Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazdan sonra dua? (1 Kullanıcı)

MekYes

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.allahyolu.com
Selamun Aleyküm arkadaslar,

henüz yeni yeni namaza basladim önceden kiliyordum sonra kilmamaya basladim.
simdi tekrar kiliyorum, ve birseyi merak ediyorum.
namazda örnegin farzdan sonra selam verdim selam namazi tamamladik selam verdikten sonra neler dememiz gerekiyor?

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleyküm kardeşim
namazın farzını bitirdikten sonra:
allahümme ente's selamu ve minke's selam tebarekte ya zel celali vel ikram..diyip salaten tuncina okunur kardeşim...tuncina okunurken ellerini açıp
''allahumme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyidina muhammed.salaten tuncina biha min cemil vel (afat)''--bu parantez içine aldığım afat kelimesini okurken ellerini yere çevirip,devamını tekrar ellerini açıp okuyup bitirirsin.sonra namazına devam edersin sünnet varsa yada sabah namazı ve ikindi namazında farzdan sonra biter namaz.eğer bittiyse namazın bu yazdıklarımdan sonra,süpanallahi velhamdulillahi ve la ilahe ilallahi vallahuekber velahavle vela kuvvete illa billahil aliyil aziym diyim ayetel kursini okur arkasından 33 süpanallah 33 elhamdulillah 33 allahuekber çekip duanı yapıp bitirisin inşallah.bu kısaca olan.birde namaz tesbihatları var.o kitaplardan alırsan eğer biraz daha uzun daha güzel tesbihat yapabilirsin kardeşim.allah kabul etsin namazlarını.selametle

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz sonrası dua :

Namazdan sonra dua ve tesbih
Sual: Namaz bittikten sonra neler yapılır?
CEVAP
Yalnız kılmış olan veya imamla kılan kimse, selamın akabinde, (ALLAHümme entesselamü ve minkes-selamü tebarekte ya zel-celali vel-ikram) der.

Bundan sonra, 3 kere (Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüv elhayyelkayyume ve etübü ileyh) der. Buna istiğfar duası denir.

Sonra Âyet-el-kürsi okunur, 33 kere (Sübhanallah), 33 kere (Elhamdülillah) ve 33 kere (ALLAHü ekber) denir. Bir kere (La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir) denir. Bunların arasına başka dualar karıştırmak bid’at olur.

Sonra eller kaldırılıp dua edilir. Duadan sonra âmin denir ve eller yüze sürülür. Hadis-i şerifte, (Beş vakit farz namazdan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu. Ama dua, uyanık kalb ile ve sessiz yapılmalı. Duayı yalnız namazlardan sonra veya belli zamanlarda yapmak ve belli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi şuursuzca dua etmek mekruhtur.

dinimizislam

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz sonrası dua :

Değerli Kardeşimiz;

Sevban (ra)'dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (sav) selam verince -bir rivayete göre namazı bitirince- üç kere "estağfirullah" der ve şöyle söylerdi:"Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram."

Bu duayı farz namazlarından sonra okunduğu gibi sünet namazlardan sonrada okunabilir. Çünkü bu dua ile şanı yüce olan ALLAHı Zülcelalin yüceliği anılmış olur. Bu açıdan Sünnetlerden sonra okumak da sünnet olur.

Namazların farzlarından sonra üç defa esteğfirullah… ALLAHümme entesselam… demek,

33 er kez subhanellah, elhamdülillah, Allahu ekber demek,

Ayetelkürsi, hatta felak ve nâs surelerini okumak Hz. Peygamber’in hadisleriyle sabittir ve bunlar sünnettir.

Ancak bunlar Hz. Peygamber zamanında seslice ve bir müezzinin komutuyla söylenmiyordu, bunları herkes kendisi içinden okuyordu. Sonradan İslam’a Arapçayı ve namazı bilmeyen insanlar girince, onlara öğretmek için görevliler bu duaları biraz seslice okumaya başladılar. Sonra buna alışıldı ve bunları hatırlatmak müezzinin görevi gibi oldu. (Prof. Dr. Faruk Beşer)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
namazdan sonraki tevbenin hadisini buldum:

(Her namazdan sonra 3 kere, “Estağfirullahel azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh” okuyanın, bütün günahları affolur.)[İbni Sünni]

(Her namazdan sonra 33 Sübhanallah, 33 Elhamdülillah, 33 ALLAHü ekber sonra, “Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerike leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir” diyenin deniz köpüğü kadar günahı olsa da affedilir.) [Müslim]

MekYes

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.allahyolu.com
salaten tuncina okunur kardeşim...tuncina okunurken ellerini açıp
''allahumme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyidina muhammed.salaten tuncina biha min cemil vel (afat)''--bu parantez içine aldığım afat kelimesini okurken ellerini yere çevirip,devamını tekrar ellerini açıp okuyup bitirirsin.

su kismi anlamadim hocam ellerimi nezaman kaldiriyorum nezaman indiriyorum
birde
salaten tuncina biha min cemil vel (afat), bunu ilk defa duyuyorum anlami nedir ?

birsey daha soracam birde bazen isde oluyorum cok acelem oluyor
ozaman sadece
ALLAHümme ente's selamu ve minke's selam tebarekte ya zel celali vel ikram
diyip bitirebilirmiyim duami?

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
selamuanleykum kardeşim afranur ablamın yazısındaki sorunuza cevap vereceğim. kendisi gelince eğer eksik bir yerim olursa tamamlasın inşallah.. sizi geciktirmemek adına ben cevap verdim hakkını helal etsin..

normalde dua eller açık yapılır bildiğiniz üzere..
fakat ablamın parantez içinde yazdığı yer afat kısmı bela/korku anlamına geliyor. o sebepledir ki eller avuç içi yukarı doğru halde iken o kelimeyi söylerken avuç içlerini aşağıya doğru çevirilir demek istedi. duanın okunuşunu ve meailini tekrar koyuyorum aşağıya..
Selametle kardeşim..

Okunuşu: "Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî'il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi's-seyyiât ve terfe'unâ bihâ a'lâ'd-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ'l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî'l-hayâti ve ba'del-memât birahmetike Yâ erhame'r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni'mel vekîl, ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr."

Anlamı: Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e (sav) ve onun ehli beytine salat et. Bu salavat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salavat hürmetine yerine getirsin, bizi bütün günahlardan bu salavat hürmetine temizlersin, o salavat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salavat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasib et. Alla Tealâ bize kâfidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt