Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mutlu Olmak İçin Para Gerekli mi? (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
İNSANDA doğuştan mülkiyet duygusu yoktur. Çocuk hoşuna giden, ihtiyaç duyduğu şeyi kendine mâl etmek ister. Olgunlaşma süreci içerisinde kendisi ve diğer insanlar arasında sınır çizmeyi öğrenir.

Bir çocukta para sosyalleşme aracıdır. 10 yaşına gelen bir çocukta para biriktirme ve akıllıca kullanma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocukluk dönemlerinde parayı yönetmeyi öğrenmek ileri yaşlarda insan para ilişkisinde ve sorumluluk duygusu gelişiminde önemli rol oynar.

Param varsa ben varım düşüncesi:

Paranın ben merkezci kullanımı günümüz insanında doğal kabul edilir olmuştur. Para biriktirmek ve harcamakla doyum sağlamak, parasal konularla oturup kalkmak maddeci keskinlikteki bugünün insanının en büyük zaafı olmuştur.

Para ile toplumsal statü kazanılmaya çalışılıyor, pahalı eşyalar lüks arabalar kartvizit gibi kullanılıyor.

Para bazı insanlarda narsistik bir doyum aracıdır. İnsandaki sahibiyet ve mülkiyet duygularına para ile doyum bulmaya çalışılır. Zevk alma aracı olarak parayı kullanan insanlar bir türlü doruk doyuma ulaşamazlar. Şu unutulmamalıdır ki, iki tür hırs doyum bulamaz. Para ve ilim hırsı. Kedinin kuyruğunu yakalamaya çalışması gibi gerçek doyumu bir türlü yakalayamazsınız.

Para herşeyi yapar diyen insanlar, gerçekte para için herşeyi yapmayı göze alan insanlardır. Parayı insanları avlamak için yem olarak kullanırlar. Para bu tip insanlarda üstünlük ve hakimiyet kurma isteğinin bir aracıdır.

Kaliteli bir hayat sürmek için para ve mal depolamak gerekli mi?

Yaşadığımız dünya, düzen ve yasalar sistemidir. Belli şeyler yaptığımızda belli sonuçlar alırız. Ne zaman bir şeye ihtiyaç duysak bir boşluk doğar. Bu boşluk ihtiyacın yerine getirilmesine yarar. Bu boşluğu doldurmak için para gerektiği kadar kullanılırsa mutluluğa vesile olur.

Bir yazar para için evlilik yapmayı avucumu açıp gözünü yummak şeklinde tarif ediyordu.

Genç bir adama beş milyon dolar miras kalsa çok şanslı olarak düşünülür. Ama bu genç birkaç sene sonra tüm parasını harcar ve sonra alkolik olarak karşımıza çıkarsa yanlışlığın nerede olduğunu düşünmek gerekir.

Sefil ve parasız yaşamak fazilet midir?

Zengin değilim ama bundan gurur duyuyorum diyen insanlara rastlarız.

Dünyevî zevklerin günahkârlık olduğunu düşünmek eski bir tuzaktır.

Saadet asrında yüce Peygamber dağlarda, ormanda münzevi yaşamak isteyen bir sahabeye “Ben dünyaya insanların böyle yaşaması için gönderilmedim” demiştir. Yine bu yüce Peygamber göze güzel görünmüyor diye mezardaki tümseği düzelttirmiştir.

Mevlana dünya için, mal ve para için, ne güzel söylemiş Elinizde olsun ama gönlünüzde olmasın.

Bu düşünceler sade ve tutumlu hayatın gerekliliğiyle inanan insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Cimrilikle tutumluk arasındaki sınırı iyi çizmek gerekir. Cimrilikte para sevgisi insanın gönlünde yatar ve kaybetme korkusu ile biriktirme ihtiyacı hisseder. Sonuçta o insan daha çok kaybeder. Parasının hayrını göremez. Çoğunlukla sefil yaşar.

Tutumlu insan parasını akıllıca ve dikkatli harcamayı bilir.

Para ne anlama geliyor?

Bir gün bir dolmuşta Parayı sevmiyorum ama sinirlerime iyi geliyor şeklinde bir yazı okumuştum.

İnsanda böyle tatlı çelişkilerin varlığı paraya verilen anlamla ilgilidir.

Parayı bir ideale ulaşmak için araç olarak görenlerle parayı amaç gibi görenlerin farklarını iyi ayırdetmek gerekiyor.

J.J. Rousseau Eldeki para hürriyetin aletidir, peşi kovalanan para kölelik aletidir iyor. Bacon “Para iyi bir uşak ama kötü bir efendidir” demektedir.

Bütün bu doğrulara rağmen parayı amaç yapan insanlar sahte insanlardır. İnsanların sahte para yaptığı gibi para da çoğu zaman sahte insanlar yapabilmektedir.

Parayı biriktirebilmek ve harcayabilmekle iki zevk beraber tadılmaktadır.

Namerde muhtaç olmadan yaşayabilmek izzet sahibi insanlar için önemlidir.

Başı dik dolaşabilmek, akşam yattığında iç huzuru ile yatabilmek parasız olmakla değil parayı gönlümüze sokmamakla mümkün olur.

Bir gün bir sultan hasta oluyor. Derdine şifa bulunmuyor. Bu sultan servetin gücüne çok inanan bir sultanmış. Bir hekim ona şunu söylüyor “senin derdinin çaresi dertsiz bir insanın gömleğini giymektir” diyor. Sultan her tarafa haberciler gönderiyor. Dertsiz insan bulunamıyor. Uzun zaman sonra bir garip buluyorlar. Bakıyorlar hiç derdi tasası yok. Gömleğini istiyorlar o da benim gömleğim yok ki iyor.

Bu hikâye bizi parasız, yoksul olmanın manevî üstünlük olduğu yahut zenginliğin kötü olduğu sonucuna mı ****ürmelidir. Hikaye paraya tapmamalısın parayı tanrılaştırmamalısın, onu tüm iyiliklerin kaynağı olarak görmemelisin sonucuna ****ürürse doğru anlaşılmış olur.

Başkalarını zor duruma düşürmeden, aldatmadan, çabası ve aklıyla sahip olunan zenginlik ve bu zenginliğin iyi yolda kullanılması günümüz insanını kalıcı mutluluğa ****ürecektir..YAZAR:Nevzat Tarhan
Zafer Dergisi

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Mutlu Olmak İçin Para Gerekli mi?

MUTLU OLMAK İÇİN PARA GEREKLİ Mİ?
EVET GEREKLİ MUTLULUK+PARA

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

abla yine öyle güzel bir konuya deyinmişsinizki YÜCE RABBİM herşeyi gönlünüze göre versin.evet herşey para değil ama RABBİM bize geçine bileceğimiz kimseye muhtaç olmayacağımız kadar helal rızkı ve parayı nasip etsin

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

paranın günümüzdeki yeri gözardı edilemez ama şuda var bi insanın ne kadar parası varsa o kadar huzursuz mutluluğu yok o yüzden herşeyin yerini çok ii belirlemeli.

ireme

Kayıtlı Kullanıcı

Ya bencede gerekli.parasız mutluluk olmuyo.şöyle diyeyim belki herşey para değildir ama çok şeydir para.bilmiyorum bana katılıyomusunuz?

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.ABLALARIN EN GÜZELİ EN HOŞ SOHBETLİSİ NURUM BİTANE ABLASI UMARIM İYİSİNDİR.ABLACIĞIM BELKİDE MADDİYATA DEĞER VERSEYDİM MUSTAFAMI TANIMA FIRSATIM OLMAZDI.İNSANLAR PARAYLA SADETİ Bİ YERE KADAR KADAR BULUR İNANIN BUNU Bİ YERDEN SONRA ODA ANLARKİ PARA MUTLULUK GETİRMİYORMUŞ SALİH BİR EŞ SAĞLIKLI Bİ HAYAT OLDUKTAN SONRA İSTEKLERİMİZİ YAPMAK ZATEN ELİMİZDE RABBİMİN İZNİYLE AÇLIĞI GÖRÜCEZKİ TOKLUĞUN KIYMETİNİ BİLİP ŞÜKREDİCEZ HERZAMAN TOK OLURSAK HAM ETMESİNİ ŞÜKRETMESİNİ BİLMEYİZ ÖRNEĞİN..
ABLACIĞIM DUALARININ DEVAMINIDA BEKLİYORUMB):)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
fatma kardeşim senin böyle düşüneceğini tahmin etmezdim sence sebebi nedir?para mutluluk verirmi?

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
fatma kardeşim senin böyle düşüneceğini tahmin etmezdim sence sebebi nedir?para mutluluk verirmi?

ABLAYA HEVESİMİ KURSAGIMDA BIRAKTIN HA.NİYE BOZUNTUYA VERİYORSUN.BAKALIM DEDİM PARAGÖZ FATMA NASIL OLUYOR:)

AMA ŞAKA BİYANA PARALAZIM PARA ÇOK OLUNCADA İNSAN HUZURSUZ OLUYOR AZ OLUNCADA.VALLA BEN EN İYİSİ EVLENİNCE CEVAP VERİM PARA MUTLULUKMUDUR DİYE.ŞİMDİ BİLMEM Kİ BENİM PARAYLA İŞİM OLMUYOR ÜZERİMDE SORUMLULUK YOKKİ. NE DİYİM ALLAH HERKESE HELAL RIZIK VE İHTİYACI OLDUGU KADAR PARA MAL MÜLK VERSİN İNŞ.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
abla yine öyle güzel bir konuya deyinmişsinizki YÜCE RABBİM herşeyi gönlünüze göre versin.evet herşey para değil ama RABBİM bize geçine bileceğimiz kimseye muhtaç olmayacağımız kadar helal rızkı ve parayı nasip etsin
DEĞERLİ KARDEŞİM RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN EVET GÜNÜMÜZDE PARASIZ MUTLULUK OLMUYOR İNSANIMIZIN DEĞERLERİ FARKLILAŞTI MADDİ DEĞERLER DAHA ÖNE GEÇTİ MANEVİ OLARAK DÜŞÜNMÜYOR BANA GÖRE MUTLULUK PARAYLA ÖLÇÜLEMEZ SELAM VE DUA İLE

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
elzem yazdı:
DEĞERLİ KARDEŞİM RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN EVET GÜNÜMÜZDE PARASIZ MUTLULUK OLMUYOR İNSANIMIZIN DEĞERLERİ FARKLILAŞTI MADDİ DEĞERLER DAHA ÖNE GEÇTİ MANEVİ OLARAK DÜŞÜNMÜYOR BANA GÖRE MUTLULUK PARAYLA ÖLÇÜLEMEZ SELAM VE DUA İLE

dünyada gerçek,içten sevgi saygı oldumu herşeyin yerine geçer başta mutluluk olmak üzere

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

SELAM ALEYKÜM. PARA İYİ BİR HİZMETÇİ KÖTÜ BİR EFENDİDİR.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
paranın günümüzdeki yeri gözardı edilemez ama şuda var bi insanın ne kadar parası varsa o kadar huzursuz mutluluğu yok o yüzden herşeyin yerini çok ii belirlemeli.
DEĞERLİ KARDEŞİM ÖYLE BİR ZAMANDAYIZKİ PARASIZ BİR ADIM ATAMIYORSUN ELBETTE BAZI ŞEYLER PARASIZ OLMUYOR AMA HERŞEYDE PARA DEMEK DEĞİLDİR MUTLULUĞU BUNA BAĞLAMAK DOĞRU DEĞİLDİR PARADAN ÖNEMLİ SEVGİ SAYGI HOŞGÖRÜ BAĞLILIKTIR DUA İLE

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ilbeyi yazdı:
SELAM ALEYKÜM. PARA İYİ BİR HİZMETÇİ KÖTÜ BİR EFENDİDİR.

VALLA TEK KELİMEYLE OLAYI ÇÖZMÜŞSÜNÜZ .ÇOK GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN.

SILAM

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
sevvalmina yazdı:
DEĞERLİ KARDEŞİM ÖYLE BİR ZAMANDAYIZKİ PARASIZ BİR ADIM ATAMIYORSUN ELBETTE BAZI ŞEYLER PARASIZ OLMUYOR AMA HERŞEYDE PARA DEMEK DEĞİLDİR MUTLULUĞU BUNA BAĞLAMAK DOĞRU DEĞİLDİR PARADAN ÖNEMLİ SEVGİ SAYGI HOŞGÖRÜ BAĞLILIKTIR DUA İLE

tabikide abla bence en önemlisi saygı mutulu olmak ben paraya bağlayanlar için konuştum.

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

MÜSLÜMANIN GAYESİ PARA KAZANMAK DEĞİL ALLAH'IN KENDİSİNE LÜTFETTİĞİNİN ŞÜKRÜNÜ EDA ETMESİDİR. OLANI ALLAH YOLUNDA HARCIYORSAN NE GÜZELL. HZ. EBU BEKİR NE DEMİŞTİ SERVETİNİN HEPSİNİ ALLAH RASÜLÜ A.S.V EFENDİMİZE GETİRDİĞİNDE? EVDEKİLERE NE BIRAKTIN SORUSUNA . ALLAH VE RASÜLÜNÜ BIRAKTIM AYRICA ONLARA VAKIA SÜRESİNİ ÖĞRETTİM YETMEZMİ? DEMİŞTİ. NE KADAR ÇOK PARA O KADAR ÇOK ŞÜKÜR VE TASADDUK GEREKİR. ŞÜKÜR VE TASADDUK YOKSA FELAKET VARDIR.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. ablam. para belki herşey değildir. ama olmayıncada olmuyor. mutluluğu gölgeleyebiliyor bence. çünkü insan ihtiyaçlarını gidermediği sürece huzursuz olur.
gereklidir bence mutluluk için. çok değil ama yinede olmayınca mutluluk her zaman olmaz

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ilbeyi yazdı:
MÜSLÜMANIN GAYESİ PARA KAZANMAK DEĞİL ALLAH'IN KENDİSİNE LÜTFETTİĞİNİN ŞÜKRÜNÜ EDA ETMESİDİR. OLANI ALLAH YOLUNDA HARCIYORSAN NE GÜZELL. HZ. EBU BEKİR NE DEMİŞTİ SERVETİNİN HEPSİNİ ALLAH RASÜLÜ A.S.V EFENDİMİZE GETİRDİĞİNDE? EVDEKİLERE NE BIRAKTIN SORUSUNA . ALLAH VE RASÜLÜNÜ BIRAKTIM AYRICA ONLARA VAKIA SÜRESİNİ ÖĞRETTİM YETMEZMİ? DEMİŞTİ. NE KADAR ÇOK PARA O KADAR ÇOK ŞÜKÜR VE TASADDUK GEREKİR. ŞÜKÜR VE TASADDUK YOKSA FELAKET VARDIR.

ALLAH RAZI OLSUN.ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

bezmi safa yazdı:
S.A.ABLALARIN EN GÜZELİ EN HOŞ SOHBETLİSİ NURUM BİTANE ABLASI UMARIM İYİSİNDİR.ABLACIĞIM BELKİDE MADDİYATA DEĞER VERSEYDİM MUSTAFAMI TANIMA FIRSATIM OLMAZDI.İNSANLAR PARAYLA SADETİ Bİ YERE KADAR KADAR BULUR İNANIN BUNU Bİ YERDEN SONRA ODA ANLARKİ PARA MUTLULUK GETİRMİYORMUŞ SALİH BİR EŞ SAĞLIKLI Bİ HAYAT OLDUKTAN SONRA İSTEKLERİMİZİ YAPMAK ZATEN ELİMİZDE RABBİMİN İZNİYLE AÇLIĞI GÖRÜCEZKİ TOKLUĞUN KIYMETİNİ BİLİP ŞÜKREDİCEZ HERZAMAN TOK OLURSAK HAM ETMESİNİ ŞÜKRETMESİNİ BİLMEYİZ ÖRNEĞİN..
ABLACIĞIM DUALARININ DEVAMINIDA BEKLİYORUMB):)
A S DEĞERLİ KARDEŞİM ÇOK TŞK EDERİM KARDEŞİM ÇOK ŞÜKÜR İYİ OLMAYA ÇALIŞIYORUM DÜŞÜNCELERİNİ İÇİN TEBRİKLER KARDEŞİM ZOR GÜNDE SEVDİKLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIIZKİ İYİ GÜNDE BİRLİKTE OLMANIN ANLAMI OLSUN DUAMDASINIZ KARDEŞİM SELAMETLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
zerda yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:

ABLAYA HEVESİMİ KURSAGIMDA BIRAKTIN HA.NİYE BOZUNTUYA VERİYORSUN.BAKALIM DEDİM PARAGÖZ FATMA NASIL OLUYOR:)

AMA ŞAKA BİYANA PARALAZIM PARA ÇOK OLUNCADA İNSAN HUZURSUZ OLUYOR AZ OLUNCADA.VALLA BEN EN İYİSİ EVLENİNCE CEVAP VERİM PARA MUTLULUKMUDUR DİYE.ŞİMDİ BİLMEM Kİ BENİM PARAYLA İŞİM OLMUYOR ÜZERİMDE SORUMLULUK YOKKİ. NE DİYİM ALLAH HERKESE HELAL RIZIK VE İHTİYACI OLDUGU KADAR PARA MAL MÜLK VERSİN İNŞ.
bende şaşırdım kardeşim yaa diyorumki benim fatma böyle düşünmezdi nasıl oldu diye hayret ettim ama son yazdığın doğru rabbim hayırlısını helalinden yeteri kadar azdırmayacak ve kimseye muhtaç olmayacak kadar versin sevginin önüne geçmesin dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ZATEN SON ZAMANLARDA HERKES ŞAŞIRIYOR ŞAŞI OLUCAKLAR BAŞIMA KALACAKLAR.

AMA ABLA PARASIZDA OLMUYOR.BİR ÇOK BOŞANMALAR,ÇOCUKLARIN OKUYAMAMASINI SEBEBİ PARASIZLIK DEGİL MİDİR.ABLA BİR ŞEY ANLATİM BEN HER SABAH İŞE GELİRKEN YOLDA BİR TEYZE VAR.KAGITLARIN ÜZERİNE OTURUYOR VE PEÇETE SATMAYA ÇALIŞIYOR.TEYZEM 80 YAŞINDA VARDIR.ABLA İNSAN NASIL ANNE BABASINI O DURUMA SOKAR NE KADAR ÇARESİZ OLURSA OLSUN ANNE BABASINA BAKMALI.O TEYZENİN PARASI OLSA BU SOGUKTA BETONLARA OTURUR MU.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt