Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Matematiksel Tahrik!!! (1 Kullanıcı)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamun aleykum

9-1=10 olması halinde

9=11 olacaktır
11-9=0 ve 2=0 gibi bir sonuç çıkar.

buna göre sayı doğrultusu 0 yerine 2 ile başlarsanız 9-1=10 edecektir.

bu hesaba göre her sayı doğrusu 0 yerine 2 yi kullanarak başlamalı.

bu neticeye göre de esasen 0 görülen yere 2 sayısı konur ve sonuç şu olur.

9-1=12 8=12

yani soru 9-1=12 sonucu ne zaman bulunur şeklinde soru sorulmalıydı.

sorunun ikinci çözüm kümesinde -2=0 sonucu da bulunacaktır. buna göre o yerine -2 konulmuş bir sayı doğrusu olmalı.

o zamanda 0 görülen yere -2 konur

9-1=10 yerine 9-1= 10 ve sıfır gördüğüm hyerden -2 çıkararak =8 sonucunu bulurum

soru bu halde doğru olmakta ve -2=0 olduğu zaman 9-1=10 olmakta ancak 0 görülen yere -2 değeri konulması gerekmekte.

ALLAH teala bizlerden razı olsun.

kardeşim artık ömer hayyam gelse pisagor gelse kafa karışıklıgımı gideremez..:)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
aslında hado 77 kardeşimizin yazıları o kadar dolu ki bazen birkaç kez okuyorum ancak anlayabiliyorum bu sadece benim eksikligimden kaynaklanıyor , degerli kardeşim ..

şimdi sayılarla arası pekde iyi olmayan bu kardeşiniz şaşırdı biraz ..mazur görün ..

H

hado77

selamun aleykum

sayıların rakamsal değerlerinde değişiklik yaptık.
ve dedik ki...
9-1=10 dur.

buna göre 9-1=10 ise 9=11 olmalı ve çözüm kümesi de ya 9-11= 0 yani -2

ya da 11-9=2 şeklinde olmalı her iki halde de 0=2 veya 0=-2 hali kabuledilmiş olmalı

çözüm kümesi=2,-2 dir.
sayı doğrusunun 2 den başlama hali anlatılmıştı. bu yanlış cevaptı ama yine anlatayım

eğer sayı doğrusu 0 yerine 2 den başlarsa 9-1=10 çıkarımı 0 gördüğüm yere rakamsal olarak 2 değerini ekletir. cevap şu olur 9-1=10 yani 10 daki 0 yerine rakamsal olarak 2 fazla (pozitif 2) koymam gerekir. bu halde soru da değişir 9-1=12 ne zaman olur şeklinde sorulur.

doğru çözüm 0=-2 olduğu haldir. yani çözüm kümesinde 0=-2 olmuşsa 9-1=10 olur diyebiliriz.

buna göre ben 0 gördüğüm yere rakamsal değer olarak -2 yazarsam 9-1=10 sonucunu bulurum

9-1= 10 dur ancak bu hesap rakamsal olarak 0=-2 olan bir sayı kümesinde yapılmıştır. bu halde 10 daki 0 sayısı rakamsal olarak -2 yi hatırlatır ve değer olarak 10 demek aslında 10-2 yani 8 rakamını verir.

soru nezaman olur şeklindeydi. cevap da...
0=-2 olduğu zaman 9-1=10 dur ancak bu 10 esasen rakamsal olarak ( sıfırın rakamsal değeri -2 olduğundan,10-2 olarak) baştaki kabulle aslında 8 dir.

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
Değeli abicim insaf et iş işten geçmeden ver artık şu cevabı:D

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
selamun aleykum

sayıların rakamsal değerlerinde değişiklik yaptık.
ve dedik ki...
9-1=10 dur.

buna göre 9-1=10 ise 9=11 olmalı ve çözüm kümesi de ya 9-11= 0 yani -2

ya da 11-9=2 şeklinde olmalı her iki halde de 0=2 veya 0=-2 hali kabuledilmiş olmalı

çözüm kümesi=2,-2 dir.
sayı doğrusunun 2 den başlama hali anlatılmıştı. bu yanlış cevaptı ama yine anlatayım

eğer sayı doğrusu 0 yerine 2 den başlarsa 9-1=10 çıkarımı 0 gördüğüm yere rakamsal olarak 2 değerini ekletir. cevap şu olur 9-1=10 yani 10 daki 0 yerine rakamsal olarak 2 fazla (pozitif 2) koymam gerekir. bu halde soru da değişir 9-1=12 ne zaman olur şeklinde sorulur.

doğru çözüm 0=-2 olduğu haldir. yani çözüm kümesinde 0=-2 olmuşsa 9-1=10 olur diyebiliriz.

buna göre ben 0 gördüğüm yere rakamsal değer olarak -2 yazarsam 9-1=10 sonucunu bulurum

9-1= 10 dur ancak bu hesap rakamsal olarak 0=-2 olan bir sayı kümesinde yapılmıştır. bu halde 10 daki 0 sayısı rakamsal olarak -2 yi hatırlatır ve değer olarak 10 demek aslında 10-2 yani 8 rakamını verir.

soru nezaman olur şeklindeydi.
cevap da...
0=-2 olduğu zaman 9-1=10 dur ancak bu 10 esasen rakamsal olarak ( sıfırın rakamsal değeri -2 olduğundan,10-2 olarak) baştaki kabulle aslında 8 dir.

Kısaca...Cevap bu değil kardeşim...;)
Ama şunu itiraf edeyim...
Bir kafa ancak bu kadar karıştırılır...:)))

H

hado77

selamun aleykum

9-1=10 olması

eşitliğin her iki tarafınında 0 ıncı kuvvetinin alınması ile de mümkündür bu halde 1=1 olacaktır.

mavci

Yönetici
selamun aleykum

9-1=10 olması

eşitliğin her iki tarafınında 0 ıncı kuvvetinin alınması ile de mümkündür bu halde 1=1 olacaktır.

evet bunu bende düşünmüştüm

Değeli abicim insaf et iş işten geçmeden ver artık şu cevabı:D

Cevabı versem de artık iş işten geçmiş...
Sadagallahul aziym...:((

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
bu kadar espri yeter dogru cevabı açıklıyorum

hiçbir zaman ...

hiç bunu bilemedin ne diyim sana isimini degiştir bari HİÇ olmasın başka bişey bul :)

böyle diyorum ama ya ben ismimi degiştirmek zorunda kalırsam :)

Yok limitimi doldurdum ben daha değiştirmek yok
Yok..hımm güzel nick:D
Eğer ki basit ve hadi be diyeceğim bir cevap çıkarsa-ki büyük ihtimal ile öyle olacak- kanepeden kendinin atmayan ne olsun:D

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Yok limitimi doldurdum ben daha değiştirmek yok
Yok..hımm güzel nick:D
Eğer ki basit ve hadi be diyeceğim bir cevap çıkarsa-ki büyük ihtimal ile öyle olacak- kanepeden kendinin atmayan ne olsun:D

güzel kardeşim ..işin şakasındaydım biraz ..

elbetteki hiçbir zaman neden kendinle çelişiyorsun 9-1=10 hiç bir zaman olmaz ...

neden ?? acaba diye düşünüyoruz .. doğru degişmez .. neden varsayımlar , teoremler üretiyoruz..
neden hemen mantıga indirgiyoruz felsefik düşünüyoruz ..
dogru birdir .. değişmez bu sorunun cevabı budur ve ben kendimdende ilkokul diplomamdanda eminim :)

bak bunun belki alakası yok ama taklidi iman ve tahkiki iman konusunu düşündürdü bana bi an ..... ;) hayır olsun

belki abim farklı bir cevap verirmiki yok vermez bak yine düştüm çelişkiye .. ;)

H

hado77

selamun aleykum

matematik ilimdir. ateizm bu ilimleri manipüle eder ve sonuç türetir neredeyse herzaman doğru cavap vardır. sadece kabulü değiştirirsiniz.

0 yerine -2 başlangıç noktamız olsaydı ne olurdu o zaman 9-1=10 olurdu.esasında ateizmin ALLAH tealaya karşı bakış açısı da budur.der ki ben kabulümü değiştirebilirim ve ayrıksı sonuçları insanların kabullerine göre malederim.

bazı hesaplamalarda belki de sayı doğrultusu kullanılmamaktadır.

demek ki ilim kabulleniş olarak anlamlıdır ve kendisi başka başlangıç noktaları verseydi dünya daha farklı olacaktı demektedir.

ilimde ilk gördüğünüz anda söylenen şeyi kabul mümkün değil zira bu matematiğin farklı bir çıkış noktasını baz almıştır denebilir.

biz bir takım sonuçlar görüyoruz ve hepsi bir kanuna bağlı dediğimiz için ALLAH teala düzen verendir diyoruz. ya yanlışlık varsa bunun kanunu nedir sorusu da kabullenme olarak gözükmekte. demek ki ateizm adına iş işlemek sayı doğrultusunu manipüle etmek demektir.

ateist iman ettiği ilme de yanlış yapmakta ve hareketine bağlanan fizik kuralı değişmektedir. aynı şey matematik içinde geçerli.

ama duygu da ve amelde bir olmak mümkün. ancak ilim zaten tek olsaydı herkes ALLAH tealaya iman ederdi.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
kardeşim hado 77 anlıyorum sizi ..
fakat ikinci bir emre kadar yani cenabı hak herhangi bir ADEMin kalbine sayısı dogrusu -2 den başlar ilhamı verene kadar sayı dogrusu 0 dan başlayacak ..:)
nasılki H2O su ise
nşa 1 mol şu kadar avagadro sayısı ise ..

farazi malumatlara takılmamak gerekiyor sanırım ..

H

hado77

selamun aleykum

bir gün bir yerde gerek ahlaka gerek kanuna gerekse ALLAH tealanın emrine karşı geliş varsa biliniz ki orada sayı doğrultusu değişmi ve kırılmış farklı zamanın ve mekanın kainatı yaşanmaktadır. ALLAH tealanın feraiz ilmiyle anlattığı şey de buydu.

şayet dul kalan kadının 1/8 lik hakkını anlarsak kainatın matematiğini de çözmüş oluruz.

esasen dışarıda hak adına dolaşan her tamsayı değeri dışındaki hal hakkı ihlal edilmiş bir kadının hesap sorması gibi olur.

bu nedenle ateizm ve olasılıklar başlığında 1 sayısından başka bir şeyi öğretemeyen bir matematik ilminden bahsetmiştim.

eğer ateizmden kurtulunursa artık dışarıda veya kendi nefsimizde meydana gelen 1/8 lik inhiraflar sona erecektir.

eşini sevdiği için böyle davranıyorum diyen kadın hak adı altında bir şey elde etmesi için çocuğunu ve kayınvalidesini ve kayınpederiini de memnun edecek bir halete gelmekle mükellef kılınmıştır. demek ki erkekle evlilik konusunda onun ailesi veya kendi nesebiyle barışık olmadan yapılacak evlilikler de dahil her türlü hesap daha dünyada ALLAH teala varken bu nasıl oluyor şeklinde herkese anlayacağı şeklilde taksim edilmekte.

benim kanaatıma göre feraiz ilmindeki 1/8 lik pay bir emri olarak sayıyı 8 e bölmüş ve bir iş kemal anlamıyla ancak 8 kişi tarafından bitirilebilicek hale gelmiş.

kafamızı kaldırıp hayatın gerçeğine baktığımızda aslında hiçbir tamsayı değerinin başlangıç olmadığı bir alem görmekte ve emir varken tesettürsüzlük hayasızlık boşanma ve hasımlaşmanın gerçek nedenleri çoktan başka matematiğin veya mizanın hesap tartısına girdiğini görmekteyiz.

H

hado77

selamun aleykum

bu 8 kişi matematiksel tahrik denen dul yaşayan kimselerin tahrikini anlamlandırmak için 8 bacakla iş gören örümceğe benzer halbuki evlerin en zayıfı örümceğin yuvasıdır.

bizim alemdeki harikulade dediğimiz şey o örümceklerin spiralden ördüğü evleridir. ALLAH teala inse dair bir şeyi örneklememekte ve bir örümceğe olan yaklaşımdaki harikulade hali anlatmaktadır.

nur evleri denen yerler de dahil vaat edilen topraklarla, yaşanılan topraklardaki evler arasında ankebutlara hayranlıktan başka bir şey yapmamaktayız.

mavci

Yönetici
bu kadar espri yeter dogru cevabı açıklıyorum

hiçbir zaman ...

hiç bunu bilemedin ne diyim sana isimini degiştir bari HİÇ olmasın başka bişey bul :)

böyle diyorum ama ya ben ismimi degiştirmek zorunda kalırsam :)

Cevabı zaman bulursan bugün ya da yarın açıklarım inşallah...

mavci

Yönetici
Cevabı az sonra açıklıyorummmm...:))))

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt