Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasrallah, Üçüncü Lübnan-İsrail Savaşının Tarihini Verdi (1 Kullanıcı)

whamzaw

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Ocak 2009
Mesajlar
133
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail'in 2010 baharına kadar Lübnan topraklarına yeni bir saldırı düzenleyebileceğini söyledi

El Cedid televizyonunun Cumartesi günkü haberine göre Nasrullah ülkelerini ziyaret eden Lübnanlı bir grup gurbetçi ile yaptığı görüşmede, İsrail’in hareketsiz kalmayacağı ve ülkelerine yeni bir saldırı gerçekleştireceği öngörüsüne karşı, Lübnan direnişinin savaşa hazır olduğunu söyledi.

Nasrullah “Sizi korkutmak istemiyorum. Bu yazın, sakin geçeceğini bilin. Lübnan, sukunet ve istikrar görecek. Fakat İsrail, rahat durmayacak. Lübnan’a bir kez daha saldırabilmek için fırsat kolluyor. İsrail, dengeleri yeniden kurmak ve Temmuz hezimetinin izlerini silmek istiyor. Bazıları, bu senenin sonuyla önümüzdeki bahar arasında bir zamanda İsrail’in Lübnan’a saldıracağını öngörmekte. Buna karşılık direniş, İsrail’in kalkışacağı her türlü maceraya karşı hazırdır” dedi.

Nasrullah, “2006 Temmuz’un da dengeler, onların başkent Beyrut’u vurmasına karşı bizim de Tel Aviv’i vurmamız üzerine kuruluydu. Bugün ise dengeler onların Beyrut’un güney mahallelerinin vurulmasına karşı bizim Tel Aviv’i vurmamız olmuştur. Şayet başkent Beyrut’u vurursalar işte o zaman olan olur” söyledi.

Hizbullah lideri “eğer İsrail vatanlarına yeni bir savaş açarsa hareketinin de saldırıyı püskürtmek için yeni taktikler ve metotlar kullanacağı” uyarısında bulundu.

Nasrullah geçen sene İsrailli komutan Gabi Eisenkot tarafından tanıtılan ve “Dahiye doktrini” olarak adlandırılan İsrail’in yeni savaş stratejisine işaret etmiş gözüküyor.

Lübnan hükümetinin kurulması çalışmalarına da değinen Nasrullah "Hariri, sadece 14 Martçılardan oluşacak bir hükümetin kurulmasına karşı çıkıyor, ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasını istiyor" dedi.

Nasrullah ayrıca hükümeti kurmakla görevli olan Saad Hariri'nin, direnişin silahının güvence altına alınması önerisine karşı "direnişin güvenceye ihtiyacı yok" yanıtını verdiğini belirtti.

Bilindiği üzere Hizbullah ve müttefikleri, ulusal uzlaşı hükümetine katılma şartı olarak, hükümet kararlarında aktif olmayı sunmaktadır. Muhalifler, sadece bakanlık sayısını doldurmak için hükümete girmeyi kabul etmemektedir.

Nasrullah, batılı ülkelerde yaşayan Lübnanlılara, içinde bulundukları ülkelerin kanunlarına uynaları çağrısında bulunarak "Çünkü sizlerin bir hata işlemesi, bizleerin imajının zedelenmesine yol açmaktadır" dedi.

Bu doktrine göre İsrail saldırıya uğraması halinde “Hizbullah roketlerinin ateşlendiği köyleri dahi yok edeceği orantısız güç kullanma stratejisini” izleyecek.

İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Ali Caferi'nin İsrail'i yerlke bir etme tehdidinden kısa bir süre sonra Hizbullah lideri Nasrullah'ın bu tehdidi karşısında İsrailli liderlerin nasıl bir karşılık verecekleri merakla bekleniyor.

İsrail ordusu 2006’daki Temmuz savaşından önceden belirttiği hiçbir hedefine ulaşamaması yüzünden –bunların arasında İslami direnişin tüm altyapısını yok etmek de vardı- kendisini yoğun bir baskı altında hissediyor.

Saldırıda çoğu sivil 1141 Lübnanlı şehid edilmişti. İsraillilerin kayıpları çoğu asker olmak üzere 160 kişiydi.

israhaber.com
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt