Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

***Maniler yazalim.*** (2 Kullanıcı)

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
ekrem gelmiş dizimin dibine
melür melür bakar olmuş yüzüme.

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
hacıvat gelmiş laf atar
neşemize neşe katar

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
yar bana bir eylence
yine çocuklaştı bizim ekremce

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
ekreme çocuk deme
sabah sanah dayak yeme:a01:

kızmak yok

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
16 yaşında genç olunur
benim gibi şair zor bulunur

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
hadi hadi kendini teselli etme
şairim diyerek beni delirtme.
çömez ekreeeeeeeeeeeeeem

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
çömeziz ama azıcıkta şairiz
ne yazacağımızıda iyi biliriz

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
dogru söze ne hacet
kasım hadi ile atışmakta marifet

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Kasım abim beni görmedi mi
Bir hoşgeldin demedi mi
Ben ki O'nu çok özledim
O beni özlemedi mi

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Kasım abim nerdesin
Bir selamın bekler bu gönül
Vermez misin...

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
kasım abim beni görmedi mi
bir hoşgeldin demedi mi
ben ki o'nu çok özledim
o beni özlemedi mi

hoş geldin hoş geldin
seni çok özledik elbette
gelişinle şeref verdin
yerin ayridir sözde sohbette

Şair ne güzel söylemiş…”Bu dünyaya gelen aglar,giden aglar.”
Gerçektende öyle degilmi ama?.Bu dünyaya gelipte aglamayan varmı?..Ana rahminden bu dünyaya merhaba diyen çocugun ilk seside aglamayla duyulmazmı?.Neden ve niçin agladıgıda bir meçhuldür!.Kim bilir?beklide ana rahmindeki rahatı bozuldugu için,beklide başına gelecek sıkıntıları tahmin ettigi için.
Zaten ilk imtihanı da Anne ve ana rahminde sabırla bekleyen bebek vermezmi?..Dokuz ay boyunca bebek Anne rahminde kıvrım kıvrım olup,şekilden şekile girerek dünyaya merhaba diyecegi günü büyük bir sabırla bekleyip dururken,Anne içinde ayrı bir imtahan olan sıkıntılı günlerin başlangıcı degilmidir?.

İşte böyle başlar insanların ilk imtihan ve sabırları.Sevinç ve göz yaşları ömürlerinin her safhasında karşılarına çıkar ve bunları kana kana tadarlar.Alemlerin sahibi yüce ALLAH insanlara şöyle buyurur.
MUTLAKA İMTİHAN EDİLECEKSİNİZ .
Bakara/155: Biz sizi korku, açlık, mallardan, canlardan ve mahsullerden yana eksiltme ile mutlaka imtihan edeceğiz. Sabredenlere müjdele.
3/186: Yemin olsun ki, mallarınız ve canlarınız hususunda mutlaka imtihan edileceksiniz... Sabreder, takvaya sarılırsanız işte bu, iş ve oluşların en zorlularındandır.
İşte bu ayet,bizlerin bu dünyada karşı karşıya kalabilecegimiz felaket,zorluk ve sıkntılar karşınsında sabretmemizi bir sorumluluk olarak anlatılır.Tıpkı büyük bir imtihana tabi tutulan İbrahim peygamberin ateşe atıldıgında gösterdigi sabır gibi.Yada kuyuya atılan Yusuf peygamber,Vucüdunun her tarafına kurt düşen Eyüp peygamber gibi.
Başka bir ayette RABBIMIZ şöyle buyuruyor.
21/85-86: İsmâil'i, İdrîs'i, Zülkifl'i de hatırla. Bunların her biri de sabır edenlerdi. Hepsini rahmetimize soktuk...
46/35: O halde azim sahibi peygamberlerin sabrettikleri gibi, sen de sabret...
Hangi peygamber vardırki imtihana tabi tutulmamış olsun.Her imtihan elbetteki sabırla aşılır.RABBIMIZIN da bizlere nasihatı bu degilmidir.
Hele alemlere rahmet olarak gönderilmiş,yaratılmışların en üstün ve en ahlaklısı Hz.MUHAMMED sas.gösterdigi üstün sabır.Küçüklügünde yetim ve öksüz.Gençliginde etrafındaki bütün yalanlara ve kötülüklere karşı Onun Emin oluşu.En zor anda bile sabır edip ALLAH a sıgınması imtihanın nasıl kazanılacagının bizlere bir örnegidir.

Hep imrenmişimdir,onlarca yükün altına girip bir asker edasıyla durmaksızın sabırla çalışan ufacık karıncalara.YA RAB bu ne büyük bir sabır.Ya da ördügü agın bir kenarında ,saatlerce hareketsizce avını bekeyen örümcegin sabrına.
Kainatta hiçbir mahlukat yokturki sabretmiş olmasın.Sabırla bekler agaçlar baharı.En güzel kıyafetlerine bürünüp mis gibi kokularını etrafa salmak için.Sabırdır arıya tek tek çiçekleri dolaştırıp kovanda bal yaptıran.Yahut bir tavugun yirmi bir gün boyunca yumurtaların üzerinde hareketsiz sabırla beklemesi.

Bütün mahlukatlar bu sabırla işlerini layıkıyla yapmaya çalışırken,aklı ve ilmi ile bu canlılardan çok üstün ve ileride olan insandaki bu sabırsızlık neden?.
Neden imtahan dünyasındayız derken,bize layık görülen bu imtahana isyan.Biraz acıyı ve zoru gördügümüzdeki gevşekligimiz.Halbuki bizlerin imtahana tabi tutulacagını bizleri yaratan ve yaşatan belirtmiyormu.

"İnsanlar, imtihandan gecirilmeden, sadece "iman ettik" demeleriyle birakilivereceklerini mi sandilar?
"Andolsun ki, biz onlardan oncekileri de imtihandan gecirmisizdir. Elbette Allah, dogrulari ortaya cikaracak, yalancilari da mutlaka ortaya koyacaktir. (ANKEBUT/2-3)
Bir imtahandır bu.Başlangıcı ile sonu arasındaki amellerin neticesine göre sonuçlanacak bir imtahan.Sabır bu imtahanın en büyük dayanagıdır.Sabredip iman yolundan şaşmayan,RABBIMIZIN mükafatıyla müjdelenecektir.
“Sabredenlere, felâketlere karşı dişlerini sıkıp göğüs gerenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir.”Zümer sûresi (39), 10
Yoksa bizde imtahandan geçtigimizi,son nefestemi ögrenecegiz?Ama unutmayalım ki,son nefesin tövbesi kabul olmuyor.
Selametle._______________________________kasım hadi TURAN.

Sabır ve imtahan.
Kalemi elime alıp sabır ile ilgili yazı yazmaya başladıgımda,pamaklarımın kalemi sabırsızlıktan bir saga bir sola itip durdugunu fark ettim. Sabırsızdım,Hemde çok sabırsızdım.Bir an önce bu konu ile bir yazı yazmam gerektigini düşünüyordum.Konu sabır ve imtahan iken ben sabırsızım.Halbuki sabırla ilgili yazı yazmalı ve okurlara kendimce konunun ehemniyetini anlatmalıydım.Ama şu halimle çelişkiye düşen,yine ben kendim.
Bir müddet saga sola boş boş bakıp durdum.Ara sıra agarmaya yüz tutmuş saçlarımı kaşıyor,kırk yıldır yürüdügüm şu imtahan dünyasında, kazançlar ve kayıplarla yüklü geniş omuzlarımı yere dogru salıyorum.
Bir çıkış yolu arıyordum kendimce.Ama nafile,bu gün kelimeler bana isyanda.Cümleler perişan,darmadagan.Kalem avucumdan kaçmak için çırpınıp duruyor.Aman ALLAH’ım!ben ne yapacagım,nasıl yazacagım bu yazıyı.Elim kolum baglı biçarelere döndüm.
Sabırsızlıgım artık had safhada.Artık yalnızca kafamı egmiş bekliyorum.
Meger sabırsızlık ne zormuş,ne zormuş meger istedigini hemen elde edememek.Acaba yokmudur bunu bir ilacı? Derken…
ŞU HALDE,GÜZEL BİR SABIR (GÖSTEREREK)SABRET. (mearıl suresi/5)
Ayeti kerimeyi okuyorum.İşte sana ilaç,işte sana panzehir.Sabırsızlıga karşı sabır.Beni için için kemiren bu sabırsızlık illeti,RABBIM’ın nasihati ile çare buluyor.
Sabır,sabır,sabır.
Ateşe atılan İbrahim peygamber gibi sabır.Vucudu kurtlanan,yaralardan dökülen kurtları yine kendi elleriyle yaranın üstüne koyan Eyüp peygamber gibi sabır.Kuyuya atılan ay yüzlü Yusuf peygamber gibi sabır.Taifte LAİLAHEİLLALAH MUHAMMDUN RESULLULAH dedigi için taşlanıp kanlar içinde kalan,merhameti yüzünden yinede beddua etmeyen en sevgili son peygamber HZ. MUHAMMED gibi sabır.
Bir annenin dokuz ay karnında sabırla taşıdıgı yavrusuna kavuştugu gibi sabır. Anne karnındaki çocugun, küçük bir et parçası içerisinde dokuz ay sabretti gibi sabır.Agostos ayında oruçlu iken tarlada tırpan çeken köylü Mehmet amca gibi sabır.
İşte böyle sabır etmeliyim.Etmeliyimki bana bildirilen şu ayetide hakkıyla anlayayım.
“Biz sizi korku,açlık,mallardan,canlardan ve mahsüllerden yana eksiltme ile imtahan edecegiz.Sabredenlere müjdele.(bakara/155)
Onlarca yükün altına girip bir asker edasıyla durmaksızın çalışan ufacık karıncalara hep imrenmişimdir.YA RAB bu ne büyük bir sabır.Ya da ördügü agın bir kenarında ,saatlerce hareketsizce avını bekeyen örümcegin sabrı.
Kainatta hiçbir mahlukat yokturki sabretmiş olmasın.Sabırla bekler agaçlar baharı.En güzel kıyafetlerine bürünüp mis gibi kokularını etrafa salmak için.Sabırdır arıya tek tek çiçekleri dolaştırıp kovanda bal yaptıran.Yahut bir tavugun yirmi bir gün yumurtalarının üzerinde hareketsiz beklemesi.

Bütün mahlukatlar bu sabırla işlerini layıkıyla yapmaya çalışırken,aklı ve ilmi ile bu canlılardan çok üstün ve ileride olan insandaki bu sabırsızlık neden?.
Neden imtahan dünyasındayız derken,bize layık görülen bu imtahana isyan.Biraz acıyı ve zoru gördügümüzdeki gevşekligimiz.Halbuki bizlerin imtahana tabi tutulacagını bizleri yaratan ve yaşatan belirtmiyormu.
insanlar, imtihandan gecirilmeden, sadece "iman ettik" demeleriyle birakilivereceklerini mi sandilar?
Andolsun ki, biz onlardan oncekileri de imtihandan gecirmisizdir. Elbette Allah, dogrulari ortaya cikaracak, yalancilari da mutlaka ortaya koyacaktir. (ANKEBUT/2-3)
Bir imtahandır bu.Başlangıcı ile sonu arasındaki amellerin neticesine göre sonuçlanacak bir imtahan.Sabır bu imtahanın en büyük kopyası.Sabredip iman yolundan şaşmayan,RABBIMIZIN mükafatıyla müjdelenecektir. 3. “Sabredenlere, felâketlere karşı dişlerini sıkıp göğüs gerenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir.”

Zümer sûresi (39), 10

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Zeytin yağın şişesi
Ak gülün menekşesi
Kasım Hadi mani söyler
Ciğerimin köşesi :D

semazen13

Kayıtlı Kullanıcı
yiğitler çıkmış meydana
hepsini ALLAH koruya...

semazen13

Kayıtlı Kullanıcı
ben çıktım selam olsun sizlere
Rahmet olsun ümmete
kurban olam Allah için ağlayan gözlere...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt