Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslümanlar İçin Uygun Film Rehberi (1 Kullanıcı)

zekaikc

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Mar 2011
Mesajlar
903
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
İslamî değerleri esas alan ilk ve tek film değerlendirme / derecelendirme sitesi, Ramazan ayı ile birlikte yayın hayatına başladı.

Dünyada toplamda 2 milyonun üzerindeki yapımın seyirciyle buluştuğu göz önüne alındığında, “film endüstrisinin” ne derece büyük bir platforma sahip olduğu rahatlıkla anlaşılıyor.

Bu büyüklükteki kakofoniyi düşündüğümüzde filmlerin derecelendirilmesi ve seyirciye ön bilgilerin verilmesi önem arz ediyor. Yeryüzündeki her 4 kişiden birinin Müslüman olduğu göz önüne alındığında, İslam Dünyası’nda kendi kriterlerine göre filmlerin değerlendirildiği bir mecranın bulunmaması eksiklik olarak görülüyordu.

Bu düşünceyle merkezi İstanbul olan, alanında ilk ve tek İslamî değerleri esas alan film değerlendirme/derecelendirme sitesi Cinemu - Islamic Movie Guide Ramazan ayı ile birlikte yayın hayatına başladı.

Sinema izleyicisinin seçeceği filmlerin neler içerdiğini önceden öğrenmesini amaçlayan internet sitesiyle ilgili, cinemu.com’un yöneticisi Nedim Kaya’ya sorularımızı yönelttik.

İSLAM DÜNYASI’NDA BİR İLK

Cinemu.com sitesinin çalışma mantığının dünyada ilk defa kullanılmadığını söyleyen Kaya, bazı küresel çapta sitelerin dâhi sistemi basit de olsa uygulandıklarını söylüyor. Kaya, “Filmler hakkında verdiğimiz uyarıları mesela IMDB sitesinin “Parents Guide” yani aile bölümünde de görebiliyoruz. Örnek olarak ‘Göğüs dekoltesi vardır’, ‘Sırt dekoltesi vardır’ hatta ‘Eşler evli olsa bile öpüşme sahnesi vardır’ şeklinde uyarılara rastlayabiliyoruz. Biz de bu mantıkla Müslümanlara yönelik film değerlendirme sitesi kuralım istedik” diyerek sitenin ana mantığının daha önce uygulandığını, ama İslam Dünyası’na yönelik bir ilk olduğunun altını çiziyor.

MÜSLÜMANLAR İÇİN GÜVENLİ FİLM REHBERİ

Yaklaşık iki yıldır çalışmalarına devam ettikleri site için arşivlerinde 4 bine yakın sinema filminin bulunduğunu söyleyen Kaya, sitenin sloganını, “Müslümanlar için güvenli film rehberi” olarak belirlediklerini söylüyor.

FETVA VERMİYORUZ

Sinema film izleyicisinin kriterlerine göre filmleri seçmesinde yardımcı olduklarını belirten Kaya, “Bu siteyi kurup filmler hakkında kesinlikle bir fetva vermiyoruz. 7 dereceli değerlendirme sisteminde izleyiciye öncelikle İslamî değerlere uygun ön bilgiler veriyoruz” diyerek değerlendirme sisteminde İslamî kriterlere hassasiyet gösterdiklerini vurguluyor.

GÜNCELİ TAKİP EDEN BİR SİTEYİZ

İki yıldır çalışmaları çevirim dışı (offline) olarak devam eden sitede, şu anda yaklaşık 4 bin film izleyiciyi bekliyor. 2013 Mayıs ayından itibaren vizyona giren tüm filmlerin sistemlerinde olduğunu söyleyen Kaya, “Sinemada bir film varsa, artık cinemu.com’da da var” diye ekliyor.

Ramazan itibarıyla Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca, Farsça, Malayca, Endonezce ve Rusça olarak 8 dilde yayına başlayan uluslararası film değerlendirme ve derecelendirme sitesi www.cinemu.com, kısa süre içinde bu dillere Urduca ve Çinceyi de ekleyecek.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt