Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz kılmayan müslüman mıdır (2 Kullanıcı)

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
Müslümanım diyen bir kişi eğer namaz kılmıyorsa müslümanlığında çok eksiklik var demektir. Ancak namaz kılmıyor diye müslümanlıktan çıkmaz, kâfir olmaz. Fakat kâfirlerde namaz kılmaz.

Şâfî, Hanbelî ve Mâlikî mesheplerine göre bir kişi müslümanım diyerek namaz kılmıyorsa, o kişinin katli câiz (yani öldürülmesi câiz),

Hanefî meshebine göre de, bir odaya hapsedilir, aç bırakılır ve namaz kılmamaya ısrar ederse katli câiz (öldürülmesi câiz) olur.

Ancak ben münâfığım veya ben kâfirim diyene birşey yapılmaz. Zaten bunlar inançsızlardır, helâk olurlar. Allah'ü Teâlâ'nın emrettiği (farzı) yerine getirmemek ve ona isyân etmektir. Bu yüzden, namaz kılan ile kılmayan arasında çok fark fardır. Nitekim her vakit için binlerce sene karşılığında günah yüklendiği belirtiliyor. Bir vaktin borcunu ödemek için haddinden fazla iyilik yapmak ve sevap ile dengelemek gerekiyor. Allah namaz borcu olanlara kısa zamanda ödemelerini ve Allah'ü Teâlâ'ya özellikle namaz borcu olmadan kavuşmayı bütün ümmet-i Muhammed(s.a.s.)'e nasibeylesin. (Âmin
)

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
  • Allah namaz borcu olanlara kısa zamanda ödemelerini ve Allah'ü Teâlâ'ya özellikle namaz borcu olmadan kavuşmayı bütün ümmet-i Muhammed(s.a.s.)'e nasibeylesin. (Âmin
---------------------------------------------------------

amin kardeşim Rabbim kabul etsin inşALLAH
ALLAH CC razı olsun senden
selametle :H

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
allahın selamı ve bereketi üzerinize olsun

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
Hanefî meshebine göre de, bir odaya hapsedilir, aç bırakılır ve namaz kılmamaya ısrar ederse katli câiz (öldürülmesi câiz) olur. ANCAK
Ancak ben münâfığım veya ben kâfirim diyene birşey yapılmaz

BU BİRAZ GARİP BİR HÜKÜM DEĞİL Mİ? müslümansan yandın kafirsen yaşa gibi.

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
dikkatini çektiyse 'Ancak ben münâfığım veya ben kâfirim diyene birşey yapılmaz'diyene diyor yani sen diyenlerden deme diyor heralda tabi görüşüne saygım var sen haklı olabilirsin bide şu konuyu açarmısın müslümansan yandın kafirsen yaşa nese aeo

H

hado77

selamün aleyküm

ben namaz kılmayacam diyen adam ben buna da inanmıyorum ondan kılmıyorum dese zaten kafir olmaz mı? katli vacip olan zaten kafirler değil mi? sorum buydu aslında

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
Hanefî meshebine göre de, bir odaya hapsedilir, aç bırakılır ve namaz kılmamaya ısrar ederse katli câiz (öldürülmesi câiz) olur. ANCAK
Ancak ben münâfığım veya ben kâfirim diyene birşey yapılmaz

BU BİRAZ GARİP BİR HÜKÜM DEĞİL Mİ? müslümansan yandın kafirsen yaşa gibi.

selamün aleyküm

ben namaz kılmayacam diyen adam ben buna da inanmıyorum ondan kılmıyorum dese zaten kafir olmaz mı? katli vacip olan zaten kafirler değil mi? sorum buydu aslında

Hanefî meshebine göre de, bir odaya hapsedilir, aç bırakılır ve namaz kılmamaya ısrar ederse katli câiz (öldürülmesi câiz) olur.

Ancak ben münâfığım veya ben kâfirim diyene birşey yapılmaz. Zaten bunlar inançsızlardır, helâk olurlar. ALLAH'ü Teâlâ'nın emrettiği (farzı) yerine getirmemek ve ona isyân etmektir.

-----------------------
sevgili kardeşim burayı okudugunuzu ümit ediyorum. dikkat ederseniz. inançsız oldugunu itiraf eden kurtuldu demiyor. asıl acık acık soyledıgı için HELAK OLURLAR diyor. ki muslumanım dıyıp de namaz kılmayanlar ise akıllarını başlarına toparlamaları için cezalandırılıyor. bu dunyadaki ceza cehennem ateşi yanında hediye kalır kanımca.
selam ve dua ile.
inşALLAH yardımcı olabilmişimdir

H

hado77

selamün aleyküm
helak olmak nasıl birşey? helak olurlar demek nasıl bir olgu? ALLAH(cc) helak olsunlar diye mi yaratmış kafir veya münafık topluluğunu. veya madem kafir veya münafık olacaklarını biliyordu da neden bizim gözümüzün önünde dururlar da helak olmazlar. veya asıl sorulması gereken o kişiler bizim nifağımızı mı ortaya sürer. veya küfür veya nifak gerçekten var mıdır? esas olan iman olup herkes imanın(yaratılışın nefsin bir katı isyankardır) bir merhalesini mi yaşar. sizin gibi biz de akıbetinizi bekleyenlerdeniz ne demek?

ALLAH(cc) razı olsun mesajlarıma cevap verdiğiniz için.

azizim55

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm,evet namaz herseyin önderi,insallah bizde namaz kilanlardan oluruz.

koylu

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm
ALLAH(cc) helak olsunlar diye mi yaratmış kafir veya münafık topluluğunu.
ALLAH(cc) razı olsun mesajlarıma cevap verdiğiniz için.

Kahinatın yaratılmasının vesile olabilecek sebepler:
Levlake levlake lemma halaktul eflak: Habibim sen olmasaydın felekleri alemleri yaratmazdım.
Bu hadisten anlaşılacağı gibi Kahinat Peygamber efendimizden sebep yaratılmıştır.

Mesnevide Musa a.s sorusu sonucu Allahuteala Musa a.s bir tarlaya ekin ek der Musa a.s ekin eker yetiştirir ekinler olduğu zamanda ekinin sapını alır atar faydalı kısmını alır. Musa a.s böyle yapınca Allahu teala ona sorar neden sapını alıp attın diye. Musa a.s cevaben Onlar faydasızdı ben faydalı olanı aldım gibisinden bir cevap verir. Mevlada cevaben bizde kahinatı bunun için yarattık der. Yani İyi insanları kötü insanlardan ayırmak için kahinat yaratıldı.
Kahinat yaratılmasaydı bütün insanlar aynı kefedeydi. Kalu belada söz verdik "Sen bizim rabbimizsin biz senin kulunuz diye" Ama dünyada görüyoruz ki insanlar Allaha kulluk yapmıyorlar. Allahuteala bazı ruhları sen bana kulluk etmezsin yalan söylüyorsun deseyip bazı ruhları cezalandırsaydı belki de adaletsizlik olurdu, belki cezalandırılan kullar bir mazeret öne sürerdi, yapmış olmadığımız bir suçtan sebep Allahuteala yarattığı mahlukatı yapmış olmadığı bir kötülükten cezalandırması; aynı şekilde yapmış olmadığı bir iyilikten sebep mükafatlandırması adaletsizlik olurdu. Kıyamet günün de Münker nekir melekleri Amellerimizi mevlaya sunacak. Kul belki günahlarını kabul etmeyecek inkar edecek bu sefer mevla kendi azalarını konuşturacak. Kendi azaları kendine karşı şahitlik edecek. Bir de diğer kulların iyi veya kötü olarak yapacakları şahitlikler var. Mevla kulunun yaptığı bir kötülüğü karşı bu kadar şahit, bu kadar kayıt istiyor. bu kayıtlar yoksa ceza vermiyor. İşte bu kayıtların alındığı imtihan yeri dünyadır. Dünya bu sebepten yaratıldı. İmtihan için.

_YUSUF_

Yönetici
İslam kimseyi müslüman ol diye zorlamaz.
'Dinde zorlama yoktur. Çünkü hak bâtıldan ay­rılmıştır...Bakara.256
Fakat müslüman olana bazı zorlamalar yapılır namazda bunlardan bir tanesidir.
Meselâ hıristiyan bir İtalyan, biz onu zorla da Türk vatan­daşı olacaksın diye zorlayamayız. Ama bu İtalyan günün birinde kendi arzu­suyla gelip ben Türk vatandaşı olmak istiyorum diye bir dilekçe ile müracaat etse. Türkiye makamları da onun bu isteğini inceleyip Türk vatandaşlığına kabul etse. Ve bu İtalyan Türk va­tandaşı olarak Tür­kiye’de ikâmet ederken bir adam öldürse, Türk makamları ona Türk ceza kanunlarını tatbik etmeye teşebbüs et­tiği zaman bu İtalyan ar­kadaş; ben İtalyan’ım, beni Türk ceza ka­nunları bağlamaz, diyebilir mi? Elbette diyemez değil mi? Çünkü İtalyan’san İtalyanlığında kal­saydın! Seni Türk vatandaşı olmaya biz zorlamadık kendi isteğinle gelip Türk vatandaşı oldun! De­mezler mi? İşte aynen bunun gibi bir adam kâfirse kâfirliğinde kal­sın! Kimse onu illa da müslüman olacak­sın diye zorlamaz.Ama adam günün birinde kendi gönlüyle müslüman ol­maya ka­rar vermişse ve müslüman olarak da birtakım suçlar iş­lemişse el­bette ben müslüman değilim! Beni İslâm’ın cezaları bağlamaz! Diyemez cezasına katlanmak zorundadır

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Köylü ve Yusuf kardeşler güzel ve yerinde yorum ypamışlar.Hado77 okumanı tavsiye ederim.Lütfen art niyetli değilde anlamayı isteyerek yaklaşın.

R

rafet35

slm

slm

yaratmak sadece yaradana aitve bu dünyada yarattıgı herseyı insan ıcın yaratmısve banakulluk etmezsenız benımıcın kıymetınız olmaz demıs bANA KULLUK YAPINKI NIMETIMI TAMAMLIYAYIMDEMIS ben kuranın turkcesını okudum belkıde rastlamadım namaz kılmıyanı öldürmek varsa boylebırsey hangı sure ve hangı ayet veya peygamberımızın boylebır sozu varsa hangısı ömrunde hayatında namazkılmıyor dıye sevgılı peygamberımız ınsan öldurmusmu ınsanları sogutmamak lazımkazanmak lazım ıyıanlatmak lazım bızım dınımız ensondın ve bızzat yaradanın gonderdıgı bır dın ne mutlu bıze muslumanız amalutfen ınsanları kazanalım anlatalım bıkmıyalımanlatmaktan herkesın dogustan ıhtıyacı var zaten ıyıanlatılırsa ınanmıyanbıle ınanır

_YUSUF_

Yönetici
yaratmak sadece yaradana aitve bu dünyada yarattıgı herseyı insan ıcın yaratmısve banakulluk etmezsenız benımıcın kıymetınız olmaz demıs bANA KULLUK YAPINKI NIMETIMI TAMAMLIYAYIMDEMIS ben kuranın turkcesını okudum belkıde rastlamadım namaz kılmıyanı öldürmek varsa boylebırsey hangı sure ve hangı ayet veya peygamberımızın boylebır sozu varsa hangısı ömrunde hayatında namazkılmıyor dıye sevgılı peygamberımız ınsan öldurmusmu ınsanları sogutmamak lazımkazanmak lazım ıyıanlatmak lazım bızım dınımız ensondın ve bızzat yaradanın gonderdıgı bır dın ne mutlu bıze muslumanız amalutfen ınsanları kazanalım anlatalım bıkmıyalımanlatmaktan herkesın dogustan ıhtıyacı var zaten ıyıanlatılırsa ınanmıyanbıle ınanır

İslam dininin koydugu bütün cezalarda çok hikmetler vardır (kısasta sızın ıcın hayat vardır hükmü gibi) bunları görmek için ilim öğrenilmesi gerekir ilmi olmayan insanlarda bu hikmetleri göremediği için böyle mantıki açılamalarlarla dogruyu buldugunu zanneder ama yanılrlar ne kadar anlatsak bos olur fazla bırsey soylemeye gerek yok sadece deyilecek olan şudurki kendinizi ilme verin ondan sonra dını konulardakı hukumlerı daha iyi anlarsınız kulaktan duyma ve mantık yuruterek dını anlayamassınız
Selametle

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Rafet35 kardeş Duygusallıkla yaklaşma bu işlere... İlim talep et.

H

hado77

efendimiz(SAS) namaz kılmadı diye bir adam öldürmüş mü? bu konu ile ilgili bir vakıa duymadım. ama bir şeyi çok net ki özellikle sabah ve yatsı namazlarına cemaatla devamı şart koşmuş bu nmazlara devamın nifak sahiplerine ağır geleceğini beyan etmiş. islam akıl dinindir ve delille akılla fikirle desteklenir. kainatın fahrı(SAS) bir meselede hem de gözümün nuru dediği hususta, kavgası olan bir hususta bir kere mantıkla tamamen uyum içinde çözüm üretmiş ve gerekirse emretmiştir. sen şunu şunu yaparım diyorsun sonra da yapmıyorsun nifak içindesin diye. öyle bir adama bakış açısı ne oluru size bırakıyorum. kız alıp vermeden tutun alışverişe kadar. bu kişiler daim cemaata çağrılmış ve tevbe mesesi daim canlı tutulmuştur. bunun ikinci yönü islamın ilk geldiği yıllar ile bu zamanın birbirine karıştırılmaması gerekir. insanların kalpleri ısındırılmaya çalışılıyordu. alıştırılmaya çalışılıyordu. cemaatla namazın fazileti ve sevabı anlatılıyor böylece insanlar teşvik ediliyordu. öldürüleceksin denmiyordu. ama nifağa düşersen cemaaati takip etmez müslüman sıfatını ilan etmezsen ilişkiler kontrol edilir. nasıl dışarıdaki inançsızlarla mücadele ediliyorsa seninle de öyle mücadele ediliri anlatmışlardı. hz. ömer (RA)'A karşı seni kılıçlarımızla düzeltiriz sözünü söyleten zihniyet buydu. o yüzden önce tamir etmek mümkünse ondan sonra asmak kesmek lazım. müslümana da insanların aklında fitneye yer vermemek yakışır. cemaatla namaza devam en kestirme yoldur. hapsedilmek aç bırakılmak bu kişisel olarak mümkün mü? bu kişi artık bu halde dahi kılmıyacam derse zaten münkir olmaz mı? bu kişi bu halde zaten kafirdir. bunun kontrolü nasıl yapılacak bu bir. bu kişi ne şekilde dine davet edilecek. gelmezse bu denilen olayı kim gerçekleştirecek. bunlar muallakta kalmamalı. bunun çözümü bence şu insanlar namaza davet edilir islami bilinç yerleşinceye kadar ben müslümanım deyip namaz kılmayanlar hakkında ne yapılıra gelir konu.bu kişilere hak olabildiğince seri bir şekilde anlatılır ilişkiler kısılır. ALLAH(cc) o kişiyi manen hapsetmesi ve bocalaması seyredilir hemen öldürülmez devamlı içinde bulunduğu hal ona anlatılır ve cehenneme nasıl gireceği ve orda da böyle ölmeden nasıl sürüneceği anlatılır. öyle hemen öldürüleceksin demek yok. onu ALLAH(cc) taktir eder. biz onun süfli halini içinde bulunduğu yalnızlığı duygusal ve maddesel açlığını anlatırırız. mümmin rahmet etmekle duacıdır dua ederiz. ve yapamayacağımızı bildiğimiz işleri söyleyip ALLAH(cc) gadaplandırmayız ve dini mübini islamı atıl göstermeyiz. bize düşen kendini tartıp ALLAH(cc) emrine tabi olmak bu tabiyet arttıkça ALLAH(cc) NEREDE BİZE VAZİFE VERECEĞİNİ GÖSTERECEKTİR. evvela müslüman gibi yaşamaya çalışmak lazım.
ALLAH(cc) Bizlerden razı olsun. sağlıcakla kalın.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
hado77.Efendimizin zamanında herkes namazını kılıyordu Müslümanlardan zaten.Yani birşeyi buyurmuşsa efendimiz illaki o suçun yapılması mı gerekir..Efendimiz zamanında o suç işlenmemişse o suçun cezasını söylememesi mi gerekiyordu efendimizin.İllaki O suçun işlenemsimi gerekirdi o suçun cezasını söylemek için.. Çok yanlış düşünüyorsun...Duygusallıkla öyle değildir ya o zamanda böyle şey var mıydı.. Yok o zamanla bu zaman aynımı gibi kelimeler çok tehlikelidir..

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
as arkaşlar hado77 ye cvp
allah ile kisi arasindaki kisisel sorunlardan kaynaklanan bir tur ucurulma olayi. gecmiste degisik ornekleri gorulmustur, lut golunun olusumu bu olaya yorulmaktadir. diger insanlara ibret olmasi amaciyla, azabin ahireti bekleyemeyip dunyada vuku bulmasi olayi.
allaha manat olun kalın sağlıcakla

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar biraz yorumlarnızı usulün ce yazalım allaha emanet olun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt