Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

(nefse neler söylemeliyiz?) (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
Nefse şunlar söylenebilir:

- Ey nefsim, yaptığın bütün işler kendi zararınadır. Niçin nasihat dinlemiyorsun?
- Benim kâr ve zararım nedir?
- Sen bir tüccarsın, kârın ebedî saadet, zararın ise ebedî felaket... Sermayen ise ömründür. Ebedî saadet ömür sermayesi ile kazanılır. Ömür tükenince ticaret kesilir. Şu anda ölmüş olsaydın, sâlih amel işleyebilmek için dünyaya geri gelmek iste mez miydin?
- Elbette isterdim.
- Farzet ki öldün, bir günlüğüne dünyaya geldin. Uzun vadeli işe girmen akıl kârı mıdır?'Bir günde ne yapabilirsen yap!
- Her günü nasıl karşılamalıyım?
- Allah bana bugün de mühlet verdi, diye hareket etmelisin!
- Allah rahimdir, afvedebilir. Fazla çalışmak hoşuma gitmiyor.
- Ey nefsim, afvolurum ümid ve temennisiyle kendini avutma! Afva uğramazsan hâlin nice olur? Sonra afva uğramakherkese nasîb olur mu? Afva müstehak olmanın da şartı vardır.
- O halde ne yapmalıyım?
- Ölümle seni terkeden her şeyi terk et! Dünyada ne kadar sıkıntı çekilirse, âhırette o kadar rahatlık var demektir.
- Ben sıkıntıya gelemem.
- Ey nefsim farzet ki hasta oldun, meselâ şeker hastası.. Kendisine itimat ettiğimiz Gazetemizin mütehassıs doktoru, senin çok sevdiğin tatlıları, balı, baklavayı, sana yasak etse, faydalı olur diye acı ilâçlar verse, hastalığın iyi oluncaya kadar, uzun müddet sevdiğin tatlıları bırakıp acı ilâçları içmeğe devam eder misin?
- Kim etmez?
- Farzet ki, dostlarının yanına gitmek, sevdiklerine kavuşmak için uzun bir yolculuğa çıktın. Varacağın yerde, istirahat edeceğini, gayet rahat olacağını umduğun için yol meşakkatlerine, güç sıkıntılara ister istemez katlanmaz mısın?
- Elbette katlanırım.
- İşte sen bir yolcusun. Varacağın yer âhırettir. Yolcu, yol meşakkatlerine katlanmak mecburiyetindedir. Şayet yoldaki sıkıntılara katlanmayıp, rahat edeyim diye yola devam etmezse ne olur?
- Yolda kalır, sevdiklerine kavuşamaz, helak olur.
- O halde ba'zı sıkıntılara katlanmak lâzımdır. Bu sıkıntılar görünüşte çok acı ise de, bunların birer nimet olduğunu unutmamalıdır. Nasıl şeker, şeker hastası için bir zehir ise, dünya tamahı da şekerle kaplanmış bir zehirdir.
- Ya'ni mal toplamayalım mı? Şirketin Müdürü olacaktım vaz mı geçeyim?
- Hayır, malın kendisi değil, mala muhabbet kötülenmiştir. Mal, Allahü teâlânın verdiği bir ni'mettir. Ahıreti kazanmak mal ile olur. Bir çok dini vazife mal ile olur. Sıhhat ve namus mal ile korunur. Mal, helâl yolda kullanılırsa, dünyalık değil, âhıretlik olur. Dine hizmet niyyetiyle dünyaya çalışanlar, âhıreti kazanmış olurlar.
- Sapıklarla mücadele etsem çok sevâb alır mıyım?
- Hayır, onların hatası sana zarar vermez. Bunca kendi kusurun varken, elin hatâlarını, araştırma!
- Ben çok merhametliyim, bu sapıkların Cehenneme gitme­ sini istemiyorum. Ne pahasına olursa olusn onlarla mücadele etmek istiyorum.
- Üstünde akrep olan bir kimse, o akrebi üstünden atmağa, onu öldürmeğe çalışmayıp da, başkasının yüzüne konan sinekleri kovalamağa çalışması ahmaklık değil mi?
- Evet
- O halde her biri zehirli akrepten daha fena olan bir çok kötü huyun mevcutken başkaları ile mücadele etmen uygun olur mu?
- Olmaz, ama sapıkların sapıklığını kim bildirecek?
- Bu işi ancak âlimler yapar. Bu âlimlerin sayısız kitapları mevcut, bunların yayılmasına hizmet etmekle emr-i ma'ruf vazifesi yapılmış olur.KAYNAK:Bir Bilene Soralım, Cilt 3, İhlas Yayınları
 

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
3,521
Tepki puanı
2
Puanları
0
Konum
Fatih - İstanbul
RE: (nefse neler söylemeliyiz?)

Selamünaleyküm;

Allah razı olsun abla, Dinlemez çünkü nefsimizi teselli etmesini biliyoruz... Biz bunları söyledikçe o üzülüyor nasihat almıyor. niye Çünkü "benim ne zararım var kendimden başka! Ne yapıyorsam kendime yapıyorum diyerek teselli ediyoruz nefisi daha dinler mi nasihatleri????
 

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Ocak 2007
Mesajlar
2,128
Tepki puanı
2
Puanları
0
Yaş
53
RE: (nefse neler söylemeliyiz?)

ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNİZE SAĞLIKB)
 

paradise_angel

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Şub 2007
Mesajlar
300
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
36
RE: (nefse neler söylemeliyiz?)

s.a çok güzel açıklanmış allah razı olsun rabbim yar ve yardımcımız olsun bizi nefsimizin eline bırakmasın yoksa halimiz nice olur
 

ARAP-BEN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Şub 2007
Mesajlar
54
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: (nefse neler söylemeliyiz?)

S.A HAYIR İÇİNDE OLALIM..BİRİ NEFSİYLE KONUŞUYODU KUSURABAKMASIN ARAYA GİRDİM .. ALLAH NEFSE SORDU SEN KİMSİN DEDİ SEN SENSİN BEN BENİM SONRA NEFSİ ATEŞE ATTI ARADAN 3000 SENE GEÇTİ ÇIKARDI YİNE SORDU ALLAH... YİNE DEDİKİ SEN SENSİN BEN BENİM MELEKLERE EMRETTİ AÇ BIRAKIN VE ARADAN 3 GÜN GEÇİNCE BENİ RABBİME GÖTÜRÜN DEDİ ...VE ALEMLERİ YOKTAN VAR EDEN ALLAH SORDU .....O İNCİTMEK İSTEMEDİĞİMİZ NEFSE SENKİMSİN DİYE.SEN HALIKSIN BEN İSE MAHLUK ACİZİM....VALLAHİ İLK ÖNCE BEN KENDİ NEFSİME SÖYLÜYORUM ..HERŞEYİ ALIŞTIRDIK 1 İSTEDİYSE 2 VERDİK DÜŞMANIMIZI KENDİ ELİMİZLE BÜYÜTTÜK BESLEDİK ŞİMDİDE ÖNÜNÜ ALAMIYORUZZ NE MUTLU NEFSİNİ TEMİZLEYENE O FELAHA KURTULUŞA ERENDİR......
 

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2007
Mesajlar
8,169
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
36
RE: (nefse neler söylemeliyiz?)

Allah razı olsun çok güzel..Allah (c.c) bizleri nefsimizin şerrinden korusun inşallah... Amin.B)
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt