Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mayalı Hamurdan Güneş Börek (1 Kullanıcı)

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
6223784371_9f8d7c0f06_z.jpg

Malzemeler

• 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 2 adet yumurta (birinin sarısı ayrılacak)
  • 1 tatlı kaşığı maya
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 2 silme tatlı kaşığı tuz
  • 8 su bardağı un
Patatesli iç malzemesi

• 4 adet haşlanmış patates
  • 100 gr. beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz
  • Karabiber, kimyon, kırmızı biber
Üzerine sürmek için

• 150 gr. eritilmiş tereyağı
6224305234_11f2af5ef6_z.jpg
Nasıl yapılır?

• Hamur malzemeleriyle yumaşacık bir hamur yoğurun.
  • Üzerini örtüp mayalanmaya bırakın.
  • Mayalanan hamuru ikiye bölün. Önce birini çok ince olmayacak şekilde açın.
  • Üzerine erimiş tereyağından bolca sürün ve zarf gibi katlayın.
  • Diğer hamurada aynı işlemi uygulayın.
  • İkinci hamuru açarken ilk hamuru buzlukta bekletin. İkinci bitince ilk hamuru çıkarıp, diğerini buzluğa koyun.
  • İlk açtığınız hamurun altına ve üzerine hafif un serperek merdaneyle dikdörtgen şekilinde açın.
  • Üzerine tereyağından sürüp patatesli içten her yerine gelecek şekilde yayın.
  • Uzun kenarından başlayarak rulo yapın ve yağlı kağıt üzerinde rulonun uçlarını birleştirerek simit şekli verin.
  • Kağıdın üzerinde simit şeklini bozmadan dilim dilim kesin. Kağıtla beraber tepsinin içine alın ki şekli bozulmasın.
  • Üzerine yumurta sarısı ve yoğurt karışımından sürüp çörekotu serpin. Kapalı bir yerde, mayalanması için 1 saat kadar bekletin.
  • Diğer hamurada aynı işlemi uygulayın.
  • 200 derecelik fırına sürün. Kızarmaya başlayınca ısıyı 170 dereceye düşürün ki içini çeksin. Hızlı pişerse içi hamur kalabilir.
  • Nar gibi kızaran böreği fırından alın ve en az 20 dakika dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis edin.

Patatesli için hazırlanması

• Patatesleri haşlayıp soyun ve küçük küçük doğrayın.
  • Beyaz peyniri rendeleyin veya ezin patatese ekleyin.
  • Maydanoz (dereotu da olabilir) doğrayın. İçine biraz karabiber ve kimyon ekleyin. Acı seviyorsanız kırmızı biber koyun ve karıştırın.

6224304660_e0c139d643_z.jpg

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Eveeeet buda benim dünkü güneş böreğim.Gece atmaya fırsatım olmamıştı.Herkese afiyet olsun :)
Ben sade patatesli yaptım.Karışık sevmiyorum.Sizde sade patates yada peynir ile yapabilirsiniz.Peybirli yapacaksanız içine bir kaç dal maydanoz doğrarsanız bir tutamda kırmızı pul biber lezzetine lezzet katmış olursunuz.:a15:

3w8q6.jpg

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Ne hamaratsin ablacigim :) Cok hos gorunuyor vallahi .. Allah razi olsun.

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Afiyet olsun tatlım.Elimden geldiğince işte yapmaya çalışıyorum.İki tane çocuk olunca hazır almamaya gayret gösteriyorum.Ama elektirik faturası yakıyor artık:a03::a23:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt