret ona olmuştur.sizin durumunuza gelincede en güzelini yapıyorsunuz rabbim inş gönlünüze göreverir allaha emanet olun
 

AMMAR79

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Ağu 2006
Mesajlar
46
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: ÖNCE NİYET

cevabınız için teşekürler...Lütfen Cehaletime veriniz.Öğrenmeye devam ediyorum...İyi dilekleriniz için Allah Razı olsun...selam ve dua ile...
 

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
RE: ÖNCE NİYET

ESTEĞFİRULLAH KARDEŞİM NEDEMEK YETERKİ SİZ ÖĞRENMEK İSTEYİN ALLAHA EMANET OLUN
 

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Mar 2008
Mesajlar
6,076
Tepki puanı
15
Puanları
38

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Allah razı olsun kardeşim,
Selam ve baki dua ile kalın.

93270140eb0.gif
97906724wb4.gif

 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt