Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed (S.A.V) ve Şeytan'ın Konuşması..! (1 Kullanıcı)

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun cok güzel bir paylaşim bunun devamini seytanin hileleri adli cd de bulabilirsiniz selam ve dua ile

l_ahsen_l

Kayıtlı Kullanıcı
bunu okurken tüylerim diken diken oldu.
kovulmus seytanin serrinden rabbim bizi korusun.

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytanın Peygamber Efendimiz İle Konuşması

Şeytanın Peygamber Efendimiz İle Konuşması

Seceret-ül Kevn'den

(Muhîddin-i Arabî) îbni Abbas (R A ) den naklen Muaz bin Cebel rivayet ediyor;

Bir gün Rasulüllah (S A V ) Efendimiz Hz Eyyüb El-Ensarî'nin evinde ashabı ile sohbet ederlerken, dışarıdan:

- Ya Rasülullah! Görülecek, halledilecek bir işim var Halli için içeriye girmeme müsaade buyurur musunuz? diye bir ses geldi Bu sesi işiten Rasulüllah (S A V ) Efendimiz ashaba dönerek:

- Bu sesin sahibinin kim olduğunu biliyor musunuz

- Allah ve Rasülü en iyi bilendir Sesin sahibinin kim olduğunu bilmiyoruz ya Rasûlullah! dediler Efendimiz:

- O, melûn îblîs'tir Allah'ın laneti O'nun üzerine olsun, buyurunca

Hz Ömer (R A ) hemen yerinden fırlayarak:

Ya Rasûlullah! izin veriniz O'nu hemen öldüreyim, dedi

- Dur ya Ömer! Bilmez misin ki O'na belli hır vakte kadar mühlet verilmiştir Buna kimse muktedir değildir Öldürmeyi aklından çıkar, dedikten sonra şöyle buyurdu:

- Kapıyı açın, gelsin O, buraya gelmek için emir almıştır Söyleyeceği sözleri iyice anlamaya çalışınız'

Rasûlüllah'ın izni üzerine açılan kapıdan melun îblîs içeri girdi Gözleri yukarı doğru açılmış, kafası büyük bir fil kafası gibi şaşı, köse bir ihtiyar görünümünde îblîs:

- Selam sana ya Muhammedi Selam size ey Peygamber ashabı! diye selam verdi İblîs'in selamını kimse almadı Peygamber (S A V ) Efendimiz:

- Selam Allah'ındır ey mel'un! buyurarak, bize niçin geldin ya laîn? diye sordu

İblis:

- Ben de buraya gelmekten çok rahatsız oldum Allah-u Teala'nın, bir melekle; "Habibim Muhammed'e (S A V ) zeliline bir şekilde gidecek ve insanları nasıl aldattığını anlatacaksın Sana ne sorulursa doğru cevap vereceksin şeklindeki emri üzerine buraya geldim " dedi

Bunun üzerine Peygamberimiz (S A V ) Efendimiz

- Ya mel'un! Söyle bakalım insanlar arasında en çok sevmediğin kimdir? diye sordu, îblîs:

- Sensin ya Muhammedi diye cevap verdi Rasülüllah:

- Benden sonra en çok kimleri sevmezsin? diye sordu, îblîs:

- Adil devlet reislerini, ilmiyle amel eden alimi, Varlığım Allah yoluna adayan müttakî genci

Sabırlı olan fakiri ki, ihtiyacım üç gün üst üste hiç kimseye anlatmaz, halinden kimseye şikayet etmez Şükreden zengini ki, kazancı helal yoldandır ve Allah rızası için harcar ,fakir ve yetimleri korur

Kur'ân-ı hıfzederek onunla amel edeni ve beş vakit Allah (c c ) rızası için ezan okuyan müezzini, Dinine bağlı, daima abdestli olan zahidi ve kendini haramdan sakınan merhametli kalb sahi-bini; Helal yiyip cömert olan kişiyi ve Hakk için tevazu edip, ahlakı güzel olanı; Herkes uyurken gece kalkıp namaz kılanı; Allah (c c ) için sevişen iki genci,
Cemaatle namaz kılmaya çok istek ve dikkatli mü'mini kalbinde bir şey olmaksızın arkadaşlarına nasihat verip, Allah'ın (c c ) tekeffül ettiğini tasdik edeni; İhlaslı ve tesettüre riayet eden kadınlara yardımcı olan kimseyi; ölüm her an gelecekmiş gibi hazırlık yapan müslümanı hiç sevmem Bunlar benim can düşmanlarımdır, diye cevap verdi

Resülullah (S,A V ) Efendimiz ile îblis arasında şu konuşma geçti:

- Ümmetim tadil-i erkan üzere namazını eda etse nasıl olursun?

- Beni bir sıtma tutar, tir tir titrerim Kul Allah için secde ettikçe bir derece yükselir

- Peki, oruç tuttukları zaman?

- Elim, ayağım bağlanır Ta onla iftar edinceye kadar

- Kur'an okudukları zaman?

- Eririm Suda eriyen tuz, 'Ateşte eriyen kurşun gibi

- Hacc etseler?

- Boynuma bir zincir vurulur

- Sadaka verdikleri zaman nasıl olursun?

- İste o zaman halim çok kötü olur Sanki sadaka veren başımdan aşağıya beni ikiye böler

Zira sadakada şu hasletler vardır;

Sadaka verenin malı bereketlenir Allah-u Teala sadakalarım cehennemle arasında perde yapar, her türlü belâ sıkıntı ve üzüntüleri ondan giderir, duaları makbul olur, Kıyamet günü hayırları mizanda ağır gelir

İblîs'in bu sözlerinden sonra Resülüllah (S A V )

Efendimiz, ona sıra ile şu sorulan sordu

- Ya mel'un! Beraber oturduğun arkadaşın kimlerdir?

- Faiz yiyenler

- Dostların kimlerdir?

- Zina edenler, yalan söyleyenler

- Yatak arkadaşların ve hizmetçilerin kimlerdir?

- İçki içenler, sarhoşlar

- Misafirlerin kimlerdir?

- Hırsızlar

- Elçîn ve habercilerin kimlerdir?

- Sihirbazlar

- Gözünün nuru nedir?

- Talak'a (Karısını boşamak için) yemin edenler

- Sevgililerin kimlerdir?

- Cuma namazını terkedenler

- Hazinedarın?

- Zekat vermeyenler

- Peki, ya lain, senin kalbini ne kırar?

- Allah rızası için cihada giden atların kişnemesi

- Senin cismim ne eritir?

- Günahlarına tövbe edenlerin tövbesi

- Ciğerini parçalayan nedir?

- Gece ve gündüz Allah'a çokça yapılan istiğfar

- Peki, yüzünü ne kara eder?

- Gizlice verilen sadaka

- Gözünü kör eden?

- Teheccüd (gece) namazı

- Başım eğdiren?

- Çokça cemaatle kılınan namaz ve sana devamlı getirilen salavat

- Sana göre insanların en sevimli-si kimdir?

- Namazlarım bilerek kasden bırakanlar

- Sana göre insanların en şakîsi kimdir?

- Cömertler

- Seni işinden ne alıkoyar?

- Alimlerin meclisleri

- Ebu Bekir için ne dersin?

- Cahiliyyet devrinde bile bana itaat etmeyen O İslam'a girdikten sonra mı itaat edip yalan söyleyecek?

- Peki Ömer için ne dersin?

- Her gördüğüm yerde ondan kaçarım

- Peki Osman için?

- O'ndan pek çok utanırım

- Peki ya Ali için ne dersin?

- O'nunla başa çıkamam! Beni kendi başıma bıraksa Ben de O'nu bıraksam Ama O beni bırakmaz

Resülüllah (S A V ) İblîs'in bu sözlerinden sonra söyle buyurdu

- Allah'a hamdolsun Ey şakî Ümmetimin saadete kavuşması için ahiretine hazırlanmasını sağladın

Bunun üzerine İblîs de şöyle dedi:

- Ya Muhammedi Ümmetinin saadeti için nasıl ferah durursun? Ben o belli vakte kadar sağ kaldıkça, onların kan damarlarında dolaşır, vesvese veririm Beni yaratan Allah'a yemin ederim, ki, onların alim ve cahillerim, abid ve tacirlerini velhasıl hepsini azdırırım Yalnız Allah'ın salih kulları müstesna İşte onları azdıramam

Rasülüllah (S A V ) Efendimiz:

- Sana göre bu salih kullar kimlerdir Ya Lain? diye sorunca İblîs;

- O salih kul ki mal ve parayı sevmez, medhedilmekten hoşlanmaz, hemen onu bırakır, kaçarım Bir kimse ki malı, parayı ve övülmeyi sever, kalbi dünya arzularına bağlıdır İşte o benim en itaatkar dostumdur

Sonra benim yetmişbin tane çocuğum vardır Onların her birini bir yere tayin etmişimdir Her çocuğumun da yetmişbin tane şeytanı vardır

Onların bir kısmım ülemaya, bir kısmım meşayiha, bir kısmım ihtiyar kadınlara musallat etdim Bir kısmım gençlere ve çocuklara gönderdim Gençlerle aramız gayet iyidir Çocuklarla da bizimkilerin istedikleri gibi oynarlar Bir kısmını da âbid ve zahidlere yolladım Her taraflarından hücum ederler Öyle bir hale gelirler ki, başlarlar, çeşitli sebeplerden herhangi birine sövmeye İşte böylece ihlasları gider Yaptıkları ibadetleri ihlassız olur Fakat bu durumlarının farkında olamazlar

Rasûlallah (S A V ) ile iblis arasındaki konuşma şöyle devam etti:

- Rabbinden neler taleb ettin?

- On şey taleb ettim

- Nedir o taleb ettiklerin ey mel' ün?

- Şunlardır: Birincisi, Allah'tan beni, Adem oğullarının malına ve evladına ortak etmesin! diledim Bu ortaklık talebimi yerine getirdi Ki bu (Onların mallarına ve çocuklarına ortak ol Onlara vaad et Halbuki şeytan onlara aldatıştan başka ne vaad eder "îsra: 64") ayet-i celîlesi ile sabittir

Besmelesiz kesilen her hayvanın etinden, faiz ve haram karışan her yemekten yerim Şeytandan, Allah'a sığınılmayan malın da ortağıyım Öyle ki, cinsî münasebet anında besmele çekmeyip şeytandan Allah'a sığınmayan kimse ile birlikte, hanımı ile birleşirim Ve o birleşmeden hâsıl olan çocuk bize itaat eder, sözümüzü dinler

Her kim hayvana (veya vasıtaya) binerken haram yola gitmeyi isteyerek binerse ben de onunla beraber binerim Ona yol arkadaşı olurum Bu da ayet ile sabittir Allah-u Teala bana şu emri verdi: "Onlar üzerine suvalilerinle, piyadelerinle yaygara çıkart -îsra: 64-"

Kendime kardeşler istedim Bana mallarım israf edenlerle, ma'siyet yoluna para harcayanları verdi Bu da şu ayet-i celîle ile sabittir "Çünkü (mallarını) saçıp savuranlar şeytanların kardeşleri olmuşlardır Şeytan ise Rabbine (karşı) çok nankördür ")

Ben Adem oğullarını görebileyim, fakat onlar beni görmesinler diye, diledim Allah kabul etti

Bunun üzerine Resülülah (S A V ) şöyle buyurdu

- Eğer bu söylediklerin! Allah'ın (c c ) Kitabındaki ayetlerle isbat etmeseydin seni tasdiklemezdim

Ya Muhammedi Ben hiç kimseyi azdırmaya, delalete düşürmeye kadir değilim Ancak vesvese vererek kötü bir şeyi güzel gösterebilirim Eğer delalete düşürmeye imkanım olsaydı, dünyada Allah'a ve Peygamberlerine inanan hiç bir insan bırakmaz, hepsin! delalete ve küfre sürüklerdim

Nasıl ki, sen de, hidayete kadir değilsin Zira Sen ancak Allah'ın Rasülüsün ve tebliğe memursun Şayet hidayet elinde olsaydı yeryüzünde tek kafir bırakmazdın

Sen, Allah'ın mü'min kulları için bir hüccetsin Ben de, kendisi için ezelde şekavet yazılan kimselere bir sebebim

Hidayet de, dalalet de ancak Allah' tandır

- o -

Şeytan onlara vaad eder, olmayacak kuruntulara ve ümidlere düşürür Fakat şeytan onlara kuru bir aldatmadan başka ne vaad eder?

İşte onların (aldananların) varacakları yer cehennemdir Oradan kaçacak bir yer de bulamayacaklardır

Nisa Süresi Ayet: 120-21

Kur'an okuduğun vakit, o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın

Hakikat şu ki iman edipte Rableri-ne tevekkül edenler üzerinde o şeytanın herhangibir hakimiyeti yoktur

Onun hakimiyeti ancak, kendisini dost edinenlere ve Allah'a ortak koşanlaradır

Nahl Süresi: Ayet 98-99-100

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
as ben bu konuyu bi daha paylaşmıştım ama üyelerimize hatırlatmış oldun emeğine sağlık allaha emanet ol

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim
beğendinize sevindim
konuyu farklı bir adla açmışsınız galiba
ben konu başlıklarında aradım ama bulamadım
allah(cc) emanetsiniz kardeşim
selametle

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
şeytan efendimiz(SAS) olan konuşmasından çok önce ALLAH(cc) den olan itabında şunu der bugün beni kınamayın kendinizi kınayın. bir çağırdım geliverdiniz. şeytan ve onun avanesi nefsin ben bilirim hali karşısında hak (CC) önünde baş koymama secde etmeme hali . şeytan yenik fakata hazin bir şekilde galip geldi. namazsız ruh ve beden onun varlığının devamiyetidir. nerde namaz kılınırsa ve bu ilan edilirse şeytan ve onun avanesi kayıptadır. nerde namaz yoksa görülen her türlü mucizevi hal ALLAH(cc) bilip isyan eden görüp iddia edenin hali gibidir. neyle inanacağız senin nefsinin şeytani tarafının bize karşı tuzak kurmayacağına cevap namazdır. o melun sadakalar verdirir yetime yardım ettirir zekatlar toplattırır da kandırır namaz kıldırmaz ameli boşa çıkarır. ey ademoğlu babanın ve annenin elbiselerini soyana uyma. kardeşini tesettürden uzaklaştırır da onu soyar ve ALLAH(cc) doğru söyledi dedirtir. şeytanı tartışmak yerine ne yaptığına bakmaka lazım. sözünün eriymişsin. babamdan anamdan ve kardeşimden o haya elbisesini takva elbisesini çıkardın. o bir haykırışla haykırır. aleyhimüllane. hayır ben alemlerin rabbinden korkarım onlar zaten yoldan çıkmış insanlardı. ben karanlıklardaki gölgelerrden ok attım da yemek isteyen yedi. ALLAH(cc) ihlaslı kulları müstesna. bir zat var. ben şeytanlık yaptıkça affeden. o yahudi toplumuna geldi açık ayetleri ile asasıyla, kızıldenizi ile ikiye böldü insanın fesadını nefsin isyanını gören gördü de sen git rabbinle savaş onlarla eddirtti yahudi toplumunu. ben bani yaratana kulluk etmemekle isyan etmekle aptallık ettim. beni bağırtma derdime dert katma. isyan etmesiydim şimdi bir kul olrarak rabbimmin yanındaydım ben nefsime zulmettim de beni yaratan beni azdırdı sandım. halbuki o bana isminin esmasını öğretecekti. ALLAH(cc) yarattığı her kula kulluk derinin kendi verir şeytana ve onun avanesinne ihtiyaç yok. o açık mucizeleriyle gelir de MÜLKÜN sahibi benim der. hidayet benim elimde apaçık görsen de beni bana inanır bulamazsın kendini. EFENDİMİZ(sas) o dev kamet şeytanın ifadesinden uzak sen hidayet edemezsin lafı ondan fersah fersah beridir. ben insanları yoldan çıkaramıyorsam sen de sokamazsın değildir. sen hidayetin ta kendisissin ben gereksiz olanım. açık mucizeler bile insanı yola getirmiyorsa insana musallat edilen nefsinin hezeyanıdır. şeytan değil der. onun(SAS) tek duasıyla taşlar şak şak olur gönüllerden iman fışkırır. RAB(cc) ve onun değerli kulu (SAS) hidayeti güneşi ve ayı bir ellerine alıp kalplerdeki kini ve nefreti mal sevgisini kendi üstlerinde hiçbir değeri nazara almaksızın arkasına atıp hak(CC) yollarını göstermişlerdir. şeytan geldi pişmanım dedi ALLAH(cc) yoldan çıkarmak istediğini sana kurtarıcı yapacağım ve isyan ettiğini iddia ettiğin şeye seni de köle. insan insan olmakla nefsi şeytan her kula önder delil ve hakka bana verdiğin emanet şeytani nefislerden insan yapmak kul yapmakmışı anlamak. insanı ALLAH(cc) yarattı ve onu halife kıldı. kendi kudretini gördüğü halde anlamayana. o çığlık atanın ne için attığını ALLAH(cc) yarattığı rahmetini anlamayanı açıklar. halbuki o(CC) kendinin kurtaranı yaratmıştı. nice firavun nemrut ve şeytani ruh taşıyanı ALLAH(cc) resül-ü edib-i zişan-ı ile hakka çağırdı. dikkat edin şeytan ALLAH(cc) inkar etmez. namaz kılalım o şeytan belki de hakkın rahmetini bizim yüzümüzde görür de yollara gelir. inkar yok o şeytanda bile yoktu. en ileri isyankar oyken bile hak (CC) imanı noksansız yaratandır. ALLAH(cc) bizlerden razı olsun. paylaşım için teşekkürler.

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm paylaşım için çok teşekkürler allah razı olsun ben bu yazıyı daha önce de sitemizin dini hikayeler bölümünden okumuş o zaman da çok etkilenmiştim...:a45::a02::a45:Selametle inşallah hayırlı akşamlar:a16::a16:

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
şeytan efendimiz(SAS) olan konuşmasından çok önce ALLAH(cc) den olan itabında şunu der bugün beni kınamayın kendinizi kınayın. bir çağırdım geliverdiniz. şeytan ve onun avanesi nefsin ben bilirim hali karşısında hak (CC) önünde baş koymama secde etmeme hali . şeytan yenik fakata hazin bir şekilde galip geldi. namazsız ruh ve beden onun varlığının devamiyetidir. nerde namaz kılınırsa ve bu ilan edilirse şeytan ve onun avanesi kayıptadır. nerde namaz yoksa görülen her türlü mucizevi hal ALLAH(cc) bilip isyan eden görüp iddia edenin hali gibidir. neyle inanacağız senin nefsinin şeytani tarafının bize karşı tuzak kurmayacağına cevap namazdır. o melun sadakalar verdirir yetime yardım ettirir zekatlar toplattırır da kandırır namaz kıldırmaz ameli boşa çıkarır. ey ademoğlu babanın ve annenin elbiselerini soyana uyma. kardeşini tesettürden uzaklaştırır da onu soyar ve ALLAH(cc) doğru söyledi dedirtir. şeytanı tartışmak yerine ne yaptığına bakmaka lazım. sözünün eriymişsin. babamdan anamdan ve kardeşimden o haya elbisesini takva elbisesini çıkardın. o bir haykırışla haykırır. aleyhimüllane. hayır ben alemlerin rabbinden korkarım onlar zaten yoldan çıkmış insanlardı. ben karanlıklardaki gölgelerrden ok attım da yemek isteyen yedi. ALLAH(cc) ihlaslı kulları müstesna. bir zat var. ben şeytanlık yaptıkça affeden. o yahudi toplumuna geldi açık ayetleri ile asasıyla, kızıldenizi ile ikiye böldü insanın fesadını nefsin isyanını gören gördü de sen git rabbinle savaş onlarla eddirtti yahudi toplumunu. ben bani yaratana kulluk etmemekle isyan etmekle aptallık ettim. beni bağırtma derdime dert katma. isyan etmesiydim şimdi bir kul olrarak rabbimmin yanındaydım ben nefsime zulmettim de beni yaratan beni azdırdı sandım. halbuki o bana isminin esmasını öğretecekti. ALLAH(cc) yarattığı her kula kulluk derinin kendi verir şeytana ve onun avanesinne ihtiyaç yok. o açık mucizeleriyle gelir de MÜLKÜN sahibi benim der. hidayet benim elimde apaçık görsen de beni bana inanır bulamazsın kendini. EFENDİMİZ(sas) o dev kamet şeytanın ifadesinden uzak sen hidayet edemezsin lafı ondan fersah fersah beridir. ben insanları yoldan çıkaramıyorsam sen de sokamazsın değildir. sen hidayetin ta kendisissin ben gereksiz olanım. açık mucizeler bile insanı yola getirmiyorsa insana musallat edilen nefsinin hezeyanıdır. şeytan değil der. onun(SAS) tek duasıyla taşlar şak şak olur gönüllerden iman fışkırır. RAB(cc) ve onun değerli kulu (SAS) hidayeti güneşi ve ayı bir ellerine alıp kalplerdeki kini ve nefreti mal sevgisini kendi üstlerinde hiçbir değeri nazara almaksızın arkasına atıp hak(CC) yollarını göstermişlerdir. şeytan geldi pişmanım dedi ALLAH(cc) yoldan çıkarmak istediğini sana kurtarıcı yapacağım ve isyan ettiğini iddia ettiğin şeye seni de köle. insan insan olmakla nefsi şeytan her kula önder delil ve hakka bana verdiğin emanet şeytani nefislerden insan yapmak kul yapmakmışı anlamak. insanı ALLAH(cc) yarattı ve onu halife kıldı. kendi kudretini gördüğü halde anlamayana. o çığlık atanın ne için attığını ALLAH(cc) yarattığı rahmetini anlamayanı açıklar. halbuki o(CC) kendinin kurtaranı yaratmıştı. nice firavun nemrut ve şeytani ruh taşıyanı ALLAH(cc) resül-ü edib-i zişan-ı ile hakka çağırdı. dikkat edin şeytan ALLAH(cc) inkar etmez. namaz kılalım o şeytan belki de hakkın rahmetini bizim yüzümüzde görür de yollara gelir. inkar yok o şeytanda bile yoktu. en ileri isyankar oyken bile hak (CC) imanı noksansız yaratandır. ALLAH(cc) bizlerden razı olsun. paylaşım için teşekkürler.

ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü
değerli paylaşımınız için teşekkürler
allah(cc) razı olsun
selametle

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm paylaşım için çok teşekkürler allah razı olsun ben bu yazıyı daha önce de sitemizin dini hikayeler bölümünden okumuş o zaman da çok etkilenmiştim...:a45::a02::a45:Selametle inşallah hayırlı akşamlar:a16::a16:

bu konuyu buket58 kardeşimiz dini sohbet bölümünde şeytanın hileleri konu başlığı adı altında açtığı için konu başlıklarında aradımda çıkmadı bu konunun varlığından haberim yoktu kardeşim
beğenmenize sevindim selametle

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm.
değerli ve güzel paylaşımlarla bizleri bilgilendirip
hakyolda ilerlememize katkıda bulunduğunuz için Allah celle celalüh siden razı olsun
ellerinize sağlık
selam ve dua ile

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.
değerli ve güzel paylaşımlarla bizleri bilgilendirip
hakyolda ilerlememize katkıda bulunduğunuz için Allah celle celalüh siden razı olsun
ellerinize sağlık
selam ve dua ile

cümlemizden inşaallah
selametle

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun güzel paylaşım

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm, emeğinize sağlık.
Bu paylaşım aslında bir baş ucu kitabı misali, devamlı güncellenmesi gereken bir konu.
İçinde bir çok bilgi mevcut. Hatırlamak, bildiğimizi tazelemek amacı ile konunuz güzel oldu.
Selametle..

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm paylaşıma teşekkürler allah razı olsun çok etkilendim.....:!

yurtlu

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşlar;
ALLAH hepinizden razı olsun
selam ve baki dualarımla...

_ahraz_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm...Çok güzel ve faydalı bilgiler var bu paylaşımda emeğine sağlik kardeşim...Selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt