Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mübarek ÜÇ AYLAR'a AdıM AdıM Yaklaşırken.. (1 Kullanıcı)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı
Üç aylara Girerken

"Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar. Bu pekçok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i imana temin eden şuhûr-u selâsenizi (üç aylarınızı) tebrik ediyorum."

Dinî anlatımda "Şühûr-ü selâse", yani üç aylar olarak bilinen bu mevsimin girmesiyle birlikte Müslüman ruhları bambaşka bir hava kaplar. Çünkü bu aylar İlâhî rahmtin coştuğu aylardır. Diğer vakitlerde iyilik ve ibadetlere on sevap veriliyorsa, Receb, Şaban ve Ramazan aylarında gittikçe yükselen bir oranda kat kat fazla sevap verilir.

Meselâ, başka zamanlarda okunan her bir Kur'ân harfi için on sevap yazılmaktadır. Receb ayında bu sevap yüz olarak yazılır, Şaban'da üç yüzü aşar, Ramazan'da bine çıkar. Cuma gecelerinde binleri bulur. Kadir Gecesindede otuz bine ulaştığını düşünürsek, üç aylardaki mübarek vakitlerin âhiret ticareti bakımından ne kadar kıymetli bir fırsat olduğunu anlayabiliriz.

Bu bakımdan üç aylar "pek çok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin (âhiret ticaretinin) bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri (sergisi)" olarak vasıflandırılmıştır. Bilindiği gibi, pazarlar ve fuarlar mühim ticaret yerleri arasında yer alırlar. Haftanın belli bir gününde belli bir yerde kurulan pazarda, insanlar her türlü ihtiyaçlarını karşılarlar. O gün sabahtan akşama kadar pazarın ucuzluğundan istifade etmek mümkündür. Ama o gün pazara gidemeyen bir insan, aynı şartlar altında alışveriş yapabilmek için bir hafta beklemek zorundadır. Çünkü pazar bir günlüktür.

Aynı şekilde, üç aylar da yılda bir defa kurulan ve ahiret ticarentinin yapıldığı pazarlardır. İstifade etmesini bilenler, bu pazardan büyük kazançlar sağlarlar. Ahirete yönelik amellerini diğer vakitlere oranla arttırırlar. Daha fazla Kur'ân okurlar, ilme daha fazla yönelirler, uykularından kısarak ilim ve tefekküre, ibadet ve İslâmî hizmetlere daha fazla vakit ayırırlar. Hayırlı işlerde birbirleriyle yarış içine girerler. Böylece, "bu çok sevaplı ibadet ayları"ndan tam bir istifade ile çıkarlar. Bir mânâda, bu mübarek vakitlerde yapılan manevî hizmetler, insanın ebedî hayatı için yapılmış en kârlı "yatırım" olur.

Buna karşılık, üç ayların fazilet ve kıymetinden haberdar olmayıp da değerlendiremeyenler, herkesin istifadesine açık tutulan çok kârlı bir ticaret imkânından mahrum kalmışlar demektir. Bu kimseler, aynı imkânı tekrar ele geçirebilmek için bir yıl daha beklemek zorunda kalacaklardır.

İşte üç ayların ve bu aylardaki mübarek gecelerin büyük bir coşkunlukla ihya edilmesi bu bakımdan da önem kazanıyor. Çünkü bunlar şeâirdendir, İslâmın sembolü ve alâmetlerindedir.

Bu açıdan şeâirin duyurulmasında hem İslâmın izzet ve şerefinin gösterilmesi, hem de İslâmın mânâsından uzak yaşayan insanlara örnek olunmaısı gibi büyük hikmetler vardır.

Namazlarda, bilhassa Cumalarda ve Kandil gecelerinde camilerin mü'minlerle dolup taşması, radyo ve televizyonda Kur'ân ve mevlidlerin okunması, camilerin mahyalarla (iki minare arasının ışıklı güzel yazılarla) süslenmesi, hattâ kandil simitlerinin dağıtılması, bu İslâm sembolünü ilân eden huzur verici hadiselerdir.

Böylece bütün mü'minler âhiret kazancına yöneliyor. Herkes Allah'ın rızası yolunda sonsuz bir yarışa giriyor. Ve oluşan manevî hava, bütün bir topluma huzur veriyor. Bu huzur havasından herkes derecesine göre istifade ediyor. Yapılan ibadetler, okunan Kur'ânlar, Arş'a yükselen ihlâslı dualar, bitip tükenmek bilmeyen bir şevkle devam ettirilen İslâmî hizmetler, İlâhî rahmetin celbine vesile oluyor. Ayrıca sırf Allah rızası için ve ihlâsla yapılan bu hizmetler, günahların, sefahetlerin ve zulümlerun kirlettiği manevî havamızı temizliyor.

Şu halde, her yıl bizlere ikram edilen bu bulunmaz fırsattan istifade etmeliyiz. Bunun için, mü'min kardeşlerimizle daha sık bir araya gelip sohbetlerde bulunabiliriz. Aramızda Kur'ân'ı paylaşıp imkân nisbetinde günlük ve haftalık hatimler yapmaya başlayabiliriz. Makbul dua ve zikirleri daha çok okuyabiliriz. İslâmî eserlere daha fazla vakit ayırabiliriz. İslâmın hakikatlerini yayma ve anlatma hususunda daha fazla gayret gösterebiliriz. Bu yolda göstereceğimiz en küçük bir gayert, en azından bire yüz netice verecektir.

Bu arada, üç ayların ve kandil gecelerinin evlerimizde ve aile fertleri arasında ayrı bir mânâ içinde yaşanması gerektiğini de unutmamalıyız. Çocuklarımız
o manevî havayı soluya soluya büyümelidirler. Bunun için, mübarek gecelerde onları hediyelerle sevindirip, camilere alıştırmakta büyük faydalar vardır.

Ayrıca, sabaha karşı seher vakitlerinde uyanık bulunmaya çalışarak İslâm âlemi için ve mü'min kardeşlerimiz için dualar etmenin fazilet ve kıymeti sonsuzdur. O feyizli vakitte yapılan duaların kabul ihtimali çok kuvvetlidir.
Bu bakımdan gerek kendimizin, gerekse diğer mü'minlerin dünya ve âhiret imtihanlarında başarılı çıkmaları için Cenab-ı Hakka niyazda bulunmak ve Ondan yardım istemek suretiyle, hem sıkıntı ve musibetlere karşı sarsılmaz bir dayanak noktası bulmuş, hem de tükenmez bir teselli kaynağına kavuşmuş oluruz.

Selametle..

l@l

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Mübarek ÜÇ AYLAR'a AdıM AdıM Yaklaşırken..

B) S.A. emeğine sağlık ALLAH (c.c.)razı olsun selametle... B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

l@l yazdı:
B) S.A. emeğine sağlık ALLAH (c.c.)razı olsun selametle... B)
Ve aleyna aleykum selam kardeşim. Amin, ecmain. Rabbim cümlemizden razı oLsun İnşAllah.
Vesselam.. B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

3 Aylar müminlerin yardımlaşma mevsimidir

Öteden beri olgun müminler zekatı bu aylardan birinde, özellikle Ramazanda vermişlerdir. Sadakai fıtır, Ramazan'a has bir mali mükellefiyettir. Mali ibadetler şüphesiz bu ikisinden ibaret değildir. Yedirme, içirme, giydirme, borç verme, hayır müesseselerine yardım etmek vs. gibi infak kapsamına giren her davranış mali ibadetlerden sayılır.

Cihad ayetlerindeki, "malarınızla v canlarınızla" şeklindeki ifadeler mallara öncelik verilmesi de dikkat çekicidir. Sevdiğimi malından fedakârlık yapamayan, can konusunda nasıl fedakar olabilir ki! Kur'an'da sevilen şeylerin verilmesi ikaz edilmiştir.

imported_reyhan_

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim hakkıyla geçirebilmeyi nasip eder inşallah Allah razı olsun

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

reyhan_ yazdı:
Rabbim hakkıyla geçirebilmeyi nasip eder inşallah Allah razı olsun

Amin İnşAllah kardeş. CÜMLEMİZDEN OLSUN iNŞaLLAH
Allahaısmarladık... B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

berkay-berkay yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN SELAM VE DUA İLE KALIN.

Amin, ecmain. Rabbim cümlemizden razı oLsun İnşAllah.
Allahaısmarladık... B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

Kimseyi Kınamayalım

İbadetlere yoğunlaşma sadece 3 aylara mahsus değildir. Kandil gecelerinde kolonyasını sürünüp gayet ciddi bir şekilde camiye gelenler, cuma geceleri hiç içki kullanmayanlar, “Ramazan dolayısıyla kapalı” olanlar, normal gündeminde namaz pek yokken teravih ve bayram namazlarını kaçırmayanların sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur. O halde bu kardeşlerimizi gördüğümüzde “Ooo, hangi dağda kurt öldü!” demek yerine, “Hoş gelmişsin, gecen mübarek olsun, yüzüne nûr inmiş.” denmeli, teşvik etmelidir. Çünkü hidayeti veren Allah’tır. Kimine âhir ömründe verir, şükredip kıymetini bilmeyenden de âhir ömründe alıverir. Onun için son nefeste imanla gidebilme duygusu hepimizi sarmalı, kimseye kınayıcı bakışlarla yaklaşmamalıyız. Kınanacak biri varsa o da nefsimizdir.

(Alıntıdır!..)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Üç aylar bizim için muhasebe vesilesidir

RE: Üç aylar bizim için muhasebe vesilesidir

Üç aylar bizim için muhasebe vesilesidir

Ben neyim?Niçin bu aleme gönderildim? yaratılışımdaki sırlrr nedir? günah nedir? sevap nedir? Kur'an bizlere neler emrediyor? Okunduğu zaman bile insanın gönlüne inşirah veren buses nedir? alem nereden gelmiş,nereye gidiyor. bu ölmeler, kalmaların hiktmeti nedir? Nasıl hesap vereceğez? Bu gibi sorular zihnimizi 3 aylarda daha cok kurcalamalı. Üç aylar, kendimizi denetleme, değerlendirme bakımından çok önemlidir. Kendimize sormamız gereken çok soru var: Rabbim Allah'tır deyip başkalarınamı bilip bilmeden tapınıp duryorum? Resulüm Hz. Muhammed'dir (sas) deyip başkalarının sünnetlerini mi harfiyen uyguluyorum? Kitabm Kur'an dır deyip, başka kitaplarımı kendime rehber edinmişim? şeytan düşmanımdır deyipde sonra sürekli onun isteklerinimi yerine getiriyorum? Allah en güzel vekilimdir deyip, sürekli Onu üzüyormuyuüm? Bugün e kadar kaç kişinin hidayetine vesile yada engel oldum? kaç yetimin başını okşadım yada aldığım kararlarla kaç kiuşiyi yetim bıraktm? Evet, üç aylar bütün bunları kendimize sorup bir durum değerlendirmesi yapmak, bu mübarek günlerin, gecelerin ve ayların şuuuruna varmak demektir.

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

Kalb-i selim yazdı:
Kimseyi Kınamayalım

İbadetlere yoğunlaşma sadece 3 aylara mahsus değildir. Kandil gecelerinde kolonyasını sürünüp gayet ciddi bir şekilde camiye gelenler, cuma geceleri hiç içki kullanmayanlar, “Ramazan dolayısıyla kapalı” olanlar, normal gündeminde namaz pek yokken teravih ve bayram namazlarını kaçırmayanların sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur. O halde bu kardeşlerimizi gördüğümüzde “Ooo, hangi dağda kurt öldü!” demek yerine, “Hoş gelmişsin, gecen mübarek olsun, yüzüne nûr inmiş.” denmeli, teşvik etmelidir. Çünkü hidayeti veren Allahtır. Kimine âhir ömründe verir, şükredip kıymetini bilmeyenden de âhir ömründe alıverir. Onun için son nefeste imanla gidebilme duygusu hepimizi sarmalı, kimseye kınayıcı bakışlarla yaklaşmamalıyız. Kınanacak biri varsa o da nefsimizdir.

(Alıntıdır!..)

s.a.

çok güzel bir hatırlatma ... allah cc razı olsun ...

a.e.o. ...

fatma_tuba

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. YAZILARIN HEPSİDE ÇOK GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN A.E.O.

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

tuba8 yazdı:
S.A. YAZILARIN HEPSİDE ÇOK GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN A.E.O.
-----
koskun yazdı:
s.a.

çok güzel bir hatırlatma ... allah cc razı olsun ...

a.e.o. ...

Aleykum Selam
Amin, ecmain. Rabbim zülcelal cümlemizden razı olsun İnşAllah. Vesselam..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt