Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mevlid Kandili 19 Mart 2008 - Kandiliniz Mübarek olsun (1 Kullanıcı)

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için benim sormak istediğim birşey var tesbihi karıştırmamak için ne yapmak lazım

saol kardeşim sorunuza cevap bende bunda emin olamadığım için yanlız kılma cesaretini gösteremiyorum ama çok belirgin olmamak koşulu ile parmaklarından sayabilirsin sanırım :( allah kabul etsin inş.

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Safiye Kardeşim Konun Cok Güzel Ben Tesbih Namazini Duydum Ama Hiç Kilmadin Senin Vesilenle Işallah Ilk Defa Kilacam Buradaki Yazilarin Hepsini Okudum Eğer Bilen Arkadaşlar Varsa Birşey Soracam Secdedeyken Sübhanelrabbilala Demeden Mi Direk Olarak Tesbih Cekiliyor Onu Anlayamadim Yoksa 3 Defa Sübhanelrabbilala Dedikten Sonra Mi 10 Tesbih Cekiliyor Selam Ve Dua Ile Kalin

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Safiye Kardeşim Konun Cok Güzel Ben Tesbih Namazini Duydum Ama Hiç Kilmadin Senin Vesilenle Işallah Ilk Defa Kilacam Buradaki Yazilarin Hepsini Okudum Eğer Bilen Arkadaşlar Varsa Birşey Soracam Secdedeyken Sübhanelrabbilala Demeden Mi Direk Olarak Tesbih Cekiliyor Onu Anlayamadim Yoksa 3 Defa Sübhanelrabbilala Dedikten Sonra Mi 10 Tesbih Cekiliyor Selam Ve Dua Ile Kalin

CANIM YARDIMCI OLMAYI ÇOK İSTİYORUM AMA DAHA ÖNCEDE YAZDIĞIM GİBİ ÇOK DÖRT DÖRTLÜK BİLMİYORUM YANLIŞ BİLGİ VERMEYİ HİÇ İSTEMİYORUM AMA EMİNİM BİLEN BİRİSİ YARDIMCI OLACAKTIR

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Tesbih Namazı
Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder:

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

Tesbih namazının kılınışı:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır.

Yukarıdaki tesbih:

Sübhâneke'den sonra 15 kere
Zamm-ı sureden sonra 10 kere,
Rükûda rüku tesbihinden sonra 10 kere,
Rükûdan doğrulunca 10 kere,
Secdede secde tesbihinden sonra 10 kere,
Secdeden doğrulunca 10 kere,
İkinci secde de secde tesbihinden sonra 10 kere,
okunur.
Böylece birinci rek'at kılınmış olur. İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfe'den önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.

Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek'atte oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..."'den sonra, "Allâhümme salli...“ ve "Allâhümme bârik...“, üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır.

Tesbih namazında beher rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Tesbih Namazı
Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder:

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

Tesbih namazının kılınışı:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır.

Yukarıdaki tesbih:

Sübhâneke'den sonra 15 kere
Zamm-ı sureden sonra 10 kere,
Rükûda rüku tesbihinden sonra 10 kere,
Rükûdan doğrulunca 10 kere,
Secdede secde tesbihinden sonra 10 kere,
Secdeden doğrulunca 10 kere,
İkinci secde de secde tesbihinden sonra 10 kere,
okunur.
Böylece birinci rek'at kılınmış olur. İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfe'den önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.

Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek'atte oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..."'den sonra, "Allâhümme salli...“ ve "Allâhümme bârik...“, üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır.

Tesbih namazında beher rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

selamün aleyküm kardeşimn emeğine yüreine sağlık

ebuesad

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler Allah razı olsun bir eksiğimizi sayenizde tamamladık

tuanasu

Kayıtlı Kullanıcı
hepinizden allah razı olsun öyle güzel anlatmışsınız kı bilmeyenler bıle kılablılr artık örneğin ben:) allah bütün müslüman kardeşlerimizin dualrını kabul etsinn...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt