Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nişanlı İken Nikâh Yapmak (4 Kullanıcı)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Nişanlılık döneminde dini nikah yapıp, daha sonra ayrılma durumu olduğunda, erkek hanımı boşamazsa ne olur? Nişanlılık döneminde dini nikah kıymak doğru mudur?

yuzuklerr.jpg

Bir bayan, nikahlandığı kimsenin dinen eşi konumunda olduğundan, kocası kendisini boşamadıkça bir başka erkekle evlenemez.

Bu durumda yapılacak şey, ya bir şekilde erkeğin boşamasını sağlamak, ya da hakemler kanalıyla aralarını tefrik etmektir.

Böyle bir durumda erkeğin, sırf kadına zarar vermek amacıyla kadını boşamamakta ısrar etmesi dinen doğru değildir. (Bakara, 2/231).

Dolayısıyla söz konusu olayda öncelikle sözü dinlenir ilim ve fazilet sahibi bir aracı, erkeğe giderek kendisine hiç de yarar sağlamayan böyle bir nikaha son vermesi gerektiğini, dini nikahın karşı tarafa zarar vermek amacıyla nefsi bir tatmin aracı yapılamayacağını, bunun İslâm'ın ruhuna aykırı olduğunu anlatmalı ve erkeğin boşamasını sağlamalıdır.

Erkek boşamamakta ısrar ederse, resmi nikah bulunmadığı için mahkemeye de başvurulmayacağına göre, kadın ve erkeğin aileleri bu konuda bir sonuca varmak üzere birer hakem seçerler. Ailelerden biri direnir, hakem seçmezse karşı taraf onun yerine adil ve tarafsız bir hakem seçebilir.

Seçilen hakemler öncelikle arabuluculuk yaparlar. Lüzûm ve zarûret bulunduğunda eşlerin rızası olmasa bile bu kişileri boşamaya da karar verebilirler.
Böyle bir boşama gerçekleştikten ve boşanan kadın iddetini bitirdikten sonra nikah kıyarak yeni bir evlilik yapabilir.

Bu tür olayların yaşanmaması için yapılan akitlerin mutlaka kayıt altına alınıp hukuki güvenceye kavuşturulması elzemdir. Çünkü dindar olduğunu söyleyen gençler ve/veya aileleri resmen tescilin olmadığı durumlarda aralarında akdedildiği ifade edilen akitleri inkar etmekte ve taraflardan biri ve genellikle kız tarafı mağdur duruma düşmektedir.

Böylece, dinimizin nikahtan gözettiği ulvi gaye gerçekleşmek şöyle dursun, insanlar din adına birbirlerine zulmeder hale gelmektedirler.

Nişanlılık dönemi tarafların biribirlerini tanıma dönemidir. Böyle tanışma döneminde işi hemen sonuca götürüp de dinî nikah yapılmaz. Halbuki nişanlılık, dönülmesi mümkün olan bir devre olmalı; bu dönemi taraflar tanışma süreci olarak yaşamalılar.

Bir kadın ve erkek şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu açıdan her ne kadar gizli olarak şahitler huzurunda nikahlanmak caiz ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

sorularlaislamiyet

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanların birbirini tanımak amacıyla nişanlanması ilginç..Ne yani nişanlıyken insanlar birbirine karşı çokmu dürüst ....??????

darulergam

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşlerim nikahtan sonra tanışma olmaz ,tanışma nikahtan önce olur.Kendimizi çıkışı zor labirentlere sokmayalım.Duvarın bir tarafını tamir ederken diğer tarafını yıkmayalım

never82

Kayıtlı Kullanıcı
selam

selam

selam ben yeni üye oldum ve size bişey soracam.benim salavatı tefriciyeye ihtiyacım var.bunu diğer üyelere nasıl ulaştırırım.şimdiden teşekkür ederim.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selam ben yeni üye oldum ve size bişey soracam.benim salavatı tefriciyeye ihtiyacım var.bunu diğer üyelere nasıl ulaştırırım.şimdiden teşekkür ederim.

ve aleyküm selam kardeşim. üyeliğiniz hayırlı olsun inşaAllah..
"dua köşesi" var kardeşim forumda, oraya konu açabilirsiniz veya Salat-ı Tefriciye bölümü bu adresten de kayıt yaptırabilirsiniz..yapamadığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışırız inşaAllah..selam ve dua ile..

akinkaradag

Kayıtlı Kullanıcı
s.aleyküm kardeşim çok güzel bir konuya değinmişsin.ben de 2 yıldır nişanlıyım hafızlık yapıyordum o nedenle nişanlılığım uzadı hocalarımıza danıştık nikahtan dolayı biraz önce de sizin değindiğiniz gibi meseleler oluyor diye biz nikah kıymadık ama görüşüyor ,konuşuyoruz islami çerçevede.sonuçta birbirimizi tanımak için diye nikah kıyılıyor ama nikahın bir yandan da serbestlik getirdiğine inanıyorum ve ben doğruluktan yanayım lakin çevremizde gördüğümüz olayların çoğunda çiftler birbirlerine gerçek yüzlerini göstermiyorlar,birbirlerine tatlı görünmeye çalışıyorlar ama evlendikten sonra da nanayı yiyorlar
ne olursa olsun bence insanlar birbirlerini iyi tanısınlar ve hem kendisine hem de karşısındaki insana karşı dürüst olmalılar.

:A:A ben de kpss sınavına hazırlanıyorum dua edin de kazanıp,nişanlıma kavuşayım(bu arada ben asiye):K:H

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
____selamün aleyküm kıymetli kardeşim
çok faydalı_önemli bir konu
rabbim razı olsun inşallah
nişandan sonra nikah olsada olmasada davranışlarda bir gevşeklik olmamalı bu korunmak için daha önemli diye düşünüyorum _
rabbime emanetsiniz
selam ve dua ile________

Nişanlılık dönemi demek, birbirlerini tanıma dönemi demektir. Tanıma ise nikâhtan önce olur, nikâhtan sonra tanımanın faydası olmaz. Nikâhtan önce taraflar, birbirlerini şaibe altına sokmayacak mahremiyet ortamlarında mutlaka konuşmalı, bir gizlilikleri asla kalmamalıdır ki, nikâhtan sonra sürprizlerle karşılaşmasınlar, mutluluğu gölgeleyecek pişmanlıklar yaşamaya mecbur olmasınlar

ve aleyna aleyküm selam kıymetli kardeşim..
Mevla Teala sizden de her daim hoşnut olsun inşaAllah..
Yorumunuz için teşekkür ederim güzel kardeşim..
Rabbimiz c.c hiç bir zaman helal daire dışına çıkmamızı nasip eylemesin inşaAllah..
Allah'a emanet olun..Hayırlı, bereketli akşamlar dilerim kardeşim..selam ve dualarım ile..B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşlerim nikahtan sonra tanışma olmaz ,tanışma nikahtan önce olur.Kendimizi çıkışı zor labirentlere sokmayalım.Duvarın bir tarafını tamir ederken diğer tarafını yıkmayalım

Allah c.c razı olsun yorumunuz için kardeşim..teşekkür ederim..
Mevla Teala'ya emanet olun..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
s.aleyküm kardeşim çok güzel bir konuya değinmişsin.ben de 2 yıldır nişanlıyım hafızlık yapıyordum o nedenle nişanlılığım uzadı hocalarımıza danıştık nikahtan dolayı biraz önce de sizin değindiğiniz gibi meseleler oluyor diye biz nikah kıymadık ama görüşüyor ,konuşuyoruz islami çerçevede.sonuçta birbirimizi tanımak için diye nikah kıyılıyor ama nikahın bir yandan da serbestlik getirdiğine inanıyorum ve ben doğruluktan yanayım lakin çevremizde gördüğümüz olayların çoğunda çiftler birbirlerine gerçek yüzlerini göstermiyorlar,birbirlerine tatlı görünmeye çalışıyorlar ama evlendikten sonra da nanayı yiyorlar
ne olursa olsun bence insanlar birbirlerini iyi tanısınlar ve hem kendisine hem de karşısındaki insana karşı dürüst olmalılar.

:A:A ben de kpss sınavına hazırlanıyorum dua edin de kazanıp,nişanlıma kavuşayım(bu arada ben asiye):K:H

aleyna ve aleyküm selam asiye kardeşim..Rabbul alemin yardımcınız olsun, zihin açıklığı ve başarılar versin size inşaAllah..Mevla Teala her şeyin hayırlı olanını, helalini nasib eylesin cümlemize inşaAllah..
Allah'a emanet olunuz..selametle..

jasemin

Kayıtlı Kullanıcı
soru:

soru:

ben yurtdisinda kaliyorum ve nisanlimi yanima getitirmek istiyorum bizimle ayni evde kalmasina aylem musade etmiyor dinen bu dogrumudur????????

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt