Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasıl Bir Müslüman Olmak İsterdiniz? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Allahu teala insanı kendi kendini beğenir şekilde yaratmıştır. Her insan önce kendi nefsini beğenir, sonra sıra başkasına gelir.

Bunun büyük bir hikmeti vardır. Zira insan kendini beğenmese kendisiyle barışık olamaz, mutluluk duyamaz. Beğenmediği biriyle iç içe olmak insanı bedbaht eder, hayatı zehir olur.

Bundan dolayıdır ki, aklı harman etmişler de herkes kendi aklını beğenmiş, derler. İnsanın yaratılışını böyle anlatmış olurlar. Nitekim yapılan bir ankette toplumun her katmanından insana sormuşlar
Bir sabah istediğiniz insan olarak kalkmanız mümkün olsaydı kim olarak kalkmak isterdiniz? Kim olmayı tercih ederdiniz?

Cevap yaratılışın gereğidir:
Kimse gibi olmak istemezdim, yine ben olmayı tercih ederdim.

Evet, insanı böyle kendini beğenir şekilde yaratmıştır Rabbimiz. İnsan kendi kendisiyle barışık olsun için... Ancak, insan ne kadar kendini beğense de yine bir kısım fazilet ve meziyetlerde eksiği olduğunu da kabul eder, onları da nefsinde toplamayı arzular.

İşte burada ben bir soru sormak istiyorum sizlere:
Siz de bir kısım faziletlerde eksiğiniz olduğunu düşünüyor, onlara sahip olmayı arzuluyor musunuz? Şayet öyle ise, birtakım fazilet ve meziyetlerde eksiklerinizin olduğunu kabul ediyor da, onlara sahip olmayı arzuluyorsanız, nelere sahipolmayı arzuluyor, nasıl bir Müslüman olmayı hayal ediyorsunuz? Ahlâkınız, hizmetiniz nasıl olmalı?

Vehbi Yıldız Hoca bu soruların cevabını düşünmüş, nasıl bir Müslüman olmayı istediğini İrfan Ordusu kitabının sonunda güzel bir üslupla dile getirmiş. Bize de örnek olur diye aynen buraya alıyoruz. Buyurun birlikte okuyalım. Bakalım bize de mesaj var mı bu dileklerde. Biz de böyle olmayı istiyor muyuz kendi içimizde.

Keşke! diye başlamış Vehbi Hoca:
Keşke az konuşsa, az uyusa, az yese idim.

Fakat çok Kuran okusa, çok hadis öğrense ve çok fıkıhla uğraşsaydım ve öğrendiklerimi hem tatbik etseydim, hem de etrafıma neşretseydim. O kadar ki, Cenabı Hakkın esmâsını, Kuranı Kerimi ve Sünneti Nebeviyeyi her haliyle anlatan bir dil kesilseydim.

Keşke başta kendi nefsimi terbiye etse idim. Fakat kendimle yetinmeyip yeni neslin de terbiye ve ıslahı istikametinde gayret gösterse idim. Öğrendiklerimi hemen gidip çevremdekilere anlatsa ve etrafa tebliğ etseydim.

Keşke sadece şahsî noksan ve kusurlarımı görseydim ve onların telâfisi için çalışsaydım. Fakat benden gayri hiç kimsenin noksan ve kusurlarına bakmasa idim. Hatta görmese ve düşünmese idim.

Keşke kimseye karşı içimde gıllü gış (iç dedikodusu) olmasa idi, kimseye kin beslemeseydim ve hiç bir Müslümanla münakaşa etmeseydim.

Ne kadar da sık dokuyorum.
Keşke bunu kendi nefsim için yapsaydım da başkaları için çok müsamahalı davransaydım.
Keşke kendimi büyük görmeseydim ve büyüklere ait tavırlara girmeseydim. Bir mecliste kavlen ve fiilen hakim ben olmasaydım. Ferdlerden bir ferd olsaydım. Ancak sorulunca veya müsaade edilince konuşsaydım. Bunun dışında hep sükut etseydim.

Keşke iman eseslarını, Kuran hakikatlerini ve sünnet düsturlarını hem dilimle, hem de halimle neşretmeyi hayatımın gâyesi yapsaydım ve öyle yaşasaydım.

Keşke Resûli Ekrem Sallallahü Aleyhi ve Sellem ile sahabei kiramı (Radıyallahü anhüm) çok iyi tanısaydım. Onları candan sevseydim ve onlara benzemeye çalışsaydım.

Keşke her şeyimde sadece Yüce Allah (cc)ın rızasını gözetseydim ve mükâfât olarak onunla yetinse, Onun rızasını kafi bulsaydım.KAYNAK.AHMET ŞAHİN

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Nasıl Bir Müslüman Olmak İsterdiniz?

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN ABLACIM..

semos

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun . rabbime emanet olun inşallah... B)

hilfulfudul21

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim bütün inananlara böyle düşünüp hayat rotasını buna göre çizmeyi nasib eder inşaallah...Allah razı olsun.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun ablacım sağolasın B)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Gerçekten bugüne değin okuduğum, özel yazılardan biri. Rabbim sizden razı olsun. Hayatımızda hepimizin keşkeleri vardır ancak bu tarz keşkelerle pek uğraşmamaktayız. Güzel bir yaşam her zaman Rabbin rızasını kazanarak yaşanılan yaşamdır. Rabbim bizlere böyle bir yaşamı ve iman ile ölümü nasip etsin.
Selam ve dua ile.

takan

Kayıtlı Kullanıcı

Keşke iman eseslarını, Kuran hakikatlerini ve sünnet düsturlarını hem dilimle, hem de halimle neşretmeyi hayatımın gâyesi yapsaydım ve öyle yaşasaydım.

Keşke Resûli Ekrem Sallallahü Aleyhi ve Sellem ile sahabei kiramı (Radıyallahü anhüm) çok iyi tanısaydım. Onları candan sevseydim ve onlara benzemeye çalışsaydım.

Keşke her şeyimde sadece Yüce Allah (cc)ın rızasını gözetseydim ve mükâfât olarak onunla yetinse, Onun rızasını kafi bulsaydım.

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN SELAMETLE KALIN.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

takan yazdı:

Keşke her şeyimde sadece Yüce Allah (cc)ın rızasını gözetseydim ve mükâfât olarak onunla yetinse, Onun rızasını kafi bulsaydım.

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN SELAMETLE KALIN.
rabbim sizdende razı olsun kardeşim dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Gerçekten bugüne değin okuduğum, özel yazılardan biri. Rabbim sizden razı olsun. Hayatımızda hepimizin keşkeleri vardır ancak bu tarz keşkelerle pek uğraşmamaktayız. Güzel bir yaşam her zaman Rabbin rızasını kazanarak yaşanılan yaşamdır. Rabbim bizlere böyle bir yaşamı ve iman ile ölümü nasip etsin.
Selam ve dua ile.
rabbim razı olsun hocam amin hocam

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
konak yazdı:
Selam ve dua ile.
rabbim razı olsun hocam amin hocam

Rabbim sizden de razı olsun.
Selam ve dua ile.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

canım ablam Allah razı olsun senden..B)

tayyar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: nasıl müslüman olmak istersiniz?

RE: nasıl müslüman olmak istersiniz?

Elbette vehbi yıldız hocanın görüşlerine katılıyorum.İslam dinini tavizsiz yaşamak isterim.allaha emanet olunuz.selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

tayyar yazdı:
Elbette vehbi yıldız hocanın görüşlerine katılıyorum.İslam dinini tavizsiz yaşamak isterim.allaha emanet olunuz.selam ve dua ile.
rabbim kusursuz yaşmayı nasip eylesin kardeşim

sena30

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. keşke kardeşim........
bunların hepsini bizlerde canı gönülden hissetseydik.ama rabbim büyük.inşallah böyle hisseden kullarından etsin cümlemizi.A.E.O.hayırlı geceler.......

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sena30 yazdı:
s.a. keşke kardeşim........
bunların hepsini bizlerde canı gönülden hissetseydik.ama rabbim büyük.inşallah böyle hisseden kullarından etsin cümlemizi.A.E.O.hayırlı geceler.......
a s değerli kardeşim inş hissederiz rabbim bize halis kul olmayı nasip eyler inş bizde sadakat olsun sabır olsun gayret olsun rabbim muhakkak verecektir dua ile

mesut vatandost

Kayıtlı Kullanıcı

GERCEKTEN GERCEKTEN COK GUZEL VE OZEL OLMUS INSALLAH BU KESKILERI HEDEF EDEREK ALLAH HIN YARDIMINI GOZETIRIZB)

serife07

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH(C.C)RAZI OLSUN. KEŞKE... KEŞKE... KEŞKE...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABLAM ALLAH RAZI OLSUN.KEŞKE HZ FATIMA ANNEMİZİN AHLAKIYLA AHLAKLANSAM....

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
ABLAM ALLAH RAZI OLSUN.KEŞKE HZ FATIMA ANNEMİZİN AHLAKIYLA AHLAKLANSAM....
rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim sen onun ismini taşıyorsun ahlakınıda taşıyabilirsin inş yeterli gayret et selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt