Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ömerin kıskançlığı (1 Kullanıcı)

gül-ü züleyha

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ben kendimi cennete girmiş gördüm. Derken Ebu Talha'nın hanımı Rumeysa ile karşılaştım (radıyallahu anhüma). Bir de hışırtı kulağıma geldi.

"Bu kim(in hışırtısı)?" dedim.

"Bilal(in)!" dediler. Avlusunda bir cariye bulunan bir köşk gördüm.

"Bu kime ait?" dedim.

"Ömer İbnu'l-Hattab'ındır!" dediler. İçine girip bakmayı arzu ettim. Ancak senin kıskanç olduğunu hatırladım ve geri döndüm!"

Ömer, bu söz üzerine ağladı ve:

"Sana karşı da mı kıskanç olacağım ey Allah'ın Resûlü!" dedi."

Buhari, Ta'bir 31, 32, Bed'ü'l-Halk 9,

gül-ü züleyha

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamunaleykum güzel kardeşlerim.Bu siteye rastladığımda sahabe hayatına dair özlemlerim ve o hayatı yaşama açlığı varolan bir kimsenin haliyle siteyi dolaşmaktaydım.sonrasında üye oldum ve bende bişeyler eklemek istedim.Ömerin kıskançlığı başlığını seçmemde Allah Rasulunün ömere olan bu ithamı çok hoşuma gitmesi.Kardeşlerim sahabelerin doğal hallerİni bilip yapılarını azda olsa öğrenmek müthiş tat veriyor bana.Sizlerde sahabelerin hadislerde bu hallerini yakalayıp paylaşırsanız sevinirim.HAYDİ HEP BERABER O GÜNLERE GİDELİM VE O GÜZİDE İNSANLARI SEYRE DALALIM...

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Esselamunaleykum güzel kardeşlerim.Bu siteye rastladığımda sahabe hayatına dair özlemlerim ve o hayatı yaşama açlığı varolan bir kimsenin haliyle siteyi dolaşmaktaydım.sonrasında üye oldum ve bende bişeyler eklemek istedim.Ömerin kıskançlığı başlığını seçmemde Allah Rasulunün ömere olan bu ithamı çok hoşuma gitmesi.Kardeşlerim sahabelerin doğal hallerİni bilip yapılarını azda olsa öğrenmek müthiş tat veriyor bana.Sizlerde sahabelerin hadislerde bu hallerini yakalayıp paylaşırsanız sevinirim.HAYDİ HEP BERABER O GÜNLERE GİDELİM VE O GÜZİDE İNSANLARI SEYRE DALALIM...

Aleykum Selam ve rahmetullah
Hoş geldiniz kardeşim.
Umarım üyeliğiniz daimi olur.
O mubarekler Kuran-ı Kerimi ve Efendimiz'in Sünnetini hayatlarına tatbik etmede öncülerdi..Bizde o mubareklerin yolundan gitmek istiyorsak onlar gibi Kuran'a ve Sünnete Sıkı sıkıya bağlı olmamız gerekir.Ancak böyle onlar'ın yolundan gitmiş oluruz yoksa onların yaptıklarını okumakla malesef onların yolundan gitmiş olmayız.
Selam ve dua ile...

gül-ü züleyha

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum Selam ve rahmetullah
Hoş geldiniz kardeşim.
Umarım üyeliğiniz daimi olur.
O mubarekler Kuran-ı Kerimi ve Efendimiz'in Sünnetini hayatlarına tatbik etmede öncülerdi..Bizde o mubareklerin yolundan gitmek istiyorsak onlar gibi Kuran'a ve Sünnete Sıkı sıkıya bağlı olmamız gerekir.Ancak böyle onlar'ın yolundan gitmiş oluruz yoksa onların yaptıklarını okumakla malesef onların yolundan gitmiş olmayız.
Selam ve dua ile...

Allah razı olsun kardeşim.Bu yazınızla samimiyet kapısında iyi bir bekçi olduğunuz anlaşılıyor.Haklısınız sadece okumak değil,yaşayarak okumak,zaten insan okuduğunu yaşayıncada okuduğu hadisi ne hikmetse unutmuyor her daim beyninin bir köşesinde bir altın gibi parlıyor öyle değilmi...burda sahabelerin hayatlarını paylaşarak belki feyzimize feyiz katarız olurki gerçek bir hak dostunun cümleleri bizi dahada güzele götürür.Evet hala güzel sahabelerden güzel örnekler bekliyorum...saygılarımla....Esselamunaleykum....

gül-ü züleyha

Kayıtlı Kullanıcı
Said İbnu'l-Müseyyeb, Hz. Ömer radıyallahu anh'tan naklediyor: Demişti ki: "Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı dinledim, buyurmuştu ki: "Ben, Rabbimden Ashabımın benden sonra düşeceği ihtilaf hakkında sordum. Bunun üzerine şöyle vahyetti:

"Ey Muhammed! Senin Ashabın benim nezdimde, gökteki yıldızlar gibidir. Bazıları diğerlerinden daha kavidirler. Her biri için bir nûr vardır. Öyleyse, kim onların ihtilaf ettikleri meselelerden birini alırsa, o kimse benim nazarımda hidayet üzeredir."

Hz. Ömer der ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (devamla) ilave etti:

"Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz."

Rezin tahriç etmiştir. (Hadisin birinci kısmını Câmi'u'us-Sağir'de Suyuti kaydeder (Feyzu'l-Kadır 4, 76). İkinci kısmı da İbnu Abdi'l-Berr, Câmi'u'l-İlm'de kaydetmiştir

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt