Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nur yüzlü müslümanlar (1 Kullanıcı)

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam hocam
ne güzel bir paylaşım, insan okuduktan sonra şöyle bir düşünüyorda
gerçektende çok doğru

bizlerde nur yüzlü müslümanlardan oluruz inşallah;;)
Rabbime emanet olun hocam...

inşallah kardeşim:a15:
her daım nur yüzlü müslümanlar olmayı ve nur yüzlü müslümanlarla karşılaşmayı nasip etsin allah ım amın
allaha emanet olun
co0k mutlu kalın

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyküm selam değerli hocamız ve ablamız...
Çok şükür müslümanız...
çevremizde görüyoruz..Nur yüzlü güller yüzlü yaşlılarımız var..:a12:
Maşallah Barekallah Subhanallah
Bütün dualarınıza yürekten amin diyorum...
Allah c.c. hem dünyada hemde ahirette yüzleri parlayanlardan Nurlu olanlaran eylesin inşallah...
Selametle kalınız...
Selam ve Duayla...
Allah c.c. emane olunuz..

amin amin amin güzel kardeşim
allah razı olsun
allaha emanet olun
cok mutlu kalın

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Dünyada abdest suyunun dokunduğu kısımlar parıldar. Taşıdığı bu ışık, ona hem kabrinde, hem de âhiret gününde bir nur olur da önünü ve yanını aydınlatır. Kabrinden kalkıncaya kadar ruhu Cennet havasıyla neşelenir ve ferahlanır. Ebu Hureyre (R.A.)’den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

“Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağrılacaktır. Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın.” buyurdu. (Buhârî, Vudû: 3; Müslim, Taharet: 35)

Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimizin burada ümmetim diye nitelendirdikleri, özellikle abdest alıp namaz kılan ve ibadet ehli olup, örnek bir hayat süren Müslümanlardır. İşte böyle olanlar kıyamet gününde ve mahşer yerinde:

- Ey yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlayanlar! Haydi cennete geliniz! diye çağırılacaklardır. Yüzün nurunu ve ellerle ayakların beyazlığını artırmanın yolu, onları farz olan yerlerin ötesine geçerek güzelce yıkamaktır. Bunun ölçüsü ellerde dirseklerin, ayaklarda da topukların yukarısına kadar yıkamaktır. Resûli Ekrem (S.A.V.) Efendimizin de böyle yaptığı birçok sahih rivayette zikredilmiştir. Ebu Hureyre (R.A.)’den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

“Mü’minin zîneti, abdestin yükseldiği yere kadar yükselir.” buyurdu. (Müslim, Tahâret: 40, No: 250, 1/219) Yine Ebu Hureyre (R.A.)’den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

“Size ALLAH Teâlâ’nın günahları neyle imha ettiğini ve dereceleri neyle yükselttiğini göstereyim mi?” buyurdu. Ashab da:

- Evet, ya Resûlellah! demişler. Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz de:

“Güçlüklere rağmen abdesti yerli yerince almak, mescidlere doğru adımı çok atmak ve namazdan sonra diğer namazı beklemektir. İşte sizin ribatınız yani nöbet yeriniz budur.” buyurdu. (Müslim, Tahâret:41, No: 251, 1/219; Muvatta, Sefer: 55, 1/161; Tirmizî, Tahâret: 39, No: 52; Nesâî, Tahâret: 106)

Geceleri kalkıp ibâdet ettiği, meşru ölçüler içinde helâl lokma ile karnını doyurduğu, ALLAH Teâlâ’nın verdiği nimetlerden bir kısmını O’nun muhtaç kullarına verdiği ve böylece birçok kimselerin sıkıntısını giderdiği için sonsuz saadetle müjdelenir. Cabir b. Abdullah (R.A.)’den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

“Kim gece çok namaz kılarsa gündüz onun yüzü güzel yani nurlu olur.” buyurdu. (İbn-i Mace, İkame: 174, No: 1333, 1/422; Beyhekî, Şuabu’l-İman, No: 3095, 3/129; Müsnedü Şihab, 1/254)

Demek ki: Gece namazına devam eden ve bunu bol yapanın yüzünde ibâdet nuru ve kabul belirtisi görülür. Mânevi bir güzellik belirgin olarak müşâhade edilir. Hadis-i şerifin mânâsı:

“Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir.” (Fetih Sûresi: 29) ayet-i kerimesi ile uygundur. Müslümanlardan çok kimse, gece namazına devam edenleri yüzlerindeki nurla tanır.

selamunaleykum güzel kardeşim
allah razı olsun
cok güzel ve önemli ılaveler
allah sevap hanene yazsın inşaallah
:a12:
allaha emanet ol
cok mutlu kal

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun bu güzel paylaşımınız için...

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım daha once yorum yapmıstım paylasımınıza.yıne geldım:)
bırkac gundur dıkkatımı ceken bırsey var.bazen carsıda tesetturlu kardeslerımızı goruyorum.basortulerı muntazam bırsekılde alttan baglanmıs.belli ALLAH yolunda,ne güzel,bir tarikata baglılar.ve aynı sekılde baglayan o guzel kardeslerımızın,İSTİSNASIZ,yuzlerı nasıl da ayın ondördü gibi parlıyor.masallah.imrenilmeyecek gibi degıl
RabbımİN yolunda devamlı olabılmek dualarımla.
hayırlı ramazanlar ablacım.:)

Selametle...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım daha once yorum yapmıstım paylasımınıza.yıne geldım:)
bırkac gundur dıkkatımı ceken bırsey var.bazen carsıda tesetturlu kardeslerımızı goruyorum.basortulerı muntazam bırsekılde alttan baglanmıs.belli ALLAH yolunda,ne güzel,bir tarikata baglılar.ve aynı sekılde baglayan o guzel kardeslerımızın,İSTİSNASIZ,yuzlerı nasıl da ayın ondördü gibi parlıyor.masallah.imrenilmeyecek gibi degıl
RabbımİN yolunda devamlı olabılmek dualarımla.
hayırlı ramazanlar ablacım.:)

Selametle...

güzel kardeşim her zaman beklerım
hoşgeldın :)
evet
abdest alan müslümanların yüzü
düşünmek lazım
günde beş kere allah için yüzlerimiz yıkanıyor
kalbımız temızlenıyor
ve ne oluyor
bu aydınlık yüzlere yansıyor inşaallah
amin
ne güzel dıle getırmişsin canım
allah razı olsun
allaha emanet ol
cok mutlu kal:a16:

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
keşke benim yüzümdede nur olsa..ya da inşaallah benim yüzümde de nur vardır ....çok güzel bir ayrıntıyı yakalaşım gülnisa ablamız teşekkürler...

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
'''Simahum fi vucuhihim min eserissücuud.''Buyuruyor Rabbul alemiyn.
Onların yüzlerinde secde eseri,secde nuru vardır.
Sağolasın Öğretmenim,güzel bir paylaşım,emeğinize sağlık.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Mücahidlerin Nuruna bakınız bide.Hele Şehit olduklarında(biiznillah).

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
keşke benim yüzümdede nur olsa..ya da inşaallah benim yüzümde de nur vardır ....çok güzel bir ayrıntıyı yakalaşım gülnisa ablamız teşekkürler...

selamunaleykum güzel kardeşim
inşaallah olur ve inşaallah vardır:a12:
cunku bızler allah yolundayız
değil mi
ne mutlu bızlere
allaha emanet olun
cok mutlu kalın

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt