Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NEDEN İMTİHAN OLUYORUZ (2 Kullanıcı)

yakal

Kayıtlı Kullanıcı
Cenâb-ı Hak bizim bu dünyada nasıl hareket edeceğimizi biliyor. Emirlerine uyup uymayacağımızı da biliyor. İmtihana neden lüzum görüyor da bizi dünyaya gönderiyor.
Evet, Allah nasıl hareket edeceğimizi biliyor, bununla beraber imtihan etmek için dünyaya gönderiyor, tâ sırtımıza yüklediği mükellefiyetlere istidat ve kabiliyetlerimizi inkişaf ettirelim. Evet, O bizi yaratırken, tıpkı ma'denler gibi yaratmıştır. Bakır ma'deni, kömür ma'deni, demir ma'deni, altın ma'deni, gümüş ma'deni.
Bunu, herşeyi varedip geliştiren Rabbimiz olarak yapmış. Nasıl bir sanatkârın mimarî ve estetik gibi kabiliyetleri, mehâretleri olur. Ve o, bu sanat eseriyle görünüp bilinmeyi arzu eder. Aynen onun gibi; Cenab-ı Hakk'ın da birçok isimleri ve bunların tecellîsi olarak sanatları vardır. İşte, bu çeşit çeşit sanatlannı insanların nazarlanna arzetmek için, bu meşhergâhı açarak gizli güzelliklerini izhâr buyurmuştur.
Daha açık ifadesiyle, kömür ma'deninde isimler nasıl tecellî ediyor; demirde, altında, gümüşte nasıl kendisini gösteriyor; sonra insanın müdâhalesi ile som altında, som gümüşte; mamûl demirde nasıl tecellî ediyor. Ve, bir adım atmakla, kömürün elmas olmasında nasıl kendisini göstereceğini nazarımıza arzetmek için, çeşitli derece ve kademelerde isimlerinin cilvelerini sergiliyor ve böylece, kendisini tam tanıyabilmemize, tam bir fikir edinmemize imkân veriyor. Evet, herşeyi yapan O'dur. Hem de, her şeyden binlerce meyve verdirerek...
Neticede onun bu icraatıyla insanlar tasafi ediyor, saflaşıp berraklaşıyor ve cennete ehil hâle geliyor. Yani ma'denler altın oluyor, elmas oluyor; gümüş oluyor. Bu hususta Efendimiz (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyııruyorlar: "İnsanlar tıpkı ma'den gibidirler. Câhiliyede hayırlı olanı, İslâmiyette de hayırlıdır. Yani, câhiliyede izzetli, onurlu Ömer, İslâmiyet'te de, vakârlı, ciddiyetli, gönül sahibi, azametli ve aziz ÖMER... Birinde, oldukça sert, oldukça haşin ve istediğini yaptırtan; öbüründe tevâzu kanatlan yerlere kadar ve insanların ayağının altında; fakat kâfirlere, fâcirlere karşı azîm, cesim bir Ömer!.. Câhiliye devrinde ma'den olarak nasılsa İslâmiyet'te de öyle.. Onun için atak, canlı, kanlı insanlar gördüğümüzde arzu ederiz ki, müslüman olsunlar... Çünkü câhiliyede aziz olan, İslâmda da aziz olacaktır.
İslâm insan unsuru olan bu ma'deni ele alır. Yoğurur; olgunlaştırır; som altın hâline getirir. Sahabi böyle som altın hâline gelmişti. Sonraları, değer ve ayar düşmeye başladı. 22 ayar, derken 21, 20, 18, 17, 15... Yirminci asırda müslümanlar arasında 1 ayara kadar düşenler de oldu. Evet bu asır, o kadar cürûfu, züyûfu fazlalaşmış bir asır!..
Demek ki biz, dünyada imtihana tâbi tutuluyoruz, tasaffî edelim... Bu arada Allah (C.C) ne yolla sâfileşeceğimizi biliyor da bizi imtihana tâbi tutuyor. -Hâşâ- O bilmediği şeyi bizden öğrenmek için değil. Yani O, bizi bizimle imtihan ediyor. Daha doğrusu biz kendi kendimizle imtihan oluyoruz.
Evet, biz cehd ve sa'y ettiğimiz, tasaffî etme yolunda bulunduğumuz; demir ma'deni isek demir olma; altın ma'deni isek, altın olma sevdâsına tutulup yoluna girdiğimiz.. evet, böyle bir gayretimiz olduğu takdirde Rabbimizin ezelde bildiği şeyin ortaya çıkmasına vesile olmuş bulunacağız. Ve, işte biz, bunlarla kendi kendimizi imtihan edip O'nun Yüce huzuruna kendi durumumuzla çıkacağız. Kur'ân'ın ifâde ettiği gibi "O gün onların elleri ayakları -ilâve edelim,- gözleri kulakları, dilleri, dudakları aleyhlerinde şehâdet edecek." Sen de bunu biliyorsan kendi kendinle imtihan olduğunu anlarsın. Allah (C.C) senin durumunu -hâşâ- öğrenmek için imtihan etmiyor. Bilâkis seni sana gösteriyor ve seni, seninle de imtihan ediyor.
Herşeyin iyisini O bilir.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
RE: NEDEN İMTİHAN OLUYORUZ

Allah c.c razı olsun kardeşim..dünyaya geliş maksadımızı kavrayanlardan oluruz inşallah..

Rabbimiz, imtihanımızı, rızasıyla vermeyi nasip etsin cümlemize..emeğinize sağlık. selam ve dua ile.

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
RE: İmtihan

RE: İmtihan

Sevgili Kardeşim,

Emeğine sağlık bizlere bir şeyler aktarmaya çalışmışsın.Neden imtihan ediliyoruz sorusuna özet olarak bir cevap yazarsak,

Allah Te'ala Hz. retleri yarattıkları mahlukatlara karşı son derece saygılıdır.Yani sonsuz saygı dersek daha yerinde olur.Kur'anda belirtildiği gibi her şey çift yaratılmıştır.Cennet ve cehennem.Yarattığı mahlukatları direk Rabbimiz cennete ve cehenneme atsa idi cehenneme gidien kulları şunu sormazmıydı " Ya Rab bizi neden cehenneme attın"

O halde Rabbimiz bize sonsuz saygısı sebebi ile bir dünya arenasında yaşam sağlamış ve yaptıklarımızdan dolayı cennet yada cehennemlikler bu arenanın sonunda belli olsun.

Ku'anda belirtildiği gibi "Siz sadece inandık demeniz ile bırakılacağınızı mı sandınız?"

Slm ve Dua ile..

hayirsever

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM BU KONUDA BİZİ BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN.RABBİM BİZLERİ O İMTİHANLARI HAKKIYLA YERİNE KETİRENLERDEN EYLESİN AMİN... SLM VE DUAYLA.

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
selam bu konu ile ilgili hep ayni cevaplar var nette diğer siteler de benim anlamak istediğim şu.. tamam ALLAH kullarının cennet veya cehenneme neden geldiklerini görsün ben neden cenneteyim ya da neden cehennemdeyim rabbim, benim sucum neydi demesin bizzat görsün istemiş. bunda hem fikir.. sorun yok... fakat o imtahan suresinde kulların bir iradasi yokki yani zaten yaşami suresinde her saniye ne yapacaği zaten yazilmiş yani bir kişi bir günah işleyecekse bu zaten daha önceden yazilmiş kimimiz buna alin yazisi diyor ve bunu kul degiştiremiyor .. yani hayir ve şerrin Allah tan geldiğine inanmak.. peki bu kul o zaman sormayacak mi madem sınamak için bu dünya neden benim bu yaşamim suresinde cehennemi hakedecek bir alin yazisi cizdin benim bunda sucum ne..
cevablarınız için tesekkurler...

tevhiteri

Kayıtlı Kullanıcı
Tevhideri

Tevhideri

selam bu konu ile ilgili hep ayni cevaplar var nette diğer siteler de benim anlamak istediğim şu.. tamam ALLAH kullarının cennet veya cehenneme neden geldiklerini görsün ben neden cenneteyim ya da neden cehennemdeyim rabbim, benim sucum neydi demesin bizzat görsün istemiş. bunda hem fikir.. sorun yok... fakat o imtahan suresinde kulların bir iradasi yokki yani zaten yaşami suresinde her saniye ne yapacaği zaten yazilmiş yani bir kişi bir günah işleyecekse bu zaten daha önceden yazilmiş kimimiz buna alin yazisi diyor ve bunu kul degiştiremiyor .. yani hayir ve şerrin Allah tan geldiğine inanmak.. peki bu kul o zaman sormayacak mi madem sınamak için bu dünya neden benim bu yaşamim suresinde cehennemi hakedecek bir alin yazisi cizdin benim bunda sucum ne..
cevablarınız için tesekkurler...
sa.ikisinide yaratan ve dolduracak olan allah cc dür.yolda bir kanalizasyon cukuru görsen ve içinde kurtları görsen onları alıp gül suyuna koysan ölürler onlar orası için var ve orada düğün yapıyorlar.şimdi camiden cıkarken bir dindara deodorant sıksan sen üzer ona şeytan kokusu gibi gelir.diskodan cıkanada hac kokusu sürsen oda sana kızar o kokuyu hiç sevmez.herkeze herşey kolaylaştırılır.sen terzi olsan elindede 5 metre kumaş bunun 1metresinden abdest havlusu 1 metre sinden tahret havlusu.2 metreden seccade yapsan kumaş sorguluya bilir beni neden şu yaptı bu yaptı diye.a.e.o

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
cevap için öncelikle tesekkur ederim fakat soruyla alakali bir cevap degil sanirim.. sizin verdiğiniz cevap bir obje ile ilgili farkli kişiliklerin farkli algilamalari..yani algida farklilaşma..
sizin verdiğiniz durumlar karşisinda kişinin verdiği tepkiler yani algilamalar zaten daha once belli değil mi ve kişi kendi kulli iradesi ile bunu degiştiremiyor yani senin olay karşisinda dediğiniz gibi parfumun güzel koku veya kotu koku olarak algilanmasi daha önceden de belli..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Allahu Teala hadisi Kudside 'Ben gizli bir hazine idim ,bilinmeyi murad eyledim onun için alemleri yarattım' buyuruyor.
İnsanoğlunu de yratılmışların halifesi ,en şereflisi olarak yaratıyor
bu konu tabi ki 1-2 kelimede izah edilemez
Ama insan çok farklı bir yaratık ,hayır yolunu izlese melekten üstün ,şerr yolunu izlese
hayvandan aşağı olur
İnsanda irade var,seçim hakkı var
'eğer bu Kitabı dağ üstüne indirseydik onu Allah korkusundan dehşette parçalanmış olarak görürdün
Bu misali insanlara ibret alsınlar diye veriyoruz'
'Sizden ya adam oğulları yemin almamış mıydık şeytana tapmayacaksınız diye'
'ne yer ne de gök bu yemini yüklemeye yanaşmadı ama onu insan yükledi...'
ve benzeri ayetler var Kuranda
demekki biz and içmişiz ,onun için deneniyoruz
Allah yardımcımız olsun

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;530652' Alıntı:
Allahu Teala hadisi Kudside 'Ben gizli bir hazine idim ,bilinmeyi murad eyledim onun için alemleri yarattım' buyuruyor.
İnsanoğlunu de yratılmışların halifesi ,en şereflisi olarak yaratıyor
bu konu tabi ki 1-2 kelimede izah edilemez
Ama insan çok farklı bir yaratık ,hayır yolunu izlese melekten üstün ,şerr yolunu izlese
hayvandan aşağı olur
İnsanda irade var,seçim hakkı var
'eğer bu Kitabı dağ üstüne indirseydik onu Allah korkusundan dehşette parçalanmış olarak görürdün
Bu misali insanlara ibret alsınlar diye veriyoruz'
'Sizden ya adam oğulları yemin almamış mıydık şeytana tapmayacaksınız diye'
'ne yer ne de gök bu yemini yüklemeye yanaşmadı ama onu insan yükledi...'
ve benzeri ayetler var Kuranda
demekki biz and içmişiz ,onun için deneniyoruz
Allah yardımcımız olsun
sizce benim sorduğumun sorunun cevabi bu mu yada bu ise hangi cümle. siz sadece and içmişiz ve deneniyoruz demişsiniz. + olarak insanda irade var demişşiniz ama sadece cüz-i irade var o kadar . küll-i iradenin ise sadece Allah a aittir. yani insanin kaderinde olan bir olgu mesala cinayet işlemesi .. bu alin yazisi ise insan bunu cüz-i iradesi ile degiştiremez kendi iradesi ve seçim haki yoktur. burada nedir "HAYIR ve ŞERH ALLAH TAN GELİR"..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
sizce benim sorduğumun sorunun cevabi bu mu yada bu ise hangi cümle. siz sadece and içmişiz ve deneniyoruz demişsiniz. + olarak insanda irade var demişşiniz ama sadece cüz-i irade var o kadar . küll-i iradenin ise sadece Allah a aittir. yani insanin kaderinde olan bir olgu mesala cinayet işlemesi .. bu alin yazisi ise insan bunu cüz-i iradesi ile degiştiremez kendi iradesi ve seçim haki yoktur. burada nedir "HAYIR ve ŞERH ALLAH TAN GELİR"..

Doğru, sende bende hiç güç yok bizim ayakta durmamız,bakmamız bile kendi gücümüz eseri değil ,ilahi güç eseri ,ama alemleri Yaratbilen Allah sana bana irade vermiştir,cüz-i olmasında da bir sakınca yoktur,verilen o iradenin miktarı imtihanimiz için yeterlidir,merak etmeyin,başka türlü olsa ,buna sadece' İlahi irade'denebilirdi,haddimizi bilelim.
Kaderse öyle basıt anlaşılır bir mevzu değil ama şu var Hazreti Vacibul Vucuddan gayrı mevcut yoktur,şöyle ki var olan her şey O'nun 'ol' dediği tecellisi ile mevcut bulunmaktadır,tecelliyi durdurdu mu yok olup gider.(maddeler mölekülllerden ibaret ,möleküllerse atomlardan ,atomsa olumlu ve olumsuz enerji taşıyan nötron,proton gibi parçacıklar var ki saddece çok güçlü mikroskopla görülebilir,he işte bu paçacıklar devamlı dönmekte ,iki + ,veya iki- karşılaşınca aralarında itişme olayı vukubuluyor,ve boşluklar oluşuyor,yani bildiğiniz iki + bir arada duramıyor ,+ ve - birleşiyor , böylece möleküler zincir meydana geliyor ,peki dünya fiziklerin aklı ermediği ,'ebedi motor' diye förmülünü arayıp ,fantastik romanların yazıldığı o atom parçacıkların dönmesi ne?neden devamlı dönmektedirler?İslamda cevabı var,o parçacıkların dönüşü tecellidir ,zamandır,bu dönüşme sonucu mevcut bulan herşeyde mekandır!)

Bu alemde her şey bir sebebe bağlıdır,yediğimiz rızkını dahi doyurucu kılan Celle Celalühü Hazretleri,'Biz her şey için sebeb yarattık 'buyuruyor Allah Kuranda,
öyleyse şunu anlamakta fayda vardır:biz bezmi elestte iken bir vaadte bulunduk,o vaad gereği de imtihan oluyoruz.Allahü Taalanın biliyorsanız Güzel isimleri vardır onlardan 'Rahman ,Rahim,Kerim,' bi de 'Kahhar,Cebbar,Darr'

Rahmanı biliyorsunuz.Darr ise şerleri yaratan demektir.Bunun için diyoruz ki 'şerr

de ,hayır de Allahtandır,her ikisinin de Yaratıcı O'dur ,O'ndan başka yaratıcı yoktur!Sana cüz-i irade vermiş mi ?evet O her şeyi yaratır,neden diye düşünebiliyorsun ya İŞTE BUDUR İRADEN,neyle düşünüyorsun ? AKIL İLE DEĞİL Mİ? AKLINI KİM YARATTI ? ALLAH! AMA AKLINI KULLANARAK DÜŞÜNEN SENSİN!
o düşünceler sonucu iyi veya kötü ameller eder .ona göre cennet veya cehennemlik olursun....
Allhın başka sıfatı Adildir,
hasenatların mükafatını 10 misli karşılık verir Cömerttir
ama kötülüklere karşı kötülük ne kadarsa o kadar ceza verlir

İslamı bilmeme sonucu böyle sorular gelir insanın aklına
bense geçen bir elma yedim düşündüm durdum
Allah o elmayı ve başka sayısızca şeyleri benim için yarattı
oysa beni de isteseydi hiç yaratmayabilir istese bir gün yaşayan bir sinek olarak yaratabilirdi.bu ne itibar ne lütüf böyle ne sevgi?!keşke her nefesimde şükredebilsem ama yine şükrümü eda edemem
Allaha ŞANINA LAYIK OLARAK HAMDÜ SENALAR OLSUN!
bizi isyankar ,değil şükreden kullarından eylesin!
bi de Kuranda şöyle buyuruluyor inanalar hakkında onlar RAbbena 'duyduk ve itaat ettik derler'
sakın şeytandan olmayın o Ademe neden secde edeyim derken şeytan oldu,
(Adem de arabça 'var olmayan,yok olan 'demektir)
Allah hepimize kulu olmayı nasib eylesin!

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
s.a allah razı olsun allah bizi cennette rasullullaha s.a.s komşu eylesin a.e.o

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;531387' Alıntı:
Doğru, sende bende hiç güç yok bizim ayakta durmamız,bakmamız bile kendi gücümüz eseri değil ,ilahi güç eseri ,ama alemleri Yaratbilen Allah sana bana irade vermiştir,cüz-i olmasında da bir sakınca yoktur,verilen o iradenin miktarı imtihanimiz için yeterlidir,merak etmeyin,başka türlü olsa ,buna sadece' İlahi irade'denebilirdi,haddimizi bilelim.
Kaderse öyle basıt anlaşılır bir mevzu değil ama şu var Hazreti Vacibul Vucuddan gayrı mevcut yoktur,şöyle ki var olan her şey O'nun 'ol' dediği tecellisi ile mevcut bulunmaktadır,tecelliyi durdurdu mu yok olup gider.(maddeler mölekülllerden ibaret ,möleküllerse atomlardan ,atomsa olumlu ve olumsuz enerji taşıyan nötron,proton gibi parçacıklar var ki saddece çok güçlü mikroskopla görülebilir,he işte bu paçacıklar devamlı dönmekte ,iki + ,veya iki- karşılaşınca aralarında itişme olayı vukubuluyor,ve boşluklar oluşuyor,yani bildiğiniz iki + bir arada duramıyor ,+ ve - birleşiyor , böylece möleküler zincir meydana geliyor ,peki dünya fiziklerin aklı ermediği ,'ebedi motor' diye förmülünü arayıp ,fantastik romanların yazıldığı o atom parçacıkların dönmesi ne?neden devamlı dönmektedirler?İslamda cevabı var,o parçacıkların dönüşü tecellidir ,zamandır,bu dönüşme sonucu mevcut bulan herşeyde mekandır!)

Bu alemde her şey bir sebebe bağlıdır,yediğimiz rızkını dahi doyurucu kılan Celle Celalühü Hazretleri,'Biz her şey için sebeb yarattık 'buyuruyor Allah Kuranda,
öyleyse şunu anlamakta fayda vardır:biz bezmi elestte iken bir vaadte bulunduk,o vaad gereği de imtihan oluyoruz.Allahü Taalanın biliyorsanız Güzel isimleri vardır onlardan 'Rahman ,Rahim,Kerim,' bi de 'Kahhar,Cebbar,Darr'

Rahmanı biliyorsunuz.Darr ise şerleri yaratan demektir.Bunun için diyoruz ki 'şerr

de ,hayır de Allahtandır,her ikisinin de Yaratıcı O'dur ,O'ndan başka yaratıcı yoktur!Sana cüz-i irade vermiş mi ?evet O her şeyi yaratır,neden diye düşünebiliyorsun ya İŞTE BUDUR İRADEN,neyle düşünüyorsun ? AKIL İLE DEĞİL Mİ? AKLINI KİM YARATTI ? ALLAH! AMA AKLINI KULLANARAK DÜŞÜNEN SENSİN!
o düşünceler sonucu iyi veya kötü ameller eder .ona göre cennet veya cehennemlik olursun....
Allhın başka sıfatı Adildir,
hasenatların mükafatını 10 misli karşılık verir Cömerttir
ama kötülüklere karşı kötülük ne kadarsa o kadar ceza verlir

İslamı bilmeme sonucu böyle sorular gelir insanın aklına
bense geçen bir elma yedim düşündüm durdum
Allah o elmayı ve başka sayısızca şeyleri benim için yarattı
oysa beni de isteseydi hiç yaratmayabilir istese bir gün yaşayan bir sinek olarak yaratabilirdi.bu ne itibar ne lütüf böyle ne sevgi?!keşke her nefesimde şükredebilsem ama yine şükrümü eda edemem
Allaha ŞANINA LAYIK OLARAK HAMDÜ SENALAR OLSUN!
bizi isyankar ,değil şükreden kullarından eylesin!
bi de Kuranda şöyle buyuruluyor inanalar hakkında onlar RAbbena 'duyduk ve itaat ettik derler'
sakın şeytandan olmayın o Ademe neden secde edeyim derken şeytan oldu,
(Adem de arabça 'var olmayan,yok olan 'demektir)
Allah hepimize kulu olmayı nasib eylesin!
=====================================================
öncelikle tesekkurler yazdiklarıma deger verip cevaplandirmissiniz Allah sizden razi olsun... insanin kaderini cüzz-i iradesi ile degiştirip degiştiremeyeceğini tam olarak çözmüş degilim anladiğim yazilan bir kaderin irade ile değiştirilemeyeceği aksi varsa Kuran dan bir örnek var mi..
çok net bir soru sorayin intihar etmek en buyuk günahlardan biri . Allah in verdiği cani almak yani.. burada insan cüzzi iradesini kullanarak Allah in yazmiş olduğu kaderi mi degiştiriyor ki, sen Allah in verdiği cani kendi iradenle alamzsin diyorlar.diyorlar diyorum cünkü bu yorum Kuran da olan birsey değil.
intihar ermek gerçekten bir cüzzi irade midir yoksa zaten bu o kişinin alin yazisimidir yani ne yapsa etse olacak bişey mi..bir nevi değiştiremeceği kader mi... eger öyleyse intahr edenin günahi ne alin yazisi ise?

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
=====================================================
öncelikle tesekkurler yazdiklarıma deger verip cevaplandirmissiniz Allah sizden razi olsun... insanin kaderini cüzz-i iradesi ile degiştirip degiştiremeyeceğini tam olarak çözmüş degilim anladiğim yazilan bir kaderin irade ile değiştirilemeyeceği aksi varsa Kuran dan bir örnek var mi..
çok net bir soru sorayin intihar etmek en buyuk günahlardan biri . Allah in verdiği cani almak yani.. burada insan cüzzi iradesini kullanarak Allah in yazmiş olduğu kaderi mi degiştiriyor ki, sen Allah in verdiği cani kendi iradenle alamzsin diyorlar.diyorlar diyorum cünkü bu yorum Kuran da olan birsey değil.
intihar ermek gerçekten bir cüzzi irade midir yoksa zaten bu o kişinin alin yazisimidir yani ne yapsa etse olacak bişey mi..bir nevi değiştiremeceği kader mi... eger öyleyse intahr edenin günahi ne alin yazisi ise?

hatırlamam ayet midir hadis midir 'dua kaderi değiştirebilir'
ayet:'YAMHU LLAHU MA YAŞA'u VA YUSBİTU WA 'İNDEHU UMMUL'KİTAB'
'Allah istediğini değiştirebilir,Kitabların Anası Onun elindedir'
Abdülkadir Geylani de diyor ki :'oğlum kaderdir deyip durma,onu yazan bozmaya da kadirdir..yazımı tekrar dikkatle okumanızı istiyorum çünkü bir az düşünüp taşınsanız anlarsınız zaten biz de yardımcı olmaya çalışırız ,amacınız tartışmaksa eğer size ancak dua ederim
HİÇ KİMSE ALLAHIN TASARRUFUNDAN ÇIKAMAZ,O iradeyi de sana veren Odur ,
cüretkarlar denesin bakalım ,'şayet o tutarsa ,Tutuşu şedid olur ,bir yerden değil ,bir çok yerden yaklaşır,hem de tahmin edemiyeceğin yerlerden ,senin düzensiz işlerine benzemez' buyuruyor Şeyh Abdülkadir Geylani(ks)

Allahın tasarrufu her an üzerimizde
attığımız her adım Allahın izniyledir,izni olmadan atamayız
Allah sana güç ve izin veriyor (imtihandasın ya) ama sen işte iradeni kulllanıp Kıyamette hesab vereceğin bir şeyler yapıyorsun o iradeni kullanarak (Allah da gönlünü biliyor ya) intihar dahil niyyet eden sensin ,karar veren sensin O da seçim hakkı verdi ya sana ,zorlamıyor ya seni,istediğini yapmana izin veriyor.sen de yapıyorsun

aklını kullan ve düşün ,dikkatle de acele etmeden oku,Allah yardımcın olsun

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;531454' Alıntı:
hatırlamam ayet midir hadis midir 'dua kaderi değiştirebilir'
ayet:'YAMHU LLAHU MA YAŞA'u VA YUSBİTU WA 'İNDEHU UMMUL'KİTAB'
'Allah istediğini değiştirebilir,Kitabların Anası Onun elindedir'
Abdülkadir Geylani de diyor ki :'oğlum kaderdir deyip durma,onu yazan bozmaya da kadirdir..yazımı tekrar dikkatle okumanızı istiyorum çünkü bir az düşünüp taşınsanız anlarsınız zaten biz de yardımcı olmaya çalışırız ,amacınız tartışmaksa eğer size ancak dua ederim
HİÇ KİMSE ALLAHIN TASARRUFUNDAN ÇIKAMAZ,O iradeyi de sana veren Odur ,
cüretkarlar denesin bakalım ,'şayet o tutarsa ,Tutuşu şedid olur ,bir yerden değil ,bir çok yerden yaklaşır,hem de tahmin edemiyeceğin yerlerden ,senin düzensiz işlerine benzemez' buyuruyor Şeyh Abdülkadir Geylani(ks)

Allahın tasarrufu her an üzerimizde
attığımız her adım Allahın izniyledir,izni olmadan atamayız
Allah sana güç ve izin veriyor (imtihandasın ya) ama sen işte iradeni kulllanıp Kıyamette hesab vereceğin bir şeyler yapıyorsun o iradeni kullanarak (Allah da gönlünü biliyor ya) intihar dahil niyyet eden sensin ,karar veren sensin O da seçim hakkı verdi ya sana ,zorlamıyor ya seni,istediğini yapmana izin veriyor.sen de yapıyorsun

aklını kullan ve düşün ,dikkatle de acele etmeden oku,Allah yardımcın olsun

sayin hocam bilgileriniz için tesekkurler.. sanirim bu konuda yani kişinin yaşami boyunca yapacaği herşeyin daha önceden belli olduğu ve bunu kendi iradesi ve kararları ile degiştireceğine dair Kuran da bir bilgi yok .. yanlişta düşünüyor olabilirim fakat intihar örneğinde, intihar etmek o insanin alin yazisinda yazilmişsa buna o kişi karar vermiş olmaz ki..
tekrar verdiğiniz bilgiler için tesekkurler.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
sayin hocam bilgileriniz için tesekkurler.. sanirim bu konuda yani kişinin yaşami boyunca yapacaği herşeyin daha önceden belli olduğu ve bunu kendi iradesi ve kararları ile degiştireceğine dair Kuran da bir bilgi yok .. yanlişta düşünüyor olabilirim fakat intihar örneğinde, intihar etmek o insanin alin yazisinda yazilmişsa buna o kişi karar vermiş olmaz ki..
tekrar verdiğiniz bilgiler için tesekkurler.

hayat yolu denen şey var ya işte o bellidir,ama orda yürüme özgürlüğü sana aittir,yoksa iradeye ne gerek vardı ,dedik ya sen de kulsun ben de kulum
kul olarak yaratıldık,kul olmak için yaratıldık,kul oluyoruz da
Ya Allaha ya da kötü nefsimize,kendi şehvetlerimize,'sen kendi hevasına tapanı gördün mü hiç ,ona yol mı göstereceksin?' diyor Kuranda ,
güneş büyüktür herkes görebilir ama sen gözlerini kapasan göremezsin ki budur senin iraden, İlahi hükümleri değiştirmek derdine gelince ...Peygamber Efendimiz (sav) kul idi ,Onun davası Hakka kul olbilmekti,müslüman Onu bilir,'yerde ve gökte her şey Onu tesbih eder','HUVE LEYSE KEMİSLİHİ ŞEY' Allaha misal yoktur,Güzellerin en güzeli,ruhun kara sevdası..,tecelliden de daha önce bahsettik zaten,
Firavunların davası ise Kuranda buyurulduğu gibi 'İlah benim 'davasıdır,Allahı inkar davasıdır,sonucu nedir bilmek istesen al oku, bi de ölüm anı secdeye kapanmış öylece donmuş bulmuşlar cesedini aleme ibret olsun diye,ama ölüm anı yapılan tövbeler kabul edilmemekte,ölen Azraili gördükten sonra bu imtihan bitmiş çünkü,
O güce sahib olan yaratık olamaz ki ancak Yaratıcı olabilir,sana dua kaderi değiştirebilir demedik mi? dua etmek çok mu zor? hemde şöyle bir misal vereyim :İDDİADA BULUNAN ONU İSPATLAMAK ZORUNDA ,ÖĞRETMEN DE TALEBENİN BİLGİ SEVİYESİNİ ÇOK İYİ BİLDİĞİ İÇİN ,ONA İSTEDİĞİ İMTİHANI VEREBİLİR,ŞUNU ŞU ZAMANA KADAR TAMAMLAMAN LAZIMDIR DER,
BU KONUDA TALEBE DE HİÇ İTİRAZ HAKKINA SAHİB DEĞİLDİR,BANA
ŞÖYLE YADA BÖYLE SORU SOR DEME HAKKINA SAHİB DEĞİLDİR,BİLAKİS ÖĞRETMENİN NE SORACAĞI HİÇ BELLİ OLMAZ,ZİL ÇALDI MI İMTİHAN BİTER,BİRAZ DAHA ZAMAN VER DEMENE HAKKIN DA OLMAZ ÇÜNKÜ ÖĞRETMEN NE KADAR ZAMANA İHTİYACIN OLDUĞUNU SENDEN DAHA İYİ BİLMEKTE.
BAZILARI İMTİHANLARI KAZANABİLİYOR ,BAZILARI İSE KAZANAMIYOR..
bence insanın teffekkür gücünü de kullanması lazımdır,
biz ise Yaratıcı değil haşa yaratığız,hem de çok nankör
intihar olsun başka bir şey olsun senin seçeneğin o, senin iraden sonucu,
Allah bilgisi herşeyi kuşatır ,bilgisi dışında kalan bir şey asla olamaz,
herkese de gönlüne göre verir,senin gönlün böyle ise kimin suçu var?
İntihar misaline gelince ,sen karar veriyorsun dedik ,Allah da sana izin veriyor ,bu dünyada deniyor seni çünkü,ayrıca bu dünyada Onu göremiyorsun görsen imtihan manası kalmazdı ,ama Mahşerde 'yalnız Allahın izin verdiği kimseler konuşur',iraden kalmayacak , intihara karşılık cehenneme istesen de istemesen de atarlar hem de yüz üstü,
Şöyle bir kudsi hadis var Riyazussalihhinde :adamların birinin parmağında iltihab olmuştu ,sonradan acıya dayanamayıp ,kolunu kesmişti ve kan kaybından ölmüştü, bunun üzerine Allahü Teala buyurdu ki benim kulum Benim önüme geçti,onu cehennemlikler arasına yazın' bu hadis Buharidede var,
Biz kaderimizde ne vardır bilemeyiz,bize Allaha itaat etmek düşer...
Evet kul olduğumuza ,yaratık olduğumuza göre bizim sadece cüz'i iradeye sahib olmamız mümkün ,ama Allah kaderimizi hareketimize göre değiştirebilir,Allah kimseye zülmetmez herkese gönlüne göre verir.

Eğer insan, kalp kulvarında, İslam’ın koyduğu ölçülerle Rabbine yürümezse, hayatında saadet, huzur bulması, yaşaması hiç mümkün değil. Şahsiyetli bir karakter olması da hiç mümkün değildir.

Öyle bir kimlik çıkıyor ortaya ki, insan, ama şeklen insan. İçinde korkunç bir canavar var. Aslan var. Tilki var. Affedersiniz yılan var. Sokuyor seni. İşte her dönem ve devirde bu kimliğin mutlaka insan kimliği olması lazım. Sadece suretinin değil, kimliğinin de insan olması lazım. Bakıyorsun yakışıklı delikanlı, "ne güzel" diyorsun. Sonra bir de bakıyorsun ki onda hiçbir şey yok. İnsan kimliğine bürünmek için dinin inkar ve ihmal edilmez, aşılması mümkün olmayan lüzumu var.

Sadece dine de değil, o dini uygulayan Allah’ın Sevgilisinin müşahhas sünneti de olacak! Çünkü O, işi canlı hale getirmiş. Sahabesi O’nu görmüş. Yani Kur’an’ı adeta müşahhas hâle, canlı hale getirdi. Sahabe, canlı Kur’an’ı O’nda görmüş. Sen, ben, görmediğimiz için çok sıkıntı çekiyoruz. Fazlurrahman gibi, bir takım modernistler çıkıyor. Onlar da bir arayışın peşinde. Fakat aslında bitmiş, tükenmiş. Güya sünneti aşarak, Kur’an’ı aşarak bir yere varacak. Neymiş efendim, insanoğlu o kadar tekamül etmiş ki vahye daha ihtiyacı yokmuş.

Görünen sahaları akıl bilir. Bunda da akıl yanılır. Deneme yanılma metotları ile bir şeyler yapar. Ama öyle gerçekler var ki, aklın ötesindedir. Aklın ötesine ulaşabilmek, aklın işi değildir. Çünkü orada deneyimi yok. Göz görmüyor, kulak işitmiyor, dil tatmıyor, el tutmuyor.
Nasıl, o meçhul hakkında akıl karar versin ki? Aklın şahitleri bu beş duyudur. Getiriyor bilgileri, akıl da "Bu, budur; şu, şudur" diyor. Akıl, tefrik etme, ayırma gücüdür. Hiçbir yerden haber aldığı yoksa ne diyecek? İyi mi diyecek, kötü mü diyecek? Elinde bir ölçü yok.

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
sanirim insanin suan ki akıl sınırları bazi şeyleri çözmeye yetmiyor fakat verdiğiniz ögretmen ve ögrencilerine yaptiği örnek sanirim yanliş bir örnek olmuş.
ögretmen ögrencilerini sınav yapar çünkü sınav yapmadan önce, ögrencisinin hangi notu alacağini bilmediğinden bu sınavi yapar. yani sınavin amaci kendisininde bilmediği ve o ogrencininkarnesine yazilacak notu ölçmek için sınav yapar ...
bilgiler ve detayli acıklamalarınız için tesekkurler ..

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
sanirim insanin suan ki akıl sınırları bazi şeyleri çözmeye yetmiyor fakat verdiğiniz ögretmen ve ögrencilerine yaptiği örnek sanirim yanliş bir örnek olmuş.
ögretmen ögrencilerini sınav yapar çünkü sınav yapmadan önce, ögrencisinin hangi notu alacağini bilmediğinden bu sınavi yapar. yani sınavin amaci kendisininde bilmediği ve o ogrencininkarnesine yazilacak notu ölçmek için sınav yapar ...

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı

çarıtmayın lütfen
'Biz ölümü ve hayatı hanginiz daha güzel ameller yapacaksınız diye denemek için yarattık' Tebarek süresi

benim de size soracakalrım var
türk musunuz?
Hz.Muhammede inanır mısınız ?

pesifistik

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;533595' Alıntı:
çarıtmayın lütfen
'Biz ölümü ve hayatı hanginiz daha güzel ameller yapacaksınız diye denemek için yarattık' Tebarek süresi

benim de size soracakalrım var
türk musunuz?
Hz.Muhammede inanır mısınız ?
çarpitmayin lutfen demişsinin sanirim beni yanliş anladiniz ben ögretmen ögrenci örneğini verirken gerçek hayattaki ögretmen ögrenci ilişkisini anlattim yani ögretmenin ögrencisini sınav yapmasinin sebebi ögrencinin alacaği notu bilmediğinden yoksa bunu benzetme yaparak su anda sınama yapiliyor çünkü Allah kullarinin ne yapacağini bilmiyor demedim. sizin verdiğiiz örnekte gerçek hayattaki ögretmen ögrenci ilişkisinde de sanki ögretmenler ögrencilerinin hangi notu alacaklarını bilir fakat yine de sinav yapar gibi bir anlam cıkıyordu o yuzden yanliş bir ornek dedim..
sizin sorulalarınız:
Türküm
Hz. Muhammed e inaniyorum.
benim burada ki konu başliğina yazmamim sebebi aklima takilan ve sorguladiğim bazi hususlar var sadece onlara cevap bulmak
mesala islamin şartlari : hacca gitmek bunlardan biri. oruc tutmak namaz kılmak gibi şartlarla beraber yer aliyor . oysa ki hacca gitmek maddiata dayanan birşey .. yani parasi olan yada başka bir degişle zengin olan birisi gidebiliyor. yani zengin olan bu hac ibadetni yerine getirip islamin şartlarından bir tanesini tamamliyor. faki insanlar ise tamamlayamiyor..neden hac konusu bu kadar önemli birşey? gibi...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt