Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kutsal görev Annelik nasıl olmalı (1 Kullanıcı)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm malumunuz çağımız Ahir zaman çağıdır... burda ahir zaman fitnesi içirsinde kutsal bir görev üstlenen annelik kavramını ele almak isteğini kendime hak olarak görmekteyim... bildiğimiz üzre Annelik sıfatı bir bayanın çoçuğu kucağına verildiğinde kadına verilen bir sıfattır.. ancak annelik kavramı sadece çoçuğu dünyaya getirmek midir? çocuğa sahip çıkmak adını vermek midir? annenin hakları nelerdir.. kadın Anne sıfatını taşıyabiliyormu? annenin çoçuk eğitimindeki tavrı nedir nasıl olmalıdır...Baba yeterince babalık görevinden muhakmıdır... bir çocuğu birey yapacak yeterli eğitim ve bilgiye sahipmidir??? Ailede babanın anneye ziyeden görevleri nelerdir??? anneye göre baba babalık haklarını çoçuğa verebiliyormu??? günümüzde en büyük sorunlardan biriside çocukların çocukluk çağlarını yaşayamaması vede çok bilmelerini neye yormalıyız çok bilmeli yada bilmemelimidir??? bu konuları tartışmaya açmak istiyorum biz bireyler bakalım neler biliyor neler öğreniyoruz çocuğun döşeğe düşmesi çok kolay ya gerisi bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi yazmanızı istiyorum özelliklede annelik sıfatıyla şereflenenlerden babalarda yazabilirler şimdiden teşekkür ederim selametle

0321hv1.jpg

nursema19

Kayıtlı Kullanıcı
RE: kutsal görev Annelik nasıl olmalı

Doğduğu gün daha önce hiç yaşamadığınızı hissetmektir annelik. Aynaya bakıp benden bu kadar güzel bir melek nasıl doğdu diyebilmektir annelik. Ne güzel bir yavrumuz var diye eşinizin üzerine titremektir annelik. Topuğundan kan alınırken kendi topuğuna da iğne batırmaktır annelik. O her ağladığında kendi gözyaşlarını içine akıtmaktır annelik. Yavrusunun tırnaklarını keserken üşür mü diye tırnak makasını ısıtmaktır annelik. Uyuduğunda yanına alıp, yavrum uyanmasın diye yattığın gibi kalkmaktır annelik. Emerken ısırdığında ona kızdığını sanmasın diye ciğerinize çöken acıyı yutmaktır annelik. Onun parmağına kıymık batsa sizin elinizin kanamasıdır annelik. Kesilen tırnakları yüzünü çizmesin diye parmaklarına bebe yağı sürmektir annelik. Yavrusunun kaç damla sütle doyduğunu sayabilmektir annelik. Gece uyurken yavrusunun kirpiğinin kıpırdadığını hissedebilmektir annelik. Yavrusu henüz uyanmadan, şimdi uyanır diye yanına koşmaktır annelik. Yavrusunu doyurmadan yemek yiyememek, su içememektir annelik. Kokusu sinmiş diye bütün gün elin burnunda dolaşmaktır annelik. Hic uyumadığınız bir gece bile ağladığı an "geliyorum meleğim" diye yanına koşabilmektir annelik. Gördüğünüz her bebeği kendi evladınız gibi sevebilmektir annelik. Hayata komplekslerinden arınmış olarak gülümseyebilmektir annelik. Koşulsuz ve karşılıksız tek sevginin evlat sevgisi olduğunu fark etmektir annelik. Her ne şartta olursa olsun, onun için inadına yaşamaya çalışmaktır annelik. Ve her gece ALLAH'A yavrumdan beş dakika fazla ömrüm olmasın diye yalvarmaktır.B)B)B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

11tf61tj9.jpg

nursema19 yazdı:
Doğduğu gün daha önce hiç yaşamadığınızı hissetmektir annelik. Aynaya bakıp benden bu kadar güzel bir melek nasıl doğdu diyebilmektir annelik. Ne güzel bir yavrumuz var diye eşinizin üzerine titremektir annelik. Topuğundan kan alınırken kendi topuğuna da iğne batırmaktır annelik. O her ağladığında kendi gözyaşlarını içine akıtmaktır annelik. Yavrusunun tırnaklarını keserken üşür mü diye tırnak makasını ısıtmaktır annelik. Uyuduğunda yanına alıp, yavrum uyanmasın diye yattığın gibi kalkmaktır annelik. Emerken ısırdığında ona kızdığını sanmasın diye ciğerinize çöken acıyı yutmaktır annelik. Onun parmağına kıymık batsa sizin elinizin kanamasıdır annelik. Kesilen tırnakları yüzünü çizmesin diye parmaklarına bebe yağı sürmektir annelik. Yavrusunun kaç damla sütle doyduğunu sayabilmektir annelik. Gece uyurken yavrusunun kirpiğinin kıpırdadığını hissedebilmektir annelik. Yavrusu henüz uyanmadan, şimdi uyanır diye yanına koşmaktır annelik. Yavrusunu doyurmadan yemek yiyememek, su içememektir annelik. Kokusu sinmiş diye bütün gün elin burnunda dolaşmaktır annelik. Hic uyumadığınız bir gece bile ağladığı an "geliyorum meleğim" diye yanına koşabilmektir annelik. Gördüğünüz her bebeği kendi evladınız gibi sevebilmektir annelik. Hayata komplekslerinden arınmış olarak gülümseyebilmektir annelik. Koşulsuz ve karşılıksız tek sevginin evlat sevgisi olduğunu fark etmektir annelik. Her ne şartta olursa olsun, onun için inadına yaşamaya çalışmaktır annelik. Ve her gece ALLAH'A yavrumdan beş dakika fazla ömrüm olmasın diye yalvarmaktır.B)B)B)

BUNCA OLANAKLAR ARASINDA İYİ BİR ANNELİK YAPABİLDİĞİNİZE KANAT GETİRMİŞSİNİZ YAAA BABA BABALIK GÖREVİNİ YAPABİLİYORMU SİZİN İNDİNİZDE ÇOÇUK NASIL BİR EĞİTİM İLE EĞİTİLEBİLİR BİZLER BİLİRİZ Kİ ONLARIN KÜÇÜK DÜNYALARI ÜZERİNDE NASIL TİTREMELİYİZ O MELEKLER BİR BİREY HALİNE GELDİKLERİNDE YİNE GÖZÜMÜZDE BİR MELEK OLARAK KALABİLİYORLARMI????????

nursema19

Kayıtlı Kullanıcı

Muhammed kardeşim ben henüz evli bile değilim.Benim ki sadece her annenin yavrusu için hissettiği duyguları yazmaktı:):):)rABBİM HAYIRLI ANA BABA OLMAYI GÖSTERSİN BİZLERE İNŞALLAH KARDEŞİM.Ben şimdilik bu kadar yazabildim
paylaşımın için sağol.Gündeme çok iyi bir konu açmışın.Allah razı olsun

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

nursema19 yazdı:
Muhammed kardeşim ben henüz evli bile değilim.Benim ki sadece her annenin yavrusu için hissettiği duyguları yazmaktı:):):)rABBİM HAYIRLI ANA BABA OLMAYI GÖSTERSİN BİZLERE İNŞALLAH KARDEŞİM.Ben şimdilik bu kadar yazabildim
paylaşımın için sağol.Gündeme çok iyi bir konu açmışın.Allah razı olsun

teşekkür ederim duygularınızı paylaştığınız için ancak öyle bir anlatmışsınız ki kim okusa anne olduğunuzu düşünür yinede teşekkür ederim

hilal76

Kayıtlı Kullanıcı

ben annelik duygusunu tatmadım amma tabiki sadece çocukları dünyaya getirmekle anne baba olunmuyor çevremde görüyorum mesale bir arkadaşım var 17 yaşında bir kız ve bu yaşa kadar ne namaz kılmış nede dini konular hakkında bilgi almış ailesinden gittiği yerler arkadaş çevresi vs. bunlarla hiç ilgilenmiyorlar yani demek istediğim böyle anne babalarda var ,

herzaman ALLAH'a şükrediyorum ve ben çok şanslı hissediyorum kendimi bizim aile bağlarımız çok iyi ben herşeyi paylaşabiliyorum onlarla

annelik babalık çocuğun kaş yaşında olursa olsun üzerine titreyebilmektir

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

hilal76 yazdı:
ben annelik duygusunu tatmadım amma tabiki sadece çocukları dünyaya getirmekle anne baba olunmuyor çevremde görüyorum mesale bir arkadaşım var 17 yaşında bir kız ve bu yaşa kadar ne namaz kılmış nede dini konular hakkında bilgi almış ailesinden gittiği yerler arkadaş çevresi vs. bunlarla hiç ilgilenmiyorlar yani demek istediğim böyle anne babalarda var ,

herzaman ALLAH'a şükrediyorum ve ben çok şanslı hissediyorum kendimi bizim aile bağlarımız çok iyi ben herşeyi paylaşabiliyorum onlarla

annelik babalık çocuğun kaş yaşında olursa olsun üzerine titreyebilmektir

Allah yar ve yardımcımız olsun inşAllah kardeşim hiç birşeyin kolayına kaçmayalım Allah katında sorguda takva sorulduğunda ne dememiz gerektiğini bilelim rabbim şuru açık insanlarla karşılaştırsın inşAllah

nilsu

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim gene güzel bir konuya değinmişsin.ben bir anneyim ve az önce arkadaşımın yazdığı yazıya aynen katılıyorum.çok güzel yazmış.ancak dediğiniz gibi onlar melek doğdu bakalım büyüyünce ne olacak.hep kafamda o soru var.bizim üzerine titrediğimiz yavrumuz bakalım büyüyünce bize yüz mü çevirecek yoksa ana babasını bağrına mı basacak.ben elimden geldiğince iyi bir anne olmaya çalışıyorum.babası da ilgisini esirgemiyor.sevgi dolu bir ortamda büyütmek istiyoruz.ama dışarısı hiç te sevgi dolu değil.bu beni çok korkutuyor.bir erkek çocuk annesiyim ve henüz bebeğim 9 aylık.inşallah rabbimin rızasını kazanabilirim.selam ve dua ile hayırlı akşamlar

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

0304062040521bliss9hd1rg7.jpg

nilsu yazdı:
kardeşim gene güzel bir konuya değinmişsin.ben bir anneyim ve az önce arkadaşımın yazdığı yazıya aynen katılıyorum.çok güzel yazmış.ancak dediğiniz gibi onlar melek doğdu bakalım büyüyünce ne olacak.hep kafamda o soru var.bizim üzerine titrediğimiz yavrumuz bakalım büyüyünce bize yüz mü çevirecek yoksa ana babasını bağrına mı basacak.ben elimden geldiğince iyi bir anne olmaya çalışıyorum.babası da ilgisini esirgemiyor.sevgi dolu bir ortamda büyütmek istiyoruz.ama dışarısı hiç te sevgi dolu değil.bu beni çok korkutuyor.bir erkek çocuk annesiyim ve henüz bebeğim 9 aylık.inşallah rabbimin rızasını kazanabilirim.selam ve dua ile hayırlı akşamlar

yazdığınız yorum için teşekkürlerimi sunarım peki o meleklerin büyüdükleri zamanda melek olması bizim elimizde değilmi annelik görevi yemek yapmak onun üzerini yıkamak giydirmek sütünü vermek hasta olduğunda başında beklemek mi başka yapılması gerekenler yokmu bilmiyorum ama farkındamısınız biz o melekleri şeytanlaştırıyoruz körertiyoruz buna en ufak bir tepki yada aşırı üzerine titreme çocuğun bunalmasına ruhsal bunaltıya sebep vermezmi aslında burda kullanılması gereken bir tabir vardır ki bu yüce kitabımız kurani kerimdede geçmektedir Dünyada ne ekersen onu biçersin üzerimize düşen sadece bunlar değil düşünün sizden bir insan meyvada geliyor bir parça çıkıyor sizdeki özellikler onada veriliyor yaaa bunun için ne yapılıyor almaış gereken önlemler yokmu Ayrıcada Allah çocuğunuzu size bağışlasın inşAllah

nilsu

Kayıtlı Kullanıcı

amin kardeşim.allah razı olsun.onu en iyi şekilde yetiştirmek terbiyeli,namuslu allah inancı yüksek ve dinine milletine bağlı bir birey olsun diye çok uğraşacağım.ancak evdeki bireyler biraz dinden uzak olunca ve dindarlığı aşırıcılık olarak görünce bu görev bana düşüyor.inanın çok çabalıyacağım.allah biliyor.ama çok zevkli bir konu allah razı olsun.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. MUHAMMED KARDEŞİM,
BEN BABAYIM, BU SORUNUZUN DİREK MUHATTABI DEĞİLİM AMA, ANNELİK HAKKINDA NURSEMA19 ABLAM SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZ BIRAKMAMIŞ. ELLERİNE, YÜREĞİNE SAĞLIK, BİR ANNE VE DUYGULARI ANCAK BÖYLE GÜZEL YAZIYA DÖKÜLEBİLİRDİ HERHALDE.
BABALARA GELİNCE, BENİM NACİZANE FİKRİM ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE ETKİSİ, % 20-30 GİBİ. ÇÜNKÜ ÇOCUK UYANDIĞINDA, ACIKTIĞINDA, HERHANGİ BİRŞEYE İHİTİYAÇ DUYDUĞUNDA HEP AMA HEP ANNESİNİ YANINDA BULUR. DOLAYISIYLA EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNDEDE 1. DERECE ETKİ ANNEDEDİR.
BU SEBEBLE BİZLER GELCEK NESİLLERİMİZİ YETİŞTİRECEK, ANNELERİMİZİ İYİ YETİŞTİRMELİYİZ. VE EVİN MUTLAK!!! REİSİ BİZ BEYLERDE EŞLERİMİZİN BİZİM ÜZERİMİZDEKİ HAKLARINI SIRALARKEN BUNUDA GÖZARDI ETMEMELİYİZ.
K.S.E.O.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

nursema19 yazdı:

allah razı olsun kardeşim bende daha o güzelliği yaşayanlardan değilim ama hepimiz allah(cc) ın izniyle birer anne adayıyız ve bize o güzel görevi en güzel şekilde yamayı nasip etsin.

nursema19

Kayıtlı Kullanıcı

Gerçekten çok zor bir sorumluluk.Allah (c.c) bizlere hayırlı birer anne baba olmayı nasip etsin.ALLAH (c.c.) yar ve yardımcımız olsun

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

0311140001091guesswhativq0.jpg

mtekik yazdı:
S.A. MUHAMMED KARDEŞİM,
BEN BABAYIM, BU SORUNUZUN DİREK MUHATTABI DEĞİLİM AMA, ANNELİK HAKKINDA NURSEMA19 ABLAM SÖYLEYECEK BAŞKA SÖZ BIRAKMAMIŞ. ELLERİNE, YÜREĞİNE SAĞLIK, BİR ANNE VE DUYGULARI ANCAK BÖYLE GÜZEL YAZIYA DÖKÜLEBİLİRDİ HERHALDE.
BABALARA GELİNCE, BENİM NACİZANE FİKRİM ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE ETKİSİ, % 20-30 GİBİ. ÇÜNKÜ ÇOCUK UYANDIĞINDA, ACIKTIĞINDA, HERHANGİ BİRŞEYE İHİTİYAÇ DUYDUĞUNDA HEP AMA HEP ANNESİNİ YANINDA BULUR. DOLAYISIYLA EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNDEDE 1. DERECE ETKİ ANNEDEDİR.
BU SEBEBLE BİZLER GELCEK NESİLLERİMİZİ YETİŞTİRECEK, ANNELERİMİZİ İYİ YETİŞTİRMELİYİZ. VE EVİN MUTLAK!!! REİSİ BİZ BEYLERDE EŞLERİMİZİN BİZİM ÜZERİMİZDEKİ HAKLARINI SIRALARKEN BUNUDA GÖZARDI ETMEMELİYİZ.
K.S.E.O.

Aleykümselam Allah çoçuğunuzu size bağışlasın Allah onu analı babalı yetiştirsin bende baba değilim ancak ordada halletmemiz gereken bir nesil sorunumuz var bizler imanlıyken evlatlarımızın geçlerimizin arkadaşlarımızın imanı tehlike altında yapaılan istatisliklerde bir çoçuk kendi dinini 13 yaşında seçme özgürlüğüne sahip bu gece gündüz benim vede toplumumun kanayan bir yarasıdır... ancak eğitim temelden verildiğinde hem biz hemde toplumumuz kurtuluşa erer kendimize en çok şu soruyu sormalıyız niçin bir hz.Ali hz. Ömer hz. Osman hz. Aişe hz. Fatıma yetiştiremiyorum her ne kadarda bu soruyu kendimize sormasakta yüce kitabımız bunu önümüze çıkarıyor.... peygamberimin de sözü ile onlar gökteki yıldızlarım gibidirler ancak kimse bu yöne caba sarfetme niyetinde değiller yada anne baba bu niyette ama çoçuk o niyette değil, benimm çok karşılaştım bir zatta şahit oldum bir baba çoçuğunun öğretmenine ben örnek isnasn yetiştirmeyi çok düşündüm dedi evet değerli ablalarım abilerim arkadaşlarım çok geç olmadan bir zat çoçuğun eyitimini babanın üstlenmesi gerekiyor... bunu açtım ama açmadan önce gece ve gündüz çok düşündüm bu benim toplumumun sorunu asla bana ne diyemem
Baba olanlar yada baba adayları;

çocuklarımıza kendimizi bir öcü olarak göstermeyelim eğer bilinçli vede akıllı zeki bir salih evlat sahibi olmak bizim elimizde yaa baba sabahtan akşama kadar çalışıyor didiniyor ona para kazanıyor yorgun arğın onunlamı uğraşayım sakın demeyelim, sen düşünmezsen kimse düşünmez çoçuk senin çocuğun ki eğer onun eğitimini veremeyeceksen neden olmasını istedin rahmandan babalık sadece bu isteye aracı olan olmak değildir sakın bir birey olarak ailemize zaman ayıralım gezelim tozalım eğlenelim sohbet edelim ama çoçuğa asla anne baban gelice şimdi sorar sana diyerek çoçuklarımızı babalarından soğutmayalım anne kendine çekerken babayı çocuk bir yabancı yada sadece otoriter bir baba olarak görmesin bu çocukta büyük bir hayal kırıklı meydana getirebilir.. kızarken bile seviyeli kızılmalı öldürürüm döverim şunu yaparım bunu ederim olmamalı çünkü ne din bunu emrediyor nede çocuk size alışmakta iletişimde çok güçlük çekebilir buda büyüdüğünde sorun olur zamanımız gençleri gibi olmasınlar din eğitim şart diyor dini eğitimini veremeyeceğin çoçuğu Allahtan isteme diyor Allah dedirtmeyeceğin çocuğu isteme diyor.. çünkü bir çocukta Allah korkusu olarak büyümezse o inkarcılardan olur... bunu açıklarkende bak Allah adamı yakar gibi tarzda değil adil bir eğitim adil bir yöntemle bu sağlanmalıdır bunun içinde aile ilmihallerinden destek alınmalıdır.. ya oldu işte zamanla büyür düşüncesi asla aklımızda olmasın çünkü o çoçuk ne islama nede sana hizmet eder bunlar çok önemli vede dikkatli hususlardır her bir gerçekten ders almak gerekir

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. bende henüz anne değilim. ama fikirlerimi söylemek istiyorum..
her kadın çocuk doğurabilir belki ama her kadın anne olamaz.. annelik büyük bir sorumluluk ister. bilinçli bir anne korumasız yavrunun kendine ihtiyacı olduğunu iyi bilir. babadan fazla bir bebeğin anneye ihtiyacı vardır.
ben yine son zamanlarda gündeme gelen haberlere değineceğim. çünkü ben bunlara fazla takıldım. 17 aylık bebeğin annesi tarafından savunamaması, 2,5 yaşındaki bir çocuğun annesinin gözleri önünde duvara fırlatılarak öldürülmesi.... ve daha niceleri.. bunlarda anne değilmi????????? sizce annemi. bir annenin öncelikle evladını düşünmesi gerekmezmi? öyle sorumsuz anneler varki... öyle bilincinde olmayan anneler varki.. çocuklarını terkeden, onları bırakan anneler....

annelik kutsal bir görevdir dediğiniz gibi.. Rabbim bu kutsal görevi nasip etsin bizlerede. hayırlı evlatlar yetiştirmeyi, iyi birer anne olmayı nasip etsin..

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

SELAM ALEYKÜM. ÇOK MÜHİM BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ ALLAHIM RAZI OLSUN. HEMEN BELİRTEYİM BEN ÜÇ KIZ BABASIYIM. AMA ANNELER HAKKINDA BİR KAÇ CÜMLE SARFETMEK İSTİYORUM BİLMEM NE DERSİNİZ. BABALAR ANNALİKTEN NE ANLAR DİYEBİLİRSİNİZ.. SAYGI DUYARIM. AMA KANAATİMCE TOPLUMUN TEMELİ AİLE AİLENİN TEMELİDE ANADIR. ANANIN FEDAKARLIĞI TARTIŞILMAZ. ALLA'IN KARŞILIKSIZ VERDİĞİ GİBİ ANA DA EVLADINA VERİR. ANA DEDİĞİN EVLADINA ABDESTSİZ SÜT VERMEYEN BEBEĞİNİ HU HU LARLA TEKBİRLERLE UYUTAN VE İLK KONUŞTUĞUNDA ALLAH BİRİ ÖĞRETMELİ. ANA EDEBİ HAYAYI HEM YAŞAYARAK HEMDE ANLATARAK EVLADINA ÖĞRETMELİ. ANA ANA GİBİ DAVRANARAK AYAĞININ ALTINDA CENNET OLDUĞUNU EVLADINA ÖĞRETMELİ Kİ EVLAT BÜYÜDÜĞÜNDE HADİ ORDAN KOCAKARI SEN NE ANLARSIN YERİNE ANACIM AYAĞININ ALTINDA CENNET VAR VER AYAĞININ ALTINI ÖPEYİM DESİN. HAKSIZMIYIM????

filiz_58

Kayıtlı Kullanıcı

EVET BEN DE BİR ANNEYİM 3 TANE ÇOCUĞUM VAR ANNELİK O KADAR GÜZEL Kİ GÜZEL OLDUĞU KADAR DA O KADAR ZOR Kİ. BÜYÜK BİR SORUMLULUK, ÖZVERİ VE DİKKAT İSTEYEN BİR ŞEY EN UFAK DİKKATSİZLİĞİNİZDE SONUÇLARI ÇOK KÖTÜ OLABİLECEK ŞEYLER YAŞAYABİLİYORSUNUZ. AHİR ZAMANDA ÇOCUK YETİŞTİRMEK ÇOK ZOR ONLAR BİZE ALLAH-U TEALANIN EMANETİ EMANETE İHANET ETMEMEK İÇİN ÇOK SABIRLI VE GÖZÜNÜZÜN AÇIK OLMASI LAZIM ÇÜNKÜ ÇOCUĞU İYİ BİR ŞEKİLDE YETİŞTİRMEK DEMEK ASLINDA KENDİNİZİ DÜNYADA DA AHİRETTE DE SELAMETE ÇIKARACAK BİR ŞEY. ÇOCUKLAR O KADAR SAF VE TEMİZ Kİ SİZ ONA NE VERİRSENİZ ONU BİÇİYORSUNUZ İYİLİK ÖĞRETİRSENİZ ASLA KÖTÜLÜK BİÇEMEZSİNİZ.AYNEN ELİNİZDEKİ HAMUR GİBİ ONA İSTEDİĞİNİZ ŞEKLİ ŞEMALİ VERİRSİNİZ.ZATEN İLK EĞİTİM AİLEDE BAŞLIYOR AİLE NE KADAR SAĞLAM TEMELLERE KURULURSA ÇOCUK DA O KADAR GÜZEL BİR ŞEKİLDE YETİŞTİRİLİR. ANNE VE BABA ARASINDA UYUM YOKSA O ÇOCUĞA NE VEREBİLİRKİ ONUN İÇİN ÖNCE EVLENECEĞİMİZ EŞLERİMİZİ ÇOK DİKKATLİ SEÇMELİYİZ ÖZELLİKLE EVLENECEĞİMİZ HANIMI ÇÜNKÜ ÇOCUĞUN HER ŞEYİ İLE ANNE DAHA ÇOK İLGİLENİYOR İLGİLENEN BABALAR DA VAR AMA ANNE KADAR İLGİLENEMİYOR. HEM ÖYLE OLMASAYDI PEYGAMBER EFENDİMİZ " CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR" DERMİYDİ NE OLUR ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM ONLARA SADECE MADDİ ŞEYLER VERMEYELİM MANEVİYATLARINI İHMAL ETMEYELİM Kİ ÖLDÜĞÜNÜZDE ARKANIZDAN OKUYACAK ÇOCUKLARINIZ OLSUN LÜTFEN EMANETE İHANET ETMEYELİM! ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN. S.A

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

ANA DUASINI EVLADINDAN EKSİK ETMEYECEK. ŞAHSEN BEN ŞUAN AYAKTAYSAM VE DİNİMİ GÜCÜM NİSBETİNDE YAŞIYORSAM BUNU ANAMIN GÖZYAŞLARIYLA YAPTIĞI DUALARINA BORÇLUYUM. ŞUAN BEN CENNETİMİN ANAMIN AYAKLARI ALTINDA OLDUĞUNU BİLİYORUM. RABBİMDEN TÜM ANNELERE HAYIRLI EVLATLAR YETİŞTİRMEYİ NASİBEYLESİN DİYORUM. BİRAZ ŞAHSİ OLUYOR AMA HAKKINIZI HELAL EDİN. BENİM ANNEME OKUMA YAZMAYI BEN ÖĞRETTİM. EVLET YETİŞTİRMEK İÇİN YÜKSEK OKUL BİTİRMEYE GEREK YOK DİNİ İMANI BİLİN BİLDİĞİNİZİ YAŞAYIN BU KAFİİ.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

filiz_58 yazdı:
EVET BEN DE BİR ANNEYİM 3 TANE ÇOCUĞUM VAR ANNELİK O KADAR GÜZEL Kİ GÜZEL OLDUĞU KADAR DA O KADAR ZOR Kİ. BÜYÜK BİR SORUMLULUK, ÖZVERİ VE DİKKAT İSTEYEN BİR ŞEY EN UFAK DİKKATSİZLİĞİNİZDE SONUÇLARI ÇOK KÖTÜ OLABİLECEK ŞEYLER YAŞAYABİLİYORSUNUZ. AHİR ZAMANDA ÇOCUK YETİŞTİRMEK ÇOK ZOR ONLAR BİZE ALLAH-U TEALANIN EMANETİ EMANETE İHANET ETMEMEK İÇİN ÇOK SABIRLI VE GÖZÜNÜZÜN AÇIK OLMASI LAZIM ÇÜNKÜ ÇOCUĞU İYİ BİR ŞEKİLDE YETİŞTİRMEK DEMEK ASLINDA KENDİNİZİ DÜNYADA DA AHİRETTE DE SELAMETE ÇIKARACAK BİR ŞEY. ÇOCUKLAR O KADAR SAF VE TEMİZ Kİ SİZ ONA NE VERİRSENİZ ONU BİÇİYORSUNUZ İYİLİK ÖĞRETİRSENİZ ASLA KÖTÜLÜK BİÇEMEZSİNİZ.AYNEN ELİNİZDEKİ HAMUR GİBİ ONA İSTEDİĞİNİZ ŞEKLİ ŞEMALİ VERİRSİNİZ.ZATEN İLK EĞİTİM AİLEDE BAŞLIYOR AİLE NE KADAR SAĞLAM TEMELLERE KURULURSA ÇOCUK DA O KADAR GÜZEL BİR ŞEKİLDE YETİŞTİRİLİR. ANNE VE BABA ARASINDA UYUM YOKSA O ÇOCUĞA NE VEREBİLİRKİ ONUN İÇİN ÖNCE EVLENECEĞİMİZ EŞLERİMİZİ ÇOK DİKKATLİ SEÇMELİYİZ ÖZELLİKLE EVLENECEĞİMİZ HANIMI ÇÜNKÜ ÇOCUĞUN HER ŞEYİ İLE ANNE DAHA ÇOK İLGİLENİYOR İLGİLENEN BABALAR DA VAR AMA ANNE KADAR İLGİLENEMİYOR. HEM ÖYLE OLMASAYDI PEYGAMBER EFENDİMİZ " CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR" DERMİYDİ NE OLUR ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM ONLARA SADECE MADDİ ŞEYLER VERMEYELİM MANEVİYATLARINI İHMAL ETMEYELİM Kİ ÖLDÜĞÜNÜZDE ARKANIZDAN OKUYACAK ÇOCUKLARINIZ OLSUN LÜTFEN EMANETE İHANET ETMEYELİM! ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN. S.A

21gw01il2.jpg

aleykümselam size katılmamak desteklememek elde değil Allah yolunda ölenlerden olmayı nasip etsin neslimize toplumumuza

sibel Kayikci

Kayıtlı Kullanıcı

Allah'a sukur anneyim. Annem hep derdi"Ancak anne olunca beni anlarsiniz" diye, aman ne icerlerdim bu lafina taa ki anne olana kadar.Ne kadar zor bir zanaatmis bu, ne buyuk sorumlulukmus Yarabbim!

Bebekken ayri zor. Hasta olurlar anlatamazlar, caresiz hissedersiniz kendinizi.Allah'in emanetine hiyanet ediyormussunuz gibi gelir. Gece sesleri cikmasa gidip nefes aliyor mu diye bakarsiniz ve derin bir nefes alirsiniz.

Yurumeye baslarlar ve tehlikeler de baslar. Her yere takip edersiniz, aman dusup bir yerini incitmesin diye.Kendinizce engeller olusturmaya calisirsiniz sandalyeden masadan.

Konusmaya baslar, "nasil bir mucizedir bu Rabbim" dersiniz. Ilk kelimeler hic unutulmaz, hep boyle guzel, temiz ve saf kalsalar diye dua edersiniz Allah(CC)'a. Allah'i uzecek kendini gunaha sokacak seyler soylememesi dualariniz arasindaki yerini alir.

Cocugunuz buyudukce dualariniz da degismektedir. Okula basladiginda hayirli ilim tahsil etmesini ve hayirli arkadaslar edinmesini niyaz edersiniz.Kotulere ve kotuluklere bulasmamasini dilersiniz Rabbinizden.Ve bu konuda uzerinize dusenleri ,tum imkanlarinizi seferber ederek, yerine getirmeye calisirsiniz.

Bu arada evde de terbiyeye devam edersiniz, sadece tevekkul ile olmuyor. Guzel ahlakli, sozunun eri, caliskan,vefakar olmayi ogutlersiniz ve canli ornekler teskil etmeye calisirsiniz.Muslumanligin gereklerini sevdirerek anlatirsiniz. Namazda iken sirtiniza tirmanmasina sinirlenmez,basini oksarsiniz guleryuzle.

Konusmalarinda/tartismalarinda karsisindakini yargilayip rencide etmeden , saygi cercevesinde fikirlerini ileri surmeyi ogretirsiniz elinizden geldigince.

Arkadaslarini nasil sececegi konusunda fikirler verirsiniz ve ona guvendiginizi onu sevdiginizi her zaman vurgularsiniz.AMA ona belli etmeden arkadaslarindan okudugu kitaplara , ne kadar ve nasil, nerede uyudugu ne yiyip ne ictigine kadar herseyini takip edersiniz.

En onemlisi onu can kulagi ile dinlersiniz. Cocuk "Hah annem beni dinliyor ve duyuyor. Benim yaptiklarima, soylediklerime onem veriyor, saygi duyuyor. Bana ayiracak zamani var ve Allah'in izni ile hep olacak" dedigi an sizden baskalarina yonelmeyecektir insaAllah.

Allah hepimizin yuzunu evlatlarimizdan yana guldursun insaAllah. Hem onlara hem de bizlere cok kisilere ornek olabilmeyi nasip etsin. Hepimize hayirli saglikli uzun bir omur nasip etsin ve bu omurler insaAllah Allah katinda da hosnutluk kazansin.AMIN

Cocuklarimizin soylediklerini ve soyleyemediklerini duyabilmemiz niyaziyla...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt