Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

OKUMADAN GECMEYIN SENDE KATIL ORUCA (1 Kullanıcı)

funDA NaZ

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah (sav) şaban ayının günlerini hesapladığı kadar başka bir ayın günlerini hesaplamadı. Sonra ramazan hilalini görünce oruca başlardı. Eğer bulut araya girer (hilali göremez) ise (şabanı) otuz gün olarak hesaplar, sonra ramazan orucuna başlardı.
______
Resulullah (sav) (bazan) oruca öyle devam ederdi ki, "(Bu ay) hiç yemiyecek" derdik. Bazan da öyle devamlı yerdi ki, "(Bu ay) hiç tutmayacak" derdik. Ben, onun ramazan dışında bir ayı tam olarak tuttuğunu görmedim. Herhangi bir ayda Şaban ayında tuttuğundan daha fazla tuttuğunu da görmedim.
_______
Ben, Resulullah (sav)'ın Şaban ve Ramazan dışında iki ayı peş peşe tam olarak oruçla geçirdiğini görmedim.
_______
Ey Allah'ın Resulü dedim, "Şaban ayında tuttuğun kadar başka aylarda oruç tuttuğunu göremiyorum (sebebi nedir?)" diye sordum. Şu cevabı verdi: "Bu, Receb'le Ramazan arasında insanların gaflet ettikleri bir aydır. Halbuki O, amellerin Rabbülalemin'e yükseltildiği bir aydır. Ben, oruçlu olduğum halde amelimin yükseltilmesini istiyorum."
________
Hz. Aişe (r.a.) validemizden rivayet edilen hadis-i şerif de Peygamberimiz (s.a.v) bunun diğer bir sebebini şöyle izah buyurmuşlardır: Hz. Aişe (r.anha) diyor ki: Resûlüllah (s.a.v.) şa’ban ayının tamamını oruç tutardı. Ona dedim ki:

– Ya Resûlellah! Oruç tutmanda sana, ayların en sevimlisi Şa’ban’dır (değil mi?). Şöyle buyurdu:

– (Evet). Çünkü Allah-u Teâlâ, o sene ölecek olan kimselerin hepsi(nin isimleri)ni o ayda yazar. Ben de, oruçlu olduğumu halde ecelimin gelmesini seviyorum. (el-Münzirî, Tergîb-terhîb, 2/117.)
ewetss ALLAH IZIN VERIRSE kımler yarın kı oruc ıcın nıyetlenecek herkesı beklıyorum yarınkı oruca ben sabanı tutuyorum ama sızde bırgun tutun tutacaklar bende tutcam desın HADI AMELLERIMIZ ORUCLU VERILSINN ALLAHIMA ......;);););););)

funDA NaZ

Kayıtlı Kullanıcı
RE: OKUMADAN GECMEYIN SENDE KATIL ORUCA

BI GUN ORUC TUTMAK BU KDR MI ZOR :(:(:(:(

denizeda

Kayıtlı Kullanıcı

s.a inşallah herkez önemini anlar orucun emegine saglık

MAVI DUSLER

Kayıtlı Kullanıcı

S.A KARDEŞİM BEN SÖZ VERMİM ÇÜNKİ HASTALIK VAR ÖLÜM VAR ALLAH NASİP EDERSE TUTACAĞIM ALLAH SENNKİNİ VE BENİMKİNİ TÜM YARIN ORUÇLU OLACAK OLAN KARDEŞLERİMİZİN ORUCUNU KABUL ETSİN İNŞALLAH SELAMETLE ALLAH SENDEN RAZI OLSUNB)B)B)

ULUTAS

Kayıtlı Kullanıcı

BENDE ORUÇLUYUM KARDEŞİM YARIN ALLAH KABUL ETSİN AMA YARIN CUMA CUMAGÜN BİZİM BAYRAMIMIZ C.TESİ TUTSAK OLMAZMI

zeynur

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun paylaşımın için teşekkürler

funDA NaZ

Kayıtlı Kullanıcı

stedıgınız gun tutun ama saban ayında bır gun oruc tutalımm :(:(:( ben sabanın hepsını tutcam nasıp olursa ama sızden bır gun tutun dıyorummm hepsını tutup tutmamak sıze kalmıs ;););););)

haticeislam

Kayıtlı Kullanıcı

PAZARTESİ VE PERŞEMBE ORUC TUTCAM HABERİNİZ OLSUNB)A E O

sedannur38

Kayıtlı Kullanıcı

allah kabu etsin arkadaşım pazar ve pazartesi bende oruş tutacağım kısmet olursa sağlıcakla kalın:)

MAVI DUSLER

Kayıtlı Kullanıcı

s.a BEN BUGÜN NİYETLİYİM ÇOK ŞÜKÜR ALLAH NASİP ETTİ:):):)

leyla_serdar

Kayıtlı Kullanıcı

allah'im niyetlerinizi kabul etsin, bende insallah pazar pazartesi gunune niyet etmek istiyorum. Allah emanet olun.

funDA NaZ

Kayıtlı Kullanıcı

ewetss oruclulrımız buyuyoo cok mutlu oldum sende bıgun oruca varmısın ben sabanı tutuyorum sende sadece bıgun oruca varmısn
ORUC TUTACAKLAR BEN TUTCAM DIYE CEVAP YAZSIN

SENDE ALLAH RIZASI ICIN ORUC TUT BIGUN ;););)

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm kardeşim önemli bilgileri bizimle paylaştığınız için Allah razı olsun her daim inşaallah selam ve dua ile...

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B) selamun aleykum. Allah razı olsun

vera nur

Kayıtlı Kullanıcı

paylaşım için allah razı olsun cenab ı hak en iyi şekilde degerlendirebilmeyi nasip etsin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt