Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz kılmayan müslüman mıdır (1 Kullanıcı)

bozkurt_44

Kayıtlı Kullanıcı
lütfen paylaştığınız ve yazdıklarınızın kaynağınıda belirtin hadis se kimden rivayet edildi kitapsa yazarın adı daha güzel olur bence

MekYes

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.allahyolu.com
Simdi arkadaslar fetva vermek bana düsmez ama burda bende bir kuskuya düstüm namaz kilmayani öldürün kuranin neresinde yaziyor ? hadislerde mevcutmu ?
arti bir insan belki 60 yil namaz kilmaz ama altmisindan sonra kilmaya baslar ve belki allah katinda 80 yil namaz kilandan daha fazla sevap alir.
kisasa kisas bu dinimizde var kurani kerimde de yaziyor ama namaz kilmadigi icin insanin öldürülmesini burda ilk defa duyuyorum.

_YUSUF_

Yönetici
İslam önce insanları diriltmek için mucadele öğüt verir eğer dirildiklerinde tekrar ölmeye niyet ederlerse işte o zaman kendini islama nisbet eden insanlar kendilerini islama nispet edipte islamın gerekliliklerini yapmassa o insan ya kendini islama nisbet etmeyecek yada islamın koyduğu kurallara riayet edecek ki kişilerin yapmış olduğu yanlışlar fitneciler tasrafından islama nisbet edilmesin.Günümüzde bunun örneklerini her tarafta görmek mümkün görmeyen kördür.
Bakın İmam Malik, Rasulullah Efendimizin şöyle buyurduğunu rivâyet etmektedir:
''Şu namaz münafığın namazıdır! Şu namaz münafı­ğın namazıdır! Şu namaz münafığın namazıdır Oturur, güneşi gözetler. Nihâyet güneş şeytanın iki boy­nuzu arasında (batmak üzere) olunca kalkar, dört rekat gagalar ve pek azı müstesna, Allah’ı zikretmez.
Namaz varlığı mü’mini cennete ulaştıran, yokluğu da mutlak cehennemle sonuçlanan İslam’ın en baş ibadetidir. Namaz mü’minin mü’minliğini ortaya koyan en baş ve en vazgeçilmez sıfatıdır. Namaz kişinin İslam milletine mensup oluşunun ifadesidir. Namaz küfürden imana geçişin ilk ameli tatbikatıdır. Onun içindir ki Rasulullah Efendi­mizin Müslüman olan kişiye ilk öğrettiği şey namazdı. Allah’ın Resülü pek çok muteber kaynaklardan öğreniyoruz ki Medine’ye gelenlerin namazı öğrenene kadar Medine’de kalmalarını emrederdi.
Namaz mü’mini kafirden ayıran en belirgin özelliktir. Allah’ın Resûlü, Tirmizi’nin rivâyet ettikleri bir hadislerinde
Bizimle müşrikler arasındaki fark namazdır. Kim namazı terk ederse kâfir olur.” buyurmuşlardır. Başka bir hadislerinde
“Küfürle iman arasında, namazın terki vardır.”(Tirmizi)
Yine hadisin devamında şu açıklamayı görüyoruz
Ashab-ı Kirâm namazdan başka hiçbir amelin ter­kine küfür gözüyle bakmazdı.”(Tirmizi)
Evet namaz adeta bir kimliktir. Namaz mü’minin kimliğidir. Na­maz vasıtasıyla Müslümanlar konuşmadan tanışırlar. Namaz kişinin Müslümanlığının ilanıdır. Namaz Müslümanın, Müslümanlığının ip ucudur. Mü’min kişi kendisini onunla açığa çıkarır. Bir insanın mümin mi değil mi olduğunu anlayabilmek için en fazla bir namaz vakti bek­lemek yeterli olacaktır. Zira o namaz vakti içinde namaz kılarak mü’min, mü’minliğini ortaya koyacaktır. Öyleyse namaz dinin dışa yansıyan yönüdür.
Dolayısı ile islama giren insan islamın gerekliliğini yapmalı değilmi eğer yapmıyorsa dinini yıkmış olmuyormu hadislerdede görüldüğü gibi kendini islama nisbet etsede ben mu'minim desede bu gereklilikleri yerine getirmeyen dediğinde ne kadar samimi olabilir nitekim Resulullah başka bir hadislerinde ''Namaz dinin direğidir kim namazı terkederse dinini yıkmış olur''
Sonuç olarak bakıldığında mu'minim diyen insanların küfre düşmesini engellemek için alimlerimiz böyle fatva vermişlerdir.Fetvanın hikmetini anlamak zor değildir.Eğer dinini yıkıyorsa insan o zeten yaşayan bir ölü değilmi? bu dünyasını öldürdüğü gibi ahiretinide öldürmüyormu?İşte insanları diriltmeye çalışan islam ölüm tehdidi ile insanları ölmeden diriltmek istiyor.Ama illede ölü olarak yaşamak isteyen yaşasın ama kendini islama nisbet etmeyecek ki namassız bir müslümanlığında olabileceğini gelecek nesillere aktarılmasın.Günümüz müslümanları gibi dil ile olmasada amellerimizle namazsız bir müslümanlık olabileceğini nesillerimize aktarıyoruz
İnşaAllah açıklayabilmişizdir
Selametle kalın

Simdi arkadaslar fetva vermek bana düsmez ama burda bende bir kuskuya düstüm namaz kilmayani öldürün kuranin neresinde yaziyor ? hadislerde mevcutmu ?
arti bir insan belki 60 yil namaz kilmaz ama altmisindan sonra kilmaya baslar ve belki allah katinda 80 yil namaz kilandan daha fazla sevap alir.
kisasa kisas bu dinimizde var kurani kerimde de yaziyor ama namaz kilmadigi icin insanin öldürülmesini burda ilk defa duyuyorum.

cetin aksoy

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm hayırlı cumalar..

selamünaleyküm hayırlı cumalar..

hiç kendimizi kandırmaya gerek yok..yüce yaradan biz kullarına açıkça beyan ediyor..."Bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl".
(Ta-Ha–14).

"De ki şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir. Onun ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben müslüman olanların ilkiyim". (En'am–162–163).

"Muhakkak ki müminler zafer bulmuştur. O müminler ki namazlarında tevazu ve korku sahibidirler. Onlar ki namazlarını gereği üzere devamlı kılarlar. İşte bu vasıfları toplayanlar varis olanlardır ki onlar Firdevs cennetine varis olacaklardır. Onlar orada ebedi olarak kalacaklardır". (Mü'minun -1–2, 9–11).

"Bunların ardından bozuk bir nesil geldi. Namazı bıraktılar, şehvetlerine uydular. Onlar azgınlıklarının cezasını bulacaklardır". (Meryem–59).

"Şüphesiz namaz, belirli vakitlerde müminler üzerine farz kılınmıştır". (Nisa: 103)

ve Resullullah (s.a.v): "Bizimle kâfirler arasında ki ahd namazdır. Kim namazı terk ederse kâfir olmuştur." (Hadisi Ahmed- Müsned5/346, Ebu Davud, Tirmizi

başka söze gerek varmı???? zira iblisden farkımız ney??

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim...
selam ve baki dua'ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt