Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nişanlı İken Nikâh Yapmak (2 Kullanıcı)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Soru: Nişanlandıktan sonra oğlan tarafı resmî nikâhtan önce dinî nikâhta ısrar etti. Ben de kabul ettim. İki tarafın da ailelerinin iştirakiyle evimizde dinî nikahımızı yaptık.Maksadımız da birbirimizi daha yakından tanımak, olumsuz yanlarımız varsa yolun başında tespit ederek ya düzeltmek ya da daha ileri gitmeden geri dönmekti...

Nitekim öyle de oldu. Bana baştan çok olumlu görünen genci nikâhtan sonra daha yakından tanıma fırsatı buldum. Gördüm ki, kendine ait gizli inançları yanında bağımlılık derecesinde alışkanlıkları da var... Hayatı biriyle paylaşma, kararları ortak alma diye bir paylaşım ise onun dünyasında hiç yok.

Evlendikten sonra da tek başına karar vermede ısrar edecek, beni de kendi yanında tek başına aldığı kararlarına uymaya mecbur bir köle gibi kullanacak!.. Birkaç defa, ben bu anlayışa evlilik değil diktatörlük diye baktığımı söylememe rağmen hayatta tüm kararları kendinin alacağını, başkasını kendi kararlarına ortak edemeyeceğini açıkça söylemekten vazgeçmeyişi, benim yüzüğü iade etmeme sebep oldu.

Yani fiilen ayrıldık. Ancak o şimdi beni boşamıyor, yani nikâhımı vermiyor, ne yapmalıyım? Ayrılmış olmak için mutlaka beni boşaması mı gerekir dinen? Boşamazsa ayrılmış sayılamaz mıyım?..

Cevap:

Efendim, bu konulara ait çok sorular gelmekte, maalesef olumsuz olaylar da yaşanmaktadır. Halbuki biz bu köşede oldukça açık seçik ikaz yazıları da yazmış; "Nişanlılık döneminde birbirinizi iyice tanımadan dinî nikâh yapmayınız, kendinizi zor duruma sokmayınız!.." diye hatırlatmalarda da bulunmuştuk.

Buna rağmen daha işin başında dinî nikâh yaparak büyük bir yanlışa girenler olmakta, sonra da böyle tatsız olaylar yaşamaya mecbur kalmaktalar.

Burada en başta yapılan yanlış şu olsa gerektir:

Dinî nikâh yapalım da aradan mahremiyet kalksın, daha yakından tanışalım, uyuşamayacağımız, anlaşamayacağımız yanlarımız varsa baştan tespit edip yolun başında iken hemen geri dönelim.. gibi çok makul ve masum bir gerekçe...

Halbuki bu çok makul ve masum düşünceyi gerçekleştirmek için mutlaka dinî nikâh yaparak dönülmesi zor yola girmek gerekmez. Dinî nikâh yapmadan da taraflar umuma açık yerlerde, aile bireylerinin bilgi ve müşahedeleri içinde, özellikle kızın itibarına gölge düşürmeyecek ortamlarda bir araya gelirler, her meseleyi görüşüp konuşabilirler.

Evlilik hayatından beklediklerini beklemediklerini, vazgeçilmezlerini.. olanca açıklığıyla bütün boyutlarıyla konuşabilirler. Hatta konuşmalıdırlar da... Bütün bunları etraflıca konuşup anlaştıktan sonra resmî nikâhla dinî nikâhın zamanının geldiğini düşünmeliler...

Böylesine bir tanışma araştırmayı tamamlamadan nişanlılık döneminde dinî nikâhı hemen yapmak, büyük bir hatayı baştan işlemek demektir. Artık bu nikâhı hükümden kaldıracak çare, nikahını verdiği gencin onu boşaması, yada tarafları temsil eden hakem heyeti araya girerek, onları ayırması. Böylece bir tarafın bir tarafa zulume yönelmesine fırsat vermemek hedeflenmiştir..

- Evet, nişanlılar resmî nikâhtan önce dinî nikâh yaparak birbirlerini daha fazla sıkıntıya sokmamalılar... Nişanlılık dönemi demek, birbirlerini tanıma dönemi demektir. Tanıma ise nikâhtan önce olur, nikâhtan sonra tanımanın faydası olmaz. Nikâhtan önce taraflar, birbirlerini şaibe altına sokmayacak mahremiyet ortamlarında mutlaka konuşmalı, bir gizlilikleri asla kalmamalıdır ki, nikâhtan sonra sürprizlerle karşılaşmasınlar, mutluluğu gölgeleyecek pişmanlıklar yaşamaya mecbur olmasınlar...

Alıntı
www.ahmetsahin.org

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Nişanlı İken Nikâh Yapma

Allah razı olsun çok güzel bi konu paylaşmışsın
Eline emeğine sağlık
Ahmet Şahin Hocamızdan da Allah razı olsun
Allaha emanet olun

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun elinize saglık güzel konu selametle....

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
Eline emeğine sağlık
Ahmet Şahin Hocamızdan da Allah razı olsun
Allaha emanet olun

CÜMLEMİZDEN İNŞ. KARDEŞİM...SİZLER DE SAĞOLUN...GERÇEKTEN RABBİM RAZI OLSUN,HOCAMIZDAN, OLDUKÇA FAYDALANIYORUM...SELAMETLE...B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
allah razı olsun elinize saglık güzel konu selametle....

İNŞAALLAH KARDEŞİM, CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN RABBİM...COK ÖNEM VERİLMESİ GEREKEN BİR KONU BENCE DE..SELAMETLEB)

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı

s.a cnm kardeşim hepimizin bilmesi gereken
çok güzel bir konu şeçmişsin
Allah senden razı olsun inş
selametle kal inş
hayrlı geceler B)B)B)

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun canım çok güzel bir konuya değinmişsin... ama sadece nişanlıyken yapılan nikahları atmayıp zorluk çıkaranlar yok, biten evliliklerin ardından da sırf kadını zor duruma düşürmek için nikahını atmayanlarda var... bunun çoook uzun süre zorluğunu çektim... Rabbim sizleri hayırlı kimselerle karşılaştırsın ve nişanlılık dönemi hatalarından korusun inşallah...

B)selam ve dua ile... Allah'a emanet olunB)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

tevbekar yazdı:
Allah razı olsun canım çok güzel bir konuya değinmişsin... ama sadece nişanlıyken yapılan nikahları atmayıp zorluk çıkaranlar yok, biten evliliklerin ardından da sırf kadını zor duruma düşürmek için nikahını atmayanlarda var... bunun çoook uzun süre zorluğunu çektim... Rabbim sizleri hayırlı kimselerle karşılaştırsın ve nişanlılık dönemi hatalarından korusun inşallah...

B)selam ve dua ile... Allah'a emanet olunB)

S.A Ablacım...Ecmain...İnşş...
Adınıza cok üzüldüm:(:(:( Rabbim inş. çektiklerinizi günahlarınıza keffaret sayar ve derecenizi yükseltir....
Dualarınız için yürek dolusu amin diyorum sermin ablacım...İnş sizin de karşınıza Rabbim hayırlı kimseler çıkarır....

Selametle inş...B)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

form içi konuşmalarda biraz daha ciddi olunursa çok daha güzel olcak selametle

mmhn

Kayıtlı Kullanıcı

çok sagolun gerçekten çok önemli bi konu bizimle paylaştıgınız için allah cümlemizdende razı olsun AEO

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

mmhn yazdı:
çok sagolun gerçekten çok önemli bi konu bizimle paylaştıgınız için allah cümlemizdende razı olsun AEO

SİZDE SAĞOLUN...İNŞ... CÜMLEMİZDEN...
SELAMETLE...

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

ÇOK DOĞRU İNŞ.BOŞANIRSIN VE İNŞ.KİMSE BU HATAYA DÜŞMEZ

zarife_76

Kayıtlı Kullanıcı

kim ne derse desin, evlenmeden once asla birbirinizi taniyamazsssssin, ne zamanki ayni evi paylastin, iste o zaman gercekten kisiler birbirini tanirlar. kac sene nisanli kalsanda hic farketmez..............................

sehidearzu

Kayıtlı Kullanıcı

ahh evlilik...
dibi gözükmeyen kuyu...
RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN:|

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

sehidearzu yazdı:
ahh evlilik...
dibi gözükmeyen kuyu...
RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN:|

Amin kardeşim...amin...İnş...Selametle...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

zarife_76 yazdı:
kim ne derse desin, evlenmeden once asla birbirinizi taniyamazsssssin, ne zamanki ayni evi paylastin, iste o zaman gercekten kisiler birbirini tanirlar. kac sene nisanli kalsanda hic farketmez..............................

Doğrudur kardeşim...Selametle...

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı

YA BENİM ANLAYAMADIĞIM NİŞANLIYKEN DİNİ NİKAH YAPINCA HALA NİŞANLIMI KALINIYOR SANKİ. ADI ÜSTÜNDE NİKAH BU. BUNU HANGİ GEREKÇEYLE YAPARSAN YAP NİYETİN NE OLURSA OLSUN SEN ALLAHIN HUZURUNDA EVLENMİŞ OLUYOSUN ZATEN.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

mmhn yazdı:

SİZLERDE SAĞOLUN...İNŞ..SELAMETLE...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa11 yazdı:

ECMAİN...İNŞ..SELAMETLE..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt