Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mutluluk Saçabiliyor Musunuz??? (1 Kullanıcı)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
mutlumavi_mutlu.JPG

Mutluluk Saçabiliyor Musunuz???

Ailesini ve kendisini seven hiç kimsesi olmayan bir yetim kızla ilgili çok güzel bir masal vardır.

Kendini çok ama çok üzgün ve yalnız hisettiği bir gün,çayırda yürürken,bir çalıya bir kelebeğin takıldığını görür.Kendini kurtarmak için çabaladıkça,dikenler onun narin bedenini daha çok hırpalar.
Küçük yetim kız dikkatle kelebeği kurtarır.Uçup gitmek yerine,kelebek güzel bir periye dönüşür.
Kız gözlerine inanamaz.

Peri kıza ,’’Senin eşsiz iyi kalpli davranışın için,sana bir dilek dileme hakkı veriyorum.’’der.Kız bir an düşünür,
sonra’’Mutlu olmak istiyorum’’der.

Peri ‘’Peki’’der,ona doğru eğilir ve kulağına fısıldar.Sonrada ortadan kaybolur.

Kız büyüdüğü sürece,ondan daha mutlu kimse yoktur.Herkes ona mutluluğunun sırrını sorar.O ise gülümser ve ‘’Sırrım,küçük bir kızken iyi kalpli bir periyi dinlemiş olmamdır’’der.

Yaşlanıp ,ölüm döşeğine düştüğünde ,komşuları etrafına toplanırlar.Sırrınında onunla birlikte yitip gitmesinden korkmaktadırlar.
’’Lütfen bize söyle’’ diye yalvarırlar.’’İyi peri sana ne dedi?’’

Sevimli yaşlı kadın gülümser ve
‘’Bana şöyle söyledi’’der:’’Ne kadar güvende ne kadar yaşlı yada genç,zengin ya da fakir olursa olsun herkesin sana ihtiyacı var.’’

Evet zengin yada fakir,güzel yada çirkin engelli yada engelsiz hepimizin bir yaratılış gayesi var.Herşey zıttıyla yaratılmış ve zıtdıyla güzelleştirilip anlamlı kılınmış.Bize gereksiz ve boşa gibi gelen her durumda her olayda da mutlaka bir hayır ve maksatlar var.
Şems Tebizi’nin 40 kuralından 21. kuralında da beliirttiği gibi Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet ALLAH herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermemek, kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hakk’ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir.
Engellilik içinde durum aynı şekilde sözkonusu değimli?

Düşünsenize hastalıkların olmadığı ,engelliliğin ne olduğunun bilinemediği dolayısıyla da mücadelenin olmadığı bir dünyada insanlar sağlıklı olmak nedir bilebilir miydi.?

Ne olursak ya da kim olursak olalım hiçbir canlı boşa yaratılmadı.Boşa yaratılmadığımıza ve çekilenlerde boşa olmadığına göre neye ve kime memnuniyetsizlik yapabilirizki?

Bütün canlılar birbirine muhtaçtır.Ve zincir halkaları gibi birbirine bağlanarak hiyeraşik bir düzen içinde yaşarlar.Bizde bu dünyada yaşayan bir insan olduğumuza ve dolayısıyla zincirin halkalarından biri olduğumuza göre bizim eksikliğimizde zincirin kopmasına ve işe yaramamasına neden olur.Demekki bizim eksikliğimiz toplumsal hayatta da bir eksikliğe neden olacaktır.Öyleyse neden bütün insanlar gibi bizde kendimizi dünyanın en özel insanı olarak düşünmeyelim?Ve neden kendimizi dünyanın en ilginç, en özel , en akıllı insanı yapmaya çalışmayalım.Bir yerlerde mutlaka bizde ihtiyacı olan belkide ilgimizi bekleyen insanlar vardır.En azından her şeye rağmen yaşama sevincimzi görmeye ihtiyacı olan bütün iyi koşullara rağmen mutlu olmasını bilemeyen insanlarla bu sevincimizi paylaşıp onların yarınlara bizim gibi umutlu bakmasına yardımcı olabiliriz.
Bunu çok iyi bir şekilde başaramazmıyız ?
Ne dersiniz?.

Ömür boyu mutluluk saçabilmeniz dileğiyle ALLAH (c.c)’a emanet olun..

Fatma Şahin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt