Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZI TERKETMEK (1 Kullanıcı)

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
S.A.--

--NAMAZI TERKETMEK

___Namazı terk etmek insan için çok korkunç bir akibettir. Bu konuda Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur;
"Onlardan sonra yerlerini bir başkaları aldı; şehvetlerine uydular, namazı terk ettiler. Bunlar yakında gayya kuyusuna atılacaklardır." (Meryem; 59)

Cabir bin Abdullah (r.a)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (a.s.v) şöyle buyurmuştur;

“Kişi ile, şirk ve küfür arasında namazı terk vardır.”(Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
Başka bir hadis-i şerifte ise şöyle buyrulmuştur;

"Her kim namazı terk ederse, kıyamet gününde onun ne nuru, ne burhanı, ne de kurtuluşu vardır. Bunlar kıyamet gününde, firavn, karun, haman ve Ubeyy bin halef ile haşrolunurlar." (Taberani, Ahmed b. Hanbel)

Bir başka rivayette ise şöyle anlatılır;
"Namaz kılmayan kişinin kıyamet gününde alnında üç satır yazı bulunur;
1-Ey Allahın hakkını vermeyip, haksızlık yapan.
2-Ey namaz kılmayarak Allahın gazabını çeken.
3-Sen dünyada Allahın hakkını vermediğin gibi, bu günde Allahın rahmetinden mahrum olacaksın.

Hz. Ebubekir (Radıyallahu Anh) zamanında bir adam öldü. Onu yıkayıp kefenlediler. Tam gömecekleri vakit kefende bir kıpırdanma oldu. Kefeni açıp baktılar ki bir yılan, ölen kişinin boynuna dolanmış, etini yiyor, kanını emiyor.
Yılanı öldürmek istedikleri zaman, dile geldi ve şöyle dedi:
-La ilahe illallah Muhammedü’r-Rasulullah! Benim günahım ne ki beni öldürmek istiyorsunuz? Allah-u Zülcelal bana, kıyamet gününe kadar bu şekilde ona azap etmemi emretti. Yılana;
-Peki bunun hatası nedir? diye sordular. Yılan şöyle cevap verdi:
-Bunun üç hatası vardır. Ezan sesini duyduğu halde cemaatle namaz kılmaya gitmezdi. Malının zekatını vermezdi. Alimlerin sözünü duyar ama, onların dediklerini yapmazdı.

Ey Nefsim!Namaz kılmanın mükafatı ve kılmamanın cezası böyledir. Şimdi kendine sor. Hangisini istiyorsun. Mezarında yılanların seni kıyamete kadar yemesini mi yoksa kıldığın namazın bir kandil gibi aydınlatmasınımı istiyorsun.
Eğer kabirde rahat etmek, yılanlarla dolu bir azaba uğramak istemiyorsan Allaha yönel ve namaz kıl.

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZI TERKETMEK

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM....B)

salih_55

Kayıtlı Kullanıcı
saol kardeş

saol kardeş

S.A.--

--NAMAZI TERKETMEK

___Namazı terk etmek insan için çok korkunç bir akibettir. Bu konuda Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur;
"Onlardan sonra yerlerini bir başkaları aldı; şehvetlerine uydular, namazı terk ettiler. Bunlar yakında gayya kuyusuna atılacaklardır." (Meryem; 59)

Cabir bin Abdullah (r.a)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (a.s.v) şöyle buyurmuştur;

“Kişi ile, şirk ve küfür arasında namazı terk vardır.”(Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
Başka bir hadis-i şerifte ise şöyle buyrulmuştur;

"Her kim namazı terk ederse, kıyamet gününde onun ne nuru, ne burhanı, ne de kurtuluşu vardır. Bunlar kıyamet gününde, firavn, karun, haman ve Ubeyy bin halef ile haşrolunurlar." (Taberani, Ahmed b. Hanbel)

Bir başka rivayette ise şöyle anlatılır;
"Namaz kılmayan kişinin kıyamet gününde alnında üç satır yazı bulunur;
1-Ey Allahın hakkını vermeyip, haksızlık yapan.
2-Ey namaz kılmayarak Allahın gazabını çeken.
3-Sen dünyada Allahın hakkını vermediğin gibi, bu günde Allahın rahmetinden mahrum olacaksın.

Hz. Ebubekir (Radıyallahu Anh) zamanında bir adam öldü. Onu yıkayıp kefenlediler. Tam gömecekleri vakit kefende bir kıpırdanma oldu. Kefeni açıp baktılar ki bir yılan, ölen kişinin boynuna dolanmış, etini yiyor, kanını emiyor.
Yılanı öldürmek istedikleri zaman, dile geldi ve şöyle dedi:
-La ilahe illallah Muhammedü’r-Rasulullah! Benim günahım ne ki beni öldürmek istiyorsunuz? Allah-u Zülcelal bana, kıyamet gününe kadar bu şekilde ona azap etmemi emretti. Yılana;
-Peki bunun hatası nedir? diye sordular. Yılan şöyle cevap verdi:
-Bunun üç hatası vardır. Ezan sesini duyduğu halde cemaatle namaz kılmaya gitmezdi. Malının zekatını vermezdi. Alimlerin sözünü duyar ama, onların dediklerini yapmazdı.

Ey Nefsim!Namaz kılmanın mükafatı ve kılmamanın cezası böyledir. Şimdi kendine sor. Hangisini istiyorsun. Mezarında yılanların seni kıyamete kadar yemesini mi yoksa kıldığın namazın bir kandil gibi aydınlatmasınımı istiyorsun.
Eğer kabirde rahat etmek, yılanlarla dolu bir azaba uğramak istemiyorsan Allaha yönel ve namaz kıl.

Kardeş bilgilendirdiğin için çok saol. Ben bişey dicektim eğer böle namazın ortasında terk eden kişi isteyerek terk etmediyse yani tövbe edilebilir mi böyle bi durum için. evet namazı ortasında bırakıp terk etmek büyük günah, böyle bi durum için tövbe edilebilir mi?

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Allah hepimize salih ameller işlememizi, namaza sıkı sıkı sarılan müminler olmamızı nasip ve müyesser etsin.

İLK VAHİY

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.tevbequran.com
Allah muhafaza ..
Namazımdan Rabbim beni mahrum etmesin.Son nefesime kadar secdesine varayım inşaAllah..

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim.namaz ilk sorguya çekileceğimiz şey olacak.bunun ille namaz ille namaz...

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim...
emeğine sağlık,ne kadar güzelbi paylaşım...
ALLAH celle celalühü razı olsun...
selam ve dua'ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt