Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

¨°o_MİRAC KANDİLİ_o°¨ (2 Kullanıcı)

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
MİRAC KANDİLİ

f_harikkaaaaam_e7fa5a9.gif

Mirac Kandili, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) Efendimizin gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır. Nitekim Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de; "Kulu Muhammed'i bir gece Mescid-i Haram'dan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah'ın şânı yücedir.Doğrusu O, işitir ve görür." (İsra Suresi:1) buyurmuştur.
Peygamberimizin hayatı içinde önemli bir yeri olan Mirac, Allah'ın sevgili Rasûlünden başka hiç kimseye sunmadığı ilahî bir ihsandır.
Yüce Peygamberimiz için pek büyük şan ve şereflerle dolu olan Mirac mûcizesi, biz müslümanlar için de ilahî rahmetler ve lütuflarla doludur.
Mirac olayının biz müslümanlar için en önemli sonuçlarından birisi, hiç şüphe yok ki, dinin direği olan namazdır. Namaz, bize bir Mirac hediyesidir. Onun içindir ki, namaz mü'minin miracı olmuştur. Nasıl ki, yüce Peygamberimiz Mirac'ta vasıtalardan arınmış olarak Mevlası ile karşı karşıya geldi ise, mü'min de namazda vasıtasız olarak doğrudan doğruya Rabbinin huzuruna çıkar; sadece O'na kulluk etme ve sadece O'ndan yardım isteme fırsatı bulur. Eğer mü'min, günde beş vakit namazını dikkatle ve huşu içerisinde kılacak olursa, o namaz onun için bir Mirac olur, kul onunla Hakk'a yol bulur.

Böyle müstesna bir gece vesilesiyle sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'e vahyedilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de Mirac'ın ruhî hallerinden söz edilirken: "Allah kuluna vahyedeceğini etti"(2) buyurulmaktadır. Bu vahyedilen hakikatleri şöylece özetleyebiliriz: "Allah'a ortak koşulmayacak, yalnız O'na kulluk edilecek ve yalnız O'ndan yardım istenecektir. Anne ve babaya hürmet edilecek, onların duaları alınacaktır. Zinaya yaklaşılmayacaktır. Haksız olarak kimsenin canına kıyılmayacaktır. Yetimlere iyi muamele edilecektir. Ölçü ve tartıda doğruluk üzere olunacaktır. Bilmediğimiz bir şeyin ardından körü körüne gidilmeyecek, şuurlu hareket edilecektir. Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürünmeyecektir."
Bu saydığımız prensipler hiç şüphe yok ki bir toplum için gerekli bütün ahlâk ve fazilet kurallarını ihtiva etmektedir.
İşte Mirac gecesi böyle mübarek bir gecedir. Bu geceyi ihya ederken, bu gecede vahyedilen üstün gerçeklere kulak vermeliyiz. Yalnız Yüce Mevla'ya kulluk etmeli, O'na hiçbir şeyi ortak koşmamalıyız.

Mirac gecesi, ulvî bir gecedir. O halde bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadetle Allah'a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz; namaz kılmalı, Kur'an okumalı ve Allah'tan af ve bağış dilemeliyiz, çoluk çocuğumuza bu gecenin anlam ve önemini öğretmeliyiz. Çevremizdeki yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım ellerimizi uzatmalıyız. Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli ve dualarını almalıyız. Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı rahmetle anarak ruhlarını şadetmeliyiz. Dostlarımızla tebrikleşmeli, sevgi ve saygı duygularımızı perçinlemeliyiz.

Kandilleri birer fırsat bilmeli, bu müstesna zaman dilimlerinde Allah'a daha da yakın olmaya çalışılmalıdır. Bilelim ki, Allah'a yakınlık, O'nun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür.

Alinti

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
Bu Mübarek Geceyi Nasıl İhya Edeceğiz?

1- Mîrac gecesinde,mutlaka bir camide olun! Çünkü camide olmak ile evde olmak arasında çok büyük farklar var... Camide kılınan namaz, evde kılınan namazdan yirmiyedi kat daha sevaplı, eğer mescid ise... Cuma namazı kılınan büyük cami ise elli kat sevaplı... Bir de camiye giderken, gelirken attığın her adımdan insanın bir günahı affoluyor, bir hasene kazanıyor, bir derece de terfi ediyor, rütbesi yükseliyor.

O’nun için Mîrac gecesinde dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yatsı namazında mutlaka camide olacaksınız. Sabah namazında da mutlaka camide olacaksınız. Çünkü Hz. Osman (R.A.) den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir.”

Bu mükâfatı kaçırmamak lâzım!

2- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de, yani Receb ayının 26 ve 27. günlerini oruç tutalım.

Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimiz buyuruyor:

“Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur”

3- Salat ü selâm okuyalım.. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimize hiç olmazsa bir tesbih, salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” demeliyiz.
4- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz.
5- Namaz kılalım.. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Mîrac gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar.

Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

Yatsı namazından sonra 12 rek'at "Hacet namazı" kılınır.

Beher rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.

Bismil -lâ-hir- Rahmân-ir'Rahıym.
El-hamdü lillahi Rabbil-âlemiyn.
Er'Rahmânir-Rahiym.
Mâliki Yevmiddiyn.
Iyyâake-nâbüdü ve iyyâakenesteiyn
İhdinassırâtal-müstekıym.
Sıraatalleziyne-en'amte aleyhim, gayril mağdubi aleyhim ve leddâlliyn.
Amin.

Kul hüvellâahü ehad
Ellâahüs samed
Lem yelid ve lem yüüled
Velem yeküllehüü küfüven ehad

Namaza niyet:

"Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-i ilâhîne mazhar eyle, Allâhü Ekber."

Namazdan sonra:

4 Fâtiha-i şerîfe,

100 defa:

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

100 İstiğfâr-ı şerîf,

100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

Bu namazda, İhlâs-ı şerîfeler 100'er adet okunursa veya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mü'min huzûr-i ilâhîye namaz borçlusu olarak çıkmaz.

Mi'rac gecesinden sonraki gün, mutlaka oruçlu olmalıdır.

Namaz borcu olanların hiç olmazsa 1 günlük namazlarını kaza etmeleri makbul olsa gerekir.

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm baharcım..Allah razı olsun.Ne güzel bir forum hazırlamışsın.Ellerine sağlık.Rabbim sevabınızı yazsın inşallah.Kandilimiz mübarek olsun.Rabbim kurtuluşumuza vesile etsin inşallah.Allah'a emanet olun.Duada unutmayın inşallah.

7a0d269bednp1vm0ns0.gif

zemzemm

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim Rahman sizden razı olsun emeğine sağlık yerinde bir konu olmuş...
tüm kardeşlerimin MİRAC KANDİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM..

sonayg

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kandilimiz kutlu olsun
rabbim dualarımızı kabul etsin

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm baharcım..Allah razı olsun.Ne güzel bir forum hazırlamışsın.Ellerine sağlık.Rabbim sevabınızı yazsın inşallah.Kandilimiz mübarek olsun.Rabbim kurtuluşumuza vesile etsin inşallah.Allah'a emanet olun.Duada unutmayın inşallah.

7a0d269bednp1vm0ns0.gif

VE ALEYKÜM SELAM GÜZEL KARDESIM

Sendende INSALLAH Seninde Okuyan Gözlerine Saglik Kardesim
Amin insALLAH
Sende Kardesim INSALLAH Sende Unutma

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim Rahman sizden razı olsun emeğine sağlık yerinde bir konu olmuş...
tüm kardeşlerimin MİRAC KANDİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM..

Ve Aleyna Aleyküm Selam

Sizdende INSALLAH... AMIN INSALLAH

ALLAH´a Emanet Olun bizlerede dua edin INSALLAH

K

kırıkkalp

Hayirli kandiller

Hayirli kandiller

selamünaleküm arkadaşlar herkesin kandilini en içten dileklerimle kutlarım RABBİM inşallah hepimize daha nice kandiller gösterir :a32:

gönül saray

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim gecemizi kutlu eylesin.tüm islam aleminin kandili übarek olsun.herkesin duasını kabul buyursun.

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selaumaleykum
allah bu mubarek gecemızdekı dualarımızı kabul etsın
emeğıne sağlık kardeşım
allah razı olsun
allaha emanet ol

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
selaumaleykum
allah bu mubarek gecemızdekı dualarımızı kabul etsın
emeğıne sağlık kardeşım
allah razı olsun
allaha emanet ol

VE ALEYKÜM SELAM

Amin INSALLAH
Sizinde Okuyan Gözelerinize Saglik
Sizdende INSALLAH
Sagolun Sizde

f_2742003264zm_4c8b923.gif

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Nigdeli Kardesim

(insALLAH Bakarsin forum´a su an online sin)
Kandilin Mübarek Olsun Güzel Kardesim ALLAH (c.c) Bu Mübarek Geceyi En Güzel Sekilde Degerlendirebilmeyi nasip eylesin insALLAH
ALLAH (c.c) Hakkinda Hayirli Olacak tüm Dualarini Kabul Eylesin INSALLAH Rabbim O Güzel Gönlüne Göre Versin Kardesim. ALLAh senide ailenide tüm Kaza ve Beladan Korusun insALLAH.. Dualarinda beni de Unutma insALLAH
Sende Ailende ALLAH´a Emanet Olun

f_rosem_9349d03.gif

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
EsSelamü aleyküm Bahar'ım
Mirac'ımız mübarek olsun. Mevla Teala dualarımızı makbul eylesin inşaAllah..
Allaha emanet ol canım kardeşim.. dualarda buluşmak üzere inşaAllah..selametle kalasın..

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
VE Aleyküm Selam

ben senden 1-2 dakika önce yazmisim....:] kalb karsiymis kardesim ALLAH (c.c) Razi Olsun..
Amin INSALLAH
Sende

EsSelamü aleyküm Bahar'ım

Mirac'ımız mübarek olsun. Mevla Teala dualarımızı makbul eylesin inşaAllah..
Allaha emanet ol canım kardeşim.. dualarda buluşmak üzere inşaAllah..selametle kalasın..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Nigdeli Kardesim

(insALLAH Bakarsin forum´a su an online sin)
Kandilin Mübarek Olsun Güzel Kardesim ALLAH (c.c) Bu Mübarek Geceyi En Güzel Sekilde Degerlendirebilmeyi nasip eylesin insALLAH
ALLAH (c.c) Hakkinda Hayirli Olacak tüm Dualarini Kabul Eylesin INSALLAH Rabbim O Güzel Gönlüne Göre Versin Kardesim. ALLAh senide ailenide tüm Kaza ve Beladan Korusun insALLAH.. Dualarinda beni de Unutma insALLAH
Sende Ailende ALLAH´a Emanet Olun

f_rosem_9349d03.gif

ve aleyna aleyküm selam canım benim..B)
deminki mesajımı 3. seferde gönderebildim kardeşim..pc'm de sorun var, devamlı yeniden başlatıyor.. ben yazmaya çalışıyorken sen de bana yazmışsın..kalplerimiz birmiş Bahar'ım..;) Mevla Teala o güzel gönlüne göre versin, çok sevindirdin beni güzel kardeşim..yüreğinden gelen o güzel dualarına canı gönülden aminler olsun kardeşim..binler mislini sana nasib eylesin inşaAllah.. iki dünyan da aydınlık içinde olsun Bahar'ım..her daim duamdasın..Rabbim o güzel yüreğine hüzün vermesin hiç inşaAllah..
En güzel' e emanetsin güzel kardeşim..
Dualar ile..

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyna aleyküm selam canım benim..B)

bu 3. göndermemdi kardeşim..pc'm de sorun var, devamlı yeniden başlatıyor.. ben yazmaya çalışıyorken sen de bana yazmışsın..kalplerimiz birmiş Bahar'ım..;) Mevla Teala o güzel gönlüne göre versin, çok sevindirdin beni güzel kardeşim..yüreğinden gelen o güzel dualarına canı gönülden aminler olsun kardeşim..binler mislini sana nasib eylesin inşaAllah.. iki dünyan da aydınlık içinde olsun Bahar'ım..her daim duamdasın..Rabbim o güzel yüreğine hüzün vermesin hiç inşaAllah..
En güzel' e emanetsin güzel kardeşim..
Dualar ile..

:evet:D
Amin Amin
ALLAH (c.c) Razi Olsun Canim Benim

Hayirli Geceler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt