Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nüfus cüzdanının sonu (1 Kullanıcı)

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Eki 2008
Mesajlar
6,066
Tepki puanı
24
Puanları
38
Konum
Ankara
Artık kendinizi tanıtmak için kimliğe gerek kalmayabilir: İşte son dönemin en ilginç denemesi...

Nüfus cüzdanları tarih mi oluyor ?

2o34qozh8.jpg

Teknoloji gelişiyor. Kimlik taramasında gün geçtikçe çığır aşılıyor.

16. yy'da Ptolemy yani Batlamyus Dünya'yı evrenin merkezi olarak nitelendiriyordu ve diğer uzak yıldızları da evrenin sonunu. Tabi bu durum Copernicus'a kadar böyle devam etti.

Uluslar arası Hüviyet Kurumu (NIS) ile ilgili en son yayınlanan IPS dergisinde şu ifadelere rastlandı. "Günlük hayatın bir parçası olan kimlik bilgilerinin gerek iş dünyası gerekse de günlük hayatımızda güvenlik sorunu yaşanmadan kullanılabilmesi şart. İşte NIS'in görevi de kimlik bilgilerinizi güvenle korumak oluyor."

Son zamanlarda güvenlik önlemleri insan kimyası ile direk temas halinde. Bunun bir yansıması olarak göz taraması, kemik taraması, parmak izi taraması gibi biyometrik parametlere büyük iş düşüyor.

İnsanlar kamu alanlarında, Nüfus Cüzdanı gibi üzerinde o ülkeye ait bilgiler olan bir belge, kart ile işlerini hallediyor. Fakat şunu bir hayal etsenize "herhangi bir kamu alanında hizmet almak için bulunuyorsunuz ve üzerinizde ekstra bir belge, kart taşımanıza gerek olmayacak." Güzel olmaz mıydı?

Sadece varlığınız kimliğiniz için yeterli

wy3puotwa5.jpg

İngiltere'de buna benzer bir uygulamanın denemeleri şu anda yapılıyor. 10,000 kişi üzerinde denenen biyometrik kimlik tanımlama projesi eğer istenilen seviyeye gelirse hem insanlar için büyük bir kullanım kolaylığı sağlanmış olacak, hem de kim bilir belki suç oranlarında azalma görülecek. Bu projede hiç bir kimlik belgesi söz konusu değil, sizin oradaki varlığınız kimliğinizin doğrulanması için yeterli oluyor...

ABD Kamu Güvenlik Teşkilatı da (DHS) böyle bir uygulamayı Amerikan sınırlarını herhangi bir dünya dışı tehlikeye karşı korumak amaçlı uygulamaya sokuyor.

Fakat şunu da unutmamalıyız ki başarısızlık oranı halâ mevcut ve belki böyle bir olasılık olmasa bu tarz bir uygulama Türkiye'de de uygulamaya geçirilebilir. Gelişen dünyanın gelişen Türkiye'sinde yaşamak sizce de güzel olmaz mı?
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt