Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Lolipoplar, bonbonlar, fondanlar, rengarenk şekerlemeler…!!! (1 Kullanıcı)

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
(Nükteli bu makaleyi İslami Dergi köşe yazarlarından birine okuru göndermiş, yazarda bunu kendi

köşesinde yayınlamış.)

Sokaktaki bu şeker kağıtları da kim?

Lolipoplar, bonbonlar, fondanlar, rengarenk şekerlemeler…

MaşALLAH maşALLAH deyip, insan nazar etmekten korkuyor. Hele şu şekerlerin güzelliğine bakın hele… Yeni çıkmış galiba bu başörtülü şekerler! Ay ALLAH (C.C.) (c.c.)’ım renklerin caf cafına bakın; çingene pembesi, fıstık yeşili, portakal turuncusu, pastel mavisi, kızıllar, vişne çürükleri, firfiriler…

İnsanın bu şekerlere baktıkça bakası geliyor. Gözümüz gönlümüz açılsın bee! Çağdaşların hala göz zevklerini bozuyor mu acaba bu şekerler? ??? Yok daha neler, hiç olur mu, bu başörtülü şekerler yıllarca az çekmemişti, neydi o; öcü, örümcek kafalı, eski kafalı, geri kafalı,kara sofu, takunyalı, tutucu, mürteci sözleriyle az rencide edilmemişti bunlar. Şimdi geçmişin acısını çıkarıyorlardır. Oh olsun işte, azıcık düşman çatlatsınlar.

Gerçi başörtülü hanımlar ne yapsalar bu çağdaşlara yaranamazlar. Başörtü dışında kızlarımızın kıyafetlerine, kendilerine gıpta ediyorlardır hani! Ama ah o başlarına sıkı sıkı bağladıkları başörtüsü. Varsa yoksa saçlarını göstermemekte yatıyor bu gizli sır. Üstlerinde spor kıyafetler, başlarında rengarenk örtüler. Modernliğin, şıklığın ve zarafetin adresi şu markada deyip birbirleriyle güzel olma yarışına giren kızlarda yok değil. Tesettür asıl amacından sapıyor mu ne? Yoksa bana mı öyle geliyor? Bizler demode mi kaldık yoksa?

ALLAH (C.C.) (c.c.)’ın ayetlerini unuttular mı? “Mü’min kadınlara söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. (Örtüyle kendiliğinden) belli olan yerleri müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler…” (Nur,31).

ALLAH (C.C.)-ü Teala ziynetlerini teşhir etmesinler derken, buradan çıkan anlamı hiç düşündüler mi? O cırtlak renklerle ALLAH (C.C.) (c.c.)’ın rızasını mı, yoksa başkalarının rızasını mı kazanmaya çalışıyorlar?

Amaçları nedir? Yüzlerini, gözlerini boyayıp, cilalanıp nereye böyle takır tukur… Bizim diğer kadınlardan farkımız olmalıydı. Moda diye de ALLAH (C.C.) (c.c.)’ın ayetlerini göz ardı etmemeliydik. “Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahiliye (devri kadınları)nın açılıp saçılarak, ziynetlerini göstererek yürüyüşü gibi yürümeyin. Namazı kılın, zekatı verin, ALLAH (C.C.)(c.c.) ve Resulü’ne itâat edin..” (Ahzab, 33).

“…Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar” (Nur,31) ayetini okuduğumda her zaman aklıma topuklu ayakkabılar geliyor. Hani şu tak tuk yapan kadınların ayaklarını yerden kesen, yüksek ökçeli ayakkabılar… Kur’an-ı Kerim gerçekten bir hayat kitabı. Onunla hayatımızı şekillendirdiğimiz takdirde ancak o zaman takva ve izzet sahibi olabiliriz.

ALLAH (C.C.)(c.c.)’ın kadınlara koymuş olduğu ölçü en güzel ölçüdür. Dinimiz toplumda fitne ortamı doğmasın diye kadını her bakımdan korumuştur. Hiçbir zaman kadınlara uyguladığı kurallar yüzünden dinimizi yanlış anlamamak gerekiyor. Bu din ancak okuyarak, araştırarak anlaşılır. Kadın sahabelerin yaşantıları, giyim ve kuşamları bizim için en güzel ölçüdür. Kur’an-ı Kerim kadınları giyimleri konusunda bir renk belirtmese de, ölçü belirtmiştir. “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına, mü’minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarıya çıktıklarında) örtülerini üstlerine almalarını söyle…” (Ahzab, 59).

Günümüzde müslüman hanımlar arasında takip edilen bir moda anlayışı var. Stilistler, tasarladıkları giyimlerle mü’min hanımları kabuklarından çıkarmayı başardılar. Birbirlerinden görerek, birbirlerine özenerek, birbirlerinden daha çarpıcı ve güzel olabilmek için tesettür adı altında kuşandıkları giyimlerde bir takva, bir vakar görebiliyor muyuz acaba? Bir bayan olarak benim gözüme çarpan bu renklerin cazibesi beni bile bakmaya iterken, erkeklerin bakışları “Bacıma ne güzel yakışmış” gibisinden mi oluyor? Biliyorum aslında kötü niyetli olan benim değil mi?

Neden adımızı lekeliyorlar? Ne çıksa başörtülülerden çıkıyor, anlayışıyla bakan insanların ağızlarına dolanan kızlarımızın kıyafetleri bir kıskançlık anlayışı gibi algılansa da, aslında göze batan cinsten olduğu için bir ikaz olarak da anlayabiliriz.

Toplumda fitne ortamı doğmasına neden olmamalı kadın. Bilakis gerektiğinde kendini, adını ve namusunu koruyabilmeli. Her zaman yanımızda eşimiz, babamız, abimiz olmayabilir. Üstümüzdeki kıyafet öyle bir kıyafet olmalı ki, bizi her tehlikeye karşı bir zırh gibi sarmalı. Üzerimize odaklanan bakışları geri tepebilmeli.

“Elbise süslü püslü olup da bizzat kendisi ziynet gibi olmayacak. Ayrıca bakışları üzerine toplayabilecek şekilde renkli, desenli, altın ve gümüş işlemelerden de kaçınılmalıdır. (Buhari “edeb’ülmüfred”, Hakim “müstedrek”).

Amacımız dikkat çekmek, bakışları üstümüze toplamak olmamalıdır. Kıyafetimiz takva, edeb, ahlak numunesi olmalı. “Giysi dar değil, geniş ve bol olmalı, fitneye neden olacak bir yeri belli etmemelidir.” (Ebu Davud, Sünen).

Bazı kıyafetler vardır ki, tam tedbir tesettüre uygundur. Fakat farklılığından dolayı dikkat çekici de olabilir. Resulullah (SallALLAHu Aleyhi Vesellem) şöyle buyuyor: “Her kim belli eden bir elbise giyerse, ALLAH (C.C.)(c.c.) da ona Kıyâmet gününde zillet elbisesi giydirir. O da ona ateş olur” ( Ebu Davud).

Bazı hanımlar evlerinde yapmadıkları süsü dışarıya gösteriyorlar. Ter kokusunu, kötü kokuyu bahane edip; parfümler, deodorantlar kullanıyorlar. Tabii bu ağır kokularla toplumun düzenini kaçırdıklarının da farkında değiller. Aslında amaçları düzen kaçırmak, dikkat çekmek, ortalığı altüst etmek değil mi? “Bir kadın koku sürünüp bir kavmin (topluluğun) yanına uğrar da onlar bunu hissederse; zina etmiştir” (İmam-ı Ahmed).

Bir pantolon modasıdır, aldı başını gidiyor. Hiçbir şeyden geri kalmıyorlar. Sanki dersin açıklarla kıyafet yarışına girmiş bu hanımlar. Bakın, aslında bizler ne kadar, modern ve çağdaşız, der gibi dar pantolonları giyip ortalıkta tesettürlüyüz diye geziniyorlar. ALLAH (C.C.) (c.c.) aşkına bunlar şimdi tesettürlü mü? Tesettür nedir; Örtünme, saklanma değil mi? Ama bunlar bir şeyi saklamaktan çok belli etme telaşındalar. Üstelik pantolon erkeklere benzeme yönünden de kadın için uygun değildir. “Erkeklerden kadınlara, kadınlardan da erkeklere benzeyene Resulullah (SallALLAHu Aleyhi Vesellem) lanet etti.” (Buhari).

Yabancı erkeklerle konuşurken dikkat etmemiz gerekiyor. Onlarla kıkırdayarak, kırıtarak konuşmamalıyız. Takvamızdan ödün vermeden, kuşkuya yol açmayacak tarzda olmalı sözlerimiz. Hal ve tavırlarımızda önemli tabii. Normal bir şekilde yani bilinen biçimde olmalı davranışlarımız. “Ey peygamberin kadınları, siz kadınlardan herhangi biri (gibi) değilsiniz; eğer sakınıyorsanız, artık sözü çekicilikle söylemeyin ki, sonra kalbinde hastalık bulunan kimse tamah eder. Sözü maruf bir tarzda söyleyin.” (Ahzab,32)

Bizler sokakta raks eden bon bon kızlar gibi değiliz. Bizler şeker kağıdı gibi de giyinmeyiz. Cahiliye kadınları gibi sokakta kırıtarak da yürümeyiz. Sevgili mü’mineler! Unutmayın bizler İslam toplumunun ana çekirdeğini oluşturuyoruz. Hani bir söz vardır, ‘’bir erkek eğitirseniz, bir insan eğitmişsinizdir. Bir kadın eğitirseniz, bir toplumu eğitmişsinizdir.'’

ALLAH (C.C.) (c.c.)’ım! Hak yolunda olduğumuzu sanıp da asıl gayeden uzaklaştırma bizi. Cahiliye kadınları gibi amaçsız bir hayatın çirkin araçları yapma bizi. Günaha çağıran vesileler olmaktan, hayatın boş figüranları olmaktan sana sığınıyoruz.

Dilek bacıma teşekkür ederim bu yazısından dolayı ALLAH (C.C.) (c.c.) razı olsun.

İslami Dergi

Selam ve dua ile…

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
cok guzel bir paylasim dikkat cekmiyeceksin onemli olan bu.. Allah razi olsun..

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
amaç sadece farzı yerine getirmektir..ALLAH(c.c)ın emrine itaat sayılmıyor malesef:( gün geçtikçe modernleşme yeni genç nesillerde çoğalıyor..ALLAH(c.c) islah etsin inşallah

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
ahir zaman dedikleri zamandayız artık kimseye insan güvenemiyor..

artık başörtülü birine ben gerçekten bu kadın çok salihadır haralde çok dindardır haralde diyemiyorum..

neden diyemiyorum;çünkü onlar kendilerine acaba biz başörtülüyüz diyebiliyorlar mı?! ben diyeyim..

kim ki dinimizin emri olan en kutsal emir olan özellikle haya ve edep timsali bir örtüyü bu fani dünyada ayaklar altına alıyorsa elbetteki rabbim zülcelalda ahirette onları zebanilerin ayakları altına alacaktır!!

şunu unutmayın beyler bayanlar bu Allah'ın bizlere verdiği beden kimseye yar olmadı peygamberlere yar olmadı ashaba yar olmadı fatımalara,zehralara yar olmadı bizede yar olmayacak!!

bu yüzden bize yar olmayacak bir bedeni teşhir etmeyin yoksa sonra çok pişman olursunuz!

vesselam...

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
amin insallah Allah icin hersey ,tesettur gosteris degildir...

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
malesef bir çok müslümanım diyen bayan kardeşler birbirleri için tesettüre bürünüyor..cahillikten başka bir şey değil..yazık hallerine hiç ölmüceklermiş gibi yaşıyorlar..

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
bu yazıyı okudum ve ders cıkardım itiraf edeyim yazıda bahsedilen bayanlardan biriyim nasıl mı renkli bir başörtü takıyorum... hata mı evet sonuna kadar hatalı bir davranış bu yazıları okudukca daha da iyi anlıyorum...ama şuda var ailemin ve cevremin tepkisine karşı cok sukur 2 haftadır tesetturluyum bunu zor kabul ettirdim onlara ... buda onlar için hemde benimiçin alışma devresi cunku cok yabancısı olarak yetiştim... gerçek tesetturun nasıloldugunu bu tur yazıları okuyarak birde burda bir başlık actım kapanmak isteyen arkadaşlarımıza yardım ediyorum -z ordaki genclerimizin nasıl birşekilde kapanmak istediklerini okudukca gerçek tesetturun benimkigibi olmadıgını daha iyi anladım hatta kendimi yadırgadım bu alışma safhasını erken bitirerek gerçek tesetture geçerim inşallah
lutfen kusuruma bakmayın bunları sizinle paylaşmak kendimle yeniden yuzleşmek için yazdım
Paylaşımız gercekten bana örnek olacak bir yazıydı maalesef cevremde gerçek teseetturlu yok ama böyle paylaşımlar sayesinde bir tesetturlununn nasıl olması gerektigini öğrendim ve dahada dikka edeceğim artık ...hayırlı aksamlar

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun .çok önemli bir konuya dikkat edilmiş.ben sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum bu konuyla ilgili.
geçen yıl şimdiki okuluma yeni tayin olduğum gündü. okuldaki bayan öğretmenlerin arasında bir bayan dikkatimi çekmişti.saçlarının yüzüne çok yakışan boyasıyla, gözlerinin güzelliğini adeta ben buradayım dercesine ortaya çıkaran makyajıyla ve son derece şık giyimiyle dikkatimi çekmişti bu bayan öğretmen arkadaşımız.üstelik etek boyuda kısaydı.sohbetimiz oldu bir kaç dakika.akşam ders bitiminde çıktım ki okulun dışına .bu arkadaşı kapalıymış.yani bu kadar olur dedim.

vaziyet ortada arkadaşlarım....................

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim bende bir bayan olarak dikkat ettiğim söylenemez.moda kavramı içimize kadar işlemiş durumda.Nasıl işlemesinki tekbir adını almış bir firma moda defilesinde mankenler kullanıyor.Bizde uyuyoruz haliyle...

Tam tesettürlü hanımlara gıpta ile bakıyorum.Öle olabileceğimi şimdilik zannetmiyorum.Lisedeyken benimde bir pardüsem vardı.Ozamanda pardüse baya modaydı.Tabii imam hatipli olarak imamhatipleri baltaladıkları için bu modada gitti.Şimdilerde imam hatipten gelen başka bir moda var.Çatı şeklinde eşarp bağlamak.!!!

Emeklerine sağlık.Rabbim razı olsunB)

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
bu yazıyı okudum ve ders cıkardım itiraf edeyim yazıda bahsedilen bayanlardan biriyim nasıl mı renkli bir başörtü takıyorum... hata mı evet sonuna kadar hatalı bir davranış bu yazıları okudukca daha da iyi anlıyorum...ama şuda var ailemin ve cevremin tepkisine karşı cok sukur 2 haftadır tesetturluyum bunu zor kabul ettirdim onlara ... buda onlar için hemde benimiçin alışma devresi cunku cok yabancısı olarak yetiştim... gerçek tesetturun nasıloldugunu bu tur yazıları okuyarak birde burda bir başlık actım kapanmak isteyen arkadaşlarımıza yardım ediyorum -z ordaki genclerimizin nasıl birşekilde kapanmak istediklerini okudukca gerçek tesetturun benimkigibi olmadıgını daha iyi anladım hatta kendimi yadırgadım bu alışma safhasını erken bitirerek gerçek tesetture geçerim inşallah
lutfen kusuruma bakmayın bunları sizinle paylaşmak kendimle yeniden yuzleşmek için yazdım
Paylaşımız gercekten bana örnek olacak bir yazıydı maalesef cevremde gerçek teseetturlu yok ama böyle paylaşımlar sayesinde bir tesetturlununn nasıl olması gerektigini öğrendim ve dahada dikka edeceğim artık ...hayırlı aksamlar

maşallah hatanızın farkına varmanız beni çok mutlu etti..çok sevindim rabbim yar ve yardımcınız olsun..inşallah..ALLAH(c.c) için gerçekten kapanan mümin kardeşlerimizden olursunuz inşallah..selametle

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
allah razı olsun .çok önemli bir konuya dikkat edilmiş.ben sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum bu konuyla ilgili.
geçen yıl şimdiki okuluma yeni tayin olduğum gündü. okuldaki bayan öğretmenlerin arasında bir bayan dikkatimi çekmişti.saçlarının yüzüne çok yakışan boyasıyla, gözlerinin güzelliğini adeta ben buradayım dercesine ortaya çıkaran makyajıyla ve son derece şık giyimiyle dikkatimi çekmişti bu bayan öğretmen arkadaşımız.üstelik etek boyuda kısaydı.sohbetimiz oldu bir kaç dakika.akşam ders bitiminde çıktım ki okulun dışına .bu arkadaşı kapalıymış.yani bu kadar olur dedim.

vaziyet ortada arkadaşlarım....................

buyrun örnek işte...yazık hallerine ALLAH(c.c)için kapanmamışlarki..!!! bir birleri için kapanmışlar...ALLAH(c.c)islah etsin hidayetine kavuştursun inşallah...

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
allah razı olsun kardeşim bende bir bayan olarak dikkat ettiğim söylenemez.moda kavramı içimize kadar işlemiş durumda.Nasıl işlemesinki tekbir adını almış bir firma moda defilesinde mankenler kullanıyor.Bizde uyuyoruz haliyle...

Tam tesettürlü hanımlara gıpta ile bakıyorum.Öle olabileceğimi şimdilik zannetmiyorum.Lisedeyken benimde bir pardüsem vardı.Ozamanda pardüse baya modaydı.Tabii imam hatipli olarak imamhatipleri baltaladıkları için bu modada gitti.Şimdilerde imam hatipten gelen başka bir moda var.Çatı şeklinde eşarp bağlamak.!!!

Emeklerine sağlık.Rabbim razı olsunB)

umarım inşallah sizde moda için değil riyakarca olmaksızın ALLAH(c.c)için gerçekten kapananlardan emre itaat edenlerden olursunuz inşallah..rabbim hidayetine kavuştursun

meral78

Kayıtlı Kullanıcı
Çok doğru bir paylaşım olmuş emeğine sağlık arkadaşım.Ben onların bilinçli olarak kapandığına inanmıyorum,özenti bu birbirlerine nispet yapmak,rabbim ıslah eylesin.Geçen hafta ben bu konuya değinmiştim ağır oldu biraz herhaldeki 1 saate kadar yok oldu,neyse Allaha emanet ol.

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
Çok doğru bir paylaşım olmuş emeğine sağlık arkadaşım.Ben onların bilinçli olarak kapandığına inanmıyorum,özenti bu birbirlerine nispet yapmak,rabbim ıslah eylesin.Geçen hafta ben bu konuya değinmiştim ağır oldu biraz herhaldeki 1 saate kadar yok oldu,neyse Allaha emanet ol.

lutfen kusuruma bakmayın bendeöyle kapanan biriyim (başıma renkli bir esarp taktıgm için ama benim kimseye nispet yaptıgım söylenemez....Tam anlamıyla bilincsizlikte değil bu.. bu kendim için söyluyorum alışma alıştırma safhası biliyorumki bende bir muddet sonra başımdaki renkli asarbı bir yerekoyup koyu bir renk ve pardüseyle cıkacağım ozamana kadar ailemi nasıl kapanma firkirime alıştırdıysam bu fikrede alıştıracağım onları....
Arkadaşımızın yazdıgı gibi yazılardanda gerçekten bir tesetturun nasıl olması gerektiğinide aklıma sokuyorum... bildiklerimi pekiştirmis bilmediklerimide öğrenmiş oluyorum
amacım tartişma yaratmak değil sadece fikrimi acıklamaktır ....

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu;)

esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu;)

[amin] selam ve baki dualarımla..

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com

rabbim razı olsun o güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim...malesefki öyle :(

umit_c

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.umitcoskunsu.com
lutfen kusuruma bakmayın bendeöyle kapanan biriyim (başıma renkli bir esarp taktıgm için ama benim kimseye nispet yaptıgım söylenemez....Tam anlamıyla bilincsizlikte değil bu.. bu kendim için söyluyorum alışma alıştırma safhası biliyorumki bende bir muddet sonra başımdaki renkli asarbı bir yerekoyup koyu bir renk ve pardüseyle cıkacağım ozamana kadar ailemi nasıl kapanma firkirime alıştırdıysam bu fikrede alıştıracağım onları....
Arkadaşımızın yazdıgı gibi yazılardanda gerçekten bir tesetturun nasıl olması gerektiğinide aklıma sokuyorum... bildiklerimi pekiştirmis bilmediklerimide öğrenmiş oluyorum
amacım tartişma yaratmak değil sadece fikrimi acıklamaktır ....

o halde ölüm sizi gelip bulmadan harekete geçiniz..ALLAH(c.c)ın emri olan kapanmanın baş örtünün hakkını veriniz inşallah..selametle

eY sEvGiLi

Kayıtlı Kullanıcı
şahsım adıma konusuyorum bende öyleydım taki bir ay öncesine kadar renkli eşarplar renkli mantolar..birilerine begendirmek değildi belki amacım ama yinede dikkat cektiğinin farkındaydım..şükürler olsun ki artık siyah manto siyah esarp yani özüme döndüm..gençlik hatasımı koysam adını bılmıyorum:)belkide o cümlenin altına sığındım ne oldugu bilinmez ama bir gercek vardiki ortada hata yapmısım..rabbim herkesi uyandırsın..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt