Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz borcu.. (1 Kullanıcı)

hümeyra90

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm abilerim, ablalarım ben 22 yaşında bir gencim bu ay içinde Rabbim şükürler olsun 5 vakit namazımı eda etmeyi bana nasip etti. ama içimdeki pişmanlık, suçluluk duygusu geçmiyor, bunca sene bu kadar kör sağır oluşumdan çok utanıyorum üzerimdeki yükler çok ağır geliyor. artık ben de bu zamana kadar kılmadığım vakit borçlarımı ödemek istiyorum.

mesela sabah namazını kıldıktan sonra borçlu olduğum sabah namazlarından sadece birini mi kılmam gerekir yoksa vakit çıkana kadar kılabildiğim kadarını kılsam kabul olur mu ?

RedveKabul

Kayıtlı Kullanıcı
We aleykum selam

Geçmişe dönük kılmadığınız Namazlar konusunda Allah'tan af dileyin ve geleceğe bakın. Allah halis bir şekilde yapılan Tevbeleri kabul eder.
Biliyorum ki bundan sonraki sözlerime itirazlar yükselecektir lakin itiraz edecek olanlar lütfen itirazlarını şahsa değil söze yönelik yapsınlar ki nefisler zuhur etmesin.

Şimdi;

Rabbimiz buyuruyor ki; "Güvene kavuştuğunuz zaman namazı kılın. Çünkü namaz müminlere vakitlerle belirlenmiş olarak farz kılınmıştır." (Nisa, 103).

Yani Namaz ancak belirli vakitlerde kılınır. Ayrıca Allah'ın Rasulü şöyle buyuruyor;

"Her kim bir namazı unutursa hatırladığı zaman onu kılsın. Namazın bundan başka kefareti yoktur." Buhari

Yani unutma dışında başka kefareti yani kazası yoktur

Resulullah s.a.v : "Kadın hayız gördüğü zaman namaz da kılmaz oruç ta tutmaz" Buhari
Aişe r.a : “ Hayız gören bir kadın namazı kaza edecek mi ? “ diye soru sordu. Aişe r.a : “ Sen harurilerden misin ? Biz Resulullah s.a.v’in yanında hayız gördüyümüz zamanlarda namaz kılmazdık ve kazasıyla da emrolunmazdık “ Buhari, Nesai

Kadın özürlü olduğu halde yani adet döneminde namazını kaza etmiyorsa özürsüz ve mazeretsiz namazı kılmayan kimse nasıl namazlarını kaza etsin?

Görüldüğü gibi bu deliller, özür olmadan, bir müslümanın bilinçli yani iradesine bağlı olarak bir vakit de olsa namazı terk edemeyeceğine açıkça delalet etmektedir.

Özür ise, insanların belirlediği şeyler değil , İslam’ın belirlediği şeylerdir. Bunlar da ; kadınlarda hastalanma (yani ay hali) , Umumen kadın ve erkeklerde ise, uyuma ve unutma halidir. Bunların haricinde hiçbir şey,namazın terki için özür kabul edilmez.

Bazı Alimler gaflet sebebiyle namaz kılmamanın unutmak gibi olduğunu söylemişlerse de akl-ı selim sahibi herkes kabul edecektir ki gaflet ile uyku birbirinden tamamen farklı kavramlardır.

_YUSUF_

Yönetici
Selamün Aleyküm abilerim, ablalarım ben 22 yaşında bir gencim bu ay içinde Rabbim şükürler olsun 5 vakit namazımı eda etmeyi bana nasip etti. ama içimdeki pişmanlık, suçluluk duygusu geçmiyor, bunca sene bu kadar kör sağır oluşumdan çok utanıyorum üzerimdeki yükler çok ağır geliyor. artık ben de bu zamana kadar kılmadığım vakit borçlarımı ödemek istiyorum.

mesela sabah namazını kıldıktan sonra borçlu olduğum sabah namazlarından sadece birini mi kılmam gerekir yoksa vakit çıkana kadar kılabildiğim kadarını kılsam kabul olur mu ?
aleyküm selam kardesimiz.
kerahat vekitlerin dışında istediğiniz zaman istediğiniz vaktin kazasını kılabilirsiniz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt