Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed ibn sirin (1 Kullanıcı)

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bir defasında o, veresiye kırk bin di*nara bir yağ satın almıştı...

Yağ tulumlarından birini açınca, içinde kokmuş ölü bir fare buldu. Kendi kendine şöyle dedi:

«Yağların hepsi aynı yerde sıkılmıştı. Pislik sadece bu tuluma mahsus değildir...

Eğer ben kusuru sebebiyle [5] satıcıya geri verirsem belki o ya*ğı halka satar...»

Daha sonra bütün yağları döktü... ^^

Bu olay başına gelen büyük bir zarardan şikâyet ettiği sırada ol*muştu...

Boynuna borç bindi. Yağ sahibi ondan parasını istedi ve o da me*selenin aslını söyleyemedi...

Yağ sahibi meseleyi Valiye ulaştırdı. Vali halini düzeltinceye ka*dar İbn Sîrîn'in hapsedilmesini emretti.

Uzun zaman hapiste kalınca, gardiyan onun dindarlığını bildiği, çok muttaki ve çok ibadet ettiğini gördüğü için, İbn Sîrîn'e şöyle dedi:

«Ey şeyhî Gece olunca ailenin yanına git ve geceyi onlarla bir*likte geçir...

Sabah olunca, buraya dön...

Serbest bırakılıncaya kadar buna devam et».

Ona şu cevabı verdi:

«Hayır, vallahi yapamam...»

Gardiyan: «Allah iyiliğini versin, niye?!» dedi.

Ona şu cevabı verdi: «Amire hiyanette sana yardım etmemek için...»

Enes İbn Malik (r.a.) öleceği zaman, öldükten sonra kendisini Mu-hammed İbn Sîrîn'in yıkamasını ve namazını onun kıldırmasını vasiyet etti. O hâlâ hapisteydi.

Enes vefat edince halk valiye gidip Resûlüllah'ın (s.a.v.) sahabi-sinin ve hizmetkârının vasiyetini haber verdiler. Vasiyeti yerine ge*tirmek için onun serbest bırakılmasını istediler. İzin verildi.

Muhammed İbn Şîrîn onlara şöyle dedi:

«Alacaklıdan izin alınıncaya kadar çıkmam. Ben onun bendeki hak*kı yüzünden hapsedildim».

Alacaklı da ona izin verdi.

Böyle olunca hapishaneden çıktı. Enes'i yıkadı, kefenleyip nama*zını kıldırdı...

Yine hapishaneye döndü... Ailesini görmeye gitmedi...

Muhammed İbn Şîrîn yetmiş yedi yaşına kadar yaşamıştır... Ölüm gelince, onu dünya yükü hafif, ölümden sonrasına ait azığı çok olarak buldu...

Büyük kadın abidlerden Hafsa Bint Raşid şöyie anlatır:

«Mervanü'l-Mahmelî bizim komşumuzdu. O çok ibadet eden ve Allah'tan çok korkan birisiydi...

Ölünce ona çok üzüldük. Rüyamda onu gördüm ve şöyle dedim: «Ebu Abdullah, Rabbin sana ne yaptı?» Şöyle cevap verdi: «Beni cennete soktu». «Sonra ne yaptı?» dedim.

«Sonra Ashab:ı Yemîn'in.(Amel defleri sağ tarafından verilenler) yanına yükseltildim» dedi.

«Sonra ne yaptı?» dedim.

«Sonra Mukarrabin'in yanma yükseltildim» dedi. «Orada kimleri gördün?» dedim. «El-Hasenu'1-Basrî'yle Muhammed İbn Sîrîn'i» dedi

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim emeğinize saglık rabbim razı olsun
rabbimize emanetsiniz inşallah
selam ve dua ileB)
<<B)>>

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt